Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Fitness & sanatate

Post by Mărar »

http://well.blogs.nytimes.com/2013/05/0 ... e-workout/

phpBB [video]


Stiu ca din video par niste exercitii simple, dar dupa 20 de minute inca simt cum imi bate inima si imi tremura picioarele... sunt grele.

Disclaimer: N-am mai facut exercitii de cel putin opt ani
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Lucruri interesante

Post by Waaagh! »

Ia de aici: http://hundredpushups.com/

Fa-te barbat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Lucruri interesante

Post by Mărar »

Nu ma pricep, care din astea doua programe ar conta mai mult pentru sanatate? Sanatate in cazul meu fiind un termen vag care include capacitatea de a nu simti nevoia de odihna si somn dupa cel mai mic efort fizic depus.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri interesante

Post by ola small dickie »

Poate cauza acestei situatii e de ordin psihic, mai ales in cazul in care ti-ai facut niste analize medicale si nu a iesit nimic ciudat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Cand zic ca nu am facut exercitii de cel putin opt ani, vorbesc serios. Daca adaug la asta faptul ca stau extrem de mult timp in casa si ca media deplasarilor mele lunare nu depaseste 1-2 km, ceva imi spune totusi ca mai degraba ar trebui sa imi misc curul si sa fac exercitii decat sa dau vina pe probleme psihice.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness

Post by DarthZombie »

Ai probleme cu psihicul, ti se trage de la cursurile alea de la MIT
Spoiler:
sa mor io de inteleg de unde "nu am mai facut exercitii fizice de 8 ani de zile" = "sunt cu capul"
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness

Post by ola small dickie »

Mărar » Thu Apr 24, 2014 7:34 pm wrote:Cand zic ca nu am facut exercitii de cel putin opt ani, vorbesc serios. Daca adaug la asta faptul ca stau extrem de mult timp in casa si ca media deplasarilor mele lunare nu depaseste 1-2 km, ceva imi spune totusi ca mai degraba ar trebui sa imi misc curul si sa fac exercitii decat sa dau vina pe probleme psihice.
Probabil insa dupa parerea mea chiar si un om sanatos dar care nu face miscare, exercitii etc nu ar trebui sa acuze starile tale, daca le-am inteles eu bine. Nici eu nu fac exercitii si miscare, mai joc din cand in cand cate un fotbal si scurte distante de mers pe jos de nevoie, in plus consum prea mult alcool si tutun. Presupun ca nu te faci pula in fiecare zi din alcool si nu fumezi 2 pachete de tigari pe zi. Eu doar dupa o zi ca asta ma simt asa cum ai descris tu. Si probabil e normal. In rest nu ma simt asa.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

DarthZombie » Thu Apr 24, 2014 8:44 pm wrote:sa mor io de inteleg de unde "nu am mai facut exercitii fizice de 8 ani de zile" = "sunt cu capul"
E ok, nu trebuia sa te agiti. Se leaga cu discutiile de acum cateva luni cu oboseala, deshidratarea, etc.. Ar trebui probabil sa specific ca in cazul de fata nu vorbesc de letargia mea obisnuita (de care am scapat oarecum schimbandu-mi programul la 14:00 la 07:00) ci de oboseala fizica; respiratie greoaie, puls si tensiune elevata, tremurici in maini daca e vorba de carat chestii grele, etc..
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness

Post by ola small dickie »

Ai facut vreun EKG? Eu zic sa faci unul in caz ca nu ai facut.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Fitness

Post by reV »

Spoiler:
Image
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

ola small dickie » Thu Apr 24, 2014 8:50 pm wrote:Ai facut vreun EKG? Eu zic sa faci unul in caz ca nu ai facut.
Am facut de mai multe ori, ultima oara acum un an la Regina Maria, era vorba de controlul medical obligatoriu pentru toti angajatii firmei. Oricum, zici ca joci fotbal, mergi pe jos (probabil pana la munca, pub, etc..), eu nici macar atat, deci intelege cand zic ca am nevoie de exercitiu fizic.


@Rev: Am probabil mai putine kilograme ca tine :)
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness

Post by Waaagh! »

Flotarea e unul dintre cele mai simple, mai eficiente si mai manly exercitii pe care le ai la indemana. Nu stiu cat de sfrijit esti tu (probabil o sa le faci o vreme cu genunchii jos, ca femeile) dar dupa ce faci putin biceps iti recomand sa faci rost de o suprafata moale (eu folosesc niste manusi vechi pe care ma sprijin) si sa le faci in pumni. Nu stii cand trebuie sa imparti ceva botez in mecla cuiva, mai bine sa fii pregatit. Evita o suprafata tare in caz ca incerci asta, ca doar o sa-ti jupoi monturile. Asta o sa-ti rezolve pieptul, bratele si increderea in sine. Cand o sa ajungi pro o sa descoperi variante mai extreme ale exercitiului (vezi flotarea malteza de exemplu) care sunt bune si pentru spate.

Pentru abdomen nu prea am nici eu idei, de la exercitiile standard te culegi mai degraba cu o hernie inghinala decat ai peretii musculari subtiri. Pentru picioare, genuflexiunile facute corect, avand picioarele in dreptul umerilor, cu spatele drept si flexiune pana cand ai coapsele paralele cu solul (nu mai jos ca-ti strici genunchii), sunt iarasi excelente si la indemana. Daca esti maniac poti sa incerci varianta hindu mai tarziu. Daca ai un parc ceva in apropiere pe unde sa poti alerga linistit, go for it, cu moderatie. Au constatat recent oamenii de stiinta ca cine alearga prea mult moare repede lol.
NO COVER. ALL MAN.
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Fitness

Post by laur3ntziu00 »

@Mărar sex faci?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Doar cel lenes ;)

@Waaargh: Apreciez cuvintele, dar nu prea am aflat din ele ce vreau sa aflu, o sa raman la programul asta inainte sa incerc altceva, sa fac doar flotari mi se pare o pierdere de timp; nu caut sa-mi fac musculatura la brate si ignor o buna parte din grupele musculare ale corpului + partea de cardio care cel mai probabil ca imi lipseste cel mai mult.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Fitness

Post by ne0lith »

Bwhaha, a zis sex, ahahaa!!! Aplauze, va rog!
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Fitness

Post by DarthZombie »

User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness

Post by Waaagh! »

@Marar

Ofc, fa exercitiile care iti plac. Importanta nu e atat rutina in sine, cat disciplina, moderatia si adoptarea unui regim de viata echilibrat, cu o alimentatie normala, program de lucru/odihna/somn firesc si asa mai departe.
NO COVER. ALL MAN.
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Fitness

Post by laur3ntziu00 »

Asa repede ati aparut ofticosilor? :))

@Mărar
Daca il faceai in alte pozitii chiar nu avea rost sa te impacientezi pe forum, dar asa ai tot dreptul!
Tie in prima faza ti-ar trebui mult cardio ca sa se obisnuiasca corpul cu efortul fizic, iar daca nu corpul atunci organismul.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Fitness

Post by reV »

Mărar » Thu Apr 24, 2014 8:51 pm wrote:
@Rev: Am probabil mai putine kilograme ca tine :)
Si? Te oftici? Vrei sa-ti dau cateva (kilograme)? Am sa ajunga la tot forumu'. Cate putin la fiecare :D
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Ah, nu vroiam sa implic faptul ca esti gras, doar ca sunt eu slab.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests