Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

OK, am efectuat provocarea lui Waagh. Am scos 8:19, insa flotarile pe antebrate nu stiu daca le-am executat corect, nu m-am pus pe genunchi, dar nici nu cred ca am atins de fiecare data podeaua; in orice caz mi s-au parut foarte grele si stangace, am facut pauze o data la 10 repetari, ba chiar 5 pe final (pe cand pe celelalte le-am facut in one go si corect, zic eu). Acolo in video Jeff tine neaparat sa ai degetul mare ridicat si sa faci pe o parte a pumnului, detaliu care face intreaga miscare dureroasa pt mine; cred ca daca voi mai incerca, o voi face pe palme. Asadar, nu stiu daca e de acceptat timpul meu.

In alta ordine de idei, e timpul de un update. Dupa exercitii acasa zilnice (cu eventuale exceptii) si mers la sala zilnic de cand s-au deschis recent, am reusit sa imi mai definesc corpul, zic eu, insa cu greu am pus kilograme (sau mai bine zis grame) in plus. Din acest motiv am decis ca de maine sa renunt complet la cardio si mers cu bicicleta, si sa ma concentrez doar pe ridicat greutati.

Nu inteleg unde e poza mea anterioara, era buna ca punct de referinta, asa cum era ea la misto.

Anyway:
Spoiler:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness & sanatate

Post by ola small dickie »

Bruce Lee
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Renuntatul la cardio si mersul pe bicicleta e cea mai mare prostie. Alea sunt de departe cele mai bune lucruri pe care le poti face pentru sanatatea ta, deoarece iti fortifica inima. Muschii nu se fac in cateva luni, procesul dureaza ani intregi. Pentru un om obisnuit, trei kilograme de masa musculara dupa un an de antrenament temeinic este o mare victorie. Asta inseamna un castig in greutate de cam 250 de grame pe luna, care e valoarea de referinta pentru optimizat cresterea muschilor.

Parerea mea e ca arati extrem de alfa in momentul de fata si ca nu vei face decat sa pierzi din definitie daca devii mai sedentar si implicit mai gras. Nu-ti pierzi muschii din cat pedalezi acolo, ca-mi imaginez ca nu faci turul frantei zilnic mai tare ca data trecuta. Daca vrei sa fii mai minutios cu progresul tau, urmareste sa fii intr-un surplus caloric zilnic de cam 250 de calorii peste mentenanta, si incearca sa asimilezi in fiecare zi cam 1.6 grame de proteine pe kilogram de masa musculara. Si astea sunt valori standard, indicate de toti tipii care par ca stiu despre ce vorbesc. In rest, tine-te de treaba si compara imaginea de peste un an cu cea pe care ai postat-o azi.

LE: legat de flotarile pe antebrate. Nu trebuie neaparat sa tii degetul mare orientat in sus, dar cauta sa ai bratele deschise intr-un V fata de trunchi. Daca executi miscarea corect, o sa simti cam tot efortul in deltoiul posterior si in romboizi, eventual putin in triceps.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Multumesc pt votul de incredere. Sa ne vedem din ce in ce mai bine in acest topic edificator.
Inca sunt subponderat pentru inaltimea mea. Cel putin o perioada voi renunta la alea pentru a vedea rezultatele, nu mai e vreme de pierdut. Doar 3 kg pe an mi se pare foarte putin, dar daca astea sunt cifrele... Sunt mandru totusi ca m-am abtinut si nu am luat steroizi, suplimente si alte prostii.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Alea sunt cifrele, si e bine sa ai asteptari realiste. Oricum, nu sunt mici. Data viitoare cand ai greutati la indemana, ridica 3 kilograme si realizeaza ca asta adaugi la masa ta sub forma de tesut muscular intr-un an din viata. E p amazing.

Ti-am zis, sfatul meu ar fi sa nu renunti la exercitiile cardiovasculare. Iti mentin inima sanatoasa si iti cresc rezistenta la efort. Nu vrei sa ajungi un meathead d-ala care cade clatita dupa 30 de secunde de efort sustinut. Cred ca ar fi in avantajul tau sa poti sa alergi, sa sari, sa te cateri pe diverse si asa mai departe pentru tot restul vietii tale.

Suplimentele nu sunt prostii, dar foarte putine sunt cu adevarat utile. In general poti obtine tot ce trebuie dintr-o alimentatie corecta, una dintre exceptii fiind creatina, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci s-o iei. Cu substantele anabolice discutia e mai complexa. Faptul ca le iei nu implica automat faptul ca o sa-ti creasca muschi si pe cap. Trebuie sa ai in continuare o baza genetica favorabila si sa fii la fel de consecvent cu antrenamentul, alimentatia si odihna. Ce-ti permit anabolicele sa faci e sa dezvolti masa musculara mai repede si sa mentii mai multa decat ai putea natural, deoarece iti cresti artificial nivelurile hormonale. Dezavantajele anabolicelor sunt multiple, problema principala fiind cea ca iti deregleaza echilibrul hormonal normal si in functie de cat ghinion ai poti dezvolta o gramada de probleme de sanatate, unele mai lulzy (spune adio erectiei), altele care te baga direct in mormant. Totodata, nu poti lua in mod constant anabolice, pentru ca iti risti sanatatea prea mult. Trebuie luate in cicluri, iar cand nu esti intr-un ciclu o sa incepi sa pierzi masa musculara pe care nu o poti sustine natural. Multe nici nu sunt legale, deci poti da in alte belele daca te bagi in lumea asta. Cu alte cuvinte, riscurile nu merita decat daca faci suficient de multi bani din felul in care arati.

Ce merita totusi facut, daca te intereseaza, e sa-ti faci analizele si sa vezi care-s nivelurile tale de testosteron. Daca sunt sub cele normale, poti obtine de la medic o reteta pentru suplimentarea lor, si asta te va ajuta cu cresterea muschilor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Iti dai seama ca la cat de expert sunt eu in slabit, daca prin absurd ajung cum nu trebuie, slabesc imediat inapoi no problem. Doar o perioada cat sa vad daca de la asta e problema.
De substante din alea incerc sa nu ma ating (but you never know), pentru ca nici nu le inteleg mai deloc, nici nu am pe cineva care sa ma ghideze si in care sa am incredere. Si asa eu inca fac acnee din orice prostie si la varsta asta. Nu ca as mai fi eu adeptul trait mult, dar degeaba, insa am eu o motivatie de a mai incerca o data si bine, all natural. Once more into the fray :)
Testosteronul parca il ai ridicat in nivel pana pe la 25 de ani, apoi scade. Banuiesc ca medicul iti da tot o reteta cu anabolice si alte dracii din astea. Asta daca iti da, ca imi amintesc acu vreo 10 ani cand am fost la un medic nutritionist, iar ala ma trimitea la herbalife sa cumpar produse, tot prin el, facea business omuletul.
In sfarsit, eu raman la speranta ca se poate castiga mult mai mult in greutate fata de cele DOAR 3kg, daca mananci ca nebunul 5 mese pe zi si dormi cum trebuie. Am reusit doar la 4 mese mai serioase pe zi sa ajung, 5 e prea mult deocamdata, nu poate stomacul, iar cu somnul e mult de furca. Ah, apa este foarte importanta, mi s-a zis sa ma antrenez zilnic cu bautul de apa, incat sa ajung sa beau din ce in ce mai multa. Unii beau si 5 litri de apa pe zi. Fuckin A, needless to say ca-i foarte dificil sa ajungi la cantitatea asta, trebuie efort la greu ca sa tot ceara corpul apa. Cica si primul lucru cand te trezesti trebuie sa fie 2 cani de apa baute. Try it, pana si alea se simt super fortate.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol:

Inca o data, nu din cauza mersului pe bicicleta nu faci muschi. Trebuie sa alergi ca un apucat zi-lumina si sa ai rezervele de grasimi la limita inferioara extrema ca sa-ti arzi proteinele pe energie. Fa cat mai mult cardio, n-ai decat de castigat din asta pentru sanatate si conditie fizica. E cvasi-imposibil sa faci prea mult daca nu bagi zilnic cate-un maraton. Poate nu te antrenezi suficient de intens, sau poate pur si simplu ai asteptari prea mari. E un proces lent, dureaza ani.

Nivelurile de testosteron scad cu varsta, dar la 35 de ani inca n-ar trebui sa-ti faci probleme, si in general n-ar trebui sa-ti faci probleme daca nu esti culturist profesionist sau ceva similar. Daca ai niveluri anormal de scazute de testosteron, asta se poate trata medical, la lumina, fara oculte si manevre.

Cele 3 kilograme sunt un omega-rezultat pentru un barbat obisnuit. Daca nu esti vreo elita genetica sau nu te bagi pe anabolice, cam ala-i cel mai bun rezultat la care te poti astepta realist pentru primul an. Chiar daca manaci mai mult, surplusul de calorii nu se traduce neaparat in mai multa masa musculara capatata mai repede. Surplusul de 250 de calorii pe care l-am mentionat aterior peste mentenanta este de regula nivelul optim. Daca il depasesti si cresi in greutate mai rapid de acel kilogram la 4 luni, te umfli in mod inutil cu grasime. Dup-aia o sa te chinui sa scapi de ea, o sa treci intr-un deficit caloric si chiar o sa pedalezi ca nebunul, iar intr-un final o sa pierzi si grasimea si eventualul surplus muscular. :lol: Expertii recomanda sa o iei usor, gradual, treptat. N-are sens sa te ingrasi ca vita si apoi sa te chinui sa slabesti ca sa ajungi inapoi de unde ai plecat. Cele 5 mese pe zi sunt recomandate ca sa ai un nivel de energie ridicat in cursul intregii zile, fara sa fluctueze prea mult, si ca sa maximizezi oportunitatile de sinteza a proteinelor.

Baga apa si somn, sunt extrem de importante.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Fitness & sanatate

Post by juve3332 »

Cred ca si berea are apa, nu?! Hm, pentru 5 litri de apa pe zi, cam cati de bere ar trebui?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol:

E ok sa bei si bere, daca vrei.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Mult asteptatul face-reveal. Eu si cu Azad intr-o zi obisnuita. 💪

Spoiler:
phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Da, squad-ul de "experti in fiare" este aici. De data viitoare ni se va alatura si tnt in filmulete 8-)

Also, ca sa ma laud si eu cu ceva. Am reusit in sfarsit 3 seturi de cate 5 tractiuni la margine dreapta, lucru de altfel neplacut pentru degete si palme. Daca la o bara de dimensiuni decente faceam 3x6-7, de cand nu mai am acces la bare a trebuit sa improvizez si eu. Ca sa nu mai zic ca prima data cand le-am incercat la margine dreapta abia de am facut 3. They suck.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Azad wrote: 12 Aug 2020, 18:04 Da, squad-ul de "experti in fiare" este aici. De data viitoare ni se va alatura si tnt in filmulete 8-)
:lol:
Eu sunt inca la stadiul de pulifrici la fiare
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Stai linistit ca eu nici nu ma ating de fiare. I'm all about calisthenics si lucrat in parc. Waagh combina fiare si bodyweight, dar eu sunt mai purist, ca sa zic asa. It's fine either way, arati badass in poza aia. Just keep at it, combina calistenicele si fiarele, fa cardio si grija la ce mananci si cat. Si eu sustin ca un slow bulk (excedent caloric de 200 - 250, dar nu mai mult) ar fi bun. Stay consistent si cu timpul, daca te simti extenuat, poti sa bagi o saptamana de deload, in care mai reduci din intensitatea antrenamentelor.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Thanks pt incurajari si sfaturi. Oricum, ma simt putin mai bine dupa ce am aflat ca Bruce Lee cantarea mai putin ca mine. :)
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Relevant pentru astia care se tem ca-si vor pierde c î ș t i g u r i l e daca merg cu bicla :lol:

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

:lol:

La cat de 40k arata omul, nu am de ales decat sa-i dau dreptate.
Eu la sala am vazut niste matahale de oameni, mari cat usa de la supermarket, pachet de muschi de acopera intreg soarele, probabil proveniti si ei din 40k. I-am tot vazut dupa antrenamente mergand pe banda, nu cardio alergat ca lumea, nu bicla, nu alea, just walking (am impresia ca inclinat la 15gr). Asa ca mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe unul Oi mate, care-i treaba cu mersul pe banda? Wtf? Nu imi mai amintesc in detaliu raspunsul dar cred ca ideea era ca mersul reduce doar grasimea, pe cand daca alergi pierzi si masa musculara pt ca e efortul prea mare.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

:lol: :lol:

Okay, this made my day. Mersul pe banda inclinata, alergatul, mersul pe bicicleta etc sunt toate forme de cardio si sunt excelente pentru dat grasimea jos, atata timp cat nu le faci anemic si ai grija ce mananci. Ce zice nenea ala cu efortul prea mare inseamna un ultra efort de care oamenii obisnuiti oricum nu sunt in stare. Nu-ti face griji, tnt, nu o sa iti pierzi muschii daca alergi sau faci orice cardio care iti face placere. Trust in Azad.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Also e o idee buna in general sa nu te iei dupa toti retarzii pe steroizi. :lol:

Verifica orice auzi prin sala pe canale precum cel postat mai sus (Massive Iron) sau Coach Greg.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

phpBB [video]


Am gasit metoda usoara de a indrepta spatele. De azi ma apuc si eu de planks 1 min pe zi.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

Ffs.

"Most fitness experts say..." :lol: :lol: :lol:

O sa pierzi un minut pe zi din viata, in cel mai bun caz. In cel mai rau caz o sa te alegi cu dureri suplimentare de spate din cauza efortului aditional la care iti supui muschii lombari, deja suprasolicitati daca inca ai abdomenul prea slab. Daca ai pelvisul inclinat, scandurile au tendita sa accentueze asta si sa-ti complice problemele cu spatele. Sunt fitness experts care nici nu isi antreneaza direct abdomenul, si il intretin numai din rolul pe care il joaca in asigurarea stabilitatii trunchiului in timpul altor miscari. Nu ca ar trebui sa faci asta, dar fyi. Ca sa-ti indrepti spatele, trebuie sa-ti antrenezi in mod direct muschii romboizi si deltoizii posteriori. In general sunt foarte slabi, lucru care conduce la tendinta noastra de a sta cocosati, cu umerii incovoiati. E bine sa-ti antrenezi separat muschii lombari si fesierii, deoarece ambele grupe contribuie la stabilizarea bazei coloanei.

Scanduri statice pentru un minut pe zi nu realizeaza literalmente nimic. Daca vrei sa-ti antrenezi eficient abdomenul trebuie sa faci exercitii dinamice care sa treaca prin toata gama de miscari pe care o poate executa, ce de regula sunt diverse feluri de rotatii ale sau flexiuni ale trunchiului si bazinului, iar daca vrei sa-i vezi in oglinda trebuie sa ai o combinatie fericita de suport genetic si un procent mic din masa corpului constituit din grasimi.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 31 guests