Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Tot in zona cod sunt, cu sos de branza comte de data asta (sos mornay)
E ultima oara cand iau codul din lidl ambalat asa (alaskan pollock fillets), parca consistenta carnii lasa mereu de dorit.

Image
Image
Image
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

A luat cineva unturi de pe site-ul asta? https://papamigdal.ro/products/unt-de-arahide
Ma tenteaza sa pun o comanda la cateva sortimente
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

@MC: Da, sunt bune.

@Patrunjelul: poate e din cauza aparatului foto, dar sosul ala arata foarte ciudat. Parca e martipan, nu stiu, imi da un feeling ciudat de artificial. Altfel, ca gust cred ca e genial.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

ce denumire cretina, papamigdal. ca papabun.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

juve3332 wrote: 11 Nov 2019, 16:26 @Patrunjelul: poate e din cauza aparatului foto, dar sosul ala arata foarte ciudat. Parca e martipan, nu stiu, imi da un feeling ciudat de artificial. Altfel, ca gust cred ca e genial.
Culoarea cred ca e ok, o greseala pe care am facut-o e ca nu am pus sosul intr-o baie calda cat timp am mancat felul unu si s-a intarit putin, ceea ce probabil ii da aspectul de martipan. Next time™
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

ola small dickie wrote: 11 Nov 2019, 16:31 ce denumire cretina, papamigdal. ca papabun.
cam cretina...
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ok, nu am mai vazut pana acum asa ceva :lol: Trebuie incercat.
phpBB [video]


Nu stiu cum o sa mearga cu oua semi-tari, dar vad eu :lol: Hate runny eggs.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Improvizatie cu resturi de ieri, am ramas cu doua cepe pe jumate taiate, trei catei de usturoi si un cartof singuratic. Le-am imperecheat cu niste rosii pasate, niste naut, marar si bineinteles nelipsitul stock cube. Chives ramase de la codul cu branza au mers deasupra. E fain cand ai satisfactia ca nu ai aruncat nimic la gunoi :lol:

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

What? no meat?
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Daca astept sa se dezghete deja nu mai e haleala impromptu, e festin premeditat.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Mmmm... https://www.emag.ro/set-oale-si-tigai-m ... D71TNLBBM/
Image
Really want this, kinda expensive tho. Poate la ceva ocazie mai speciala.

Am primit cadou chef's knife din colectie (cel mai de sus)
Image
Datorita design-ului dubleaza ca si comeback elegant pentru cand iti zice cineva ca mancarea a fost naspa.

Mai folosesc un wok de la Berlinger Haus de fiecare data cand am ocazia si e foarte bun.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Image
Sos de branza again, de data asta pentru lasagna :lol:
Image
Image

Desteptii de la magazin au pus sosuri diferite din aceeasi gama pe acelasi rand si am vazut doar cand am ajuns acasa :-( Deci doar un layer a avut carne, restul tomate si busuioc din plin. Bun rezultatul regardless, mai fac.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Image

De ziua nationala, o vita! Pentru toate vitele romane!
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Am facut o varza cu rata. Am uitat sa pun poza. #nofilter

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Sofisticati baietii, nice stuff. Am mancat doar rata facuta la vid si mirosul intens de pasare mi-a displacut total, de atunci nu m-am mai atins de rata. Ba nu, mint, am mancat un cassoulet la conserva, care a fost ok. Bucatile de grasime de rata rumenite de pe margine erau partea cea mai buna, mmmm.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Bai, eu am mancat rata mai toata viata mea, insa in mare parte in ciorbe/cuptor, pentru simplul fapt ca daca este rata de tara(cum este in cazul meu) trebuie fiarta ceva timp bun. Despre gatitul ratei, am dat fail de cateva ori pana sa ajung la chestia asta. Marea problema este ca daca nu esti atent, la cuptor o faci efectiv talpa. Recomand daca gatesti pentru prima data, sa incepi cu rata pe varza, nu neaparat ca este mindblowing (ceea ce chiar este) ci pentru ca are nevoie de ceva sa o hidrateze si sa nu se usuce. Aici problema este ca first of all, trebuie sa stii sa lucrezi bine cu cuptorul si cuptorul tau sa fie unul bun. In cazul meu, cum ambele nu se intampla, am nevoie de ceva sa tina rata in frau, pentru a nu deveni o bucata de cauciuc.
Dupa rata asta, la ceva timp am repetat isprava cu mai multa varza si cu un piept, insa i-am scos partea de inner dupa ce l-am fiert, am facut totul fasii si am amestecat prin varza. A fost de vis.

Ca sa ajung la rata la vid sau confit, mai am de luptat cu ea la preparatele basic prin a o intelege, si dupa sa trec la next level.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Asta:
phpBB [video]


Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am primit o gramada de paste din italia. Cred ca asta e printre putinele minestrone facute cu paccheri.

Image
Image

Tre sa dau o tura prin magazinele italienesti i.e. cu produse aduse direct, pentru ca pastele astea sunt lvl 99 si barilla e lvl 1. Observi diferenta inca de cand deschizi punga, nu ma gandeam ca o sa zic despre niste paste ca miros superb dar astea chiar miros superb :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Mai e cineva aici care nu suporta jumarile in forma naturala dar pasta de jumari e buna rau?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Eu mai mananc si jumari in forma naturala, dar recunosc ca imi plac mai mult sub forma de pasta.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 9 guests