Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

20 de lei pentru 4 creveti? this reminds me of a story

ultima oara cand am fost la mcdonalds sa-mi iau un big mac m-a intrebat o domnisoara foarte inocent cu un zambet de angajat mcdonalds "Vreti sa adaugam bacon?" "Da sigur cum sa nu". Dupa imi iau sandwitch-ul si aflu ca mi-a adaugat 6 lei la nota pentru patru bucatele de bacon sub o chifla. Bucatile sunt transparente mai subtiri decat o unghie, I'm lovin' it <3. Mai tarziu am primit in mail o oferta de munca la mcdonalds "McDonald nu este doar un loc de munca, mcdonalds este o familie"

Discutia asta mi-a facut pofta de shaorma. Oh btw apropo de mare am niste poze cu mancare cu peste de la un restaurant dintr-un orasel italian la munte. Restaurantul era in interiorul unui zid vechi

Image
Image

Au fost si scoici. Cel mai mult mi-au placut niste paste cu peste pe care le-am primit ultimele cand deja eram cam satul, foarte bune. Nu stiu ce peste era in paste sau in fasole din pacate am uitat
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

prima poza pusa de Ferrrrrrrrrdinand reprezinta unul din motivele pentru care nu mananc fructe de mare, crustacee, scoici, melci, midii, stridii, garizi, creveti etc.: aspectul

nu m-as apropia la 2 metri de farfuria aia daramite sa mai mananc din ea.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Pf, nu stii ce-i bun pe lumea asta: creveti, homar, crab, calamar, caracatita. Nu te lua dupa poza postata de Ferrrrrrrrrdinand, pana si eu ii pot gati si sa arate mai bine, plus ca aia sunt nedecorticati. Daca dai un serach pe google cu "creveti in tigaie" gasesti destule poze care sa arate bine.
Eu prefer sa-i iau deja decorticati, numai sa-i bag un pic la fiert si dupa in tigaie cu unt, usturoi si vin alb. Iam-iam.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut Nutella Cheesecake. E cel mai bun cheesecake pe care l-am incercat vreodata, whole family loved it. Cand am apucat sa-mi tai si eu o felie jumate era deja mancat :lol:
Spoiler for pics:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Reteta e aici: https://www.youtube.com/watch?v=xx7m8azj4zs
Nu am avut heavy cream/smantana lichida, am substituit cu 70 ml de lapte, 30 g de unt NESARAT. Untul se topeste si se bate bine cu laptele pana se combina.

Am luat biscuitii din Profi, am uitat ce nume aveau dar erau la pachete rotunde cu vreo 6 bucati in ele. Au pe langa ciocolata o aroma destul de tare de vanilie, cred ca a contribuit ok la gustul prajiturii.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Patrunjelu tre sa recunosc ca arata bine de tot si mi-ai facut o pofta nebuna ....
Voi incerca si eu categoric!
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

Meh, mi-e prea lene, mai bine intind nutella pe paine and call it a day.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Your loss, dar sa stii ca dupa ce o scoti de la frigider e mai mult in zona de cea-mai-tasty-si-cremoasa-inghetata-cu-ciocolata-ever decat paine cu nutella. Mascarpone schimba tot jocul.

Try it :D
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Apropo de nutella, mie imi plac napolitanele astea de la ei:

Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am avut musafiri weekend-ul asta si am ales the perfect dessert pentru mai multe persoane:

phpBB [video]


I love this guy, toate retetele lui sunt simple si impresionante. Everyone enjoyed it, I mean e identica la gust si consistenta cu lava cakes din restaurante, unde o portie te usureaza de vreo 25 lei fara probleme. Acasa te costa in jur de 2-3 lei per cake. As if that wasn't enough, mai dureaza si doar 20 min sa le faci.

Toate ingredientele le-am luat de la Profi; forme de briose nu am gasit acolo, a trebuit sa ma duc la Auchan, de unde am luat cate 10 de unica folosinta, la 2 lei. Probabil best deal daca nu faci des, cele reutilizabile erau 8 lei bucata.

Nu am apucat sa fac poza dar aratau identic cu astea so there you go:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut cartofi prajiti dupa reteta asta:
https://akispetretzikis.com/en/categori ... es-patates

Pare ca e mai mult de lucru la ei decat la cartofii prajiti simpli, dar nu e deloc atat timp cat stii cu o ora inainte ca vrei cartofi prajiti:
1) Nu mai trebuie sa te obosesti sa-i cureti (the most annoying thing ever).
2) Cartofii se taie super iute daca sunt copti.

Neaparat cutit ascutit pe un masat sau ceva inainte de utilizare, nu de alta dar sa nu existe riscul sa-i strivesti si sa strici formele de wedges.

Don't make the same mistake as I did: nu am asteptat suficient timp sa se raceasca dupa coacere asa ca unele wedges au avut pielea desprinsa de miez, cand a fost cazul sa amestec cu mirodeniile, rozmarinul s-a prins de bucati de piele rupte si a ramas in castron. Aroma de rozmarin a ajuns pe la fiecare wedge dar se putea si mai bine.

Experiment pentru data viitoare: praf de usturoi impreuna sau in loc de paprika/boia.

Image
Image

Excelenti btw, nici o picatura de ulei nu a intrat in ei. Crispy on the outside, soft on the inside. Crunchiness de la prajit in ulei cu softness de la cuptor, can't beat that.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mancare

Post by TG »

Wife me.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Fa-ti si singur, nu e greu :-P
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Avem cativa meri in gradina care produc mastodonti gen:
Image

Sunt buni simpli (dulce-acrisor), but in an apple pie? Wow. Ieri ma gandeam ca as manca o prajitura cu mere, dar nu a ramas prin preajma nimeni din familie care sa faca asa ceva. Time to get to work.

Image
Image
Image

Recipe here: https://www.youtube.com/watch?v=CmE4FqqNMkE

Nu stiam la ce sa ma astept (dairy free and all) dar rezultatul a iesit extraordinar, portocala din aluat se simte de la framantare pana la inghitire: nu am mancat pana acum o crusta asa aromata. O sa incerc sa bag portocale in orice aluat pot de-acum incolo :lol:

Nu am adaugat nuci/alune pentru a pastra feeling-ul clasic al prajiturilor facute in familie pana acum. Nu am adaugat nici ghimbir pentru ca nu am fost sigur ca ar da un efect placut. Am adaugat in schimb mai multe mere (5 mere MARI in loc de 5 medii), pentru ca mananci tarta cu mere. Tarta din video mi se pare cam saracacioasa in mere, but that may be just me.

O sa incerc o variatie mai tarziu in care adaug si ghimbirul, nu de alta dar e un aliment sanatos, so why not try it.

Def recommended, e banal de simplu de pregatit.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Recomand lui TG sa bage topicul asta pe ignore daca doreste sa doarma bine la noapte.
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Mancare

Post by oldsnake »

Boss, baga neaparat ghimbir, gustul e incredibil in combinatie cu merele. Alt pont: incearca sa tai merele in cuburi.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

@oldsnake
Incerc ghimbir data viitoare for sure, tarta nu a rezistat nici 24 de ore nemancata, so voi mai face.

Am incercat azi sa fac pancakes, reteta aici: https://akispetretzikis.com/en/categori ... a/pancakes

Image

Sunt ok dar nu imi prea place aroma lasata de iaurt, e un after-taste kinda salty-sour-y-meh. Voi incerca data viitoare sa combin reteta asta cu o alta care foloseste lapte, e ceva mai neutru.

Pe ale mele le-am mancat cu fineti. Very easy to make, dar daca se fac prima data e posibil sa le gresesti pe primele una-doua pana te prinzi care e temperatura ideala pentru tigaia ta si ochiul de aragaz incat sa se faca bine pe dinauntru. Or at least that was the case for me.

So: recommended dar imo cu lapte in loc de iaurt, chiar nu mi se pare ok gustul in combinatie cu celelalte ingrediente. Si spun asta dupa ce am mancat un pahar de iaurt identic cu paine in timp ce pregateam aluatul, I love the yogurt.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Va recomand mustarul Gusturi Romanesti de la Mega Image. Eu sunt un mare fan al mustarului in general si asta e de departe cel mai bun mustar pe care l-am mancat in viata mea. E cam scump, 10 lei si ceva borcanul dar e la 7 ligi diferenta fata de restul mustarelor pe care le-am mancat pana acum. Vine in 2 variante, normal si iute. Ambele absolut bestiale. Si zero zahar.

https://www.emag.ro/supermarket/mustar- ... 1505650138
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cum ai compara mustarul respectiv cu mustarul din tecuci olympia (gen nota de la 1 la 10)? https://www.emag.ro/supermarket/mustar- ... DNGK1BBBM/

O sa iau un borcan cand ajung pe la un mega image, pentru mine Olympia de mai sus e best ever, so am asteptari mari :-D Huge fan pentru orice mustar iute cu aroma tare de hrean.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Nu mai stiu daca am incercat olympia. O sa iau unul sa testez. Un mustar foarte iute cu hrean mi se pare mustarul dijon iute 365 tot de la mega image. E aproape de nemancat daca pui mai mult. Mi a placut totusi.

https://m.emag.ro/supermarket/mustar-di ... DN2H1BBBM/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu de obicei numai din asta am mancat

Image

BTW ola, cu ce-l mananci? In afara de mici
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 15 guests