Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Milka mi se pare scurtatura aia ieftina dar placuta.adica stii ce faci
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Mancare

Post by TaikoKaira »

@Ola
Am adus comparația ciocolată-cafea mai mult pentru că amândouă dau energie într-o anumită proporție. Sau cel puțin pentru mine.

Şi eu cred că Milka ar fi cea mai bună ca raport calitate-preț, şi Kinder bars sunt tot pe acolo parcă.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Eu beau cafea doar daca imi ofera cineva sau daca e facuta si am si eu o cana in plan in rest nu, n am simtit nevoia niciodata si nici vreo placere, adesea o dau vole doar pt ca e acolo

Si imi place si mai mult cand e rece. Urasc bauturile calde si le iubesc pe alea reci
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

apropo de dulciuri...n-ati mancat inghetata daca n-ati mancat Häagen-Dazs. am mancat cateva de la mega, la cutie. sunt mai scumpe dar e altceva fata de toate inghetatele incercate de mine pana acum. complet alt nivel
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Nu vreau sa fac pe predicatorul, ca am si eu vicii, dar folositul zaharului pe post de energizant (mai ales ca ma gandesc ca o faceti pentru studiu sau lucru in genere sedentar) este una dintre cele mai nocive chestii pe care le puteti face. De zeci de ori mai buna este cafeaua, inclusiv cea infecta de la tonomate; nu mai vorbesc de alte metode naturale de a face rost de energie, cum ar fi diversele tipuri de nuci, alune samd. Creierul pe zahar procesat se comporta, ei bine, cred ca stiti si voi, iar daca nu, internetul e plin de studii serioase, savante, bine-documentate. Apoi, diabet, obezitate etc. Consensul medical e unanim in aceasta privinta, nu e vorba doar de exaltati pseudo-stiintifici la mijloc.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Mancare

Post by TaikoKaira »

Eu ştiam chiar opusul, că ciocolata e bună pentru studiu, stimulând memoria şi concentrarea. Bine, am cam exagerat acolo cu "cantități industriale". La mine asta ar însemna maximul o ciocolată normală Milka (nu mai ştiu câte grame are) mâncată treptat în decursul unei zile. Şi ştiam, de asemenea, că diabetul se poate produce prin zahăr doar la copii, la adulți fiind cel mai adesea adus de stres. Poate greşesc.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Sau ceai verde/negru. Eventual fructe pentru ca desi contin zahar, este sub forma de fructoza care e mult mai sanatoasa pentru corp.
Anyway, coffee is love, coffee is life. :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Mancare

Post by TaikoKaira »

Şi ceaiul îmi place. :D :D Ar trebui să beau mai des.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

@TaikoKaira: Cacaoa din ciocolata poate fi benefica pentru memorie, concentrare etc, dar problema este ca majoritatea ciocolatelor de consum contin foarte mult zahar si destul de putina cacao. De asta ciocolata neagra, cu un continut de cacao cat mai ridicat, e recomandabila fata de suratele ei mai zaharoase. Alimentatia bogata in zaharuri e una din cauzele diabetului (cred ca de tip 2) inclusiv la adulti (rareori e singura).
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

ola small dickie wrote: 20 Oct 2018, 08:34 apropo de dulciuri...n-ati mancat inghetata daca n-ati mancat Häagen-Dazs. am mancat cateva de la mega, la cutie. sunt mai scumpe dar e altceva fata de toate inghetatele incercate de mine pana acum. complet alt nivel
In aceeasi categorie recomand si Mövenpick. Daca aveti oaspeti si vreti sa-i tratati cu o ciocolata [da, stiu, ce monstru!] nu prea aveti cum s-o dati in bara cu ei. Eu personal sunt innebunit dupa inghetata lor cu aroma de nuca de cocos, probabil cea mai cremoasa din toate brand-urile de larg consum. O data am fost pe la o gelaterie de-a lor si acolo aveau un mix special de nuca de cocos cu ciocolata elvetiana [whatever that means] si rezultatul ti se topea in gura intr-un fel de toata frumusetea.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lol eu mananc de la lidl. Este aceea gelatello cred. E buna (mai ales la pret) cea cu ciocolata si cea cu nuca. Era o alta marca care facea aceeasi inghetata acum cativa ani, era mai buna. Acum l-a preluat gelatello.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

ola small dickie wrote: 19 Oct 2018, 00:11Ca ciocolata printre mundanitati, cele cu pret rezonabil, cea mai buna e ritter sport
Yep, alea sunt si alegerea mea, mai ales ca au tot felul de sortimente exotice. Mai mult nu as da pe o ciocolata in mod obisnuit, diferenta nu mi se pare sesizabila.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Larian nu stie ce-i bun :-D
Image

Cartofii simpli cu sare sunt nice dar cand pui niste branza tare si sarata e WOW. Feta merge ok, dar parca tot telemeaua e mai buna. Telemeaua Hochland mai exact, e best out of the box. Daca iau de pe altundeva de obicei trebuie sa pun si la desarat, iar Hochland au nimerit echilibrul intre branza si sare.

Pacat ca-i cam scumpa si vine in pachet minuscul.

Acum vreau cartofi prajiti cu telemea :-(
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Incearca si cu Grana Padano de la Lidl, absolut delicios!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Homemade Diavola cu mozzarella, salam chorizo si ardei iute. Si bineinteles, Heinz Tomato Frito pe post de sos de rosii. Cel mai versatil sos de rosii de pe piata, il folosesc la orice. BUY THAT SHIT!!!

Image

Nu mi-a iesit deloc forma marginilor cum as fi vrut dar la gust si textura a fost de nota 11+. Asta e de departe cel mai subtire si mai bine copt blat din ce am incercat sa fac pana acum, crocant si pufos in acelasi timp.

Reteta pentru aluat: https://www.youtube.com/watch?v=yEGockDiia8

Daca faceti pizza mici ca mine, 1KG de faina va rezulta in vreo 5-6 pizze. Best idea e sa faci cu 1KG de faina si sa portionezi aluatul dupa care sa-l congelezi invelit in folie de plastic. Cand vrei pizza, scoti aluatul si-l lasi peste noapte in frigider.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Can I be your son?

Btw de unde ai cumpărat acel sos de roșii? Eu știam doar de ketchup Heinz. Doar de cirio am mai auzit.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Gasesti tomato frito in orice magazin mai mare cred, eu am vazut la mega, kaufland si profi. La lidl cel mai probabil nu au ca aia au ori produse proprii ori coca cola :-P

Asa arata:

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Cred ca la Lidl au ceva de la Barilla in acest sens. Avand in vedere ca nu-s la nivelul lui Patrunjelu habar n-am cum s-ar compara la calitate.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Merita incercat, e posibil sa fie mai bun. Ca nota, Tomato Frito nu e ceva sos aromat gen cu busuioc (stiu ca lidl au ceva barilla cu busuoic), e doar un sos clasic de tomate dar care e foarte ok echilibrat la capitolul sare si zahar. Sanse mari ca in mancaruri gen paste, de exemplu, sa fie foarte mica nevoia sau deloc, de interventii cu sare si zahar.

Adica ce ma atrage pe mine la el, bag sosul si stiu ca gustul e aproape sigur bun, fara sa mai fac nimic altceva :lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

A, nu mi-a trecut prin cap ca sosul Barilla cu busuioc poate fi folosit pe post de baza la pizza. Eu l-am folosit doar la paste si iese foarte bun, prima oara cand l-am incercat am ramas masca avand in vedere ce bulion amarat foloseam inainte. Cand ii mai bag si niste Grana Padano proaspat ras iese o splendoare, sa te tot indopi cu paste pana faci atac de cord nu alta :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests