Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

phpBB [video]


Hmm
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Carti vechi de Jules Gouffé, traduse in engleza: https://www.google.ro/search?hl=ro&tbo= ... f%C3%A9%22
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

IL din pastry book de mai sus ca in trecut zaharul era distribuit sub forma de veritabile torpile :lol:
Image

Si as vrea sa incerc acum asta, sunt curios cat de tare se simte aroma de rom: https://en.wikipedia.org/wiki/Feuerzangenbowle
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Pătrunjelu' wrote: 19 Jan 2020, 18:26
Pătrunjelu' wrote: 26 Nov 2019, 21:46 Mmmm... https://www.emag.ro/set-oale-si-tigai-m ... D71TNLBBM/
Really want this, kinda expensive tho. Poate la ceva ocazie mai speciala.
Le-am comandat :-D Si am luat si setul complet de cutite asortat.
Image

Smexy.

/brag
Nu cred ca astepta cineva cu sufletul la gura feedbackul meu but they're not that good. Sunt ok pentru pret cand nu ai altceva dar cam atat.

Tigaia mai adanca e practica dar are un mic joc la maner, cand imi amintesc o sa incerc sa vad daca e de la surub. Hopefully e, ca te triggereaza cand iti faci treaba. Overall sunt imbinate destul de ieftin.

Tigaia mica ar fi nice daca nu ar fi pe ea acelasi maner ca si la cea mare. Adica-i manerul prea greu, sta dreapta "in idle" dar daca nu esti atent si ai aragaz cu gratare, s-ar putea sa ai surpriza ca isi pierde echilibrul. trebuie sa mentionez ca e al naibii de naspa sa manuiesti o tigaie in care simti ca greutatea e in maner. Si sa o ridic doar in mana imi displace.

Oalele sunt ok, minus manerele imbinate 'eftin.

Din setul de cutite singura piesa de care nu m-as desparti e foarfeca si poate suportul magnetic. In rest, loc suficient de mai bine, incepand cu lamele prea light. Macar la cutitul de bucatar vrei o lama grea, sa-ti dea nitel de incredere cand toci.

Sooo, next time ma uit si la alta firma, had enough of BH. Sau si mai bine, ma duc in kitchen shop sau undeva cand imi trebuie o chestie, si aleg fix chestia pe care o incerc si mi se pare buna. Wisdom +1
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Tocmai am facut cea mai buna mancare din ultimele luni.

Niste ceapa rosie cuburi f mici. Daca exista salote, alea sunt mai bune.

Niste usturoi la fel taiat fin, cam 1/3 din ceapa as usual, dar aici e vorba de peste deci ar merge poate si mai mult.

Usor calite in ulei de masline la foc mic spre mediu. In niciun caz nu vrem sa devina vreun pic maronii. Doar usor moi.

Peste se toarna niste vin alb sec (eu am folosit feteasca regala de jidvei, foarte bun) cat sa le acopere si se lasa pana scade vinul aproape complet.

Add smantana lichida 35% grasime, again cat sa acopere bine tot. Poate ceva mai mult. De fapt da, mai mult. Sare, piper si o cantitate bunicica de tarhon. Fierbe pana scade si e cremos.

Turnat pe pastrav somonat pe grill si cartofi prajiti.

Moama deci e MEGA. Si partea cea mai buna? E mega cu tarhon uscat de la plic. Naiba stie cat de bun e cu tarhon fresh.

As fi facut poze dar nu am avut o metoda rapida sa scot cartofii asa ca sosul a fiert cam 30 sec. prea mult. Tot demential la gust dar nu la fel de fotogenic.

Pot sa pun alta poza, am facut de dimineata parcare kaufland la mine in bucatarie

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Pai si cum au fost, merita, sunt buni? Apropo, de unde i-ai luat si cum se numesc?
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Sunt carnatii aia alpen fest din lidl, cred ca le zice bockwurst. Yep, sunt buni.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Spre deosebire de alte weekends, in weekendul asta o sa fiu anti-lazy. Am scos micropuiul asta din congelator si e timpul sa-l fac sa mearga kilometrul suplimentar.

Image

Am schimbat oala intre timp pentru ca era prea mica.

Planul este sa transform resturile intr-o supa pe care sa o folosesc ca baza la o supa crema de usturoi, si un risotto. Daca mai ramane, si altele.

Image

Inca sunt incepator la portionat :lol:
Image

Dupa ce-l portionezi nu ti se mai pare asa mic. Poti sa hranesti doua persoane fara probleme din el, si daca mai pui si supa la socoteala...

Pulpele de pui (sup si inf) impreuna cu aripile o sa fie acoperite cu dry rubs daca reusesc sa ajung la auchan in seara asta, apoi in tigaie cu cartofi prajiti si ceva sos.

Pieptul e deja in congelator si asteapta sa fie bagat intr-un curry.

Yay~
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Vreau și eu cuțite din alea frum. Pun pariu că nu te chinui deloc să tai cu ele.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cred că poți să omori și white walkers cu ele. Btw, sunt și eu curios ce gust are acel pui.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Am venit acasă la țară după 3 luni.
PS: Am mâncat 4 mici, atât.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Pfff, pai fix la ocaziile alea vrei sa mananci cat ti-e pofta. De slabit in celelalte 99% din zile.

@Triggerix
Nu-s atat de grozave tbh, o sa-mi caut altele cat de curand. Sunt frumoase intr-adevar, insa :-D

@Ferd
E mai aromat decat your average supermarket chicken. E bun mai ales daca faci mancare pentru putini, ca e riscul mic sa irosesti ceva/nu trebuie sa stochezi multe in frigi/conge, dar mi se pare cam scump cand exista puiul grill de la lidl. Puiul grill de la lidl e FOARTE MARE si FOARTE GUSTOS, atat pe grill, in tigaie cat si in supa.

M-am tinut de cuvant si in afara de piept a ajuns tot in tigaie :-D Nu am mers la auchan asa ca nu am avut dry rubs (condiment la plic de la CIO, foarte bun).

Image

Sosurile sunt din lidl, sweet & sour si curry, dintr-un pachet de chicken nuggets. Langa cartofi mai sunt tot din lidl, niste bile de branza cu chili.
Spoiler for condimentele:
Asta am pus acum:

Image

Asta vreti sa incercati, chiar daca nu stiti inca:

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Primul meu risotto, si a iesit FOARTE BUN, very excited here in caz ca nu e evident.

Image

Bineinteles am folosit supa de pui de ieri. Carnatii sunt de pui, din lidl, se gasesc in frigiderul pentru gratare, cu e.g. grill mix si mici. Momentan carnatii mei favoriti.

Image

Urmati reteta de aici https://www.youtube.com/watch?v=f1slhK8JG84 dar lasati radicchio in pace si imediat dupa ce puneti primele polonice de supa, bagati si bulion pana iese culoarea pe care o vedeti in poza mea.

Cateva chestii referitor la reteta alterata: gustul a fost putin cam heavy, suc de lamaie nu am avut si ma bazam pe bulion sa aduca putina aciditate, dar se pare ca nu a avut sansa impotriva carnatilor si cepei caramelizate. Sa fie oare asta cazul in care o passata mai acra merge mai bine ca bulionul? Hmm.

LE: Sosul are un gust acrisor placut, carnatii vin cu o aroma heavy. Cel mai probabil cu alti carnati ar fi alta treaba. Bulionul Olympia ramane neinvins.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Terminat chicken stock cu supa asta de usturoi.

Image

Image

Recipe: https://m.youtube.com/watch?feature=you ... dcCVZ_D7hQ
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

btw, here's a nice tip, cand ai o mancare gen supa crema prea lichida dar bine condimentata (deci sa scada iese din discutie), throw this in:

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Image

Si in 1869 :lol: Eu m-am dat batut ca o sa gasesc ceva ok intr-un apartament, tot pe-aici e facut de parca sa gatesti inseamna sa incalzesti mancarea de ieri de la marty.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Si-au luat ai mei gratar pe gaz, e misto.

Image
Image

Si niste ciorba de pui cu legume si zdrente de ou.

Image

Si aperitiv ce gasesti daca cauti aubergine caviar pe youtube, gordon ramsay. E bun rozmarinul dar nu il inteleg deloc, data viitoare pun doar cimbru, de 2 ori mai mult usturoi si poate niste patrunjel. Sa fie mai de-acasa gustul.

Image
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mancare

Post by McWilliams »

Oh, bugger off, mate. Mi s-a facut foame de la gratar (de la echipament, nu de la mancare) si acum trebuie sa fac niste poala de porc. La 3am.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

"E bun rozmarinul dar nu il inteleg deloc"

Eu n-am inteles propozitia asta

also, "poala de porc" ? :lol: e prima oara cand aud de asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

E bun dar nu as vrea sa-l mananc, nu mi se pare ca as vrea sa aiba mancarea mea gust/miros de rozmarin. Poate ca odorizant de bucatarie :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot] and 8 guests