Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Mancare

Post by joonior_bmf »

Cel mai bun mustar pe care l-am mancat vreodata e Colman's. L-am gasit prin 2008 intr-un supermarket din Spania. Era vreo 2 euro borcanul de 100 grame. Gust puternic de hrean, which I also enjoy.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote:Eu de obicei numai din asta am mancat

Image

BTW ola, cu ce-l mananci? In afara de mici
cu multe, orice carne in afara de peste, senvisuri, oua fierte etc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Desertul meu favorit a fost si va fi mereu Tiramisu. Wiki spune:
Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only two to four main ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation.
Tiramisu e exemplul perfect pentru deserturi. Nu mai poti scoate nimic din reteta clasica, iar combinatia de arome de cafea, mascarpone si vanilie nu poate fi batuta. E unica, you just can't beat it, stop. Varianta super-quick, super awesome: https://www.youtube.com/watch?v=40imxki0xR8
Spoiler for instructiuni detaliate:
1. Add one egg yolk in a recipient large enough to let you use a whisk comfortably.
2. Add some vanilla essence, about half a teaspoon.
3. Add 2 tablespoons of sugar.

Mix with the whisk until combined.

4. Add 250 grams of mascarpone and try to mix with the rest.
5. If it's obvious that it's too hard to mix, add a little bit of milk (about 3 tablespoons) and try again.
6. Keep mixing and maybe adding more milk if needed, until the cream has the consistency you want. Once the mascarpone yields, mixing becomes very easy and the cream becomes very smooth.

For the coffee: Use some espresso if you have, I didn't have any espresso so I used regular coffee instead.

7. Get a kettle and add a cup of water. Add three heaping teaspoons of coffee, four if you want it stronger.
8. Place on low heat, keep there until the coffee starts boiling (the foam rises to the top). Remove from heat and pour the coffee in a small bowl.
9. Add Kahlua liqueur if you want to, about a tablespoon. I did not have any so I skipped this.
10. Add 1 tablespoon and a half of sugar to the coffee. Mix well, taste and add more sugar if you want.
11. Wait a bit until the coffee grounds set to the bottom of the bowl. Take one lady's finger, dip for a very short time in the coffee, place in serving dish. Cover with some of the mascarpone cream, repeat until done.

You can decorate with cocoa powder like in the video, or if you have some chocolate and a grater, or a potato peeler, try to grate/peel some chocolate onto the tiramisu. I used chocolate and it was lovely.
Rezultatul meu:

Image

Recomand tuturor tiramisu de mai sus, efortul e minim si rezultatele sunt exceptionale.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Am luat ieri un borcan Mustar clasic Olympia. Mi s-a parut mult sub mustarul Gusturi Romanesti. Notele ar fi 5 si 10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

ola small dickie wrote:Am luat ieri un borcan Mustar clasic Olympia. Mi s-a parut mult sub mustarul Gusturi Romanesti. Notele ar fi 5 si 10
Thanks! Nu ma asteptam sa fie asa mica nota, sunt de 2x curios acum. Sa vad cum pot face sa ajung la un Mega, si ma arunc pe mustarul ala.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Macaroane time :-D
Image
Image

Reteta de aici, modificata:
https://www.youtube.com/watch?v=F2SYDXV1W1w

Nu am avut provolone, am folosit cheddar, mozzarella, feta, gouda simpla, si putin cascaval afumat. Am pus cam dupa ochi. Desi am pus de 2 ori mai multa feta decat in video, in opinia mea mergea chiar mai multa, mai ales daca va plac branzeturile sarate.

Pentru lapte evaporat: 350ml apa, 100g lapte praf, 30g unt, la fiert pana incepe sa dea in clocot, apoi se amesteca foarte bine si se toarna peste macaroane, ca in video.

Alternativ: 700ml lapte GRAS (adica nu ala cu 2% grasime), pus la fiert pana se reduce la jumatate.

E cel mai rapid si cel mai simplu cu lapte praf.

A iesit foarte bun dar nu la fel de cremos ca in video, nu au fost multe branzeturi care sa se topeasca gen mozzarella. O sa incerc cu alt mix de branzeturi data viitoare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Pregatiri pentru mici :D
Image

Si sunt gata.
Image

Just perfect, suculenti in interior, crocanti si deloc uscati in exterior, plus o aroma usoara de afumatura de la slanina.

Folositi cat mai putin furculita cu micii in timp ce se fac, decat daca nu cumva ii luati ca in lingura pe ea si ii intoarceti. Clestele e cel mai bun, ideea e sa nu se faca vreo gaura mare in ei si sa iasa sucul.

Din ce am vazut pe la cei care au facut mici la noi, cam toata lumea ii lasa vreme lunga pe o parte apoi ii intorc; eu ii intorc des, deci ajung sa se faca pe aceeasi parte de cateva ori dar niciodata timp indelungat. Cred ca ajuta, pentru ca ai mei ies cei mai buni, always.

Lasati bucata de slanina cu care ungeti gratarul sa se prajeasca pe el, si din cand in cand frecati micii sau carnea de porc cu ea. Va ramane din grasimea topita pe carne, si ii va da gust extra bun, plus ca exteriorul va ramane crocant dar nu va parea uscat. Doar o data sau max doua ori pe fiecare parte, dupa ce e deja rumenita, e de ajuns. E just amazing.

Nu faceti asta cu carnea de pui though, o veti ruina.

Daca e gratar in toata regula si e ocazie speciala, recomand vinul: https://www.vinpenet.ro/stonewine-cabernet-franc-minis
E cam scump (~100 lei) deci nu e every day wine, dar nu am gasit pana acum un vin care sa fie la fel de bun la o astfel de masa. Heck, nu cred ca se gaseste vin rosu sec romanesc mai bun ca el. E just the best. Give it a shot.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote:
Folositi cat mai putin furculita cu micii in timp ce se fac, decat daca nu cumva ii luati ca in lingura pe ea si ii intoarceti. Clestele e cel mai bun, ideea e sa nu se faca vreo gaura mare in ei si sa iasa sucul.

Din ce am vazut pe la cei care au facut mici la noi, cam toata lumea ii lasa vreme lunga pe o parte apoi ii intorc; eu ii intorc des, deci ajung sa se faca pe aceeasi parte de cateva ori dar niciodata timp indelungat. Cred ca ajuta, pentru ca ai mei ies cei mai buni, always.

Lasati bucata de slanina cu care ungeti gratarul sa se prajeasca pe el, si din cand in cand frecati micii sau carnea de porc cu ea. Va ramane din grasimea topita pe carne, si ii va da gust extra bun, plus ca exteriorul va ramane crocant dar nu va parea uscat. Doar o data sau max doua ori pe fiecare parte, dupa ce e deja rumenita, e de ajuns. E just amazing.
This, this this!!

Exact asa procedez si eu. Mai ales la partea cu intorsul des. Si tot timpul doar cu cleste.

Hmm....poate maine ies si eu in curte la un gratar daca ma lasa vremea :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Pancakes, din nou, de data asta cu sirop de artar. Au iesit mult mai bune decat data trecuta, excellent stuff.
Image

Si pentru cina somon crispy cu salata de cartofi, ceapa, suc de lamaie si ulei de masline.
Image

Reteta aici:
https://www.youtube.com/watch?v=SQuyOwNtAVM

Everyone loved it, pestele a iesit excelent, la fel si salata.


Pestele acompaniat de un chardonnay: https://www.vinpenet.ro/vin-linistit/ba ... 0=Podgorie
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Ba da tu esecuri nu dai?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Ba da, la trigliceride.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

ola small dickie wrote:Ba da tu esecuri nu dai?
Ba da, dar alea nu se posteaza ca nu-s interesante :lol: Daca tre exemplu, acum 2 saptamani am ruinat niste copane de pui, dupa ce le-am si lasat la marinat aproape o zi. Very annoying, timp pierdut, direct la gunoi.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

oldsnake wrote:Boss, baga neaparat ghimbir, gustul e incredibil in combinatie cu merele.
Yep, e excelenta cu ghimbir, am facut-o azi. Nice stuff!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Sunt singurul care nu intelege de ce costa produsele Delaco atat de mult? Orice incerc de la ei e absolute shit pentru cat costa.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Mancare

Post by Fular »

Brânza clasică de oaie de la ei mi se pare cea mai bună din ce am încercat.
Irish Ceddar mi se pare ok.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Nu m-a dat pe spate irish cheddar de la ei, mai putin la pret, pacat ca nu aveau la selgros de la alta firma. Mi se pare la fel de bun daca nu mai bun cel din lidl :\

Cascavalurile delaco mi se par cele mai slabe, toate au gust si consistenta de plastic. Si Hochland sunt mai bune imo. Daca cineva de aici agreeaza cascavalurile delaco, ii recomand sa incerce cascaval dalia de la Solomonescu, o sa fie trimis direct pe orbita saturn, n-ai cum sa egalezi la gust asa ceva.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Mancare

Post by ne0lith »

Image

Asta mi se pare singurul bun de la ei, restul au gust de sapun.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Mancare

Post by Fular »

Probabil o comit la procesul de maturare. Cine știe ce folosesc ca să grăbească procesul, mai ales în regim industrial.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

Mie imi place branza topita de la ei. Mi se pare mai buna ca cea de la Hochland. Then again, mie nu prea imi mai plac produsele Hochland..
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

Am auzit că brânza asta e bună.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests