Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

Ca tot se vorbeste de paste, cu carantina asta am ajuns la un nivel decent cu skill-ul la sos bolognese, si prevad ca o sa fie o prezenta obisnuita de aici incolo. Am folosit sunca in loc de carne tocata ca n-am carmangerie la indemana, dar merge de minune zic. Si in cazul asta nu e nevoie de zahar pentru ca morcovul balanseaza acreala sosului de rosii.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Am inceput sa-mi fac omleta din ce in ce mai buna, dupa ce am pus-o in tigaie am amestecat in continuu la foc mic pana s-a coagulat la un nivel acceptabil. Cea mai buna de pana acum.
Si da, am pus multa ceapa verde proaspat taiata pentru ca mie imi place foarte mult ceapa verde peste omleta. Ceapa verde o mai includ si in salate

Image
Last edited by stef on 9 May 2020, 14:31, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nice, și eu am încercat una după rețeta lui Ramsay postată de Pătrunjelu. A ieșit bună, i-a plăcut și lui maica-mea (mare mirare, ea nu acceptă să facă nimic diferit). Am uitat doar să pun smântână la final.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Pai si asta e facuta dupa aceeasi reteta postata de Patrunjelu, imo e cea mai buna asa, se topeste in gura..
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Mancare

Post by ne0lith »

stef wrote: 9 May 2020, 14:28 Am inceput sa-mi fac omleta din ce in ce mai buna, dupa ce am pus-o in tigaie am amestecat in continuu la foc mic pana s-a coagulat la un nivel acceptabil.
Ai facut scrambled eggs de fapt.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Mereu uit sa iau ceapa verde sau cepşoară (romanescul pt chives, aww) si mereu regret :lol:

Go omleta team!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

My latest youtube chef crush :lol: Nici nu inteleg limba prea bine dar e ok, se intelege cumva.
phpBB [video]


Nu am cuptor unde stau acum, asa ca am improvizat cu un capac, dar nu prea ai sanse sa topesti branza asa fara sa rumenesti oul. Ceea ce inseamna ca a avut gust de omleta prajita deci nu mi-a placut in totalitate. Oh well.

Image
Image
Image
Image
Image

Reiau cand am cuptor :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Încerc să mai diversific rețetele de zi cu zi și să mai adaug ingrediente sau combinații pe care nu le-am mai încercat până acum așa că astăzi am făcut CREAMY TUNA PASTA WITH PEAS AND PARMESAN, cu mențiunea că am înlocuit parmesan-ul cu cașcaval și că am folosit usturoi granulat (și foarte puțin pentru că prietenul meu nu mănâncă usturoi).

Cam așa arată rezultatul final și a fost surprinzător de bun:

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Rețeta încercată astăzi a fost Italian Sausage Stuffed Zucchini. Foarte gustoase și super ușor de făcut.

Eu am înlocuit cu cârnați de pui și am făcut sosul de paste singură. A și am rămas fără orice fel de brânză de pus pe deasupra. :D

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cum sunt carnatii de pui? Pare a fi ceva deep fried in pesmet de aici. Looking tasty, cred ca as razui niste telemea pe aia, might work better than parmesan :-D si la combo de culori.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Pătrunjelu' wrote: 12 May 2020, 16:59 Cum sunt carnatii de pui?
Nu sunt foarte încântată de ei, ngl. Mi-au mai rămas câțiva după rețeta asta și nu știu ce să fac cu ei. Eu în general nu mănânc carne tocată pentru că mi se face rău de la ea, ăștia sunt mult mai ușori din punctul ăsta de vedere dar au o toooooonă de usturoi cel puțin cei cumpărați de mine.
Pătrunjelu' wrote: 12 May 2020, 16:59 Pare a fi ceva deep fried in pesmet de aici.
Nu e nimic deep fried din fericire, am greșit eu și am scăpat puțin cam mult pesmet care s-a lipit foarte tare de ”carnea” din dovlecel, de aia pare că sunt bulgărași, dar în interior era doar dovlecel.
Pătrunjelu' wrote: 12 May 2020, 16:59 cred ca as razui niste telemea pe aia, might work better than parmesan
Am uitat să cumpăr orice fel de brânză. Aveam feta în frigider dar foarte puțină pe care o păstrez pentru o altă rețetă pentru săptămâna asta. Dar da, ar fi mers muuult mai bine cu brânză și deasupra, nu doar în interior.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Astăzi am făcut easy oven baked fish with tomatoes. Nu sunt fan pește dar rețeta asta chiar mi-a plăcut. Am folosit macrou pentru că are oasele mari și e ușor de curățat. Garnitura e orez curry făcut super rapid pentru că m-am gândit că e nevoie de ceva pe lângă.

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Eu nu suport rosiile puse puse peste mancare sau sosurile bazate pe rosii. Singurul mod in care le pot manca si chiar imi plac sunt crude in salate.
Si nu ca ar avea un gust naspa sau ceva, dar imi cauzeaza "arsuri" gastrice groaznice (acid la stomac) daca le consum gatite sub forma asta de sosuri
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Damn, cred că o să cumpăr și eu pește mâine.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Pătrunjelu' wrote: 10 May 2020, 15:59 Nu am cuptor unde stau acum,
This is bad, patisometrul meu e pe zero. I have no oven and I must bake!!

Poate ma consolez cu un cheesecake in weekend :-( only thing I can do.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Am gătit și azi roasted broccoli pasta with lemon and feta.. Ăsta a fost cel mai mare risc de săptămâna asta. N-am pus în viața mea coajă de lămâie în mâncare (în afară de prăjituri). E ok, are un gust fresh dar parcă n-aș face din nou rețeta așa cum e ea. Ceva nu e 100% ok pentru mine.

Am folosit brânză feta President (care nu e excepțională) și paste tortiglioni de la Barilla.

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vezi că dacă nu-i bio lămâia coaja e cam toxică.

https://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/ ... cvent.html
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Da, știu. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Usturoi granulat, asta merge bine in omleta cremoasa. Adica aia din video. E bun cel in solnita de la kotanyi daca e nevoie de o opinie.

Cu mancarurile astea cu 1-2 arome strong gen omleta sau paste monoformaggi mi s-a format o noua apreciere pentru piper. De obicei nu-l bagi in seama in mancaruri mai complexe, dar aici e in spotlight. Salveaza orice de la a fi boring.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Si mie imi place sa scap putin piper in omleta
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests