Coronavirus

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Serviciile de stat care au inchis/scurtat programul sau ale caror angajati au exercitat presiuni sa se intample asta au fost dintre cele care presupun contactul cu clientii, deci ar fi interactionat cu un numar considerabil de alte persoane. Serviciile de utilitati presupun un contact relativ scazut si intre echipe de oameni mai degraba cunoscuti. Nu exista banuieli rezonabile ca ar putea surveni intreruperea de curent sau apa pe arii extinse si o durata considerabila de timp, chiar si in conditii de carantina extrema. De altfel, nici China, nici Italia nu au experimentat deocamdata probleme in sensul asta. Normal, putem sa urzim tot felul de scenarii cosmaresti, dar baxurile de apa si hartia igenica tot nu mi se par o alegere inteligenta de provizii.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Coronavirus

Post by MC »

McWilliams wrote: 14 Mar 2020, 02:46 Tinand cont ca utilitatile vin de la companii de stat (sub o forma sau alta), iar astia de la stat sunt primii care pun placa cu "inchis - vino dupa 31 martie", nu vad de ce nu te-ai ingrijora si de asta.
Privatii au inchis de mult....sau le-au permis sa lucreze de acasa angajaților. In schimb, primariile funcționează la program normal precum si multe alte institutii publice. Eventual s-a mai limitat accesul publicului acolo unde a fost cazul. Asa ca nu mai scoate din fund afirmatii :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Pandemie de coronavirus. Stanomir: dragostea de dincolo de moarte hrănește intensitatea argintată a dorului : visul trăit aievea al reveriei nostalgice.

Numai din astea posteaza de cateva luni de cand a murit maicasa. A luat o razna. Luati i si voi o femeie ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Coronavirus

Post by stef »

Ieri am stat doar pana la 12:30 la birou dupa care ne-a trimis acasa si de Luni pana pe 1 Aprilie toti angajatii o sa lucreze de acasa. Doua saptamani jumate acasa. Acum sper sa nu se agraveze plaga, ca daca se intimpla o sa stam la coada doar ca sa intram in magazin, cum se intimpla acum in Italia.
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

ola small dickie wrote: 14 Mar 2020, 10:43 Pandemie de coronavirus. Stanomir: dragostea de dincolo de moarte hrănește intensitatea argintată a dorului : visul trăit aievea al reveriei nostalgice.

Numai din astea posteaza de cateva luni de cand a murit maicasa. A luat o razna. Luati i si voi o femeie ceva
Pacat, era un tip destul de interesant. Nu ma asteptam sa fie baiatu' lu' mama.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coronavirus

Post by DANiel »

stef wrote: 14 Mar 2020, 11:15 Acum sper sa nu se agraveze plaga, ca daca se intimpla o sa stam la coada doar ca sa intram in magazin, cum se intimpla acum in Italia.
Dar deja de întâmplă asta. Pe ăsta mor cel.mai mult, că oamenii la noi au început deja să cumpere in prostie orice. Am coborât până la farmacie să îmi iau ceva pentru durerile de cap și la carmangeria din zonă unde niciodată nu erau mai mult de 3 persoane, era full înăuntru și 8 oameni la coadă afară. Este oficial, suntem o nație de proști. Pe bune.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

MC, apreciez candoarea, dar "privatii" nu au toti posibilitatea de a lucra de acasa. Ca nu-mi imaginez producerea a ceva - de la hartie igienica la autoturisme - de acasa. Si da, chiar daca nu presupune interactionarea cu "clienti", tot presupune o adunare de oameni diversi (iar acei oameni diversi, in medie, tind sa aiba cel mai scazut consum de sapun & comp. din UE, de exemplu). Asta ca sa nu aduc in discutie cele patru mari industrii ale tarii, pe care le gasesti la parterul oricarui bloc - agentie de pacanele, farmacie, pompe funebre si mega image.

Pe cand la institutii publice... okay, tu zici ca nu-s inchise. Eu iti zic ca o persoana pe rand (si numai una) care poate interactiona cu cineva de la Primarie, ANAF, Casa de Pensii, Evidenta populatiei etc. face ca respectiva institutie sa fie cvasi inexistenta in activitate. Mai degraba ar inchide-o de-a dreptul decat sa frustreze individul care sta la coada. Daca ai ghinionul sa iti expire CI-ul in martie, stimate domn/doamna/persoana de sex nedeterminat, atunci te-ai belit la doamna ma-sa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Coronavirus

Post by MC »

Tot asa sunt institutii publice in care nu se poate lucra de acasa sau care nu pot fi inchise...cel putin nu inca
McWilliams wrote: 14 Mar 2020, 12:34 Pe cand la institutii publice... okay, tu zici ca nu-s inchise. Eu iti zic ca o persoana pe rand (si numai una) care poate interactiona cu cineva de la Primarie, ANAF, Casa de Pensii, Evidenta populatiei etc. face ca respectiva institutie sa fie cvasi inexistenta in activitate. Mai degraba ar inchide-o de-a dreptul decat sa frustreze individul care sta la coada. Daca ai ghinionul sa iti expire CI-ul in martie, stimate domn/doamna/persoana de sex nedeterminat, atunci te-ai belit la doamna ma-sa.
Aici sunt de acord, dar asta e situatia.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coronavirus

Post by Magicake »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 Mar 2020, 03:15 Img
A fost fainuta aia prima da deja se intrece.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Klaus: stare de urgenta de luni
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coronavirus

Post by Magicake »

Sunt oficial gata de carantina.

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Coronavirus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Și eu am cumpărat două azi. Tu mi-ai dat virusul! Nici nu știam de el până la postarea ta de la mancare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coronavirus

Post by Magicake »

Am dus cateva pungi de Dare la lucru de ziua mea, au rezistat 3 ore. Nu exista scapare de la Darepocalypse.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Aloo, baetii, nu mai faceti vanzare lu' Erdogan! Vorbesc serios, n-am mai cumparat produse turcesti (indeosebi legume) de cativa ani.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coronavirus

Post by Magicake »

Azi un Dare, maine te uiti la telenovele turcesti. Nu e de gluma!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Coronavirus

Post by marvas »

nici eu n-as mai cumpara daca n-ar fi baclavaua aia asa buna.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Ce e produs in Romania se mai accepta.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

Image
Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

articol pe hotnews. titlu: Cum e viața într-un oraș turistic unde tocmai ce au apărut cazurile de coronavirus . incep sa citesc. nicaieri nu e specificat numele orasului intr-un articol in care se vorbeeste despre un oras. nici in titlu, nici imediat in articol in primele paragrafe. cum exista asa ceva? doamne ce imbecili. bineinteles ca, si mai tare, numele orasului e mentionat exact ultimul paragraf. m-a enervat atat de tare ca mi-am facut cont si le-am pus si comment :lol:

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... cazuri.htm

mi-a ruinat dimineata de duminica acest articol
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 13 guests