Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

M-am dat pe supe creme :lol: Aia de sparanghel alb arata super smexy dar la fel ca (dupa cum am aflat) toate celalalte supe creme, e simplu de facut.

Image

Linte rosie:
Image

Crispy bacon strips in loc de crutoane pentru ca supa e deja sanatoasa, nu vrem sa exageram.

Si o salata cu somon afumat si grapefruit din cartea lui Laura Laurentiu:
Image

Retete:
Spoiler:
phpBB [video]

phpBB [video]
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Si cam cat iti ia sa pregatesti toate lucrurile astea? Ca nu-mi inchipui ca ar fi ceva ce faci in fiecare seara dupa ce te intorci de la servici.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

In perioada asta am avut mai mult timp liber pentru ca(,) "concediu".

DAR

Nu fac mereu, se pastreaza si in frigider.

Supele creme se fac repede de tot, gen in jumate de ora (daca nu vrei de-alea cu lapte ca asparagus mai sus). Calesti, fierbi, bagi blenderul vertical in oala si esti gata. Daca nu pui smantana in ele (mie nu-mi plac cu smantana, bleh), se tin si mai mult la frigider.

Am prins ceva experienta cu cutitul asa ca prepar ingredientele mai repede decat obisnuiam. Acum pot toca o ceapa rapid ca PRO CHEFII de pe youtube :lol: It helps.

Daca bagi vasele la spalat/speli in timp ce gatesti economisesti timp la final si pe parcurs (less clutter).

But yeah, factorul principal e ca-s liber :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Supele cremă sunt geniale. Eu n-am făcut niciodată, dar îmi dă mama când face ea supă cremă de legume cu crutoane și o iubesc și se păstrează chiar super bine la frigider (supa, nu mama). :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am făcut pizza.

Image

A ieșit ok(ish). Am pus prea multă făină, prea puțin sos de roșii și am lăsat-o prea mult în cuptor așa că crusta a ieșit pâinoasă.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Mai poti pune ulei de masline pe deasupra pe langa ce topping-uri iti pofteste inima, face o diferenta surprinzator de mare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

!!! BREAKING NEWS !!!

Incearca ciupercile shimeji data viitoare cand mai faci ceva cu ciuperci.

Image

Au o aroma mai puternica si mai interesanta decat champignon. Chiar aduc putin a vin alb, desi nu e o descriere prea corecta (can't put my finger on it). Eu gasesc des la Selgros.

Uite un starter recipe:
https://www.youtube.com/watch?v=Isr-BNpqwvY

Sau uite un starter recipe pentru weebs:
https://itadakimasuanime.wordpress.com/ ... s-of-home/

!!! MORE BREAKING NEWS !!!

Tipii astia fac ulei nerafinat foarte bun:
https://www.uleielixir.ro/ulei/

Folosesc aproape mereu de floarea soarelui de la ei. Cand incepe sa se incinga miroase in toata bucataria a halva, e incredibil. Dar la final nu lasa gust/miros, deci tot ulei neutru e.

DAR folositi doar la gatit, in chestii gen salata de vinete bagati ulei de-ala gen de la bunica. Asta nerafinat are un gust prea puternic si salata va fi amara.

Se gasesc de cumparat in magazinele DM sau online. Sau la showroom-ul din Turda, unde o sa dau o tura curand ca sa iau ulei de armurariu care cica e super bun pentru ficat.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Stai calm si baga Lagosa.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

N-as lua pastile ca nu-s tocmai bolnav :lol: Uleiuri de genul imi arunc peste supele crema (momentan folosesc de dovleac tot de la ei), asa vroiam sa folosesc si armurariul.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Lagosa e silimarina ca substanta, care e extract de armurariu. Silimarina e 100% naturala, poate fi folosita ca un fel de supliment nutritiv, n-are contraindicatii si nu trebuie prescrisa de vreun medic. Sigur, daca ai un ficat sanatos si nu te expui la factori de risc (desi nu stiu ce sa zic la ce te-am vazut mancand :D), nu trebuie sa iei. Trasesem concluzia ca vrei ceva adjuvant pentru ficat din postarea ta cu armurariul.

Altfel, ma distreaza atitudinea asta refractara fata de ingeratul pastilelor, care echivaleaza cu a fi bolnav in imaginarul multora. Nu orice pastila e benefica organismului (majoritatea nu sunt) si nu e ok sa iei cu ghiotura (mai ales cand nu ai nevoie), dar sunt si suficiente dati cand ne putem ajuta de medicina sa corectam unele dezechilibre naturale sau sa ne ajutam corpul sa fie mai in forma. Am destule exemple in familie de oameni care au trait mai mult si mai bine datorita unor retusuri pastilare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

It's CURRY TIME.

Image
Va aud spunand, "ce om intreg la minte pune curry pe paste?!"

Dar stati putin, nu aruncati cu farfuriile in mine, pentru ca aceste paste sunt din naut. Nautul merge la fel de bine cu curry ca si carnea. Trust me.

Sheesh, acum parca nici nu-mi vine sa spun ca am folosit smantana obisnuita in loc de "heavy cream" sau lapte de cocos (gustul e numai bun, eventual cu putin zahar brun care sa ia din acreala, dar mirosul e un adevarat mindfuck cand simti curry combinat cu ceva ce aduce a ciorba de burta).

Asta e o reteta de curry rapida (pe care o folosesc si eu, cu mentiunea ca dupa ce smantana loveste tigaia eu mai adaug si cam o lingurita de Garam Masala; si folosesc o cana de passata in loc de pasta aia de rosii).

phpBB [video]


Pentru Tikka Masala folosesc asta:
phpBB [video]


"Dar eu vreau cel mai rapid curry ever, nu am chef de stat prin bucatarie!!!"
Astea de la Kaufland:
Image
Pui sosul in tigaie si cand incepe sa fiarba versi o de-asta
Image
si lasi sa fiarba pana a scazut cat iti place. Done.

Dupa cum am zis nautul merge cu orice tip de sos de genul, just throw it in, nu ai nevoie de orez sau altceva.

Curry-urile sunt printre cele mai dificile retete imo, din cauza multitudinii de condimente si arome care mai de care mai puternice. Mi se pare usor sa "screw up" mai ales daca experimentezi, dar mancarea indiana e prea buna sa nu incerci sa faci iar si iar.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Image

E prima oară când gătesc tofu. Asta e un fel de încropeală cu orez și broccoli, iar tofu l-am prăjit cu niște curry și alte mirodenii. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Lookin good :-D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Yep, doar ca as manca tot ce e acolo cu metoda ola small dickie. As muta tot ce contine farfuria intr un castron, as pune o lingura de paste de tomate peste si as manca cu lingura, nu cu furculita.

Recent si la o terasa am cerut la o salata o lingura in loc de furculita. Cel putin la salate, dar pt mine la majoritatea mancarurilor, nu inteleg furculita. Cu lingura iei mult mai bine, din toate, deodata, si zeama, sosuri etc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Image

Salata cu ceapa noua, varza alba, varza rosie, salata verde, morcov, mango si coriandru, dreasa cu lamaie verde si ulei de canepa. Destul de exotica combinatia, chiar si pentru mine, dar odata ce lasi timp ingredientelor sa-si armonizeze putin sucurile, foarte buna. Ar fi mers probabil si niste muguri de pin sau seminte de dovleac, dar am zis ca bag prea multe calorii in mine.
Last edited by juve3332 on 17 Jul 2019, 15:01, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

As baga o lingura si in asta

Dar imi vine sa i bag si niste cubulete de branza sau cascaval
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Corect, cel mai bine s-ar fi potrivit branza cu mucegai albastru.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Tinad cont ca are Mango in salata, mai degraba Brie sau Mozzarella.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

De ce zici? Mango se completeaza foarte bine cu arome mai tari, in general.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Recomandarea mea pentru cea mai utila chestie optionala in bucatarie: Tefal Optigrill

Image

E super, merita, get it right now. Face TOT perfect, am incercat pui, porc, vita, peste. Nu inlocuieste gratarul facut cu carbuni afara, ca na, ala nu poate fi inlocuit. Dar in rest, e best ever. Heck, pieptu de pui facut la asta este mai zemos si mai gustos ca la o gramada de restaurante la care am fost. Top quality.

Mai e o chestie faina: are program de dezghetare. Adica iei carnea inghetata, pui condimentele pe ea si alea, si el ti-o dezgheata in programul de gatire. Crazy.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests