Greva pentru climă - 20 septembrie

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by ola small dickie »

i`m in cu 5 lei!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Azad »

Nu stiu daca sa ma simt jignit sau flatat :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by ola small dickie »

baietii sunt platiti mai prost in industria asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Triggerix »

tnt wrote: 13 Sep 2019, 16:31 Altfel, putem atrage atentia cu pozele noastre in slipi, ce ziceti?
Sună bine.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Magicake »

pls no
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by tnt »

Triggerix wrote: 13 Sep 2019, 17:16
tnt wrote: 13 Sep 2019, 16:31 Altfel, putem atrage atentia cu pozele noastre in slipi, ce ziceti?
Sună bine.
You first, my dear. Arata-le fricosilor astia cum se face.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Triggerix »

Nu, eu vreau să-l văd pe Azad mai întâi. Să-mi dea curaj.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Forumul ca forumul, dar azi mi-am convins șefii să susțină greva. Au fost foarte receptivi. Pe 20 înlocuim site-ul principal cu un mesaj de susținere, mesaj care va ajunge și pe pagina de Facebook, care are peste 100.000 de followers. Posibil să extindem asta și la alte site-uri. A fost o zi faină.
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26Ai politicieni care vorbesc de mediu, unii din ei chiar exclusiv pe partea asta isi fac propaganda
Politicieni? Români? Care?
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26ai ONG-uri destul de mediatizate care au ca domeniu de activitate ceva legat de mediu
Nu sunt nici pe departe destul de mediatizate. Am să postez ceva legat de asta în zilele următoare.
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26Pana mea, in scoli cand eram mici erau jde reviste gen Planeta Albastra care erau chiar radicale pe partea ecologista
N-am prins așa ceva, doar Captain Planet. Chiar am căutat, te referi la asta? O revistă a Grupului Şcolar de Arte şi Meserii Braşov? :)
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26in orase oamenii se dau peste cap pe tema bicicletelor
Bine ar fi, poate străzile noastre ar semăna mai mult cu cele din Copenhaga:

Image
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26ai legislatii gen cea cu pungile de plastic, colectarea selectiva a deseurilor sau filtrele pentru masini care sunt prezente constant in conversatia publica.
Prezente constant în conversația publică? Din ce galaxie vii, străine? De asemenea, primele două țin de problema acumulării deșeurilor, nu de încălzirea globală.
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26Mama se inchide un forum vizitat de <100 de oameni, ce impact masiv!
Chiar dacă impactul e minuscul, e mai mare decât zero. Care e problema? Ai fi de acord dacă forumul ar avea mai mulți vizitatori? Câți?
DarthZombie wrote: 13 Sep 2019, 14:26deciziile astea unilaterale
Vrei să fac poll?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by tnt »

Triggerix wrote: 13 Sep 2019, 17:37 Nu, eu vreau să-l văd pe Azad mai întâi. Să-mi dea curaj.

Azad, you have one job to do!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Nu deraiați thread-ul, vă rog. E plictisitor să mut post-uri la coș.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Când vine vorba de combaterea încălzirii globale, în România prioritatea îmi pare a fi protejarea pădurilor. Recapitulare: plantele inspiră CO2 și expiră O2, iau carbonul din aer și îl transformă în crengi și frunze. Fotosinteza e procedeul de fixare a carbonului care a permis apariția regnului animal. Pădurile reprezintă o imensă parte a soluției la problema încălzirii globale. Și la noi se despădurește în draci.

Asta e și prioritatea Greenpeace, care are o campanie legată de Sistemul de Urmărire a Materialului Lemnos (SUMAL) din România. Sistemul a fost ciuntit sistematic pe vremea lui Dragnea:
- nu s-a mai plătit mentenanța aplicației Inspectorul Pădurii
- nu s-au mai plătit cei 5000 €/lună pentru imaginile din satelit care ajutau la monitorizarea pădurilor
- nu s-au mai montat camere video la depozitele de lemn, pentru validarea automată a transporturilor; monitorizare GPS nici atât

https://www.greenpeace.org/romania/impl ... -pe-sumal/
https://adopt-sumal.greenpeace.ro/
https://act.greenpeace.org/page/46776/petition/1

Din păcate, promovarea acestei campanii aproape că nu există. De exemplu, clipul ăsta le-a ieșit excelent:

phpBB [video]


...dar are vreo 700 de view-uri. Sper să fie distribuit mai larg prin altceva decât youtube, fiindcă altfel nu știu de ce s-au obosit să-l facă. Măcar spotul cu Silviu Gherman a depășit 32.000. :)

Ca alternativă la Inspectorul Pădurii, Greenpeace a scos aplicația Forest Guardians - folosește aceeași bază de date, dar e mai bine pusă la punct. Instalați-o dacă umblați prin țară. Vedeți și Ghidul voluntarului pentru protecția pădurilor (PDF).

phpBB [video]


PS:
N-am iPhone, poate să-mi spună cineva dacă Inspectorul Pădurii mai e disponibil în app store?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Am uitat să adaug: evident, guvernul Dăncilă nu se va sinchisi de campanii și manifestații. Nu ratați nicio ocazie de a vota! :)
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Azad »

N-am iPhone, poate să-mi spună cineva dacă Inspectorul Pădurii mai e disponibil în app store?
Nu, nu mai este disponibila.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Mersi. Așa mi s-a spus, am vrut să verific. Nu mai e disponibilă fiindcă nu s-a plătit mentenanța.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Magicake »

Pai e ok ca despaduresc, nu? Pe masura ce imbatraneste, un copac absoarbe din ce in ce mai putin CO2, pana cand ajunge in punctul in care nu mai face aproape deloc diferenta. In punctul ala cred ca e best option sa fie transformat in mobila, si un copac nou plantat.

Oportunitate buna sa se re-planteze, si asa se va absorbi mai mult CO2 :-D Bineinteles, daca e cineva dispus sa replanteze padurile.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Oarecum corect, dacă vorbim de tăieri legale, făcute responsabil. Dar:

1) Cei de la Greenpeace zic că o treime din tăieri sunt ilegale. Pe Declic a apărut o investigație din care reiese că e chiar mai rău. Crezi că hoții se preocupă de replantări și de vârsta copacilor?

2) Justificările tăierilor legale sunt economice, nu de optimizare a absorbției de CO2. :) Faptul că sunt legale nu înseamnă că sunt și bune pentru mediu. Dar pot fi un compromis acceptabil - trebuie judecat de la caz la caz.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Cristan și Zombie m-au făcut să-mi dau seama că nu a fost chiar ok cum am abordat chestia asta, anunțând participarea forumului la grevă ca și cum hotărârea a fost gata luată. Am făcut așa fiindcă nu mă așteptam să fie obiecții - și în ideea că dacă sunt obiecții, putem discuta, face poll, etc. Totuși a fost o atitudine cam autoritară pentru gustul unora. Și pentru al meu, dacă stau să mă gândesc. Scuzați, voi fi mai atent pe viitor.

Mă bucur să văd că demonstrațiile au fost foarte ample, mai ales în unele zone (plus o droaie de site-uri). Vă las cu două imagini: protestul din Afghanistan (Kabul) și niște călugări budiști.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by ola small dickie »

mie mi s-a parut ok. o zi fara forum pt un protest pt clima nu mi se pare o decizie atat de drastica sau de discutabila incat sa o faci neaparat dupa un poll pe forum.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by ola small dickie »

si de fapt ai facut poll

contra: zombie, rdo, mc

pro: jaunty, ola small dickie, patrunjelu, marvas, tnt, azad
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by SenFire »

ola small dickie wrote: 21 Sep 2019, 10:08 si de fapt ai facut poll

contra: zombie, rdo, mc

pro: jaunty, ola small dickie, patrunjelu, marvas, tnt, azad
Mă declar și eu contra închiderii, nu am văzut la timp discuția ci m-am trezit fără forum pentru o zi. Aș fi preferat mai degrabă un popup mare și enervant.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests