Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Lol da, dar e de ceva timp. Si nu m-a impresionat. Sincer sa fiu, singura pizza ok livrata acasa mi s-a parut Jerry's, insa si aici e discutabila.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Jerry's inca mai serveste pizze super unsuroase? Am mancat pana si fast food care sa ma mozoleasca mai putin pe maini decat ce are Jerry's.

Domino's e ok unde sunt eu, dar la pret merita doar daca prinzi oferte de genul Pizza+something=>1 pizza gratis.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Aia livrata de la ei nu mi se pare asa, dar aia mancata direct la ei da, e unsuoara af. Ma rog, mie imi place ca e putin mai diferita, ca si Domino's e ok, dar e fi fix ca oricare alta pizza livrata de no-name.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Sunt un mare fan al bulionului (gen pasta de tomate, nu ketchup), mustarului si al cepei. Mananc in fiecare zi o ceapa cruda intreaga plus bulion si mustar pe orice. De cateva zile am redescoperit pesto. Mai mancasem din cand in cand dar acum a luat sotia un pesto si m-a lovit bine. Cred ca o sa mananc pesto in fiecare zi de acum. PESTO PESTO PESTO. Multumesc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Mancare

Post by marvas »

pesto cu snitel de pui mmmm
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

da da da
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am avut o gramada de rosii cherry si ar fi ramas nemancate if not for...
phpBB [video]


Am folosit Grana Padano in loc de parmezan/parmigiano. A lot nicer.

Image

A facut pereche buna cu Eblin-Fuchs Pinot Blanc https://www.wine-searcher.com/wine-2739 ... ace-france
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am incercat:
phpBB [video]


Turned out really tasty dar cubul knorr a avut culoare verzuie si asta a schimbat culoarea intregii mancari :-( Nu am obtinut maroul din video.

Image

Close enough.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Mancare

Post by Cata »

N-ar fi mai bun pecorino? Nu de-alta dar e si nitel mai sarat.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Nu am incercat niciodata si n-as sti unde sa gasesc Pecorino in orasul meu, best I can do e Lidl. Caut cand mai ajung prin Cluj, e un magazin italian in mall, probabil au acolo.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Mancare

Post by Cata »

Tot acolo la branzeturi in Lidl/kaufland, whatever. Il gasesti fix langa parmezanul nerazuit, in acelasi tip de ambalaj.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

O sa ma uit da sunt 99.9% sigur ca nu am vazut in lidl aici. La kaufland m-as astepta sa fie, e de vreo 10 ori mai mare decat lidl :-)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

In caz ca s-a gandit cineva sa incerce un blender pentru extra healthy drinks gen smoothies, sau orice de genul, pot recomanda asta: https://www.emag.ro/blender-heinner-mas ... DTTP6MBBM/

E cea mai solida si nervoasa chestie din bucatarie pe care am vazut-o vreodata :lol: Loud as fuck dar face praf orice bagi in el in timp record. Vasul e din sticla groasa (si grea ca naiba), ideal pentru ceva care sparge gheata. Greutatea face spalarea de mana sa fie naspa, dar ca sa-l speli repede pe interior poti sa-l umpli pe jumatate cu apa cu sau fara detergent, si sa-l dai pe modul turbo cateva secunde.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

wtf au creveti la mcdonalds a mancat cineva? sunt buni?

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Nu ca as avea ceva cu McDonald's, dar n-as recomanda sa incerci produse de mare pentru prima data de la un fast food.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Eu la McD mananc doar Big Tasty, restul mi se par destul de meh. Din editiile limitate ale lor doar McMici erau cu adevarat ok la gust, ma astept si crevetii sa fie la fel de meh ca orice altceva. Probabil nu se ridica nici 1% la nivelul unui sea food restaurant, dar nu cred ca daca ii incerci o sa mori so go for it :lol:

Subway e cel mai bun fast food, chiar si daca incluzi shaormeriile de la anumite colturi de strada care rup tot. Best sandwiches.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Eu inca nu am mancat creveti de la Mc, dar ma gandesc ca atata timp cat e crevete intreg si nu pasta, nu vad de ce nu ar fi bun. Din ce am vazut, e cam scumpa portia, adica ajungi sa dai aproape 20 de lei pe 4 creveti. Insa daca ti se face pofta si esti in graba prin oras si nu ai timp sau chef sa-ti faci acasa, ai putea sa-i incerci.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

La kfc au acum un produs care se cheama Chizza. CHIZZA. C H I Z Z A
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

:lol:
Pătrunjelu' wrote:Subway e cel mai bun fast food, chiar si daca incluzi shaormeriile de la anumite colturi de strada care rup tot. Best sandwiches.
E bun, dar mai bun ca shaorma?... Ai vreo combinatie de ingrediente pe care o recomanzi?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Stokkolm wrote:Ai vreo combinatie de ingrediente pe care o recomanzi?
Dap, paine integrala cu crema de branza si felii de cascaval, beef sfeakhouse, bacon, rosii, salata, ardei, mustar cu miere si chipotle. Uneori mai adaug si parmezan. Daca e zgarcit angajatul cu sosurile si legumele atrage-i atentia, nu stiu care-i faza unii pun o gramada din fiecare, altii zici ca iti dau din frigiderul lor.

Costa extra branza si bacon, dar oricum nu vrei sa mananci ceva de genul prea des, e packed cu calorii :lol:

Beef steakhouse e asta:

Image

Mai au ei ceva beef maruntit, nu e ok ala.

Daca nu au beef iau pui la grill, dar nu e la fel de bun ca steak. Pulled pork mai merge in combinatia de sus, mai bine ca puiul, dar a fost editie limitata (cica) si nu mai fac.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests