Tea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Tea

Post by Azad »

Avem topic despre cafea, dar si nu despre ceaiuri :x I love tea! De la obisnuitele infuzii de plante la sofisticatul ceai pu-erh, imi place sa descopar cat mai multe varietati. Sunt putin dezamagit de cat de putine ceainarii am gasit pana acum, mi-as dori sa fie o bautura ceva mai populara. Momentan beau un clasic Earl Grey, de la Twinings, sub forma de frunze. Imi da energie pentru invatat iar aroma de bergamota este suficient de intensa pentru gusturile mele. Nu e exact calitate superioara, costa doar 20 de lei la Auchan, but it's alright.

Dupa ce termin facultatea si imi dau rezidentiatul mi-am promis ca imi fac unul din astea cadou:
https://livadacuceai.ro/ceainice-din-fonta

So yeah, let's talk about tea!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tea

Post by ola small dickie »

Earl grey hot parca era ceaiul lui jean luc picard
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Tea

Post by Azad »

phpBB [video]


Sunt la sezonul 5 din TNG, momentan, si a contribuit si Picard la alegerea ceaiului :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

OMG. Me and tea go waaaaay back :-D

Ma gandeam si eu sa deschid thread dar mi-era ca nu mai e nimeni interesat. Cafeaua de dimineata e constanta, dar in restul zilei de obicei e un ceai negru clasic (cel mai des darjeeling) pe la pranz, si unul verde aromat dupa-masa. No sugar no milk, gimme that pure taste.

Am descoperit ceaiurile Basilur si acum imi iau doar de la ei ca sa incerc cat mai multe sortimente. Se gasesc in Auchan, Selgros si in... librariile Humanitas. Cel mai probabil si in alte locuri. Le recunosti usor dupa ambalajele kitschoase in forma de carte sau freaking cladiri, printre altele. Tea Book Vol 3 pot sa recomand oricand, ceai verde cu aroma de pepene, nu am mai gasit nimic de genul pe piata.

E ceai indian vandut de firma 100% indian, so daca iti surade ideea sa nu iei ceai de la cotropitorii englezi, Basilur e the way to go :lol:

Cele mai bune ceaiuri au fost mereu de la Tea Forte, dar navigheaza prin familie sub forma de cadouri (cam la orice ocazie speciala), pentru ca au preturi pe masura. Am incercat o gramada de ceaiuri de-ale lor si toate au fost ireprosabile. Nu stiu cum le ies de fiecare data, si doar la ei am simtit la toate sortimentele arome intense fara impresie ca ar fi ceva artificial.

Fac si accesorii luxury style, bune de cadou, gen filtrul asta aurit pentru cand servesti ceai cu cineva mai special:
Image
Sexy.

Stii ce altceva mai e cadou super pentru fani ceai? Cartulia asta:
https://carturesti.ro/carte/mariage-fre ... faire-5648
I love it, are cea mai faina coperta si ilustratiile sunt la calitate ultra-4K. Mariage Freres a fost primul meu contact cu ceaiul, acum vreo 15 ani cand am primit o cutie cu rooibos cu aroma de cirese, dar sunt prea greu de gasit in Romania ca sa incerc stuff de la ei.

Shit, what else.

Demmers Teehaus au ceaiuri ok-ish pentru pret, poti sa comanzi si de pe net. Sortimentul de sencha Japan Cherry de la ei e mega-aromat de zici ca l-au dat cu spray, ma indoiesc ca-i aroma naturala. Green Bellini iar e bun.

Pentru energie nu prea poti bate Lipton Yellow Label la bang for your buck. E ceva ceai negru simplu la plic, si e dirt cheap. Gen mai putin de 10 bani per plic. Cand lucram la birou aveam mereu o cutie de Yellow Label la mine.
Lipton mai au la plic Indonesian Sencha, excelent daca-l gasesti.

Fun fact: cand auzi de Lipton te gandesti la ceaiurile alea la sticla, dar firma se ocupa de tot ce inseamna ceai de aproape 130 (!!!) de ani.

Twinings mereu m-a cam lasat rece, mai ales plicurile. Prefer Lipton in locul lor.

Pentru no-caffeine preferatul meu e rooibos.

De pe plaiurile mioritice imi plac ceaiurile de menta si cele de tei. Ceai de tei cu miere, mmm. Cel mai sanatos medicament anti-raguseala si somnifer :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Tea

Post by Mahdi »

Earl Grey e de obicei și alegerea mea când vine vorba de ceai negru. Și pu erh e interesant.

Sunt însă un mai mare fan al ceaiului verde, în special sencha. Îmi plac combinațiile cu tot felul de arome, dar după o vreme am început să-l prefer pur. Au la Demmers un așa numit ceai sencha „bio” - mai scumpuț, dar e ce trebuie să fie. Dacă îl infuzezi cum trebuie are un gust crud, dulceag. Probabil cel mai „feel good” ceai, mă energizează dar nu mă face agitat. Și mai au o varietate și mai scumpă, de sencha coreean, really good.

Cu ceaiurile verzi chinezești nu prea am experimentat. E interesant oolong, care se infuzează de mai multe ori, pe la a 3-a infuzie atingând gustul optim. Dar nu am mai luat de mult - nu îmi place să mă complic cu infuzii multiple la lucru.

Matcha mai merită încercat, dar aici intrăm deja în altă categorie. Încă am două cutiuțe de matcha luate direct de la sursă, dar mă simt cam plebeu că nu am toate accesoriile necesare (am boluri, dar n-am măturică :( ).

Cine n-are Demmers în oraș poate încerca să comande și de pe https://doro-tea.ro/, au câteva mixuri interesante.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

As incerca matcha daca l-ar pregati altcineva, se aplica la orice ceai mai consumator de timp decat unul pe care-l iei cu lingurita si-l pui intr-un plic :lol: Plus ca treburile astea traditionale sunt mega scumpe, dar nu sunt shiny ca alea de la Tea Forte.

Demmers livreaza si ei, dar cu doro-tea se pare ca eviti mai usor taxa de transport. Nu am mentionat in post-ul anterior Quick-T, e ceai Demmers pre-ambalat in plicuri. Does its job, as comanda chiar acum cateva pachete de rooibos quick-t daca nu m-ar arde taxa de transport :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Tea

Post by Mahdi »

Până la urmă accesoriile de matcha și modul puțin mai migălos de preparare fac parte din experiență. Te relaxezi puțin, îți faci ceaiul în timp ce îți pui ordine în gânduri, apoi îl bei în liniște. Asta acasă, că la lucru n-ai timp de d-astea.

Pe de altă parte se poate prepara și bea fără artificii de genul. În Japonia se bea matcha mult mai frecvent (duh) și mai lipsit de ceremonie. Eram într-un restaurant de sushi non-fancy, d-ăla cu sushi livrat pe bandă rulantă. Fiecare masă avea un robinet cu apă fierbinte și un recipient cu pudră de matcha. Puteai să îți prepari cât ceai voiai. Turnai apă fierbinte peste, amestecai și gata. Mai simplu decât cu pliculețul. Dar na, nu era nici matcha de fițe de la cutiuță care costă cât doza de sencha pe 6 luni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tea

Post by ola small dickie »

Azad wrote: 13 Jan 2019, 19:24
phpBB [video]


Sunt la sezonul 5 din TNG, momentan, si a contribuit si Picard la alegerea ceaiului :lol:
L_am vazut de 2 ori de la un capat la altul. Numai clipul asta pus de tine mi-a facut chef iar de niste TNG
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tea

Post by Triggerix »

Never knew this topic existed. Cel mai bun ceai verde l-am băut anul trecut în Suedia și mi-am luat încă două cutii pentru acasă. O cutie din asta era mai scumpă decât un pachet de cafea lmao. E foarte aromat și are scorțișoară și ghimbir în el, printre altele. Best thing ever. 11/10 would drink everyday. :mrgreen:


Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Tea

Post by Azad »

Pătrunjelu' wrote: 13 Jan 2019, 20:33
That book seems amazing! De la Basilur am incercat doar ceaiul verde simplu si "White Moon", cel din urma vrand a fi ceai oolong cu aroma de lapte. Nu recomand White Moon-ul, numai a lapte nu are gust. Am vazut ca mai au si o combinatie de ceai negru si rooibos, dar vreau sa incerc sortimentul "Moroccan Mint" inainte de toate.

Daca vrei un sencha ok-ish la plic, poti incerca Japanese Sencha de la English Tea Shop. Se gaseste pe la Auchan si e chiar in regula. Fun fact, Indonesian Sencha de la Lipton a fost primul ceai pe care l-am incercat cand m-am apucat de hobby-ul asta. Are o tenta florala placuta data de petalele de trandafiri, dar prefer ceaiul alb atunci cand vreau ceva delicat.

Cel mai bun rooibos pe care l-am baut a fost cu portocale. Mi se pare ca rooibos-ul si citricele se potrivesc de minune.
Mahdi wrote: 13 Jan 2019, 21:02
Infuzarea multipla e metoda gongfu, mi se pare cea mai buna ca sa descoperi toate nuantele ceaiului. Am in plan sa imi iau si un gaiwan.

Chiar ma gandeam atunci cand am facut topicul: "oare ce ceaiuri a baut Mahdi in Japonia?". Matcha nu am baut inca, dar sunt de acord legat de prepararea ca metoda de relaxare si limpezire a gandurilor.

Also, thanks for the site! Chiar cautam un loc de unde sa comand. Now I just need money :lol:
ola small dickie wrote: 14 Jan 2019, 08:55


Eu m-am apucat de Star Trek dupa ce te-am vazut pe tine vorbind despre el pe forum. Am terminat asta vara The Original Series, The Animated Series si cele 6 filme cu echipajul original. Dar TNG mi se pare cu mult peste, desi am apreciat si TOS. Urmeaza DS9, VOY, ENT si Discovery. Le voi termina in urmatorii 20 de ani :lol:
Triggerix wrote: 14 Jan 2019, 09:31
Aseara l-am facut. Imi beam ceaiul, invatam si am realizat ca nu avem topic de asa ceva pe forum. Procrastination at its finest. Arata interesant ceaiul. Prima data cand aud de el. Enjoy :D
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Tea

Post by Azad »

Twinings Gunpowder Green Tea - Am cumparat azi o cutie, ca nu am mai baut de ceva vreme un gunpowder. Desi sunt amator de sencha, cand vine vorba de ceai verde, nu refuz ocazionalul ceai chinezesc. Culoarea bauturii e aurie, placuta la ochi, si sunt surprins de cat de bine s-a pastrat gustul afumat specific stilului gunpowder. "Bucatile" rulate de planta sunt de marime medie spre mica, semn ca ceaiul e de calitate decenta. Il pot recomanda celor care vor o pauza de la sencha-ul finut, elegant si vor ceva mai intens, usor grosolan datorita fumului. Doar ca nu stiu daca e ceva ce as putea bea in fiecare zi, din simplul fapt ca "afumatura" aia e acquired taste. Inca nu m-am obisnuit pe deplin cu el. So yeah, gasiti in Auchan la 20 de lei daca v-am facut curiosi.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

Am incercat https://demmertea.ro/ceylon-fop-nuwara-eliya.html

Dar nu se compara cu darjeeling de la Basilur sau https://basilurtea.ro/ro/festival-colle ... 00831.html de care nu ma mai satur :lol:
Momentan friendship ended with everyone else, now BASILUR is my best friend

Ma gandeam sa fac o excursie in Paris, mai mult pretext sa trec pe la un magazin Mariage Freres. Sa livreze in RO vor ceva gen 50+ eur, screw that. Hm...
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tea

Post by Triggerix »

Aoleu, am avut o experiență neplăcută cu Basilur și după mi-a fost frică să mai încerc alte sortimente de la ei. Am primit într-un an de Crăciun un set din ăla cu cu ceai și cutie metalică cu modele de Crăciun pe ea, toate bune și frumoase. Dar era ceai negru cu aromă de fructe și pe lângă că era foarte aromat, eu urăsc ceaiul negru cu alte arome adăugate. A trebuit să-l arunc pe tot, dar cutia o am încă. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tea

Post by ola small dickie »

:lol: ai cam exagerat cu "aoleu, am avut o experienta neplauta" - cand am citit asta ma asteptam ca a fost un ceai care te-a bagat in spital sau macar o voma ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

după mi-a fost frică să mai încerc alte sortimente de la ei
Ca sa eviti astfel de experiente neplacute nu trebuie decat sa citesti eticheta :-D Daca nu zice nimic pe langa "ceai pur 100% ceylon" sau ceva de genul, nu are arome.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

Azad wrote: 14 Jan 2019, 11:06 Moroccan Mint
Tocmai mi-am luat niste de-asta frunze de la https://www.taylorsofharrogate.co.uk/
V refreshing, imi place menta si daca e combinata cu ceai verde e win si la capitolul energie.

No clue de ce ar pune cineva o tona de zahar in el, il beau fara si mi se pare excelent, ca orice ceai de menta.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Tea

Post by Mahdi »

Aș dori să țin un moment de reculegere pentru ultima doză de ceai din plicul cu gyokuro luat din Japonia. Cel mai bun ceai verde de până acum. Mi-a luat ceva timp până m-am prins ce soi e și cum trebuie preparat - dacă îl infuzam la fel ca pe sencha de până acum, ieșea super amar, dacă îl puneam în apă călduță, n-avea nici un gust. Dar o dată ce am găsit the sweet spot a devenit preferatul meu.

Brb, îmi înec amarul într-o cană puturoasă de pu erh.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Tea

Post by Azad »

Mi-am preparat in sesiune Indian Chai, denumit si Masala. Foarte gustos, doar ca ar fi trebuit sa pun cantitati mai mari de condimente. Am pus 2 plicuri de ceai negru simplu (desi recomand mai mult un ceai negru loose leaf, fara arome), o lingura de zahar, scortisoara, nucsoara, ghimbir, cuisoare, cardamon si lapte. Nu prea pot da cantitati pentru ca depinde mult de gusturile fiecaruia. Trebuie sa existe cel putin un condiment usor intepator, cum este ghimbirul, si un condiment dulce (scortisoara). In rest, go bonkers with it.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Tea

Post by Azad »

S-a deschis un restaurant turcesc la o aruncatura de bat de mine. A fost ocazia perfecta sa beau ceai turcesc. Destul de tare, usor de tot amar. Ca si gust nu mi s-a parut ca iese in evidenta din multimea ceaiurilor negre simple. Still, mi-a placut.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tea

Post by Magicake »

S-au intors si ai mei din Turcia cu niste ceai turcesc, dar unele pungi erau de fapt "arome identic naturale". Au adus si sofranel in loc de sofran, desi era intitulat sofran — aparent e intalnit des un astfel de truc. Restul de condimente din set au fost legit, so there's that. Tricky stuff, sa alegi ce trebuie de pe-acolo, vad.

Am cateva plicuri de ceai turcesc legit, dar inca nu m-am bagat pe ele. De alea cu arome identic naturale nu m-am atins si nici nu planuiesc.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests