Transgender debates

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Transgender debates

Post by zme-ul »

Copil. Nu fată, nu băiat
O activistă pentru drepturile omului își crește copilul gender neutral
...
Încerc să-mi cresc copilul cât mai gender neutral pentru că, dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic
cum sa nenorocesti un copil
"activistei asteia pentru drepturile omului" (auzi tu!!) ii trebuie retras dreptul de parinte instant
Last edited by zme-ul on 14 Feb 2019, 18:03, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Pentru că?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu cred ca e pozitia parintelui sa-si proiecteze ideologia pe un copil care habar n-are de viata lui, daramite de consecinte [inclusiv sociale]. Daca acel copil ar fi luat decizia de a-si asuma o identitate de genul asta cand crestea mare era una, dar la 4 ani e clar ca nu el e cel care ia deciziile in ciuda a ce pretinde ea. Are sanse sa iasa normal la cap, dar la fel de mult are sanse sa devina un adult confuz total gratie mamei sale.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

E poziția părintelui să-și crească copilul. O ideologie tot îi va fi băgată în cap indiferent dacă este vorba de gender neutral sau tradițională băiat sau fată. Mie mi se pare cel mult că mai mult va suferi copilul din lipsa tatălui (așa cum se subînțelege din articol) sau din conflictul rece cu părinții vis a vis de cum trebuie crescut copilul versus din faptul că mama nu-i impune un anumite fel de a fi.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 Feb 2019, 17:19 Pentru că?
parintele trebuie sa-si educe copilul si sa-i asigure securitatea fizica/medicala
nu ai dreptul sa-ti impui ideologiile regresive asupra lui, daca copilul va dori pe viitor sa se identifice ca elicopter ala e dreptul lui si numai al lui
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 Feb 2019, 17:30O ideologie tot îi va fi băgată în cap indiferent dacă este vorba de gender neutral sau tradițională băiat sau fată.
False equivalence, varianta "traditionala" acceptata de peste 99% din populatie nu este "o ideologie" ci standardul societal acceptat fara echivoc. Asta nu inseamna ca aia "netraditionali" sunt anormali sau inferiori, dar in mod clar nu vor fi perceputi precum restul. Iar in cazul particular al copilului, el nu are varsta pentru a lua decizii de genul asta, in schimb are o mama activista auto-declarata dispusa sa-i bage pe gat copilului treaba asta ceea ce denota ca ei ii pasa mai mult de "the cauze" si de statutul ei in cadrul miscarii decat de interesele copilului. Nu zic ca i-ar trebui retrase drepturile parintesti, but that's one shitty parent.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Transgender debates

Post by marvas »

subiectul preferat de pe forum primeste un topic separat ca sa evitam off-topicul de pe celalalt topic preferat.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Transgender debates

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu n-am înțeles din articol că i-ar băga în cap ceva ci doar că nu-l va crește ca și cum ar trebui să se poarte într-un anumit fel ci îl va lăsa pe copil să se ”exprime liber”.
Încerc să-mi cresc copilul cât mai gender neutral pentru că, dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic, vreau să aibă libertatea de a alege – să realizeze că lui nu i s-a impus să fie într-un fel anume, că există un spectru larg de opțiuni.
Cum adică nu este o ideologie? Este un set de idei despre cum ar trebui crescut/tratat un copil în funcție de organele lui genitale. Este bazată pe ideea că fetele și băieții au diferențe biologice ceea ce-i fac mai predispuși la anumite comportamente deci trebuie crescuți într-un anumit fel. Lucru contestat de tipa din articol care consideră că nu-i vorba de diferențe biologice ci diferențe ce se nasc din felul în care sunt crescuți. Și nu are nici o relevanță câți oameni își cresc copiii așa, dacă mâine toți părinții și-ar crește copiii ”gender neutral” asta ar însemna că automat au dreptate și trebuie toți ceilalți să se conforme?
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Transgender debates

Post by Triggerix »

Ferdinand, nici măcar nu înțeleg de ce încerci.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 Feb 2019, 18:03 Este bazată pe ideea că fetele și băieții au diferențe biologice ceea ce-i fac mai predispuși la anumite comportamente deci trebuie crescuți într-un anumit fel. Lucru contestat de tipa din articol care consideră că nu-i vorba de diferențe biologice ci diferențe ce se nasc din felul în care sunt crescuți.
sa inteleg ca nu sunt diferente?! si ce te faci cu pubertatea? am mai auzit eu de niste tampiti ce i-au administrat copilului, cu acordul medicului, medicatie ce-i suprima dezvoltarea hormonala
sa te fereasca sfantul de oameni ca ea
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

This is Woodstock all over again. :lol:

Comuna primitiva hipiota, unde adultii vor trai la comun, impartind tot si toate. Unde parintii nu se vor ascunde de copiii lor. Unde totul va fi liber si la vedere. Fara reguli, fara restrictii, fara rusine.

Christ Almighty. Dezbaterea asta avea oarece logica daca era pe marginea unor subiecte filozofice. De genul "Eu nu imi voi creste copilul sa fie de rit ortodox, nu o sa-l botez, nu o sa ii fac certificat de bun crestin, nu o sa-l tarai la biserica, nu o sa-l pun sa mearga-n patru labe prin altar, nu o sa-l var sub poala popii etc. Il invat sa fie deschis la minte si, atunci cand o sa fie in pozitia - legala si nu numai - de a lua o decizie, sa o ia el pentru sine. El sa aleaga daca vrea sa fie ortodox, catolic, protestant, anglican, daca vrea sa creada in Buddha, in Vishnu, in Allah, in THE EMPEROR OF MAN! etc. sau sa nu creada in nimic, fara sa se autoproclame ateu."

Dar, pana la noi evolutii/involutii ale rasei umane, te nasti cu potential de penis sau cu potential de vagin. La minte, poti sa fii pe cat de deschis sunt eu la slit. Insa orice te-ar "invata" ma-ta, tac-tu, frat-tu, internetu', oricum ti-ai inchipui ca esti si/sau ca poti fi, fizicul ramane tot la stadiul de cu potential de penis sau cu potential de vagin. Poti spune ca esti ce vrei, poti face operatii cate vrei sa arati cum vrei... nu schimba baza genetica pe care ai primit-o la nastere. Iar acel delirium tremens al tipei, cu "tata si-a dorit un baiat"... jumpin' Jehoshaphat on a pogo stick!

Ca tipa aia, activista, isi spala pe creier odrasla sau nu cu idei de gender neutral, conteaza mai putin. Putea sa fie ORICE ALT SUBIECT (religie, vaccin, vegan, amish, whatever). Si copilul ("nu fata, nu baiat") are cam aceleasi sanse de a iesi normal, oleaca zaraghit sau complet dilimache. Martin poate sa se recomande drept el, ea, IT etc. - nu asta o sa-l strice pentru societate. Sau nu iremediabil. Important ar fi ca Martin sa poata face distinctia intre "gandesc diferit pentru ca asa vreau" si "gandesc diferit pentru ca doar asta stiu".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2412
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Transgender debates

Post by Mărar »

Fuck gender norms.

Mi s-a spus (indirect, implicit, de catre societate) de mic ca ar tb sa ma comport barbateste; ca ar trebui sa fiu agresiv, hotarat, ca ar trebui sa ma descurc dpdv mecanic, ca ar trebui sa fiu competitiv, etc... Si ca inversul e de evitat "daca vreu sa fiu barbat"; sa fiu vulenrabil, amabil, empatic, modest, etc..

Nu vreau sa numar anii in care ma simteam... neadecvat pentru ca nu puteam sa ma conform cu asteptarile societatii. Si a trecut mult prea mult timp pana mi-au zis altii/am inceput sa-mi dau seama ca toate rahaturile astea sunt complet absurde.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

McWilliams wrote: 14 Feb 2019, 18:44 Ca tipa aia, activista, isi spala pe creier odrasla sau nu cu idei de gender neutral, conteaza mai putin. Putea sa fie ORICE ALT SUBIECT (religie, vaccin, vegan, amish, whatever). Si copilul ("nu fata, nu baiat") are cam aceleasi sanse de a iesi normal, oleaca zaraghit sau complet dilimache. Martin poate sa se recomande drept el, ea, IT etc. - nu asta o sa-l strice pentru societate. Sau nu iremediabil. Important ar fi ca Martin sa poata face distinctia intre "gandesc diferit pentru ca asa vreau" si "gandesc diferit pentru ca doar asta stiu".
pai McW, tampita asta isi proiecteaza copilaria pe odrasla, asa cum ta'su a crescut-o ca pe un baiat asa si ea o sa-si creaza osrasla androgin - si de aici o serie nefasta ce degenereaza la suicid in cele mai muite cazuri
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Transgender debates

Post by zme-ul »

Mărar wrote: 14 Feb 2019, 19:10 Fuck gender norms.

Mi s-a spus (indirect, implicit, de catre societate) de mic ca ar tb sa ma comport barbateste; ca ar trebui sa fiu agresiv, hotarat, ca ar trebui sa ma descurc dpdv mecanic, ca ar trebui sa fiu competitiv, etc... Si ca inversul e de evitat "daca vreu sa fiu barbat"; sa fiu vulenrabil, amabil, empatic, modest, etc..

Nu vreau sa numar anii in care ma simteam... neadecvat pentru ca nu puteam sa ma conform cu asteptarile societatii. Si a trecut mult prea mult timp pana mi-au zis altii/am inceput sa-mi dau seama ca toate rahaturile astea sunt complet absurde.
ce mah, tu ca barbat nu speli vase, rufe? nu ti-a cerut nimeni sa nasti copii
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Transgender debates

Post by Triggerix »

Zme-ul încă nu știe diferența dintre sex și gender. Ooooof.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

@Marar: Si crezi ca asta s-ar fi schimbat in mod fundamental daca societatea (nu zic parintii tai - nu e cazul sa para o intrebare personala) nu s-ar fi referit la tine ca la un "el"? Ca din "blogul" ala eu inteleg ca, dincolo de a lucra psihic (adica nu esti dator lumii cu a fi asa cum crede lumea ca ar trebui sa fie un baiat, de rasa alba, intr-o tara din Europa, intr-o familie din clasa mijlocie etc.), lucreaza si la "nu trebuie sa te imbraci asa, ca asa se imbaca doar alpha men wanna-bes". Adica senzatia pare ca este de "imbraca-te diferit ca sa nu cazi in sabloane" decat de "imbraca-te cum te simti tu mai bine".

@zme-ul: Posibil. Insa la fel de posibil este ca neintegrarea "sociala" (ca presupun ca la asta te gandesti ca ar duce la suicid) poate sa vina si de la multe altele. Ca altii au mai multi bani, mai multe jucarii, masini mai misto, joburi mai tari, parinti mai interesanti, vacante exotice, chipuri fotogenice, mai multe like-uri pe Facebook etc. De asta zic ca poate fi orice alt subiect - pentru ca este greu de determinat ce anume impinge o persoana dincolo de linia stabilitatii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2412
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Transgender debates

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 14 Feb 2019, 19:23 @Marar: Si crezi ca asta s-ar fi schimbat in mod fundamental daca societatea (nu zic parintii tai - nu e cazul sa para o intrebare personala) nu s-ar fi referit la tine ca la un "el"?
...nu are nici o treaba pronumele personal cu ce am expus mai sus. E vorba de asteptarile pe care ti se impun in timpul compilariei, cum ar trebui sa te comporti, pana si cum ar trebui sa arati, adica muscular. Fetele au voie sa fie foarte slabe, baietii nu, pana si asta e un subiect al abuzurilor semenilor/profesorilor.

Si daca abuz suna a un cuvant prea puternic, da, si mie mi se pare, acum, dar cand eram mic, toatea astea pareau foarte reale, complesitoare si neverfuckingending.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Transgender debates

Post by McWilliams »

Mărar wrote: 14 Feb 2019, 19:31fetele au voie sa fie foarte slabe, baietii nu
Aha, zi-i asta organismului meu, ca am stat de la 14 pana la 23-24 de ani cu sub 60 kg la 2.04m. :lol:

Sunt de acord cu ce zici tu. Mai putin cu ce zice aia (aparent, n-a vrut sa foloseasca pronume pentru copilul ei - nu baiat, nu fata - tocmai ca sa nu-i impuna automat un gen, LOOOOOOOOOOOOOOOOOL). Si ca rezumat, atat timp cat nu-i impune schimbari fizice copilului, poate sa-l indoctrineze cum vrea. Daca tot se reduce la a-l lucra la psihic, tanti aia (elevata in gandire, de la oras) nu-i cu nimic diferita de tanti aia de la tara, care-si indoctrineaza copiii cu "pamantul este plat", "Biserica este singura ta salvare", "sa te bagi mereu in fata la rand atunci cand se deschide un Brico Store nou" etc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2412
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Transgender debates

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 14 Feb 2019, 19:38 Sunt de acord cu ce zici tu. Mai putin cu ce zice aia (aparent, n-a vrut sa foloseasca pronume pentru copilul ei - nu baiat, nu fata - tocmai ca sa nu-i impuna automat un gen, LOOOOOOOOOOOOOOOOOL).
Aici mi se pare ca ai interpretat anumite exprimari intr-un mod prea liber. Nu vad mare incongruitate intre ce am zis eu si ce scrie in articol.
Chiar dacă are aproape cinci ani, el ia deciziile, eu îi dau opțiunile.
La grădiniță, am adus în discuție fix segregarea asta între sexe pe care și-o fac ei copiii, nu educatorii. Am norocul ca Martin să meargă la o grădiniță particulară unde sunt extrem de deschiși toți, iar eu le-am spus că îmi doresc foarte mult ca Martin să nu fie socializat conform sexului lui biologic. I-am rugat pe educatori să găsească niște metode să facă activități cu toți. Să nu existe „nu mă joc cu tine, suntem doar noi fetele” și băieții la fel, „nu, nu, noi ne jucăm aici cu mașinuțe, cu trenuri, cu chestii”.
Un exemplu concret al unui prieten care are o soră, iar familia are un business. Tot timpul a fost așteptarea ca băiatul să preia conducerea firmei. El a tot zis că nu vrea, că nu îi place să fie manager, „mie-mi place să mi se zică ce să fac, nu să le zic eu altora”. Familia, foarte dezamăgită de-a lungul anilor, punând presiune pe el, nu i-a propus niciodată surorii să preia, nu i-a insuflat ideea că ar putea.
Încerc să-mi cresc copilul cât mai gender neutral pentru că, dacă există și 1% șansă să nu se simtă confortabil cu sexul biologic, vreau să aibă libertatea de a alege – să realizeze că lui nu i s-a impus să fie într-un fel anume, că există un spectru larg de opțiuni.
Zice ca-l creste gender neutral.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Transgender debates

Post by DarthZombie »

Sau poate sa faca precum orice alt parinte normal, il creste conform sexului sau iar daca se intampla sa fie in infima categorie de oameni care se simt diferiti il sustine emotional, you know, like a loving parent should do regardless. Nu trebuie s-o arzi cu labareli d-astea gen "il cresc gender neutral" cata vreme nu ai niciun indiciu real ca acel copil chiar este non-binar vs un plod confuz pentru ca alternativa nu este o insiruire de batai cu cureaua pana se "repara" sau ce or avea impresia activistii astia. Eu m-am jucat cu jucarii de plus pana pe la 10 ani si nimeni nu mi-a venit cu texte gen "buey pulete 'jti muiere sau ce?" si nici cu "waw esti non-binar stai sa scriu un articol ca sa le arat prietenilor cat de deschisi suntem!" ci cu reactii de indiferenta [as in tratau treaba asta ca pe ceva normal si nu ceva pe marginea careia sa se faca tamtam]. Am avut si eu parte de faze precum Marar cu "fii barbat!" dar din fericire nu din partea rudelor pentru ca mi-a fost mai usor sa-i raspund cu "hai sictir!" ca deh, n-am fost niciodata genul caruia sa i se spuna ce sa faca :lol: dar da, niciodata n-am putut sa sufar ideea asta cu "traditional gender roles" in Anno Domini > MDCCC toamna
Locked

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 3 guests