Coronavirus

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

ola small dickie wrote: 8 Aug 2020, 15:33hai ca m-am lamurit si cu regizorul cristi puiu. ce cretin
ola small dickie wrote: 8 Aug 2020, 19:57cine a zis ceva de compromis reputatia de regizor si artist a lui cristi puiu?
Nu stiu cine incurca borcanele. Articolul, prin intermediul felului pervers in care este formulat, te face sa emiti, aproape in mod inconstient, o judecata de valoare pe care tu insusti o negi ulterior. La fel cum a facut marea majoritate a comentatorilor de pe siteurile respective, care s-au grabit in principal sa-i atace opera si sa faca misto de Puiu, "marele regizor".

Repet, citatul din titlu trunchiaza declaratia, care, in ciuda notelor ridicole si aventuros-imaginative, nu este atat de scandaloasa. Nu spune ca virusul nu exista, nu indeamna la nesupunere civica (mentioneaza ca daca spectatorul nu poate urmari filmul cu masca, mai bine paraseste incinta) etc. Stiindu-i cariera lui Puiu, care este unul dintre cei mai importanti creatori de cinema de la noi din ultimii 20 de ani, stiindu-i alunecarile la limita a ceea ce considera rezonabil vulgul (fara vreo pretentie personala de elitism aici), imi dau seama ca omul este realmente preocupat de unele provocari si amenintari pe care le prezinta era informatiei si supravegherea statala. Din pacate, tocmai din cauza unei inteligente prea "avantate", asimileaza si niste curente de gandire mai putin serioase, sfarsind prin a avea un discurs usor confuz si facil demontabil. In fapt, stirea trebuia sa fie despre cum Puiu lanseaza un nou film, iar ca o nota de subsol sa fie mentionat ca regizorul a avut o iesire verbala problematica in ceea ce priveste momentul pe care il traversam; in niciun caz felul instrumentat in care a fost prezentata toata treaba.

Am observat aceasta tendinta la un numar limitat, dar totusi observabil, de cunostinte si persoane publice. Ma refer la tendinta de a primi cu deosebita reticenta masurile luate de autoritati, de teama unor eventuale derapaje autoritariste. Intelectuali, jurnalisti, oameni cu creier si coloana vertebrala, nu alde Chitic si alti agitatori. Recunosc ca nu mi-am inchipuit niciodata ca Orban&Tataru ar putea schimba placa democratiei cu una cu accente totalitariste, doar pentru ca ar fi prins in pandemie gustul masurilor abuzive. Si, in continuare, consider ca respectivilor le e straina intentia (si de ne-voie, si de neputinta). I-am privit cu condescendenta pe panicarzi, dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca acest mic procent de persoane cu capul pe umeri, dar care trag uneori semnalul de alarma aiurea-n tramvai, reprezinta totusi o populatie necesara de anticorpi. Sa nu-i eradicam complet.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

Da. S-a gasit titanul cinematografiei sa traga semnalul despre alunecarea societatii romanesti inspre totalitarismul ateu sub privirile insetate de sînge ale lu' Nelu & Șică. Pazea ca vine Puiu.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Coronavirus

Post by rdo »

Waaagh! wrote: 9 Aug 2020, 17:14 Da. S-a gasit titanul cinematografiei sa traga semnalul despre alunecarea societatii romanesti inspre totalitarismul ateu sub privirile insetate de sînge ale lu' Nelu & Șică. Pazea ca vine Puiu.
:lol:

Exact.
Nu va mai uitati in gura tuturor handicapatilor doar pt ca au o semi-notorietate in alt domeniu
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Quad erat demonstrandum, ca sa zic asa.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Coronavirus

Post by rdo »

Las si eu asta aici, poate e mai clar:
wrote:daca ce pateste acuma Cristi Puiu se cheama cancel culture, sa stiti ca eu aplaud din primul rand. Prea multe voci prajite am lasat atatia ani sa emita prostii in spatiul public fara nicio consecinta. Fara nicio consecinta pentru ei, ca pentru noi sunt consecinte destule si le platim zi de zi. Suntem pe primul loc in Europa la recolta de COVID? Cum suna asta? O avea vreo legatura cu "blandetea" si "ingaduinta" cu care toleram tot felul de purici, steers si, iata, ni se cere acum, si pe Puiu? Nu credeti ca e cazul sa incepem sa facem ceva sau, macar, sa zicem ceva?

e un regizor, e artist, mi se zice... asa, si? Ce daca e artist? Iti da asta vreo licenta sa vorbesti fara sa gandesti? De ce putem pretinde unei vanzatoare de la supermarket sa respecte regulile de igiena si sa ne protejeze sanatatea, dar unui regizor tre sa ii lasam libertatea de a fi prost pe scena? Care e logica din spatele acestei ipocrizii? Ce alte profesii mai sunt exceptate de la regulile bunului simt in discursul public? Noi, contabilii, putem sa ne urcam pe scena si sa declamam ca pamantul e plat sau tre sa regizam un film inainte?

are o cariera impresionanta, nu poti sa o distrugi asa mi se zice... de ce nu? De ce n-am putea? De ce ne-ar pasa noua mai mult de cariera lui Cristi Puiu decat ii pasa lui Cristi Puiu? Ca, daca ar fi tinut intr-adevar la cariera sa, poate ca era mai inteligent din partea lui sa nu ne faca pe toti in bloc niste vaci proaste si obediente, nu? A tinut sa ne spuna de la obraz ca suntem toti niste prosti, desi banuiesc ca ii era clar ca vom raspunde, deci si-a asumat consecintele. De ce nu le-ar plati daca si le-a asumat? Asa o fi, suntem niste vaci proaste cum crede Puiu pentru ca purtam masca atunci cand ni se cere. Eh, pai daca suntem vaci proaste, sa nu se mire ca nu ii gustam arta fina. Sau o gustam (nu e cazul meu), dar nu suficient cat sa permitem discursuri toxice pe scena unui festival de film fara a reactiona negativ in cor.

e vorba de libertatea de expresie, mi se zice... nu, nu e. Puiu are toata libertatea sa zica ce prostii ii trec prin cap. Din cate am vazut eu, aceasta libertate nu i-a fost incalcata nici de organizatori, nici de stat, nici de public, de nimeni. La fel, si eu am libertatea de expresie sa ii comunic ca, daca tacea, regizor ramanea. Libertatea de exprimare este fix atat: libertatea de a te exprima. Nu presupune nicidecum absenta consecintelor sociale pentru ceea ce exprimi. Ai vrut sa ne zici ce crezi despre noi de la microfon si ne-ai zis, gratie libertatii castigate, intr-adevar, prin sacrificiul martirilor din '89. Si tot datorita acelor sacrificii din '89 avem si noi libertatea de a iti raspunde public cum credem de cuviinta. Ce e nedemocratic sau neprincipial aici?

nimeni nu are un cec alb pentru spus prostii in public. Nimeni. Indiferent de pozitie, educatie, cariera, profesie, admiratori sau bani. Nimeni! Asa arata o societate sanatoasa, iar eu aplaud din primul rand vazand cum incepem, timid, sa ne insanatosim.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

Am cautat sa vad ce-a avut Marele Puiu de zis in vremurile cand Romania era intr-un pericol real sa alunece intr-o directie discutabila, anume perioada 2016-2017, cand ne juca uraganul Daddy-Ciordache pe toti nervii. Poate nu stiu eu sa caut, dar aparent l-a durut fix in pipota. Atunci nu riscam nimic, se pare. Sau o fi fost ocupat sa faca omega filme.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

@rdo: E frumos sa si spunem din cine citam. Nu ca as fi banuit ca te auto-citezi, dar asa e corect fata de Ghelme.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Coronavirus

Post by rdo »

Asa e.
Am vrut sa transmit esenta mesajului, cine l-a emis e mai putin important in contextul asta spun eu, oricum nu am pretins ca textul ar fi fost al meu, nu as face asa ceva
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Juve: aia ce ai citat a fost asa: hai ca m am lamurit cu regizorul cristi pui. E cretin. E cretin Omul. Nu regizorul. Am pus regizorul pt a evita ulterioare postari cine dreq e cristi puiu

Am vrut doar sa specific asta deocamdata, in rest inca nu am citit. Acum imi e lene de restul ,maine pt restu :lol:
Last edited by ola small dickie on 9 Aug 2020, 22:03, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coronavirus

Post by Magicake »

ce ziceti mai baieti mai aici, si-asa nu conteaza ce zice baiatul ala. stati si uitati-va cum nu influenteaza nimic cu nimic, ever.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Patrunjelu: mie mi se pare revoltator ca o persoana publica la un eveniment public sa vina ca ultimu labagiu cretin sa toarne aberatiile alea cand tara e intr un moment ca asta. Mai e si mare regizor. Trebuie taxat. Taxat ca om.nu ca regizor
Last edited by ola small dickie on 9 Aug 2020, 22:06, edited 2 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Tot nu mi-e clar care era problema lui. Aia ca "vacile" se uitau la capodopera lui cu mastile pe mufa? Ca asta mi-este neclar la o gramada de lume - care nu este saraca nici cu portofelul, nici cu duhul. Anume de ce purtatul unei masti este un sacrificiu prea mare pentru ea.

Ma rog, cine stie cum l-o fi ofuscat Guvernul si pe nea Puiu. Poate voia sa filmeze niste ciorba sorbita, iar Orban/Arafat/Tataru/Klaus i-au pus masca pe bot actorului principal.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Plm, cristi puiu, acest kanye west al romaniei. Atat s a putut. Asta e teribilu enfant al nostru ca sa l citez pe juve

Vine acest laba trista cacat la cur de pandemie si o ia razna la festivalu unde putea sa refuze sa participe ca stia dinainte regulile covid. Dar nu, el vine sa faca figuri de ultimu lache complexat live cu baiatu care ii aduce microfonu apoi face vite oamenii care inteleg pericolu, si indeamna la revolutie ca na, cum a fost la 89. Faci filme bune dar esti un porc cretin la festival si pe alte subiecte. Bravo
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Ok am inceput sa citesc postarea lunga a lui juve. Am dat peste acest fragment frapant

Stiindu-i cariera lui Puiu, care este unul dintre cei mai importanti creatori de cinema de la noi din ultimii 20 de ani, stiindu-i alunecarile la limita a ceea ce considera rezonabil vulgul (fara vreo pretentie personala de elitism aici), imi dau seama ca omul este realmente preocupat de unele provocari si amenintari pe care le prezinta era informatiei si supravegherea statala

Man, tu esti ok ca pozitie legat de covidu asta? Deja incep sa mi fac griji

Si vezi ca iar flagrant amesteci bunul regizor puiu cu omul puiu care recent pare bou
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Vazandu-va comentariile voioase despre Puiu, ma intreb daca a citit efectiv vreunul dintre voi ce a zis regizorul/omul. Daca da, si nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, cred ca aveti unele probleme de intelegere a textului. Il redau mai jos, cum a fost el preluat in presa. V-as ruga sa-l parcurgeti integral, daca e sa mai continuam discutia.
Spoiler for :
Am muncit foarte mult la acest film, fără mască. Am avut noroc. Uitaţi, stau, păstrez distanţarea socială, toate normele sunt aici. Ce o să vedeţi aici pe ecran probabil că este încă o copie de lucru, dar nu filmul ca atare, ci subtitrarea, deci s-ar putea să existe încă două-trei greşeli. N-am apucat să corectăm, pentru că nu ne-am gândit că o să lansăm vreodată acest film din pricina acestei pandemii mondiale. Filmul a ieşit în Franţa, în săli de cinema, fără distanţare socială şi fără mască, în interior, cum ar veni treaba. Şi ăsta este motivul pentru care eu nu particip la această poveste.

Stau, distanţare socială iar de mâine, am înţeles, la Cluj se poartă mască în aer liber. Ok, îmi pare rău pentru dumneavoastră, este un film de 200 de minute. Să staţi cu masca pe faţă să vă uitaţi la un film de 200 de minute este inuman. Şi eu vă rog să plecaţi atunci când aţi simţit că trebuie să ieşiţi, că nu mai suportaţi, să plecaţi, vă rog foarte mult. Dacă dumneavoastră sunteţi aici şi vă uitaţi la un film azi, este pentru că au existat nişte oameni indisciplinaţi în România în decembrie ’89 şi care au zis ‘Nu’ dictaturii. Puterea instalată ar face bine să discute cu oamenii, să intre în dialog, nu să ne trateze ca pe nişte vite. Da, există această problemă, există o epidemie, există un virus, dar tonul autorităţilor statului este inacceptabil.

Mi se pare extraordinar de mişto că la Cluj oamenii sunt disciplinaţi şi atenţi la toate detaliile astea, dar cred că absolut orice abuz trebuie amendat. Şi dacă n-o faceţi dumneavoastră, prin vot de data asta, n-o face nimeni. Dacă n-o facem noi, n-o face nimeni. Şi ştiu că oamenii sunt speriaţi şi respect şi distanţarea socială şi port masca când intru în absolut orice spaţiu închis. Dar dacă mâine o să vă ceară dumneavoastră să mergeţi în mâini, credeţi-mă, o să mergeţi în mâini. Pe (Bulevardul - n.r.) Eroilor. Îmi pare foarte rău şi ştiu că nu toţi sunteţi de acord cu mine şi vă e teamă de pandemie. Ar fi bine să vă fie teamă de alte lucruri, mult mai grave.
Face undeva regizorul/omul referire la oamenii care poarta masca si pastreaza distanta sociala drept vite fara minte?! Nu, el spune ca statul se comporta cu noi toti (incluzandu-si propria persoana expres) CA SI CUM am fi niste vite. De fapt, problema lui consta in doua chestiuni: 1) cea imediata, foarte practica si, recunosc, usor razgaiata - ca spectatorii ultimului sau film ar putea intampina neplaceri in timpul vizionarii, neplaceri evitabile in conditiile in care publicul prezent era suficient de educat si disciplinat (dupa spusele lui) incat sa nu se puna in pericol; 2) ca statul roman (paternalist) actioneaza in relatia cu populatia si comunica cu organizatorii de evenimente de pe o pozitie de forta si cu un ton insensibil la nuante.

Desi la un nivel absolut teoretic (ideologic, daca vreti), sunt de acord cu regizorul/omul, imi dau seama ca, punctual, in cazul Romaniei, nu sunt de acord cu aceasta abordare care plaseaza responsabilitatea in sfera cetateanului. Asta nu inseamna ca discutia e una lipsita de substanta, doar ca, intr-adevar, inclusiv din cauza tuselor extravagante ale regizorului/omului, probabil ca nu e el cel mai potrivit actor public care sa puna in serioasa discutie subiectul. De aici si pana la atacurile voastre infantile despre calitatea lui artistica si pana la delirurile reciproc-justificatoare, mna.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

@ola: Asta cu scriu regizorul, dar ma refer la om e magistrala, trebe sa recunosc. :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Chiar nu e

O zic a 15 oara, un regizor bun pt romania, in afara de asta la tiff a aratat ca e cretin ca om in afara meseriei

Apropo, amandoi stim ca il mai luai la pula pe cartarescu, si eu de obicei cam eram de acord cand era de caterinca, avea faze care meritau caterinca, de tipul auto-lauda exagerata sau postari exagerate despre fisu

Dar nicio faza a lui nu era mai grava ca iesirea lui cristi puiu.

Adica hai sa comparam situatiile cartarescu si puiu galinablanca. cartarescu a fost prezent in ultimii ani social si politic riscandu-si clar pozitia. puiu pula, nu l-am auzit sa macane public in perioada grava pe care a trait-o romania sub psdragnea. cartarescu absolut prezent si de toata lauda. puiu pula. acum puiu s-a trezit ca acum e grav, penibil. tu alegi sa-l aperi pe puiu si sa faci caterinca de cartarescu. ma rog, fortez o comparatie doar ca sa incerc sa arat niste chestii care nu-mi plac

inversunarea apararii tale fatza de puiu ma frapeaza
Last edited by ola small dickie on 9 Aug 2020, 23:38, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Coronavirus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Filmul îi bun până la urmă?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Cine dracu se mai uita la filmu de 5 ore al unui distrus?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Si pt juve: prin distrus ma refer la om

Cartarescu insemnand pt cultura romaniei ceva de genu cristi puiu x 200. Uman, nu cinefilic
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests