Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cimitri wrote:Mie imi place branza topita de la ei. Mi se pare mai buna ca cea de la Hochland. Then again, mie nu prea imi mai plac produsele Hochland..
Branza topita Hochland e pretty standard, nu am incercat Delaco topita. Imi place foarte mult aia din lidl, cu vaca pe ea. Milbona cred, cea cu 3 (4?) etaje. Cea mai fara gust e aia frantuzeasca, La vache qui rit, gtfo with that.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Si nu doar atat, la vache qui rit are jumatate din continutul Milbona la pret dublu-triplu. Ce-i drept n-am mai mancat de la vaca zambareata de peste 15 ani, dar la diferenta asta de pret iau vaca aia depresiva toata ziua.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

N am mai cumparat branza topita de ani de zile. Mi se pare prea artificiala. Mananc doar telemea proaspata de vaca, capra, oaie etc si cascaval. Dar cand eram ciutan si mancam ce cumparau ai mei duduiam cu senvisurile cu branza topita hochland. Si acum vad triunghiurile alea. Cu smantana, sunca, ciuperci si parca mai era cu verdeata. Si crema aia almette era gustoasa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Almette e super, la fel si Philadelphia. 2 favorite.

Uram hochland cu sunca, era groaznic cu bucatile alea de sunca in ea. Aia cu ciuperci era ok.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Hai c-am luat si eu branza topita milbona si iaurt din acela grecesc cu fructe tot milbona. Sper sa fie bune

Ca sa extindem discutia, voi ce pate mancati? Tulip e bun. Am tinut o data post si-am mancat mult pate vegetal de atunci imi place foarte mult dar tipa mereu maica-mea la mine cand cumpar :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Imi place cam orice pate de ficat de porc, nu am observat diferenta majora intre branduri, mai putin diferenta intre pate normal si pate martinel de la reinart. Am multi fani pate martinel in familie, mie mi se pare ca nu are gust de pate deloc.

Imi place pateul de porc facut in casa, dupa taiere :-D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

mie imi plac cele de la Scandia.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

Da, si eu sunt ok cu Scandia. In special cel de gasca e foarte bun.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Mascarpone de la Delaco e ok-ish, rezulta o crema destul de solida fara sa para poroasa in tiramisu. Gustul e printre cele mai neutre pe care le-am gasit vreodata, deci pentru o reteta custom gen crema mascarpone + sirop de ceva, s-ar potrivi bine.

Overall tot mascarpone de la lidl e cel mai bun la toate, dar si Delaco as mai folosi daca as mai avea nevoie. Cu conditia sa pun o lingura de zahar in plus.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

A postat cineva (@sebas cred, era o discutie mai lunga si nu mai gasesc thread-ul) de aici blog-ul lui Adi Hadean: https://www.adihadean.ro/retete/

Thanks a lot, deja am adunat 35 de bookmark-uri si nu-s nici pe la jumate cu retetele :lol: In special dulciurile sunt perfectie.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Cu riscul de a suna precum un tataie, dar cartea de bucata a Sandei Marin are o tona de retete si din experienta mea sunt teribil de gustoase.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am incercat ciorba asta: https://www.adihadean.ro/2016/12/ciorba ... e-si-orez/

Dar in loc de sare & piper am pus 3 cuburi de knorr pui si putin piper macinat la 2l de apa (toate celelalte ingrediente taiate in jumatate - mai putin bulion si bors din care am pus cate putin pana a iesit cu gust ok). Am mancat 3 portii, great stuff.

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

DarthZombie wrote:Cu riscul de a suna precum un tataie, dar cartea de bucata a Sandei Marin are o tona de retete si din experienta mea sunt teribil de gustoase.
Am verificat-o, imi place sectiunea cu meniurile sugerate de la final, nice touch, dar la prima reteta de tort pe care am zis s-o incerc, bam: "3 batoane ciocolata". WTF e 3 batoane ciocolata. Bine ca-mi dai toate ingredientele ever in grame si freaking decilitri si apoi de nicaieri randomly "3 batoane ciocolata".
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am incercat sa fac un tort Sacher dupa reteta asta: https://savoriurbane.com/tort-sacher-reteta-originala/

Am copt blatul prea mult deci nu a mai iesit nimic similar cu Sacher. Dar cu putin experiment cu sucul de portocale si dulceata de caise am reusit sa-l transform intr-un tort generic de ciocolata cu portocale si caise destul de bun. Go me, nu a trebuit sa arunc la gunoi nimic :lol:

Cred ca pentru glazura e ideala o ciocolata neagra cu cacao peste 80%, am folosit de-aia de la lidl de gatit (52%) si nu a fost suficient de neagra.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Poti incerca sa faci un tort Forêt Noire/Black Forest/nu-ma-incumet-sa-scriu-numele-nemtesc, din ce am vazut nu e o reteta foarte complicata si e destul de gustoasa.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

I'll give it a shot. E si pe site-ul lui Akis ceea ce inseamna ca iese super bun super usor garantat :lol:
https://akispetretzikis.com/categories/ ... a758a1bd99
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut pulled pork... in stil romanesc. Adica servit ca orice friptura de porc, cu piure si castraveti murati :lol:
Spoiler for reteta adaptata de mine:
1 lingurita ienibahar praf/macinat
1 cub de knorr pui/legume/vita
1 lingura sare
1 lingurita rasa piper
1 lingura boia (eu am pus jumate lingura boia simpla, jumate boia picanta)
1 lingura zahar brun (doua pliculete de 5 grame fiecare)

Reteta originala zicea si de o lingurita de fulgi de ardei iute, eu nu am pus pentru ca nu am avut; in schimb am inlocuit lingura de boia originala cu jumate dulce, jumate picanta. Nu a iesit mai deloc picant la final, deci cred ca pentru alte gusturi ar mai fi mers inca o lingura de boia picanta, sau mai mult.

Se amesteca toate de mana sau intr-un blender/mojar (cel mai bine, mai ales ca e cubul knorr care e destul de moale).

Bucata de porc se cresteaza cu cutitul si apoi se maseaza bine cu mustar. La final se acopera bine cu amestecul de condimente de mai sus. Atat mustarul cat si condimentele trebuie sa intre prin crapaturile facute cu cutitul.

Se incinge o tigaie cu putin ulei, si se rumeneste carnea pe fiecare parte cate 1-2 minute.

La final se ia o tigaie adanca pentru cuptor, si se aseaza pe fund ceapa rondele. Carnea se pune pe patul de ceapa si in jurul ei se toarna 0.5l de bere neagra (eu am folosit Silva, care e si preferata mea in materie de dark beer :-P ). Se da la cuptor la 140 grade, timp de 4 ore.
Image

Dupa ce a fost scoasa din tigaie:
Image

Dupa ce a fost scoasa din cuptor:
Image
Image
Image

F f bun. O sa fie greu sa incerc si alte moduri de preparare a fripturii, asta e prea bun :lol: Carnea a fost foarte grasa initial, dar dupa gatire nu a ramas nici urma, toata s-a topit.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Nu prea sunt pretentios la branzeturi, de regula mananc mai mult telemea de oaie, dar sa nu fie prea sarata. In rest pot consuma aproape orice tip: incepand de la cea vanduta din galantarul din piata etc. si pana la cele vidate in pachete de cate 200-400g din market-urile de pe langa bloc.
In ce priveste pateul de porc/pasare, nu prea consum, dar mai bag si eu din cand in cand cate unul. Conservele cu pateu fac parte din categoria mezeluri?
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mancare

Post by Stokkolm »

Nu, mai degraba fac parte din categoria console de jocuri video impreuna cu alte conserve.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

:lol:

BTW cineva spunea de martinel, like CAT DE BUN POATE SA FIE CA SA COSTE ATAT? WTF? Costa 6 lei, la 4 lei iei un scandia sibiu cel putin dublu cat el
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests