Ce mai bem

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by Mahdi »

Tărie.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Adevarul e ca merge un rom la rece. Eee, ia sa vedem noi ce mai e pe finestore.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Sau..... Vodka cu apa minerala? :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by joonior_bmf »

Am vazut recent reclame la marci de hard seltzer, ca White Claw. Sifon alcoolizat, cu relativ putine calorii. Gasesti cum poti in RO, dar poate merge facut de casa.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

Și eu zic că tot tăria. Eu incerc sa evit berea că mă tot balonează, și nici neapărat fan vin nu sunt.
Eu mai băgăm Jack Daniels cu ceva gheață și Alexandrion 7 stele (care mi se pare mai bun) și mergea așa lejer. Ar mai merge și gin cu apă tonică, lejer, de vară.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Sper ca, totusi, glumiti. El zicea ca vrea sa slabeasca, ori taria e mult mai calorica.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce mai bem

Post by Azad »

Sau alternativa si mai buna pentru slabit. Nu mai beti.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

La raport cantitatea de alcool / calorii taria e mai putin calorica decat berea din ce vad pe net. E mult mai calorica daca compari aceeasi cantitate de tarie cu aceeasi cantitate de bere

Adica la aceeasi cantitate de alcool iei mai putine calorii din whiskey vodka tequila gin din decat din bere. Cel putin asta am inteles din ce am vazut pe net, poate am inteles gresit i dont know
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce mai bem

Post by Azad »

Problema cu alcoolul nu sta doar in calorii. Sure, putem sa discutam aici numere pana ne plictisim, dar ideea e ca organismul tinde sa metabolizeze preferential alcoolul in locul altor compusi si substante. Adica acesta trece prin membranele celulare ca mine prin Pathologic, merge si nu se opreste. Ficatul il va metaboliza preferential in locul grasimilor, asa ca oricat alcool ai consuma asta inseamna o amanare in procesul de slabit. Mai degraba sugerez o reducere a frecventei de baut bere, sincer sa fiu. Like o data pe saptamana si atunci doar o bere.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Da, sure, de acord cu asta

Eu comparam doar caloriile din diferite bauturi alcoolice

Sincer o bere pe saptamana pt mine pare o chestie Imposibila. M am lasat de fumat. Acum si de bere? :lol:

Adica ce vroiam sa zic eu ca daca intr o seara de baute beau 8 beri poate as putea inlocui cu alta bautura care sa dea aceeasi cantitate de alcool dar mai putine calorii
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by TG »

Lol, o bere pe saptamana. :lol: No offence, dar pentru recomandari din astea nu cred ca ola mai posta pe thread-ul "Ce mai bem".
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce mai bem

Post by Azad »

Pai omul a zis ca vrea sa slabeasca, nu cred ca inlocuitul berii cu tariile ar fi cea mai sanatoasa alegere :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

:lol:

Deci in concluzie sa mananc si sa beau mai putin alcool indiferent de tipul bauturii alcoolice
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce mai bem

Post by Azad »

Yes. Cat mai putin alcool pana ajungi sa bei cat de rar poti. Iar cu mancatul, sa mananci mai putin fara sa te infometezi crancen. You can do it. Si pentru fineturi legate de calorii si dieta, te asteptam pe topicul de sanatate.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

@ola te pup.

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

:lol: noroc!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Seltzerul alcoolizat e ultima moda in America, in randul berariilor craft. N-am incercat pana acum si, ghidandu-ma dupa opiniile diversilor amici de pe grupurile de specialitate, nici nu ma grabesc s-o fac. E mai degraba o incercare de a mari "reach"-ul in masa populara neinteresata de bere. In Romania nu avem niciun importator care sa fi adus macar UN seltzer, deci oricum varianta asta cade din start, din motive practice.

O sa preiau ce zicea Azad si sa adaptez putin la nevoile bautorului frecvent: e bine sa nu amesteci alcoolul cu mancarea (in ciuda zicalei din folclor), tocmai pentru a evita ca eventualele grasimi sa ramana in "suspensie". Daca reusesti sa ai ultima masa din zi cu circa 4-5 ore inainte de a iesi la baut, ar trebui sa fii in regula. Eu am slabit in felul asta, fara sa tai neaparat din cantitatea de alcool.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Depinde cat bei in seara respectiva. Daca beau prea mult (fara sa mananc in perioada bautului) a doua zi am mega hangover hunger care e foarte greu de manageriat fara sa bag mancare in mine ca spartu. N am mancat cand am baut dar am mancat dublu a doua zi din cauza foametei-mahmureala.

mie nu mi place sa mananc cand beau, sau imediat inainte de baut, asa ca de obicei a doua zi dupa o bauta mai zdravana ma asteapta mega cravinguri de mancare

Un prieten zice ca el nu simte a doua zi dupa betie aceasta foamete dar el are obiceiul sa mai bage o shaorma sau o pizza inainte sa se culce dupa bauta sau in timp ce bea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce mai bem

Post by Waaagh! »

Eu o tin intr-o bere pe saptamana de cand cu pandemia, pe langa mai multa mancare, somn si antrenamente regulate. Am constatat recent ca din scandura skinny-fat am ajuns la punctul la care am un relief vizibil pentru abdominalii superiori, atat cei frontali cat si cei oblici. Intr-adevar, pare-se ca secretul pentru a fi cel mai alfa mascul e sa avem grija ce bagam in gura, sa ne respectam orele de somn, sa ne antrenam cu un scop si sa consumam alcool in cantitati moderate.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Bai, dar mai incetati cu politica asta de o bere pe saptamana, ca ma ia cu frisoane.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests