Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Pateul e un fel de terina diluata?!
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Stokkolm wrote:Nu, mai degraba fac parte din categoria console de jocuri video impreuna cu alte conserve.
Stiam, dar am intrebat sa vad daca userii acestui forum cunosc si ei acest lucru :lol: Now, back to gaming.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mancare

Post by TG »

Păi Martinel e mai bun și nu se strică în 2 ore. Pe de altă parte e o mizerie de pateu deci... mno.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Mancare

Post by ne0lith »

Pateurile mi se par naspete in general, singurul excelent era asta

Image

Din pacate n-am mai vazut prin magazine, a fost inlocuit de o varianta "Select" gretoasa, cu un continut mai mare de ficat. Fuck that.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

this one is ok

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am primit cadou un kg din branza mea tare favorita, straight from Italy :-D
Image

Am facut si macaroane cu branza cu ceva twist pe ingredientele de data trecuta:
Image

Cele mai precise instructiuni ever:

- Macaroanele fierte al dente, am folosit de la monte banato.
- Se scurg si se pun inapoi in vasul in care s-au fiert.
~ 2/3 dintr-un unt de 200g, se amesteca pana se topeste complet.
~ Sare pana gusti si ti se pare ca e putin cam sarat; piper macinat dupa gust, piperul se va cunoaste bine la final, nu va fi diluat de alte ingrediente, so don't go overboard.
~ Se adauga continutul unei cutii de smantana lichida LaDorna cu 20% grasime (sau alt echivalent), cea cu reteta de paste pe spate.
~ 3 oua, se amesteca bine toata chestia.
~ 2/3 dintr-un cheddar maturat de la lidl, 2/3 dintr-o gouda de la vadul laptelui (are gust diferit de alte gouda - se gaseste la profi).
~ 1/2 dintr-o telemea de vaca de la hochland.
~ se amesteca bine, si se aseaza intr-o tava care nu se acopera in cuptor.
~ se pune niste grana padano razuita deasupra, dupa gust.
~ la cuptor ~40 minute la 170-180 grade C setat pe convectie.

Tasty.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

aaahhh sa mancam

am fost la magazin si mi-am luat o paine, icre, cascaval si castraveti murati. meniu de mahmur. de fiecare data cand vin mahmur la serviciu si sunt lovit de foame ma duc la magazin si iau chestii si imi fac senvisuri. si neaparat castraveti in otet sau gogosari in otet. mmmmmmm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am aflat despre Omurice in https://myanimelist.net/anime/33206/Kob ... aid_Dragon si m-a facut curios :lol:

Cea mai basic reteta:
phpBB [video]


Jap ketchup e mai mult pasta de tomate deci Tomi & co nu sunt echivalente. Am folosit Heinz Frito exclusiv pentru orez (se gaseste in Profi si probabil prin alte locuri https://www.emag.ro/supermarket/pasta-d ... D21JYMBBM/) si am "ornat" — vorba vine, I suck at that kind of stuff, cu Heinz Original (https://www.emag.ro/supermarket/ketchup ... DBXN1BBBM/).

A fost bun.

Data viitoare o sa incerc sa pun in orez un amestec de Heinz Original si Frito, pentru extra dulceata si aroma pe langa cea de tomate. Ar trebui sa mearga si ceva gen piure de tomate cu ketchup. Eventual si un cub de Knorr Pui amestecat in sosul de tomate, si pe langa ciuperci niste porumb si mazare. De fapt that's the beauty of it, poti sa pui ce ai tu chef, pe youtube sunt o gramada de retete diferite :lol:

Nu as pune Tomi sau altele echivalente, mi se par foarte slabe comparativ cu Heinz. But your choice.

Image
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Tomi este cancer la tub, nu i-as ura nici macar lui Ponta si Dragnea sa serveasca asa ceva. Inteleg ca Heinz e mai scump and all that, dar decat sa mananci tot timpul un ketchup gretos mai bine mananci ceva ce-ti face placere o data la doua mese.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image

so fucking good la doar un 1 leu 70 <3 :*
(contribuie si pretul la cat de bun mi se pare evident in ideea ca mi s-ar parea in regula si la 3-4 lei cat costa alea milka)

this was a sponsored message

Asta chiar mi-a amintit ca atunci cand am fost la Penny acum o saptamana era o emisiune radio cu gazda gen care doar facea reclame la produse penny. Like "Oare ce sa mananc weekend-ul asta? Ah perisoare cu cascaval (wtf?!), CE BINE DE CASCAVALUL CIOBANASUL LA PENNY, DOAR...etc." It was glorious, cel mai tare era cand vorbea cu o tipa de parca era langa el sau la telefon si spune el acolo niste nimicuri dupa Salut... pauza... si iara Salut Ioana (nu stiu cum sa zic avea un entuziasm exagerat tipic incepatorilor in domeniul lui presupun which made it even better) dupa a inceput sa vorbeasca (o inregistrare cu) Ioana sau cum o chema fara sa-l bage in seama incepe sa faca reclama la nu stiu ce

Beautiful will go to Penny again
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Mancare

Post by ne0lith »

DarthZombie wrote:Tomi este cancer la tub, nu i-as ura nici macar lui Ponta si Dragnea sa serveasca asa ceva. Inteleg ca Heinz e mai scump and all that, dar decat sa mananci tot timpul un ketchup gretos mai bine mananci ceva ce-ti face placere o data la doua mese.
Heinz mi se pare foarte slab, parca zici ca e bulion, ceea ce poate ar fi ok daca n-ai vrea ketchup. Spring cred ca e cel mai ok dintre astea ce se gasesc in mai toate magazinele.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Terminati cu ketchupurile si alte prostii de genul asta. Va bateti joc de ceea ce inseamna rosie. Mancati din asta ca mine, daca sunteti barbati adevarati:

Image

https://www.mega-image.ro/Ingrediente-c ... 0g/p/25613

O pun pe orice si oriunde, ca un barbat adevarat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Lewl, am atins alt nivel. Ai mei fac ketchupuri toamna din rosiile culese. Best shit ever!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Si eu mananc toata iarna facute de soacramea. Ca stiu cum le face. Si le face bine. Dar cand se termina borcanele alea trec la ala de mai sus.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mancare

Post by McWilliams »

Toti iubesc carnatii, insa nimeni nu vrea sa stie cum si cu ce se umplu carnatii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Tocmai am mancat 2 hot dogi de la ikea bucuresti. Costa 1 leu bucata. :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mancare

Post by McWilliams »

Departe de a fi vreun expert in gastronomie sau in ikea si fara a dori sa iti dau stomacul peste cap, daca ceva costa cat o punga de plastic...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Strambam din nas la Ketchup Heinz dar suntem indragostiti de crenvursti de la Ikea, bun asa :lol:
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Mancare

Post by rdo »

ola small dickie wrote:Tocmai am mancat 2 hot dogi de la ikea bucuresti. Costa 1 leu bucata. :lol:
bun venit in 2012
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Niste mamaliga de la Gordon :lol:
phpBB [video]

Arata bine.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 15 guests