Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Fitness & sanatate

Post by Triggerix »

Vrem poza cu abdomenul, Waaagh. For science purposes, of course.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

^ +1

Iti accept provocarea, Waaagh, dar zilele urmatoare, sunt putin busy.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol:

Foarte bine, tnt. Baga tare cand esti pregatit.

Pentru abdomen am o mega-aplicatie separata tot de la regele fitnessului numita 6pack promise, care merge rulata dupa antrenamentul de baza din ziua respectiva. Ii bagi la intrare grupa de muschi pe care o vrei lucrata (abdomenul inferior, superior, muschii oblici sau toate la gramada), echipamentul aflat la indemana (numai greutatea corpului, o gantera usoara, minge de tenis, bara de tractiuni etc.) si nivelul de dificultate, iar aplicatia produce apoi o selectie de exercitii care se intind pe 5-15 minute si invariabil sunt rupere. Exercitiile sunt aleatoare in parametrii indicati, dar urmeaza un algoritm in ceea ce priveste secventa de miscari la care este supus abdomenul.

De cand m-am apucat de ea (inaintea carantinei) am tinut-o pe nivelul minim si am ajuns sa o cam calaresc, asa ca ma gandesc daca e cazul sa urc o treapta cand trec la si mai faimosul -1grad. Inca n-am musculatura vizibila pe abdomen, dar i-am imbunatatit masiv capacitatea de efort. La inceput nu puteam termina rutinele astea, acum le bubui fara probleme.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Wait, dar ce-s dracoveniile astea flotari pe antebrate? Adica flotari cand stai cu mainile la spate pe o banca ceva? Iar alpinist? Ceva ce faci cand urci Negoiu - Moldoveanu? :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Pentru flotarea pe antebrate, check this video out la 6.20. Pentru provocarea asta, ai voie sa le executi cu genunchii jos (sunt destul de usoare asa tbh):

phpBB [video]


Pentru alpinisti pot sa te uiti aici la 0.30:

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Fitness & sanatate

Post by juve3332 »

Ma tati, da' nu va place berea, viata?! De ce ati sta sa faceti d-astea?!

PS: Eu am iesit la terase, va astept...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

Same

Ies si eu acum la terase dupa ce termin de spalat vasele

Merg pe jos pana la terase, asta e miscarea mea, ca tot suntem la fitness
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Fitness & sanatate

Post by Mahdi »

inb4 primii covizi de pe forum, ola și juve
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

La asta ma gandeam si eu acum inainte sa ies din casa :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

O sa vedem noi cine va rade dupa varsta de pensionare sau in eventualitatea apocalipsei si luptei pentru supravietuire.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Accept si eu provocarea, Waaagh.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Spartanii la arme, pigmeii la terase.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

11:27. Tbh, lucrul pe care l-as modifica la testul asta ar fi inlocuirea flotarilor pe antebrate cu 50 de repetari de ramat. Se pot face la o coada de matura sau sub masa si iti utilizeaza spatele mult mai eficient, doar ca asa as urca si timpul de la 14 minute la 18-19.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

Waaagh! wrote: 10 Jul 2020, 20:25 O sa vedem noi cine va rade dupa varsta de pensionare sau in eventualitatea apocalipsei si luptei pentru supravietuire.
:lol: si asta e adevarat

oricum, daca o sa ies vreodata cu waagh si azad la o terasa (ei 2 veniti in maieu) nu o sa-mi fie frica de nimeni, o sa fiu cocalaru terasei, urlu la toti, ma iau de oameni, am spate
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Uimitor, Azad!

Ai dreptate, se pot face alte chestii pentru spate, dar programul e gandit ca sa fie viabil si daca esti in mijlocul pustiului si nu-ti permiti luxul unei cozi de matura intre doua scaune.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Fitness & sanatate

Post by rdo »

ola small dickie wrote: oricum, daca o sa ies vreodata cu waagh si azad la o terasa (ei 2 veniti in maieu) nu o sa-mi fie frica de nimeni, o sa fiu cocalaru terasei, urlu la toti, ma iau de oameni, am spate
:lol: :lol:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Fitness & sanatate

Post by Cristan »

Am început și eu anul ăsta să mai îmi pun niște ordine în nutriție și condiția fizică, că luasem proporții. Nici sport nu mai făcusem de câțiva ani.

Am început mai întâi să reduc porțiile de mâncare de la prânz. De obicei mâncam la birou câte un meniu de prânz, pe care am început - cam de astă-iarnă - să-l împart în două părți și să mănânc doar jumătate la prânz, iar cealaltă jumătate seara, pe post de cină. Nicio altă schimbare în rest, am continuat și cu dulciuri, băutură, snackuri and stuff (cu care nu pot să zic că exageram, dar nici nu mă feream de ele), n-am suferit de foame sau de altceva. S-au dus câteva kilograme. Apoi, de când lucrez de acasă, am mai redus și din restul prostiilor și am început să mă mai uit și de niște programe de exerciții fizice. Așa l-am găsit pe Jeff, am urmărit câte ceva de la el și am început cu un program de abdomene. N-au fost chiar rezultatele de acolo, dar a început să se vadă și aici ceva progres.

Iar acum, de vreo două săptămâni, am început Xero, tot de la Jeff, plus aceeași aplicație 6pack de care zicea Waaagh! Destul de grele unele exerciții pentru mine, în condiția în care sunt, dar am tras de mine să fac cât am putut. Să vedem ce progres e până la sfârșit.

Tot nu sunt implicat 100% în asta, sunt și destul de comod și nu vreau să fac mari investiții de timp și efort, dar sunt mai atent la ce mănânc și am grijă să fiu mai consecvent cu exercițiile fizice. Îmi place programul ăsta de la Jeff că nu necesită nici foarte mult timp, nici să cumpăr echipament. Dar una peste alta, față de anul trecut pe vremea asta am poate 10kg mai puțin și profil ceva mai atletic.

@restul - băutul berilor/vinului nu e chiar incompatibil cu un program de exerciții și nutriție :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Amazing. Veri gud. Vezi ca xero e destul de moarte, dar i-a facut doua trepte mai usoare care sa te ajute sa ajungi la nivelul necesar. -2 e cea mai simpla treapta si -1 e cea intermediara. Eu ramaneam fara plamani la xero, si asta e unul dintre aspectele principale pe care lucreaza la -2. Multe antrenamente sunt sub forma de circuite si trebuie sa incerci fie sa completezi un numar cat mai mare de ture (executate cinstit) intr-un timp dat, fie sa faci un numar prestabilit de repetitii cinstite intr-un timp cat mai scurt. Intr-o luna de facut chestiile astea o sa vezi un progres clar in rezistenta ta la efort.

Nu trebuie sa-ti fie teama sa mananci. Chiar e recomandat sa manaci bine daca te antrenezi consecvent. Evita gunoaiele si zaharul, dar in rest baga din plin macronutrienti, fibre si vitamine.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Fitness & sanatate

Post by Cristan »

Nu știam de -1 și -2. Credeam că xero e bun și pentru început, că așa îl și promovează, că e bun pentru toate nivelurile (și am făcut și chestionarul ăla de pe site-ul lui). Oricum, nu mi se pare imposibil, m-am chinuit mai mult la circuitele alea, pentru că da, rămâneam fără stamină. La seriile de forță era mai simplu, că te duc până la epuizare și atât :) Dar o să continui, mă gândesc că o mă îmbunătățesc pe parcurs. Și dacă nu, îl reiau, no big deal :)

Cât despre mâncare, da, nu-mi bat capul așa tare, mănânc. L-am mai urmărit și pe Greg Doucette (asta apropo și de scandalul cu greutățile false), așa am mai scăpat și de niște preconcepții și false complexități despre mâncare.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Greg e dumnezeu. Mi-a crescut si mie IQ-ul cu cateva puncte de cand il urmaresc.

Optiunile -2 si -1 le-a adaugat recent, cu ocazia carantinei, ca multa lume a luat programul si l-a gasit mult prea greu. Daca te uiti in site ar trebui sa-ti apara optiunea sa schimbi treapta, asa ca daca il gasesti prea greu poti iei lucrurile mai usor ca sa te pregatesti pentru rupere.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests