Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Krax cu bacon, fratilor. Sunt mizerii, evident, dar parca e o madlena din clasa a 5-a. Altfel, ca chipsuri sunt destul de bune cele cu wasabi, dar nu le prea mai gasesc pe nicaieri.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Mancare

Post by rege »

Şi "madlenele" alea în pungă albastră erau teribile :(
P.S. https://www.youtube.com/watch?v=LpWXTnrfnDI ?
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

MI-am facut si eu un fel de shakshuka, (am folosit ceapa verde si spanac in loc de ardei si rosii), la care am adaugat doua linguri de smantana: au iesit foarte gustoase. Cred ca de acum numai asa o sa-mi fac ouale ochiuri.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Mi-am luat one of these bad boys https://www.crockpot-romania.ro/produse ... nual-white
Pentru mancare la serviciu si cand nu am timp/chef de tigai si oale.

Crockpot au avut cel mai prompt raspuns la comanda pe care l-am vazut vreodata la un magazin online :lol: La 4 jumate am pus comanda, la 6 si ceva deja era la DPD la sediu.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ok, am inaugurat slow cooker-ul cu niste "bogrács" gulyás. This is the shit, am mancat aproape 4 portii ca un nehalit :lol:

Image
Image

Categoric poti obtine rezultate mai bune daca-l faci de mana dar pentru ceva care a necesitat doar taiat de ingrediente si apasat un buton, a iesit pretty damn AMAZING.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

arata super bine ce-i in farfuria aia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Mancare

Post by rege »

reclamă bună la dispozitivul ăla
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Fasole la tigaie cu afumatura. Sau cu carnati sau cu orice altceva merge cu fasole. Odata cand m-a prins seara fara astea, am mancat fasole cu bacon prajit si a fost bun, dar BUN nu gluma. Alta data cand nu am avut nici bacon, am pus exact ce aveam in frigider: crenwursti. Fasolea cu crenwursti a fost foarte buna si am mancat tot. :lol:
Intrebare: cine are probleme cu fasolea? (nu ca m-as astepta ca cineva sa zica, BUT just in case). Eu am avut inainte, dar acum am capatat imunitate la mancarea care imi place atat de mult, dupa o perioada de tranzitie si acomodare, bineinteles. :D
Totul in viata tine de exercitiu si perseverenta, si succesul este garantat. Sau nu, pentru ca sunt si persoane care din cauza intolerantei si a diverselor alergii, nu pot. :roll:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

New cheesecake from Akis? Let's go :lol:

Image

Cu gem de cirese salbatice; cred ca daca folosesti portocala in loc de lamaie, cu biscuiti cu scortisoara si ghimbir + ceva gem sau sirop de mere obtii o combinatie super intre placinta cu mere si cheesecake.

Cu Philadelphia Classic si smantana de la Olympus, singurii care am vazut sa aiba cu 35% grasime fix. Biscuitii au fost de-aia Belvita cu lapte.

Reteta:
phpBB [video]
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut chiftele orientale cu sos de rosii. E prima oara cand incerc sa folosesc plita pe inductie, ma asteptam sa fie mai dificil decat la gaz dar in realitate am avut mai mult control asupra procesului, si raspunsul mancarii la schimbarile de temperatura parea mai prompt.

Image

Daca va plac chiftelele clasice si curry, astea ar trebui sa va placa dublu — mie stiu ca mi-au placut, chit ca vreo cateva chiftele s-au rupt in proces.

Reteta aici: https://www.crockpot-romania.ro/retete/ ... n-sos-rosu
Nu stiu de ce e asta reteta pentru slow cooker, daca oricum trebuie sa stai 15 minute la aragaz — mai bine mai stai inca 15 si termini tot, nu vad rostul complicarii cu 3 ore la slow cooker LOL.

La pasul la care zice ca tre pus la slow cooker, tii oala pe foc, incepi sa adaugi chiftelele si la nevoie mai acoperi cu apa ca sa fiarba carnea. Fierbi pana scade sosul, done.

Ca de obicei am folosit Heinz Tomato Frito in loc de suc sau piure de rosii.
Nu as pune 3 cepe cat zice in reteta aia, cred ca e greseala de tipar. La 600g de carne e suficienta o ceapa medie MAXIM, cel putin pentru gusturile mele. Am pus o ceapa mai mica la carne si inca una calita impreuna cu usturoiul la sos (asta nu era mentionata in reteta).
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

mie imi plac foarte mult chiftelele. imi place sa le zic parjoale. dar imi plac alea fara sos, simple si sa le cufund eu prin mustar cand le mananc. alea cu sos nu ma excita din ce am gustat pana acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

salata pe care mi-am facut-o la pranz. salata a la ola small dickie, una dintre multele salate a la ola smal dickie. sunt recunoscut pt talentul meu de a face salate (pe care le mananc doar eu) din orice gasesc prin casa dar neaparat sa am pasta de tomate, ulei si otet (preferabil balsamic). de asemenea de langa castron nu trebuie sa lipseasca o ceapa intreaga din care musc (prefer ceapa rosie dar azi s-a nimerit sa am din asta), plus hai optional o felie de paine. daca nu vreti paine macar o bucatica atunci ca sa stergeti castronul la final:

iata ce am facut azi la pranz acasa:

Image

Ton bucati in ulei, cascaval afumat, porumb, rosii, dovlecei murati, masline, pasta de tomate, ulei, otet balsamic

A RUPT!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Si mie imi plac salatele de mor.
Ieri am mancat salata cu ton la tigaie iar sotia a mancat salata simpla cu porumb, mozzarela si ton maruntit. Ulei, sare.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Super tare asta, de la mega, punga de salata cu diferite plante deja culese si spalate. Doar o arunci in castron

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

Erm....au de ceva ani buni salatele astea.

Not sure if troll or lived under a big rock until now. Wait...it's ola....Never mind.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cam toate supermarket-urile au asa ceva, e pretty cool.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Cimitri wrote: 29 Jul 2018, 19:35 Erm....au de ceva ani buni salatele astea.

Not sure if troll or lived under a big rock until now. Wait...it's ola....Never mind.
Taci din gura!

Da, misto pungile astea de salata. O sa mai imi iau si va tin la curent
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mai mâncați și roșii că sunt bune!
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

Nu inteleg cum puteti manca salata aia, e amara, are o textura de cotoare de burieni. Asta e salata corecta:

Image

Sau ca alternativa spanac.
Last edited by Stokkolm on 30 Jul 2018, 13:49, edited 1 time in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests