Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Fitness

Post by sekaba »

In partea de nord.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness

Post by ola small dickie »

eu dau la lopeti dimineata pe strada pe urmatorul deal: zona dacia - tomis 2 spitalul mare. nici nu realizasem ca-i diferenta asta de nivel pana sa merg cu bicla
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Mi-am bagat in cap ideea sa fac jogging dupa munca catre casa. N-am mai alergat de ani de zile, nici macar ca sa prind un mijloc de transport in comun. 4 dimineata, racoare, 6km facuti in 40 de minute, cu mici pauze evident. Felt good, cred ca o sa-mi fac un obicei din asta.

phpBB [video]
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Fitness

Post by marvas »

4 dimineata?

Pe mine jogging-ul ma plictiseste si parca am nevoie de un motiv ca sa alerg. Sa merg acasa dupa lucru ar fi un motiv bun, m-am mai gandit la asta, dar dureaza doar 12 minute pe jos.

In schimb parca nu m-ar deranja sa alerg pe o banda in timp ce ma uit la un serial.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Fitness

Post by ola small dickie »

marvas » Fri Aug 07, 2015 3:48 pm wrote:
In schimb parca nu m-ar deranja sa alerg pe o banda in timp ce ma uit la un serial.
:lol:

eu as alerga pe o banda in timp ce as posta pe forumul level
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

marvas » Fri Aug 07, 2015 3:48 pm wrote:4 dimineata?

Pe mine jogging-ul ma plictiseste si parca am nevoie de un motiv ca sa alerg. Sa merg acasa dupa lucru ar fi un motiv bun, m-am mai gandit la asta, dar dureaza doar 12 minute pe jos.
Termin pe la 2 programul, si am mai stat cu colegii la o vorba, la o tigara, la un hearthstone.

Si intr-adevar, daca nu aveam locul de munca atat de departe (defapt e o distanta standard pentru Bucuresti) nu as iesi in veci din casa ca sa alerg.

+ ascultam audiobook-ul asta
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Fitness

Post by Fedaykin »

mai am o nedumerire. schimbarea vitezelor bine sa o fac doar din mers? e contraindicata sa o fac stand pe loc? sau e ok oricum?
Am auzit ca cica tre' sa apuci si maneta de ambreiaj... sau nu?

on-topic: Mie niciodata nu mi-a placut alergatul sub forma de jogging. Nici macar in clasele primare, cand ne puneau sa facem ture de scoala.

Sprintul in schimb, da. Mereu imi placea sa ma intrec cu altii, pe parcursul vietii s-a dovedit a fi folositor pt alergat dupa tramvaie, autobuze, etc.

Acuma la modul serios, am incercat de cateva ori la sala sa alerg pe banda, sub diferite inclinari si viteze si nu imi place deloc. Apoi am incercat si stepperul si e mult mai bine, imi place ca nu trebuie sa iti bati capul cu ritmul, aplici ce ritm vrei tu.

A da, si din playlistul meu am descoperit pana acum doar cateva melodii numa' bune pt alergat: Stone Cold Crazy, So What (oricum vin una dupa alta pe album) si Disposable Heroes.
Voi mai stiti exemple bune pe tempo-ul ala?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Am incercat sa alerg de "dimineata", adica dupa trezire + mic dejun + cafea + lalait vreo ora prin casa. Never again. Am facut pauze din 2 in 2 minute si cascam incontinuu, si acum mi-e somn, asta in conditiile in care am dormit ~11 ore aseara.

Ma simt absolut distrus :|
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness

Post by Waaagh! »

Bietul Marar.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Mda, nici nu stiu de ce am postat asta, se iarta, eram adormit.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Fitness

Post by Fedaykin »

Mărar wrote:Am incercat sa alerg de "dimineata", adica dupa trezire + mic dejun + cafea + lalait vreo ora prin casa. Never again. Am facut pauze din 2 in 2 minute si cascam incontinuu, si acum mi-e somn, asta in conditiile in care am dormit ~11 ore aseara.

Ma simt absolut distrus :|
Chillax, rezistenta fizica se recapata incet, in timp.
Gandeste-te ca si cum ai avea un caracter cu 5 Stamina (in conditiile in care valorile normale ar fi 15-20) - cu fiecare ocazie in care alergi, cresti cu cate 0.1-0.2
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness

Post by tnt »

Esti fumator, Marar? Tre sa faci un munte serios vara cum ar fi Fagaras, creasta Negoiu - cea mai frumoasa din Romania. Efortul pe aer curat de munte e sanatate curata. Prima zi de urcus ti se va parea horror, o iei incetisor, dintr-a doua zi te vei simti deja intr-un corp nou. Dupa munte o sa fii un om nou prin Bucuresti, o sa zburzi prin oras like never before.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Fitness

Post by Stokkolm »

Lol, vrei sa-l omori? Ar fi mai recomandat sa se acomodeze cu urcarea unui deal mai intai.
tnt wrote:dintr-a doua zi te vei simti deja intr-un corp nou
Da, un corp care a trecut prin tortura din Passion of the Christ.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Pot sa alerg 5-6 km fara nici o problema, acum m-am dat peste cap ca am incercat sa fac asta pentru prima data dupa trezire. A fost ciudat.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Fitness

Post by Magicake »

Mi-am luat bicicleta #swag
Image
Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Cand esti la "birou", tu nu numai ca stai cu spatele la usa, dar stai cu spatele la geam...
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Fitness

Post by Magicake »

Aia e rau? Biroul e amenajat incat sa stea in coltul ala, daca l-as muta ar arata foarte olog. Nu eu l-am pus acolo, asa era cand am ajuns.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness

Post by Mărar »

Nici eu nu inteleg care ar fi problema
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Teoretic e rau - pentru ca mintea ta inconstienta se simte "nepregatit" sa raspunda la orice ar putea veni din spatele tau - iar asta ocupa un anume procent din energia ta mintala (ce ori te face mai obosit, ori te face sa mananci mai mult zahar) in cel mai bun caz... in cazurile mai rele, iti streseaza suprarenalele...

Acuma, si eu stau cu spatele la usa, insa tu macar ai optiunea sa pui monitoru' si tastatura pe cealalta latura a L-ului acela format de birouri. Si sa-ti pui o draperie smechera. Just sayin'.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Fitness

Post by Magicake »

Stau singur deci nu prea are ce sa intre pe usa. As pune jaluzele la geam dar o sa ma mut in max 1 an de aici si nu as investi in apartmentul altuia :D Are sens ce zici tho.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 43 guests