Coronavirus

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Cred ca olivia steeeeeer s a prins ca fac misto de ea ca eu nu mai pot sa vad pagina ei de facebook de pe contul meu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Dovada suprema ca dragostea adevarata este oarba, proasta, tembela, nesanatoasa, contagioasa...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Shaii au facut in ultimele 24 de ore 10 mii de teste. 4 mii pozitivi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Coronavirus

Post by Waaagh! »

e bine
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Coronavirus

Post by reV »

zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Vezi vreo alta varianta?
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Coronavirus

Post by reV »

juve3332 wrote: 6 Nov 2020, 08:33 Vezi vreo alta varianta?
genocidul se pune? y'kno. cull the covidiots, that kind of stuff...

Ma uit cu disperare in Iasi cum mai nimeni nu poarta masca si nu cred ca am vazut vreun politist in ultimele 3 saptamani care sa ii si amendeze pe tampiti. Din fericire nu ies din casa decat o data la 3-4 zile sa ma duc la magazin pentru mancare si tigari, deci pentru mine personal contactul cu alti oameni e absolut minim. Cred ca o sa ma duc sa-mi fac o aprovizionare serioasa si nu ies din casa pana in Decembrie (desi, la cum ii stiu pe ai mei, maine imi bat la usa sa ma colecteze inapoi in Suceava. Do not want.)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

in Constanta cam toti poarta masca afara. Macar atat. Bine, asta mai mult de cateva zile, de cand a devenit groasa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Coronavirus

Post by marvas »

eu cred ca deschiderea scolilor si a gradinitelor a fost o greseala majora in contextul epidemiei. Daca adultii abia reusesc sa respecte restrictiile, copiilor o sa le fie aproape imposibil.

Am exemplu o colega care sta izolata cam de cand a inceput toata nebunia, singurul drum pe care il face zilnic e pana la gradinita si inapoi cu fiica ei. Se tot intreaba oare cum a luat virusul.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

Pe de o parte, ai dreptate. E clar ca tinerii si copiii sunt mult mai putin inclinati sa respecte masurile sanitare din cauza naivitatii si usurintei specifice varstei, lucru complicat si mai mult de atitudinea ambivalenta a adultilor care le serveste drept exemplu in societatea romaneasca. Daca invatamantul inferior-mediu (cls. 5-12) ar fi putut ramane in online cu ceva succes, mi-e teama ca cel inferior (cls 1-4, gradinitele si cresele) era foarte dificil de trimis in vacanta fortata. La segmentul respectiv de varsta, invatamantul online e impractic si ineficient, iar povara pe umerii majoritatii parintilor este foarte mare (cunosc personal cazuri) in conditiile in care ar trebui sa fie activi profesional. Decalarea cu un an a intregii activitati scolare sau comasarea semestrelor intr-unul singur, care sa se desfasoare intr-o fereastra de timp dintre valurile epidemice ar fi fost solutii, dar sunt extrem de greu de implementat intr-un timp atat de scurt. Practic, nicio natiune nu s-a incumetat la un atare efort logistic. Singura solutie cat de cat realizabila ar fi fost impartirea in contingente (generatiile scolare sa faca cu schimbul cate 2 saptamani, masura cuplata cu concediu platit acordat unui parinte), dar si aici sunt o groaza de chestii de pus la punct intr-un timp record.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

ficamea a inceput anul asta gradinita si am avut noroc ca dupa 3 zile n-a mai vrut sa mearga. oricum era o brambureala, stateai 2 saptamani acasa, 2 saptamani la gradinita etc. si dupa cateva saptamani aflam ca asistenta medicala de la gradinita care verifica fiecare copil la intrare are covid.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Coronavirus

Post by juve3332 »

E foarte probabil sa fi contractat boala chiar in exercitiul functiunii, intrand in contact cu un asemenea numar de indivizi. Ideea e ca ceea ce tu vezi un noroc, altii vad ca o mare problema.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

eu am noroc ca am cu cine sa las copilul cand eu si sotia mergem la serviciu (bunici). altii nu au asemenea sansa

chiar daca nu mai mergi la serviciu si lucrezi de acasa - sa imparti lucrul de acasa cu copil mic este destul de dificil
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Coronavirus

Post by Bogdan »

Yay!!! La o luna de la confirmare, dupa inca 2 teste suntem in sfarsit negativi. Nu pot sa zic ca a fost foarte rau, dar oricum, nu recomand. :) La mine a fost o noapte de febra usoara, cateva zile de tuse si lipsa miros. In rest, naspa in carantina cand stai la bloc, dar ajuta sa fii video & board gamer.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Coronavirus

Post by marvas »

wp si gg, si fix la timp pentru lansarea Cutiei Seria Ics!
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Coronavirus

Post by Bogdan »

Mersi. Daca ar si vindeo cineva in Romania...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

Azi au inceput retestarile colegilor pozitivi. Unu a iesit azi iar pozitiv dupa 14 zile. Cool

Dupa ce ma vaccinez ma duc la mega in pula goala si ma ling cu doamna de la casa. Daca nu mor de covid pana atunci
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Sau de la cateva tigai in cap de la d-na Ola. Te duci tu repede sa te lingi cu out of town strange.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Coronavirus

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote: 13 Nov 2020, 18:42 Sau de la cateva tigai in cap de la d-na Ola.
I wish
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Coronavirus

Post by McWilliams »

Orban, Arafat, Bill Gates, Soros si Oculta Mondiala tocmai au impus carantina asupra The House of Ola, pe o raza de 25 de km. Ca efect secundar, din pacate, asta inseamna si toata Constanta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests