Transgender debates

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

Ma scuzi pentru limbajul buruienos, dar ce pula mea ar trebui sa insemne asta?
dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic
Ce naiba inseamna asta? Cum poate cineva sa mugeteze asemenea prostii? "Buna, eu sunt Ion si nu ma simt confortabil cu 5 degete la o mana. Asa ca mi-am taiat doua si acum imi spun Donatello". Ce legatura are SEXUL BIOLOGIC cu felul in care cineva poate fi deschis la minte, astfel incat (folosind citatele de mai sus) sa poata sa se joace SI cu fetele, SI cu baietii?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1378
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Transgender debates

Post by Fular »

un copil/doi copii. Gen masculin fie că vrea fie că nu.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Transgender debates

Post by DarthZombie »

McWilliams wrote: 14 Feb 2019, 20:22 Ma scuzi pentru limbajul buruienos, dar ce pula mea ar trebui sa insemne asta?
dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic
Ce naiba inseamna asta? Cum poate cineva sa mugeteze asemenea prostii? "Buna, eu sunt Ion si nu ma simt confortabil cu 5 degete la o mana. Asa ca mi-am taiat doua si acum imi spun Donatello". Ce legatura are SEXUL BIOLOGIC cu felul in care cineva poate fi deschis la minte, astfel incat (folosind citatele de mai sus) sa poata sa se joace SI cu fetele, SI cu baietii?
Nu vorbim de orientarea sexuala aici ci de identitatea de gen. Care identitate in vasta majoritate a oamenilor este aceeasi cu sexul biologic, problemele apar cand ele nu sunt pe aceeasi lungime de unda. Nu mi se pare greu de inteles de ce, senzatia ca al tau corp nu corespunde cu ce e in mintea ta nu are cum sa fie ceva comfortabil.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2412
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Transgender debates

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 14 Feb 2019, 20:22 Ma scuzi pentru limbajul buruienos, dar ce pula mea ar trebui sa insemne asta?
dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic
Ce naiba inseamna asta? Cum poate cineva sa mugeteze asemenea prostii? "Buna, eu sunt Ion si nu ma simt confortabil cu 5 degete la o mana. Asa ca mi-am taiat doua si acum imi spun Donatello". Ce legatura are SEXUL BIOLOGIC cu felul in care cineva poate fi deschis la minte, astfel incat (folosind citatele de mai sus) sa poata sa se joace SI cu fetele, SI cu baietii?
Nu inseamna ce ai inteles mai devreme, sau cel putin nu cred. Si anume ca-l creste asa doar... in caz ca o sa vrea sa-si schimbe sexul cand e mare. Banuiesc ca asta ai inteles, corecteaza-ma daca gresesc. De la interpetarea ta la interpretarea mea e un spectru larg (hah), si chiar si asa, sa zicem ca motivatia ei e numai si numai asta. So... what? tot mi se pare un mod ok overall sa iti cresti copilul.

Nu scrie nicaieri ca il forteaza sa se joace cu papusi in timp ce el vrea cu camione, sau mai stiu eu ce.
DarthZombie wrote: 14 Feb 2019, 20:28 Nu vorbim de orientarea sexuala aici ci de identitatea de gen. Care identitate in vasta majoritate a oamenilor este aceeasi cu sexul biologic, problemele apar cand ele nu sunt pe aceeasi lungime de unda. Nu mi se pare greu de inteles de ce, senzatia ca al tau corp nu corespunde cu ce e in mintea ta nu are cum sa fie ceva comfortabil.
De acord, insa... small nitpick :lol:

Identitate de gen = / = gender norms (exista un echivalent in romana? ceva cu roluri poate? roluri de gen?). Ma identific/ma identificam 100% ca barbat, nu aveam dubii asupra sexului meu biologic. Problema era cu ce inseamna definitia respectiva pentru societate, growing up, si la maturitate, si ce efecte nocive poate avea asta asupra gandirii/stimei de sine atunci cand lucrurile nu conform.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

Si aici ajungem la intrebarea "Ce-a fost mai intai: oul sau gaina?". Pentru ca poti privi problema din perspectiva A - vreau sa gandesc deschis, s-ar putea sa gandesc diferit, s-ar putea sa vreau sa fiu diferit de cum sunt acum, vs. perspectiva B - vreau sa fiu diferit de cum sunt acum, s-ar putea sa gandesc diferit, s-ar putea sa vreau sa gandesc deschis.

Pentru ca, din nou, este greu sa oferi optiuni, intr-o maniera echilibrata, cuiva care nu este capabil sa aleaga.

Oricum, exemplele folosite - si ale activistei, si ale lui Marar, si ale mele, si ale tale, Zombie, si ale oricui - tind sa fie mai degraba din categoria "cum ti-o fi norocul cu cei din jurul tau" decat o conspiratie mondiala de a-ti impune urmarea Standardului in viata. Ca sa existe apoi motivatia de "o sa-l cresc in afara Standardului, ca sa nu treaca prin ce am trecut si eu".

Da, unii tati poate vor doar baieti. Si daca primesc fete, s-ar putea sa se comporte intr-o anumite maniera care sa conduca niste fete spre tom-boys, transexuals, sex workers, suicide, SJWs etc. Regretabil, dar asta spune multe despre acei tati, nu despre societate ca intreg. Padure, uscaturi, that sort of thing. Bine ca, in adolescenta, tipei nu i-a fost refuzat accesul la Scoala de Arte de la Viena...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 14 Feb 2019, 20:28 Nu vorbim de orientarea sexuala aici ci de identitatea de gen.
"identitatea de gen" e o problema psihiatrica si trebuiesti tratat daca esti barbat si te trezesti dimineata ca vrei sa fii femeie
nu vad pe nimeni sa-l incurajeze pe unul care se trezeste si proclama ca e Mohamed
人は地獄を作った
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Transgender debates

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

zme-ul wrote: 14 Feb 2019, 21:03
DarthZombie wrote: 14 Feb 2019, 20:28 Nu vorbim de orientarea sexuala aici ci de identitatea de gen.
"identitatea de gen" e o problema psihiatrica si trebuiesti tratat daca esti barbat si te trezesti dimineata ca vrei sa fii femeie
nu vad pe nimeni sa-l incurajeze pe unul care se trezeste si proclama ca e Mohamed
https://en.wikipedia.org/wiki/Gender_dysphoria
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Transgender debates

Post by Stokkolm »

Treaba asta cu transgender e doar un trend, cum au fost hippies in anii 70, sau David Bowie si Prince care purtau ruj si haine femeiesti. Chestiile astea vin si trec.

Articolul cu mama care isi creste copilul gender neutral nu mi se pare atat de dramatic, pentru ca nu sunt atat de multe chestii gender specific pentru copii mici. Ar fi fost fucked up daca il crestea ca si sexul opus, ca s-a mai incercat asta si n-a iesit prea bine: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Reimer

@Marar, but that's what to be a man mean, sa te razvratesti impotriva astesparilor celorlalti si sa iti croiesti propriile reguli.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Transgender debates

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 14 Feb 2019, 21:03
DarthZombie wrote: 14 Feb 2019, 20:28
problema psihiatrica
Takes one to know one, zmeule. ;)
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Transgender debates

Post by Iavo »

De mila lui McWilliams care se asteapta la "common sense" in toata porcaria asta: realitatea e doar un construct socio-lingvistic care poate fi ajustat tot "din vorbe", ceea ce se si intampla de altfel.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

E o prostie cand o impui unui copil. Si cand te ascunzi sub scuza "sa-l educ de mic, ca pana creste o sa il strice lumea/societatea".

Mintea unui om este cetatea proprie. Inexpugnabila, daca asa ti-o doresti. Inauntru mintii tale, imaginatia ti-e religie si tu esti papa. Daca te vrei gender neutral, exista suficient de mult spatiu sub soare unde nimeni nu-ti va ataca ideile din mintea ta. Insa cand sau daca o vor face, trebuie sa te afli intr-o pozitie de implinire cu sine. Trebuie sa stii si sa ai control asupra a ceea ce este in mintea ta, astfel incat sa nu treci dincolo de limita echilibrului (into fear, remorse, anxiety, shame etc.) cand exteriorul nu va corespunde cu interiorul.

Ori un minor, sub tutelajul cuiva out on a mission to prove mankind wrong, nu se incadreaza in asa ceva. Si acolo este riscul. Nu mai mare ca alte situatii (pe care le-am mai insirat), insa tot prezinta un risc ce trebuie constientizat. Un risc care vine din "cutare nu are capacitatea de a intelege diferentele" si nu din "tu doar ai boala pe gender identity(?!) si de-aia te opui".


Da, probabil ca este un trend. Si ca o sa dipara cand o sa devina "prea main-stream" si/sau o sa apara ceva si mai scandalos pentru Societate™. We can have a raffle on what that is, you know. :grin:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

chestiile alea sunt termeni inventati pe loc, literalmente, de tampitii de "doctori" - ti se ridica parul pe ceafa cand afli cum s-au clasificat "bolile" in primul DSM
acum ceva vreme chiar vazusem un film pe YT pe tema clasificarilor si cred ca l-am salvat pe undeva, daca-l gasesc o sa-l postez
人は地獄を作った
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Transgender debates

Post by ne0lith »

Ce ti-e si cu doctorii astia ba. Sper sa aflam adevarul de pe youtube.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

ne0lith wrote: 14 Feb 2019, 23:52 Ce ti-e si cu doctorii astia ba. Sper sa aflam adevarul de pe youtube.
phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Transgender debates

Post by DANiel »

Este cineva de pe forum gay sau trans? Nu de altceva, dar sumarizand ce s-a discutat pana acum este vorba despre niste parinti care vor sa isi creasca copiul intr-un X mod (ca Y numar de parinti care vor sa isi creasca copilul intr-un anume mod, sau mai grav il cresc in secte si de fwt intre ei) si daca Mirel vrea sa isi schimbe numele in Mirela, welp asta este foarte mult treaba lui. Case solved, sumarizat.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Transgender debates

Post by Triggerix »

De ce contează dacă sunt lesbiene/gay/bisexuali/transexuals pe forum? Unii din oamenii care dezbat aici sunt aceeași care numeau #metoo attention whoring. I genuinely think they don't give a fuck about the actual people and what they experience.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Transgender debates

Post by TG »

Nu-mi plac genul ăsta de thread-uri, precum nu îmi place nici cel de politică. Mă rog, politica e o mizerie de fel, dar mai grav este că suntem pe un forum de jocuri, filme, muzică și awesome fails. Iar prin participarea la discuții de genul ăsta, participanții trec, din punctul meu de vedere, la dezbateri care îmi influențează perspectiva aupra mediului online din care fac parte.

Observ oameni pe care îi consider relativ inteligenți, cu lacune în gândire de-a dreptul înfricoșătore. Zmeul ca zmeul, dar citesc ce scrie Stokkolm sau McWilliams și realizez că îmi e greu să îi mai iau în serios. Și dacă acești oameni, aici pe forum, emit asemenea păreri aproape sinistre, tind să cred că norma e să iasă Trump președinte, să existe anti-vaxxers și oameni care cred pe bune că planeta e plată, alături de alte mutații de percepere sau analiză a lumii înconjurătoare.

Un alt "merit" în a te documenta pe Youtube și efectul debilitant pe care îi are efectul de turmă sau, alternativ, ușurința de a te auto-manipula (probabil în sesiuni de 15 minute când te plictisești la serviciu). Sper ca ăsta chiar să fie doar un trend.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Transgender debates

Post by ola small dickie »

da la vot sper ca mergi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Transgender debates

Post by DANiel »

Triggerix wrote: 15 Feb 2019, 10:47 De ce contează dacă sunt lesbiene/gay/bisexuali/transexuals pe forum? Unii din oamenii care dezbat aici sunt aceeași care numeau #metoo attention whoring. I genuinely think they don't give a fuck about the actual people and what they experience.
Esti inca mica. Pe bune, si eu sunt inca, si poate multi dintre noi, dar viata nu o sa te poarte mereu unde vrei tu si nu o sa iti dea mereu oamenii pe care ii vrei tu. Si risti sa gasesti pe cineva cu care te intelegi foarte bine si este un prieten bun insa este ceva ce poate tu nu accepti. Nu iti trage singura clapa cu gandiri extreme si nu bloca singura totul doar pentru niste idei absurde. Bataia asta cu pumnii in piept nu ajuta la nimic. Nu avem timp o viata intreaga sa fugim orbeste si sa ne scoate ochii unul altuia. Nu ne-ar ajuta. Si eu am multe probleme, si urasc, dar prefer sa cred ca urasc idei pe care nu le inteleg. Hold your horses, mai avem mult de mers.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Transgender debates

Post by Triggerix »

Oooof, save it for someone else. Nu vreau să sune a clișeu dar chiar nu ne cunoaștem personal și nu e ok să mă judeci strict bazat pe vârsta pe care o am. Ceea ce am zis e adevărat, situațiile sunt similare în sensul că experiențele personale nu sunt luate în considerare în contexte de genul pe forum. Dacă te aflai printre ăia de pe #metoo, nu știu că nu stau să verific, și acum te simți atacat, e problema ta, dar nu te-apuca să-mi dai sfaturi când nu mă cunoști.

Îmi explici și mie de ce ar conta părerea și experiența unei persoane trans pentru zme-ul care crede că oamenii respectivi au probleme psihice? Își zic eu, n-ar conta deloc. Și pe lângă asta, experiența nu ține numai de vârstă, keep that in mind.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Locked

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests