Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Exista jaluzele de metal subtire pe care le montezi in interior si le iei cu tine.

Pe usa intra tot felul de bau-bau care au iesit din vasul de veceu sau au intrat pe geamul de la bucatarie... ca sa nu mai zic de faptul ca vezi cand vine fumul (doamne fereste).
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Fitness

Post by Magicake »

I'll be fine, thx for the concern tho.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Famous last words huh? Spor la bicicleta :)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Fitness

Post by vishu »

m am apucat si eu de sala dupa o perioada crunta de stat degeaba. am patit o implozie si de la 60 de kile cate aveam cand voia sorel sa ma ostracizeze pe forum, am ajuns subit fara sa mi dau seama la frumoasa greutate de 97 de kile. oh well..sunt destul de maricel..am 192, nu pot sa zic ca sunt obez, dar am o burta super smechera de pot sa mi tin halba pe ea. sunt slab cu burta. divin.
anyways . intr o luna aproximativ( de pe 4 ianuarie pana acum ) am slabit 6 kg. bag inainte de antrenament 20 de min de bicla daia de femei, bag antrenament de forta o ora si ceva si iar 20 de minute de bicla. aproximativ. se intampla sa fie doar 8.

ma pasioneaza si antrenamentele astea cu propria greutate. se vad progrese cu ele baieti? va simtiti mai action hank ? nu de alta , dar as prefera sa fac antrenamentul acasa ca ma distruge drumul munca - sala - acasa.


si postau baietii mai devreme de cocalarii, basitii si maimutele din sala. sincer, unde sunt eu oamenii sunt foarte ok, te ajuta cu sfaturi, cu o vorba buna tot ce vrei. nu stiu de unde cliseul asta ca toti care se duc la sala sunt trogloditi.
sper sa intelegeti ceva din postul meu. nu ma exprim prea bine. am bagat spate triceps azi.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Fitness

Post by Mafio »

Subscriu, nici eu nu știu de unde a răsărit stereotipul ăsta. La toate sălile de forță pe care le-am frecventat (în număr de patru), nu am dat de niciun exemplu de cocalar care-ți pune piedică când bagi cardio sau care-ți trage o palmă peste ceafă când pedalezi la biclă. Sigur, am mai văzut niște cefe late cu puli de cămătari la vestiar (burtă uriașă, brand sănătos + caras mic), dar și-au văzut mereu de treabă. De regulă, oamenii care provoacă într-adevăr probleme sunt ejectați rapid de staff.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Fitness

Post by Fedaykin »

ma pasioneaza si antrenamentele astea cu propria greutate. se vad progrese cu ele baieti? va simtiti mai action hank ? nu de alta , dar as prefera sa fac antrenamentul acasa ca ma distruge drumul munca - sala - acasa.
Din punctul meu de vedere, in cel mai bun caz ce poti sa faci acasa cu propria greutate (eventual cu niste gantere) e munca de intretinere. Unde mai pui ca e bataie de cap sa gasesti un spatiu bun pt tractiuni (care mi se par pana acum cele mai ale dracu').

Sigur, poti sa bagi de ex. 4x50 de flotari si chiar sa lucrezi ceva, dar e time consuming as fuck, unde mai pui ca flotarile nu se compara cu un bench press sanatos (cel putin IMO)
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

pentru tractiuni poti instala intr-un coltz o bara terminata cu doua unghiuri de 45 grade. ca sa se conformeze normelor de protectia muncii, ar trebui sa suporte o greutate de trei ori cat greutatea ta :P

flotarile sunt ok daca esti inalt (peste 1.85) si ai deja muschii necesari (care la aceasta inaltime, te duc pe la 85-90 kile)

eu caut ceva exercitii pentru glezne, nu prea alerg (sa-mi conserv genunchii) iar bicicleta si inotul nu prea imi ajuta gleznele (de condus masini si stat pe scaun nu mai vorbesc); recomandarile primite* sunt sa urc pe scari (asta probabil ar lua infinit de mult timp) sau sa ma apuc de patinaj (in Bucuresti? mersi, nu) alte idei?

* pe langa toate acele exercitii de pe net, care sunt pentru rehabilitarea gleznei distruse, nu pentru o glezna mai buna
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

Daca ai 150 de kg da, flotarile "te duc" la 85-90 kg.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

daca ai 150, ori nu prea o sa poti face flotari, ori n-are rost (pt ca alea sunt kilograme de muschi). eu ziceam ca daca n-ai macar 90 kile, n-ai de ce sa faci flotari - pentru ca sunt prea usoare (ridici, practic, sub 40 kile... sa aiba rost - de mentenanta, nu pt dezvoltat chestii - ar trebui sa ridici macar 50kg total bench press sau flotari, sau 20kg/brat gantere - nu pentru incepatori, desigur). bine, nu sunt expert si in niciun caz bodybuilder, daca cineva-si indoaie un os sau ii sare o vena, nu e vina mea.

btw gantere si flotari, daca nu vrei sa omori pe nimeni cu pumnii tai minte nu are, nu prea merita sa-ti dezvolti bicepsu/cvadrivepsu/ce mai e pe acolo (e chiar detrimental pentru miscarile fine din antebrat/degete), mai bine baga pentru deltoid si fierestrau (sub 35 ani) sau deltoid si trapez+dorsal (peste 35 ani)

btw2 eu-s mare fan a ce zice nea Schwartzenegger - bine, n-am cautat niciodata dupa exercitii cu greutatea proprie - dau primu rezultat gasit, pare interesant http://www.schwarzenegger.com/fitness/p ... -1-workout
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

Da, asa ai dreptate... eu interpretasem afirmatia ta cu 85-90 kg = cam atatea kilograme ar fi insemnat ca impingi.

Oricum, mie fitnessul/culturismul in sine, in lipsa unui alt sport imi pare destul de plictisitor. Fara target. Joc fotbal, vreau sa castig. Fac arte martiale, vreau centuri. Fac un sport, ma dezvolt inegal, bagi o vizita la sala sa dezvolti si grupele de muschi nefolosite. Dar asa... asta cu "dezvoltatul gleznei" m-a implodat. Ce faci muica, la ce foloseste o glezna superstrong? vrei sa sara ciorapul cand te incordezi?

Ca idee, de mic imi spunea mai ales bunica-mea "Invata, Nicule, sa nu muncesti cu spinarea". Inveti, iti strici ochii, vorba aia, si dupa aia ce faci? te ia moda si trendul de cap si faci munca fizica ne-necesara supravietuirii? pai de aia suntem destepti? mai mai ca ma uit cu invidie la baiatul care vinde la magazinul din colt saci cu furaje si tarate... are tipul o conditie fizica si niste muscheti...
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Fitness

Post by rdo »

^ Ideea culturismului/fitnessului e ajungerea la un fizic cat mai estetic raportat la posibilitatile individului care-l practica. Ala e targetul.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Fitness

Post by .chester »

Credeam ca ideea e sa poti sa ajuti si tu la carat un dulap pe scari fara sa fii distrus a doua zi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Fitness

Post by rdo »

Te-ajuta si la aia
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Fitness

Post by vulp »

Un dulap cu 2 chinezoaice inside :mrgreen:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

rdo wrote:^ Ideea culturismului/fitnessului e ajungerea la un fizic cat mai estetic raportat la posibilitatile individului care-l practica. Ala e targetul.
Daca tot ai timp de pierdut, nu mai bine iti dezvolti intelectul? sau pentru unii e mai usoara chestia asta cu esteticul :lol:
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Fitness

Post by ne0lith »

^ Super sfat pe un topic despre fitness, cu ocazia asta am aflat ca dezvoltarea fizica si cea intelectuala nu pot coexista. Din acelasi ciclu cu vorbele batranesti de genul "decat sa dai bani si sa pierzi si timpul cu jocuri, mai bine iei niste carti si restul de bani il dai la sarmani". Pai nu?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

Unde poti sa dai un sfat, o parere anti-fitness, decat pe un topic de fitness? n-ar fi parut ciudat comentariul meu pe un topic de animeuri? QED... :)
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Fitness

Post by rdo »

Doc wrote:Daca tot ai timp de pierdut, nu mai bine iti dezvolti intelectul? sau pentru unii e mai usoara chestia asta cu esteticul :lol:
Da cine a zis ca se exclud reciproc?
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fitness

Post by Doc »

Credeam ca timpul e limitat pentru toata lumea. La urma urmei, cand poti spune ca ti-ai dezvoltat intelectul DESTUL?
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Fitness

Post by rdo »

^ mens sana in corpore sano, dude
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests