Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

Exact, in corpore sano, nu intr-un corpore pe care sa-l chinuim cu greutati si munci fizice :D
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Fitness

Post by sebas »

Eu merg la sală unde alerg 25 de minute și apoi trag de niște aparate pentru relaxarea mușchilor spatelui și umeri/brațe. Acasă mai fac niște exerciții de relaxare la saltea.

Din câte am observat pe-acolo nu sunt singurul care merge la sală pentru relaxare fizică, nu să tragă de fiare pentru volum și beton la brand.
dump CHA
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Ce inseamna relaxare pentru tine?

BTW eu am avut 3 sali pe o raza de 500 metri... toate au fost inlocuite de sali de jocuri in jur de acu 10 ani... :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Fitness

Post by sebas »

Fără exerciții de compresie sau care să pună presiune deosebită pe articulații, greutăți modice și seturi mai lungi. Exerciții de relaxare la saltea sunt ceva de genul: http://www.higherperspectives.com/7-str ... 75832.html
dump CHA
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Ah, inteleg. 3 si 5 le fac si eu, sunt minunate pentru spate.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Ok, intrebare de copil de gradinita:

Cam de un an de zile am inceput sa beau cafea. Totul e frumos, la munca avem un ibric deobicei disponibil, cafeaua e decenta si isi face efectul iar deranjul stomacal e minor. Mai avem si un aparat de cafea/expresor pe care il folosesc atunci cand ibricul e gol, am observat insa ca de fiecare data cand beau cafeaua de la aparatul ala, fie ca e simpla sau cu lapte ma apuca cele mai crancene balonari/dureri intenstinale posibile. Atat de puternice incat de multe ori nu pot sa ma misc chiar si atunci cand stau la birou. Evident, acum m-am oprit.

Am observat ca mai patesc asta si cand beau lapte dar cum nu imi place gustul laptelui, asta se intampla cam odata pe an.

Acum na, problema banala, oricum nu prea am grija de corpul meu si incep sa am o varsta, e de asteptat. Sunt insa singurul din colegii mei care pare sa fie aibe problema asta si pana recent nu tin minte sa fi avut vreodata probleme cu stomacul sau sa mi se faca rau de la o mancare (ok, cu exceptia berii, dar berea nu ma distruge la modul asta) Ar trebui sa mi se faca griji sau pur si simplu corpul meu nu e obisnuit cu cafeaua, respectiv laptele in starea lui naturala? :lol:

Probabil ca ar merita mentionat faptul ca dieta mea zilnica include in mod obligatoriu una sau mai multe alimente prajite intr-o forma sau alta.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness & sanatate

Post by DarthZombie »

Sounds like lactose intolerance to me. Ai mai avut probleme de genul asta cu laptele?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Am banuit si eu asta, dar nu cred, consum branzeturi si iaurturi aproape zilnic de zeci de ani deja. N-am probleme nici cu baxuri de inghetata.

Nevermind, am vazut paragraful asta si m-a pus pe ganduri putin
most lactose-intolerant people can tolerate a certain level of lactose in their diets without ill effects
Mersi de link.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Fitness & sanatate

Post by .chester »

Yup, e perfect posibil sa mananci branzeturi si iaurt si totusi laptele sa iti creeze probleme. Incearca, de curiozitate, laptele fara lactoza de la La Dorna (parca) si vezi cum te simti.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness & sanatate

Post by DarthZombie »

In alte cuvinte, toleranta lui Marar se opreste subit la lactoza. #stopthehate!
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Fitness & sanatate

Post by Zulu »

Mărar wrote:Probabil ca ar merita mentionat faptul ca dieta mea zilnica include in mod obligatoriu una sau mai multe alimente prajite intr-o forma sau alta.
Eu as zice #stoptheprajeala
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness & sanatate

Post by vulp »

Eu cred ca faza cu prajeala e o conspiratie. N-as zice ca e sanatos - insa hai sa ne luam de grasimea saturata. Majoritatea cascavalul (si iaurtul... cred...) e compus din grasimi saturate. Zic de majoritatea fizica, propriu-zisa, gen ce vezi cand te uiti la o bucata de cascaval. Insa nimeni majoritatea oamenilor care mananca cascaval zilnic n-a patit nimic. Abia in 2015 am vazut un articol despre cum "hmm, maybe saturated fats in cheese are not bad after all!"

Astea fiind zise, vezi sa fii hidratat. Sau, daca esti anti-apa, macar sa bagi 1:1 cafea:apa cand folosesti espresorul. Probabil problema e lipsa de apa. Sa ne tii la curent (not).

Faza cu laptele o am si eu, de cand am luat antibiotice. Cica singura rezolvare e transplant fecal. Nu ma simt pregatit. Poate cand o sa am 45 ani. Poti sa incerci si probiotice (se dau fara reteta) insa la mine au doar efect temporar (cat timp le iau). E trist. Imi placea laptele :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Am facut o pauza de o saptamana de la orice inseamna produs lactat. Simt ca pot baga acum si zece cafele fara sa am nimic si in general ma simt mai ok.

MFW dupa ~15 ani de consumat iaurt seara de seara inainte de culcare aflu ca am intoleranta la lactoza :|. Daca nu ma mutam pe tura de zi si imi schimbam ora la care luam iaurtul zilnic (adica dimineata pe stomacul gol :lol: ) naibii stie cand aflam acest lucru vital.

Mersi Zombie ca mi-ai aratat calea. Si eu care credeam ca-i de la cafea...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness & sanatate

Post by DarthZombie »

O regula nescrisa spune ca problemele complicate au rezolvarile cele mai banale. Bine ca ai scapat de-o grija!
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

De cateva zile am inceput sa mananc Joylent de dimineata, toate bune si frumoase, doar ca am observat ca am inceput sa pun pe mine incet incet si sa ma trezesc in mijlocul zilei ca mi-e foame (this usually never happens).

Panicat fiind ca Joylent imi da peste cap echilibru zilnic si ca o sa ajung un gras infect am zis sa-mi calculez intake-ul zilnic. Tl;dr toata viata am consumat in jur de 1000 calorii pe zi, recomandat fiind sa consumi 2000+. :|

http://www.myfitnesspal.com/reports/pri ... 2016-09-05

edit: Cu calculatorul tau tot 2000 in recomanda, 175cm/65kg.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

Macar nu ai descoperit asta la 50 de ani.

Am calculat si eu acum pe un site. Cica ca sa imi mentin actualul fizic (186 cm, 83 kile parca) trebuie sa consum 2864. Ca sa slabesc - 2291. Interesant. Oricum n-am calculat niciodata cate calorii mananc pe zi, nici nu cred ca o s-o fac prea curand.

CALCULATORU folosit - https://authoritynutrition.com/how-many ... s-per-day/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness & sanatate

Post by DarthZombie »

Mărar wrote: toata viata am consumat in jur de 1000 calorii pe zi, recomandat fiind sa consumi 2000+. :|
Si uite-ti raspunsul la "de ce n-am nici un pic de energie?" :P

Poti sa continui sa mananci precum acuma cu conditia sa nu fii complet sedentar daca nu vrei sa iei in greutate.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

DarthZombie wrote:Si uite-ti raspunsul la "de ce n-am nici un pic de energie?" :P
Asa am fost crescut, asa am fost invatat; corpul nu mi-a dat niciodata semne conform carora ar trebui sa mananc mai mult. Credeam ca mananc... suficient, chiar daca nesanatos. :|
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

>te plangi ca n-ai energie nici sa te ridici din pat
>spui ca organismul nu ti-a dat niciodata semne ca ai o problema cu alimentatia
>...

...

...

...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Daca iti traiesti viata asa, o consideri normalitate.

Si prin semne ma refeream la lucrul evident, si anume foame/pofta de mancare + faptul ca ma simt plin dupa fiecare masa mi-a dat de inteles in mod eronat ca mancam suficient. Nu mai rade de suferinta si prostia mea :(
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] and 30 guests