Orasele voastre

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Orasele voastre

Post by Azad »

Salutare, dragilor :) Ma aflu in anii terminali de facultate si intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat va trebui sa imi aleg un oras in care sa fac rezidentiatul. Nu am nici cea mai vaga idee unde as vrea sa imi petrec 5 ani din viata, sincer sa fiu. Orasul meu natal este Pitesti, facultatea o fac la Sibiu, deci astea doua pica din start. Nu sunt genul care sa stea intr-un anumit loc prea multi ani. Asa ca ceea ce va rog pe voi, ca tot suntem in izolare, este sa imi vorbiti putin despre orasele voastre. Nu am intrebari anume, as vrea sa fie primele lucruri care va vin in minte atunci cand va ganditi la orasul respectiv. So yeah, thank you :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Orasele voastre

Post by ola small dickie »

Eu deja l-am convins sa vina la Constanta :lol: Acum sa vedem daca il razganditi cu speluncile voastre
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Orasele voastre

Post by DANiel »

Hai la capitala boss, sa vezi cum este sa traiesti viata la maxim!
Eu m-am mutat in Bucuresti acum 5 ani de zile din Ploiesti (tot un fel de pitesti dar ceva mai mare) si acum sincer nu stiu daca as mai putea sta in Ploiesti. M-am obisnuit cu agitatia de aici si cu toata aglomeratia. Sunt multe terase, localuri, baruri, daca apare ceva nou intai il gasesti in Bucuresti si este imposibil sa nu te descurci aici. Mareu o sa gasesti ceva de facut, indiferent de ora. Chiria este mai scumpa indeed comparativ cu alte orase, dar again, imposibil sa nu te descurci. Ai aeropotul direct la iesire din oras daca vrei sa zbori pe undeva, metroul care cu toate ca este full chiar este folositor, plus ca de aici pleaca majoritatea trenurilor catre marile orase (asta daca vrei sa mergi cu trenul). Este un haos placut, chiar simti orasul ca traieste.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Orasele voastre

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vino la Gal... :lol: nici în glumă nu merge.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Orasele voastre

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Orasele voastre

Post by Azad »

@Daniel Thanks man, si la Bucuresti m-am mai gandit. E acolo, in lista de optiuni.

@Ferdinand 😂😂
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Orasele voastre

Post by ola small dickie »

La bucuresti e risc doar sa nu te zombifici intrand in vreo corporatie debila. Am mai avut cunoscuti care dupa transformarea corporatisto bucuresteana aveau un discurs si comportament care pt mine un simplu provincial suna ciudat, pareau niste basini. La constanta in epava asta de oras e risc doar de boschetareala, complacere si belit ochii la mare. Bine, eu pe a treia n am avut o niciodata. Probabil ca s imun dupa 33 de ani de stat langa baltoaca asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Orasele voastre

Post by Azad »

La mare as putea sa belesc ochii mult timp :) Eu am o gramada de ardelenisme pe care le-am absorbit in ultimii ani si am facut un ghiveci cu pitestenismele mele, deci mai rau de atat nu se poate :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Orasele voastre

Post by ola small dickie »

Its good. Mai scrii si poezii. Poti sa vezi si statuia lui ovidiu privind spre mare in centru vechi. You will blend right in. Tot in zona aia avem si hotelu de unde belea si eminescu ochii. E ok
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Orasele voastre

Post by DANiel »

ola small dickie wrote: 19 Mar 2020, 18:01 La bucuresti e risc doar sa nu te zombifici intrand in vreo corporatie debila. Am mai avut cunoscuti care dupa transformarea corporatisto bucuresteana aveau un discurs si comportament care pt mine un simplu provincial suna ciudat, pareau niste basini.

Da, partea mai proastă este că dacă te ia pe corporatism și nu știi cum să îl iei, indiferent de oraș tot acolo ajungi.
But really, hai la capitală. Ești tânăr, este păcat să treacă tinerețea fără desfrânările Bucureștilor. Plus că este Firea primărița și tot orașul este un bâlci și caterincă.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Orasele voastre

Post by Fular »

Welp, Timișoara are avantajele de a fi cel mai frumos oraș cu olteni, de a fi aproape de Budapesta și de a mă avea pe mine. Nu neapărat în această ordine.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Orasele voastre

Post by ola small dickie »

nici timisoara n-a scapat de olteni?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Orasele voastre

Post by Fular »

capitală neoficială :>
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Orasele voastre

Post by Azad »

Ah, credeam ca aia e Sibiul. Damn.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Orasele voastre

Post by stef »

Bucuresti - Avantaje:
- ai mai multe facultati de unde sa alegi
- mai multe joburi si oportunitati de angajare
- metrou > crede-ma ca e un avantaj enorm, te scuteste de stresul si nervii din trafic
- mai nou: STB-ul (doar masinile), pentru ca a inceput sa fie modernizat si in majoritatea statiilor autobuzele chiar vin la timpii precizati de aplicatie cu o marja mica de eroare
- ai trenuri cu destinatii spre alte orase din UE si aeroportul Otopeni
- mai multe magazine
- parcurile mari precum Herastrau, Tineretului, Titan si o gramada de localuri mai ales pe timpul verii
- nu mai sunt caini vagabonzi in oras

Dezavantaje:
- chiriile sunt mai scumpe ca-n provincie, dar cu ceva combinatii sau daca ai pe cineva sa te ajute n-o sa ai problema asta
- trafic nasol si poluare la greu + infrastructura care inca lasa de dorit in multe zone din oras
- daca o sa ai masina sa te pregatesti pentru multi ghertoi si melteni in trafic
- nu este un oras curat, gunoiul, mizeria si mirosurile urate inca predomina
- aurolacii inca isi fac veacul prin canale si pe trotuare, insa in ultima perioada n-am mai vazut asa multi
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Orasele voastre

Post by Fular »

Azad wrote: 20 Mar 2020, 14:37 Ah, credeam ca aia e Sibiul. Damn.
Sibiu? Capitala neoficială a oltenilor? #mă-ndoi
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests