Coronavirus

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Si eu sunt preocupat de bunastarea minorilor din Africa (aia care n-au apa, n-au mancare, sunt recrutati drept soldati si crescuti intr-un sistem de represiune, pe care ajung sa-l propage mai departe etc.; dar la nivel teoretic, ca doar nu m-oi duce in Africa sa fac ceva propriu-zis - doar dau din gura), asa ca am sa folosesc aceasta platforma ca sa va reaminesc, dragi coforumisti, ca MASCA INSEAMNA RENUNTAREA LA LIBERTATE. Si ca, daca astazi raspunzi pozitiv la purtarea mastii FARA SA PUI INTREBARI, maine poate ti se cere sa-ti impusti vecinii. A slippery slope indeed!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

Masca pe bot si botul pe labe!
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Suntem niste vite iar maine o sa mergem in maini. Dar aici cristi puiu se cam contrazice putin, care ar fi mainile unei vite?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Un mare LOL, mai vere.

Ola, daca mi-ai fi citit comentariile fara sa investesti atata pasiune revansarda (de unde, apropo?!), ai fi vazut ca nu il apar pe Puiu, ci doar mi se pare ca a avut parte de o reflectare, iar ulterior reactie a publicului exagerata si nedreapta in raport cu realitatea declaratiilor lui. Care sunt clar problematice in situatia actuala (o zic a n-a oara). Am vazut mecanismul la lucru si in cazul altor oameni si am incercat sa-l devoalez, fara a-l cautiona. Mi se pare ca trebuie sa pastram un dram de obiectivitate si sa judecam fiecare situatie in parte, iar pentru Puiu nu era nevoie de un linsaj mediatic, chiar daca a gresit.

Restul e un mare delir. Cultura nu inseamna clasamente ca la fotbal. Cartarescu pe primul loc, Puiu e pe 10 si Salam la retrogradare. Factual, in unele privinte Puiu e mai "smecher" decat Cartarescu. Comparatia in sine, insa, e absurda si complet neavenita. Faptul ca am apreciat spiritul civic al lui Cartarescu nu inseamna ca nu-i pot lua in deradere elucubratiile pline de sine de pe Facebook (desi am facut-o in privat, mind you). Si viceversa. Iar faptul ca nu sunt de acord cu comportamentul si declaratiile lui Puiu nu ma face sa sterg cu el pe jos (desi sustii ca atitudinea ta nu priveste opera, sfarsesti prin a face ierarhii cu Carta, mare LOL), ci sa-l taxez conform si proportional cu culpa lui. La fel cum faptul ca nu a luat atitudine publica in batalia politica impotriva lui Dragnea nu justifica sa-i aruncam acum mai mult cacat in cap decat merita.

Eu zic ca am avut niste postari destul de rationale si expuse clar. Poti sa nu fi de acord cu mine, sigur. Dar genul de comunicare de mai sus are canalul inchis din partea mea.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Si totusi, cand Guvernul va decreta ca am acoperire legala pentru a impusca si a manca persoanele suspecte de corona, abia atunci ma voi gandi serios daca Hitler ne conduce. Voi?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Juve: la primul paragraf nu sunt de acord cu nimic. Nu mi se pare ca g4media sau alta institutie de media serioasa l a linsat sau au exagerat cu ceva legat de tampeniile grave spuse de el. Asta e o exagerare a ta. Dar, g4media au pus "discurs halucinant" in titlu dar nu mi se pare o chestie atat de grava avand in vedere vorbele lui puiu, care chiar sunt halucinante

Nu am facut comparatii pe cultura intre cartarescu si puiu ci pe cinee mai om. Si am adus aminte de cartarescu pt ca mi s a parut amuzant argumentul tau, domle puiu a zis tampeniile alea pt ca cumva se gandeste profund la binele societatii noastre libere. Am zis de cartarescu pt ca el chiar s a gandit la asta si a fost in strada pt asta cand chiar a fost necesar.

Nu il voi trata pe puiu altfel doar pt ca e un bun regizor. Daca aveam un prieten (si am) care scotea cucuriguurile alea pe gura radeam de el si cu curu (si am facut).
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote: 10 Aug 2020, 10:57 La fel cum faptul ca nu a luat atitudine publica in batalia politica impotriva lui Dragnea nu justifica sa-i aruncam acum mai mult cacat in cap decat merita.
am uitat sa taxez aceasta exprimare nefericita. noi, cei care am protestat de atatea ori in strada anti psdragnea, cum a facut si cartarescu, noi nu am luat parte la o batalie politica. noi nu eram in momentele alea in strada actanti ai unei batalii politice. nu la ordinele, rugamintile sau vrajelile unui partid politic am iesit noi in strada atunci. am iesit pt ca singuri am simtit momentul grav, negru si revoltator. in strada in momentele alea eu nu ma gandeam ca-s participant la o lupta politica. nu ma gandeam la pnl, usr si alt partid. am iesit ca simplu cetatean liber impotriva unui om si partid care atunci incercau sa modifice grav societatea in care traiesc si pozitia in lume a tarii in care traiesc. nu am iesit in strada anti psdragnea la "batalia politica"

esti liber sa crezi ca noi eram atunci participanti la "batalia politica" dar gresesti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

Ca tot e preocupat de viitorul democratiei si al libertatilor cetatenesti. Situatia din Belarus ii provoaca framantari launtrice domnului Puiu? Joaca Lukashenko pe drepturile omului ca piticul din loja neagra la final de sezon.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Nu e un exemplu bun. Ala e guvidul care recomanda vodca si sauna pentru a te proteja de Corona, nu masca la gura sau distantare sociala. Probabil ca acolo se putea viziona filmul in conditii ideal.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Nici asa nu e ok, cu votca la noul film al lui puiu de 8 ore sau cat are somnul e garantat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

@ola: nu prea inteleg distinctia ta. Eu am spus batalie politica, nu batalie pe ciolan. Batalia politica se poarta si pe idealuri si principii, nu doar pe sinecuri. O batalie politica se duce acum si in Belarus, ca tot a amintit Waaagh de asta, si in orice alta tara in care sistemul politic este pus la incercare. Desi nu m-am gandit ca tu sau Cartarescu ati iesit sa sustineti in mod punctual un alt partid (asta se intampla indirect, dar e o alta discutie), da, voi, noi, erati si eram actanti in arena politica din Romania. Nu vad nimic eronat sau jignitor aici.

Apropo de 8 ore, stii cate pagini are penultima aparitie a lui Carta (Solenoid)? :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Nu mi a placut in acest context pt ca eu cand aud termenul batalia politica ma gandesc la o lupta intre factori politici, oameni politici, partide politice sau unelte ale acestora. Exista momente, concepte, idealuri, actiuni care depasesc granitele unei lupte politice, care sunt mai mari de atat. Care au mize mai mari decat mizele unei lupte politice. Adica mizele noastre in acele momente in strada depaseau ca scop si magnitudine eterna lupta intre psd, pnl, pd, usr etc.

Daca intr o tara oameni protesteaza pt incalcarea unor drepturi ale omului eu nu i as numi participanti la lupta politica. Sau whatever, la batalia politica

Nu stiu cate pagini are solenoidu dar stiu ca e mare, am vazut cartea pe la nevastamea

Oricum, o carte o citesti in reprize, la un film cam ai pretentia de obicei sa l vezi dintr o bucata (preferabil fara sa adormi)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Solenoidul nu e chestia care impiedica turnul din Pisa sa se prabuseasca?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Eu pe solenoid ma asez cand ma incalt
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

N-am inteles foarte bine. S-a protestat in Romania pentru incalcari ale drepturilor omului?!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

a fost o paralela, un exemplu. s-a protestat pt ceva ce depasea "batalia politica"

cum e acum in belarus, au fost arestati 6 mii de oameni. daca ies in belarus sa protestez impotriva acestui lucru nu mi-ar placea sa mi se spuna ca particip la "batalia politica". depaseste deja aceasta granita. ce batalie politica? intre un dictator si oamenii care vor sa fie liberi?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Protestele din Belarus sunt motivate politic si vizeaza o schimbare politica. Nu vad de ce nu ar intra in sfera confruntarilor politice. Aaa, ca nu peste tot astea se desfasoara intr-un cadru democratic pe model occidental, asta e altceva.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

pentru ca o batalie politica presupune o batalie intre forte politice. dupa mine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Coronavirus

Post by Mahdi »

Ce chițibușar.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Pai si "boborul" nu e o forta politica? :lol: Sau politica o fac doar partidele infiintate cu semnaturi si sediu frumos decorat?
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests