Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Hai mai ca sunt o gramada de oameni care fac din astea, chiar si aici la sala vad; cum sa strice de fapt spatele ca doar il tii drept cand executi, asta e ideea, si cred ca antrenezi toti muschii de la spate.

Ce exercitii (care sa antreneze muschii romboizi si deltoizi posteriori?) pt a fixa spatele sa faci atunci, pt ca trebuie sa stai si in postura perfect dreapta cand faci.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

99% din populatia care merge la sala in general e complet ignoranta si se lasa pe mana unor imbecili sinistri care habar nu au despre ce vorbesc. Motiv pentru care nici nu realizeaza mare lucru sau pe termen lung doar reusesc sa se accidenteze. Cetateanul obisnuit are abdomenul, umerii si fesierii extrem de slabi, astfel ca in momentul in care tine o scandura statica tot efortul de stabilizare cade pe muschii lombari, care deja sunt extrem de solicitati pentru ca trebuie sa tina coloana in siguranta 24/7, si pe flexorii soldului, care sunt atasati fix de vertebrele de la baza coloanei. Majoritatea oricum nu tin coloana neutra in scandura, ci intr-o lordoza penala (curbura anterioara foarte accentuata a coloanei lombare), care impreuna cu solicitarea grupelor mentionate de muschi pune si mai multa presiune pe o zona deja sensibila si stresata. Cu alte cuvinte, iti rupi spatele in fericire.

Scandurile sunt bune ca sa-ti intaresti abdomenul, dar executate in versiuni dinamice care sa si puna in miscare muschii care ar trebui sa se miste ca sa si realizezi ceva. Daca vrei sa-ti indrepti si sa-ti fortifici spatele, fa exercitii pentru spate. Ia de la Coach Greg.

Pentru spate:

phpBB [video]


Pentru umeri:

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Mărar wrote: 29 Jun 2020, 13:03
Waaagh! wrote: 29 Jun 2020, 11:39Daca nu te-ai mai antrenat de mult sau incerci ceva nou, nu intra la rupere. Ia-o usor si da-i corpului tau timp sa se adapteze.
phpBB [video]


Nu stiu, nu cred ca am intrat la rupere. :lol:
Am intrat la rupere acum, in fiecare zi (ish) ne alegem un video din lista: https://www.youtube.com/results?search_ ... lean+x+abs

Groaznic, oribil, in acele zece minute imi urasc viata. Dar dupa doua luni jumate am inceput sa am o umbra de abdomen.

Am impresia ca totusi fac ceva gresit, dupa fiecare video aproape, imi simt picioarele complet epuizate, si am o durere in partea de jos a spatelui. Ma uit la partenera, si parem sa facem aceleasi lucruri; doar ca pe ea nu o doare spatele si nici nu simte oboseala in picioare, doar... in abdomen, unde eu nu o simt aproape deloc.

In ultimele doua saptamani parca ma doare mai putin totusi spatele, dar nu stiu, initial mi-am zis ca nu am obisnuinta si ca o sa fie mai ok, dar chestia asta ramane my point of failure. Cand e sa cedez in timpul exercitiilor, inviariabil e din cauza spatelui, sau la unele ca imi obosesc picioarele (how in the name of fuck can anyone do these for 1 minute? https://www.youtube.com/watch?v=WoNCIBVLbgY)

Idei?

Posibil sa overthink things iar cauza durerilor sa fie pur si simplu faptul ca de cand a inceput pandemia ies pe afara cam o data la doua saptamani :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Mărar wrote: 10 Sep 2020, 18:21
Am intrat la rupere acum, in fiecare zi (ish) ne alegem un video din lista: https://www.youtube.com/results?search_ ... lean+x+abs

Groaznic, oribil, in acele zece minute imi urasc viata. Dar dupa doua luni jumate am inceput sa am o umbra de abdomen.

Am impresia ca totusi fac ceva gresit, dupa fiecare video aproape, imi simt picioarele complet epuizate, si am o durere in partea de jos a spatelui. Ma uit la partenera, si parem sa facem aceleasi lucruri; doar ca pe ea nu o doare spatele si nici nu simte oboseala in picioare, doar... in abdomen, unde eu nu o simt aproape deloc.

In ultimele doua saptamani parca ma doare mai putin totusi spatele, dar nu stiu, initial mi-am zis ca nu am obisnuinta si ca o sa fie mai ok, dar chestia asta ramane my point of failure. Cand e sa cedez in timpul exercitiilor, inviariabil e din cauza spatelui, sau la unele ca imi obosesc picioarele (how in the name of fuck can anyone do these for 1 minute? https://www.youtube.com/watch?v=WoNCIBVLbgY)

Idei?

Posibil sa overthink things iar cauza durerilor sa fie pur si simplu faptul ca de cand a inceput pandemia ies pe afara cam o data la doua saptamani :lol:
Da, am idee despre ambele probleme.

1. Exercitiile pentru abdomen care iti ridica picioarele de la sol iti antreneaza atat flexorii soldului cat si muschii de pe interiorul coapsei. Se poate intampla ca acestia sa oboseasca mult inaintea abdomenului, mai ales daca ai un abdomen slab, si ajung sa faca mai toata treaba in locul lui. O solutie simpla este sa structurezi antrenamentul inteligent. Daca o sa te uiti atent pe antrenamentele lui pentru abdomen, in general el incepe cu miscarile care-i ridica numai picioarele, tocmai pentru ca sunt cele mai grele si tind sa te epuizeze cel mai repede. Apoi urmeaza exercitiile ce ridica atat picioarele cat si trunchiul, si la final cele care ridica numai trunchiul.

2. Durerile de spate pot avea o serie de cauze in acest context. Incearca sa ai coloana lombara in contact cu podeaua atunci cand te antrenezi. Daca e arcuita (in lordoza), o sa soliciti acei muschi mult mai mult decat e cazul. Pentru ca probabil ai abdomenul si fesierii slabi si eventual bicepsii femulari destul de stransi de la sedentarism, toate astea provoaca stres si efort suplimentar pe zona lombara, si astfel te alergi cu acele dureri care provin de regula de la muschi contractati mult prea tare ca sa-ti apere coloana. Incearca sa tii coloana la sol si depune un efort constient sa incordezi muschii abdominali, tocmai ca sa nu cada toata sarcina de stabilizare a coloanei pe spate. Unul dintre motivele pentru care partenera nu are dureri tine probabil de flexibilitate. Femeile in general tind sa fie mai elastice chiar daca nu depun un efort deosebit in acest sens. Probabil ca bicepsii femurali nu-i trag de vertebre la fel de tare ca ai tai.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

1. Urmarim video-urile cap coada, si facem exercitiile in aceeasi ordine, alaturi de el.

2. Interesant, o sa am mai multa grija legata de incordarea abdomenului si de pozitia coloanei. Nu cred ca am constientizat in nici unul din seturi ce faceam cu abdomentul, respectiv spatele.

Mersi.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Da, problema de la punctul 1 nu se rezolva imediat. Dar daca te antrenezi inteligent, in timp ar trebui sa muti efortul unde trebuie si sa-ti cresti si toleranta picioarelor. Also wouldn't hurt to train your legs to begin with. Sper ca nu faci numai abdomen. :lol:

Trebuie sa-ti antrenezi tot corpul, altfel dezvolti dezechilibre musculare care iti afecteaza postura si sanatatea.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Ba doar abdomen fac :lol: ,fiind chestia care ma deranjeaza cel mai mult: burta. Si mi-am luat niste gantere la 10kg fiecare pentru brate. Deobicei dupa astea mi-e prea sila sa mai fac altceva.

Nu pot sa zic ca am observat vreun progres pe oricare din planuri. Doar ca ma doare mai putin dupa fiecare set.

Bine, defapt a inceput sa-mi fie sila maxim sa fac exercitii singur, si prietena doar de abdomen o intereseaza momentan.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Fitness & sanatate

Post by juve3332 »

Sau am putea naibii rupe terasele in doua cat mai putem.....
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

De ce as iesi pe afara cand gasesc asa ceva la magazin? https://www.mega-image.ro/Bauturi-si-tu ... 5l/p/46860 :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

Nu e o idee prea buna. Pentru sanatatea pe termen lung trebuie sa-ti ingrijesti inima, si pentru asta nu ai nevoie decat de exercitii cardiovasculare. Pot sa fie orice: plimbari la pas alert, alergat, mers cu bicicleta (afara, unde chiar depui efort ca sa-ti mentii echilibrul si sa controlezi miscarea). Si caratul de muschi are beneficii dincolo de estetica, dar trebuie sa-i antrenezi pe toti. Daca unele grupe iti raman in urma, te lovesti de probleme cum sunt durerile de spate, iti deteriorezi coloana si asa mai departe. Abdomenul si bratele sunt in general cam ultimele lucruri pe care trebuie sa le antrenezi in mod direct, pentru ca sunt solicitate indirect atunci cand iti antrenezi celelalte grupe importante. In mod normal ai vrea sa te ocupi de spate in primul rand, de jos pana sus (bicepsi femurali, fesieri, toata musculatura spatelui si deltoizii posteriori). Cam orice antrenament al pieptului iti solicita si bratele si deltoizii frontali/mijlocii.

Chestiile astea se pot face si de acasa daca n-ai acces la sala. Evident ca nu e neaparat optim, usor sau comod, dar e mai bine decat sa nu faci nimic sau sa freci niste gantere ca sa creasca bicepsul si sa ramai cu un aspect oribil si disfunctional al bratelor (ai nevoie de triceps in primul rand :lol: ).
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Mărar wrote: 10 Sep 2020, 19:45 Ba doar abdomen fac :lol: ,fiind chestia care ma deranjeaza cel mai mult: burta. Si mi-am luat niste gantere la 10kg fiecare pentru brate. Deobicei dupa astea mi-e prea sila sa mai fac altceva.

Nu pot sa zic ca am observat vreun progres pe oricare din planuri. Doar ca ma doare mai putin dupa fiecare set.

Bine, defapt a inceput sa-mi fie sila maxim sa fac exercitii singur, si prietena doar de abdomen o intereseaza momentan.
Eu am inteles ca nu scapi de burta cu abdomene, e un mit. Iar daca faci doar abdomene si nimic altceva, fortezi corpul si ai sa ai probleme.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Evident ca ai dreptate, dar cel putin in ceea ce priveste primul punct, afaik Marar e un tip destul de subtirel, daca nu chiar sina de cale ferata.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Dupa luni intregi de improvizatii in casa, ridicat plase cu bidoane de apa, palme sfasiate la tractiuni in casa scarii, dip-uri cu scaune instabile, de maine ma intorc la parcul cu bare speciale. Il las pe Waaagh sa aleaga o muzica potrivita acestui eveniment.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Got you covered, brusac.

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

N-are sens sa pun adrese la toata mina de aur facuta din filmele Doctorului, dar asta atinge niste aspecte interesante legate de motivatie si echilibru mental.

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Fitness & sanatate

Post by Cristan »

Legat de ce zicea tnt mai acum ceva vreme legat de cardio și mușchi, i-a răspuns Greg:

phpBB [video]
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

inb4 "running iz killing ur gainz"
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Fitness & sanatate

Post by juve3332 »

Da', de exemplu, voua va place cum arata tipul? Ati vrea sa ajungeti la nivelul lui de dezvoltare muschiuloasa?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Fitness & sanatate

Post by Cristan »

Nici dacă aș vrea n-aș avea vreo șansă. Și el arată bine, e dezvoltat armonios. Strict pe întrebarea ta, eu unul n-aș vrea să fiu atât de mare, dar nu pentru că n-ar arăta bine, ci pentru că e nevoie de foarte multă muncă să ajungi și să întreții atâta greutate și nici nu aș vrea să fiu atât de masiv. Dar nu pentru aspectul estetic.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

nici eu nu as vrea sa arat asa. si nici nu mi se pare misto sa arati asa. mi se pare exagerat, spre ceva caricatural, de care as face caterinca. imi pare echivalentul unei femei mega tunate. as vrea sa nu am burta, as vrea sa am si ceva muschi dar nu as vrea sa arat ca un participant la mr. olimpia sau un body builder. mi nu mi se pare sexy sau cool sau orice pozitiv

de exemplu, al bundy cand se dezbraca in familia bundy mi se pare ca are un fizic excelent, bine legat si manly
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests