Despre vise

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Despre vise

Post by ola small dickie »

Aahhh visul. Acest fascinant fenomen care inca ne ascunde multe necunoscute

Am facut acest topic ca sa vorbim despre vise in general si pentru ca acum cateva nopti am avut o experienta legata de un vis foarte ciudata care ma bantuie si acum. Si pe care inca nu prea mi-o explic.

Dormeam. Visam un vis destul de macabru, destul de spooky, cu un personaj care avea puteri paranormale si care putea face rau oamenilor folosindu-se de ele. La un moment dat din vis acest personaj macabru si rau cu puteri paranormale pune ochii pe mine, sa-mi faca mie rau cu puterile lui, sa ma raneasca. Statea in fatza mea si intinde mana spre mine, intinde un deget, si urma sa ma raneasca cu o vraja ceva de-a lui. Momentul era trait de mine intr-un mod extrem de tensionat, de intens, eram panicat. Exact in momentul cand a intins mana spre mine aud o bubuitura foarte tare. BAAAAANG!!!! Ma trezesc din somn si tocmai se sparsese un balon de-al lu ficamea care era pe jos in camera unde dormeam. Bubuitura fusese facuta de balon, balonul era franjuri pe jos. Ce nu pot sa inteleg e cum s-a petrecut un eveniment din realitate fix dar fix in secunda cand in vis personajul a intins mana pe mine, intr-un moment extrem de intens, sa-mi faca rau? Sa fie o coincidenta atat de mare? Ar fi o coincidenta uluitoare. Sau succesiunea reala a evenimentelor din vis si din realitate (balonul din camera) de fapt nu a fost aceasta dar subconstientul meu le-a pus in aceasta ordine? Habar n-am. Dar mi se pare foarte ciudat. N-am nicio explicatie. Poate cine stie, poate vreo forta pe care inca nu o cunoastem, intensitatea din vis pe care o traiam eu in acele momente a actionat asupra balonului de langa pat :lol: i dont know man

Ce explicatii aveti? Ati mai auzit de asa ceva? Ati mai patit asa ceva? Ce povestiri legate de vise aveti? Discuss.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Despre vise

Post by cg1700 »

Trebuia sa incerci sa il ranesti si tu cu o vraja.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre vise

Post by ola small dickie »

pai am adormit la loc dupa explozie si soc dar n-a mai aparut maleficul in vis. s-o fi speriat si el de explozia balonului de langa patul meu

periculos sa dormi cu baloane in camera, poate intr-o zi ma trezesc si calc pe unu si intru cu muianul in sifonier
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre vise

Post by ola small dickie »

hmmm sormea a venit cu explicatie plauzibila.

ca perceptia temporala din vis e cu totul alta, poate momentul cand se apropia monstrul de mine era de fapt prelungit mai mult decat realizam asa ca balonul a avut tot timpul sa se sparga, poate momentul ala din vis e mai lung decat il percep eu dupa ce m-am trezit si deci coincidenta nu e asa mare.

hmmm de luat in calcul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Despre vise

Post by Mahdi »

Eu zic că nu era nicio coincidență. Sarsailă există.
REMEMBER CITADEL
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Despre vise

Post by rdo »

TL;DR - ola si luptele lui cu voldemort
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre vise

Post by ola small dickie »

:lol:

Numa sigmunzi freoizi pe forumu asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Despre vise

Post by Iavo »

Probabil ai vise din astea mai des decat ai crede, dar majoritatea le uiti, depinde de momentul in care te trezesti (daca e la 10 minute dupa vis nu mai tii minte mare lucru sau nimic, parca). Asa ca eu as paria pe faptul ca balonul te-a trezit chiar in timpul visului, de asta ai retinut nu doar detaliile ci si atmosfera...emotionala + faptul ca creierul tau a facut ceva corelatie intre evenimentele din vis si zgomot chiar daca nu exista neaparat una. Eu de obicei adorm cu cate o carte, podcast sau ceva in urechi si am parte de niste vise f interesante cateodata, gen vb cu bunica-mea care incepe brusc sa sa imi explice f concis si articulat despre teoria generala a relativitatii or smth.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests