Ce mai bem

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

Sardaukarul si-a demonstrat deja vitejia in lupte grele in numele Imparatului. N-are de ce sa sparga pivnita in fiecare noapte.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Da nu stiu dar "o bere pe saptamana" n au avut tupeu sa pronunte nici parintii mei cand aveam 16 ani :lol:

Sintagma asta pare ok din experienta mea daca erai clasa a opta maxim
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

Un berik vineri seara reprezinta un moment placut de relaxare dupa o saptamana grea. Poate cam simbolic, dar cum spuneam, sardaukarii nu mai au nimic de demonstrat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

well am bagat 6 beri ieri la meci. se pare ca mi-am luat doza pana pe la jumatatea lui septembrie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

Daca asta te face sa plutesti, foarte frumos. Doar ca e un stil de viata care ingreuneaza/face imposibil scazutul in greutate. Daca vrei sa slabesti, va trebui sa tai substantial din beroase. Daca nu, baga mare ca'n melodia aia care-ti place mult. :lol:

phpBB [video]


Uimitor si primul comentariu de la clip :lol:
Eu sunt Anarhist. Poate unii dintre cei care intra aici nu inteleg ce inseamna ANARHIA:
Anarhie, conform originalului din greacă, αναρχία, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați.

Deși aparent divergent sau inconsistent, dar o persoană care este un teoretician și/sau un practician al anarhiei, refuzând autoritarea politică , poate totuși crede în conducerea bazată pe voluntariat.

Anarhismul nu neagă ordinea, ci legile așa cum au fost făcute de om pentru guvernarea unor mase mari de alți oameni. Anarhiștii susțineau că refuzul lor față de constituții și guverne nu inseamnă promovarea “fărădelegii”. Ei susțineau că justiția reală este naturală, inerentă, și se va afirma prin dezvoltarea liberă a "socialității" omului: înclinația lui naturală (atunci când nu este închistată de legi) de a trăi pe baza principiilor și practicilor de "ajutor reciproc". Tocmai pentru că se bazează pe trei principii simple și universale (libertate, egalitate și ajutor reciproc), anarhismul a fost îmbrățișat in Vest, Est, Nord și Sudul politic, dar și în artă (poezie, proză, teatru, pictură și grafică etc.). Anarhismul are o influență predominantă în multe mișcări politice contemporane, inclusiv în campaniiile împotriva brutalității poliției, pedepsei capitale, în mișcările pentru drepturile homosexualilor,drepturile animalelor, vegetarianism, dreptul la avort, abolirea penitenciarelor, legalizarea marijuanei etc.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Da, tre sa mai tai din ele pentru slabit. Imi propusesem 3 pt meci dar m a luat valu :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

Incearca sa reduci la trei pe saptamana si vezi unde esti in cateva luni.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce mai bem

Post by Fular »

Quackers wrote: 29 Jul 2020, 21:32 Ca topicul a picat bine, ca am frigiderul gol si lista plina..
Quackers e bazat.

Jaeggermeister cred că-l mai am dosit prin fundul congelatorului. Îl țin ca plasă de siguranță.
Stroh 80 - am avut o sticlă luată de pe la nemți. Am vrut s-o dau gata la un get together cu tovarășii că mai avea cale de câteva degete pe fundul sticlei dar ageamii mei au luat câte un shot și s-au abținut. A picat greul pe umerii mei după ce au plecat și cu mici sforțări am dat-o gata și i-am pus capac cu un pahar de vin, o continuare ciclică ca justificare a întâlnirii - ne-am văzut pentru o mică degustare de vin. Pot să zic cu mâna pe inimă că Stroh-ul îți desprinde conștiința de sine de trup, o aruncă în visare și funcționezi pe pilot automat că altfel nu-mi dau seama cum de am reușit să păstrez ordinea prin apartament și m-am trezit cu toate cele în ordine. Bine, mi-a fost rău jumate de zi dar asta mi se întâmplă de fiecare dată când trec de limitele decenței cu alcoolul.

O și cred că prima dată când am vrut să bem Stroh 80, barmanul ne-a făcut un cozonac - părți egale de stroh, jaegger și bailey's. A mers atât de bine după o seară de beri nemțeși încât tot drumul către casă am râgâit numai prăjituri.

Altfel sunt fan vinars și-l prefer brandy-urilor sau cognacurilor.
Dacă mi se ivește ocazia nu refuz un Ricard sau un absint îndoit cu apă și un cub de zahăr.

În ultima vreme am dat cam berile pe vin, dar beau cu plăcere în weekend câteva.

Culmea e că de mai bine de un an tot consumul meu de alcool s-a mutat doar pe sfârșitul de săptămână și mă fac țăndări arareori încât uit de fiecare dată de ce nu mă torpilez mai des și mor încet, jenat vreo jumătate de zi după aceea.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Nu e imposibil de slabit chiar daca bei bere. Eu am coborat de la cca 110 la 85 de kilograme band, mai mult sau mai putin, acelasi volum. Si era vorba de cateva beri barosane pe zi, nu de un pahar de vin. Dar trebuie sa-ti organizezi o dieta foarte atent si sa o urmezi destul de spartan. Elimini grasimile si prostiile, in mare parte legume, carne doar de doua-trei ori pe saptamana, fara paine sau patiserie. Odata ce ai atins nivelul dorit, trebuie sa-l mentii timp de o luna sau doua, dupa care poti reajunge pe un relativ echilibru dietar fara sa te mai ingrasi la loc. Desigur, asta nu inseamna ca reducerea alcoolului nu e benefica sanatatii in general si slabitului in particular. Doar ca poti slabi si consumand alcool.

LE: Am uitat sa mentionez ca ma bazez pe experienta proprie si a catorva cunoscuti. E posibil ca in cazul altor fiziologii, strategia de mai sus sa nu functioneze.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce mai bem

Post by Stokkolm »

Mai am tuica primita de la diverze ocazii si nu stiu ce sa fac cu ea. Nu suport gustul. E ceva coctail sau combinatie sa o faca baubila?
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Tuica are un parfum si gust destul de pregnante. Nu vad cu ce ai putea-o asocia ca sa dispara, in afara unor alte alcooale foarte tari, ceea ce nu prea are sens. Fierbe-o cu piper, dafin, cuisoare, poate ti se pare mai palatabila.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 30 Jul 2020, 10:26 Nu e imposibil de slabit chiar daca bei bere. Eu am coborat de la cca 110 la 85 de kilograme band, mai mult sau mai putin, acelasi volum. Si era vorba de cateva beri barosane pe zi, nu de un pahar de vin. Dar trebuie sa-ti organizezi o dieta foarte atent si sa o urmezi destul de spartan. Elimini grasimile si prostiile, in mare parte legume, carne doar de doua-trei ori pe saptamana, fara paine sau patiserie. Odata ce ai atins nivelul dorit, trebuie sa-l mentii timp de o luna sau doua, dupa care poti reajunge pe un relativ echilibru dietar fara sa te mai ingrasi la loc. Desigur, asta nu inseamna ca reducerea alcoolului nu e benefica sanatatii in general si slabitului in particular. Doar ca poti slabi si consumand alcool.

LE: Am uitat sa mentionez ca ma bazez pe experienta proprie si a catorva cunoscuti. E posibil ca in cazul altor fiziologii, strategia de mai sus sa nu functioneze.
Adica mai pe romaneste, ti-ai stapanit senzatia de foame printr-un cosum ridicat de lichide care umplu stomacul si fibre care au digestie lenta, si in general ti-ai vaduvit organismul de macronutrienti vitali. Evident ca intr-un astfel de regim intri usor intr-un deficit caloric, ce in cazul tau probabil ar fi avut efecte mult mai abrupte si chiar severe daca nu mentineai volumul de beroase. :lol: 25 de kilograme e foarte mult. Mai ai idee cat timp ti-a luat?

In orice caz, nu mi se pare o strategie sanatoasa pe termen lung si in nicun caz sustenabila. Grasimile nu sunt prostii, sunt absolut vitale daca provin dintr-o sursa sanatoasa si in cantitati corespunzatoare. N-ai cum sa revii la "echilibru dietar" fara sa te ingrasi la loc, mentinand si consumul anterior de alcool. In Romania se poate aproape orice, dar nici macar cei mai aprigi viteji ai neamului nu se pot lupta cu termodinamica si propria biochimie. Practic sa mori de foame ca sa-ti poti continua bautele mi se pare usor nepotrivit. :lol:

Evident ca poti pierde greutate in cele mai nastrusnice feluri, dar nu inseamna ca toate metodele sunt sustenabile si sanatoase. Pana la urma, cred ca un regim alimentar normal, un minim de activitate fizica (plimbari, bicicleta, ceva) si un consum rezonabil de bauturi alcoolice ar trebui sa rezolve toate problemele.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Recitind titlul topicului mi a venit, amuzat, ideea: poate apare si topicul Ce mai futem :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

S-a dus perioada de pribegie. :(
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Da :(
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce mai bem

Post by tnt »

La mine nu :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Sormea s a mutat in dublin si si a inchiriat apartamentu. Unei fete. Care sta singura acolo. Si din ce am vazut pe facebook e super buna. Si acum mi a dat sormea numarul ei sa trec pe la ea in weekend ca nu i merge wirelessul.

YOLO!

New topic incoming

(Voi incerca sa fac o postare de acolo, sa va salut de acolo, macar atat)

(Inb4 juve: dickie, cred ca vin pe litoral zilele astea)
Last edited by ola small dickie on 30 Jul 2020, 13:34, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce mai bem

Post by MC »

Sotia vede ce scrii pe aici? :lol:
Nu de alta dar sa nu cumva sa ajungi sa stai tu acolo...singur :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

A shit, sunt casatorit. Damn!

Macar bere pot sa beau
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

ola small dickie wrote: 30 Jul 2020, 13:29 Sormea s a mutat in dublin
Image
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 10 guests