27 septembrie - Alegeri locale

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara

Ce partid votați?

Poll ended at 28 Sep 2020, 17:29

Alianța USR-PLUS-PNL
11
58%
Alianța PSD-PPU
0
No votes
PMP
0
No votes
PRO România
0
No votes
ALDE
0
No votes
Alt partid
0
No votes
Nu votez (de ce?)
8
42%
 
Total votes: 19
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by marvas »

suntem si noi un echo chamber aici, deci rezultatele sunt previzibile. In schimb daca intr-o comunitate asa mica rata de absenteism e asa mare, va dati seama cum se aplica asta la nivel de tara.

Rev zicea ca nu pierde 3 ore de drum pentru juma' de ora de vot. Problema se pune insa daca esti dispus sa pierzi 3 ore de drum pentru sansa a 4 ani mai decenti intr-o comunitate, cu efect mai apoi asupra tarii. Consider ca daca faptele unui primar sunt aprobate de concetateni, asta o sa se reflecte si in votul de la parlamentare, prezidentiale, etc.

Pana acum Rev a fost singurul care a recunoscut ca nu participa la vot si o sa fie usor sa ne legam de el, dar macar a argumentat. In schimb, la fel ca in viata reala, majoritatea celor care nu participa nu o sa se sinchiseasca sa explice de ce, pentru ca nu le pasa. Si mai multi sunt cei carora le pasa atat de putin ca nici nu o sa voteze ca nu participa. Lehamitea e ceea ce ne tine in urma si o vad si la mine in fiecare zi.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by juve3332 »

In primul rand, nu cred ca suntem atat de reprezentativi. Majoritatea celor care posteaza regulat (din randul carora sunt si votantii aici, presupun) fac parte dintr-un anumit segment social, cu diferente de grade in ceea ce priveste statutul social, profesional, veniturile etc. Cu, poate, foarte putine exceptii. Mai apoi, PNL comasat acolo cu cele doua partide tinere este putin irelevant. Sunt cazuri in care primarii PNL sunt la fel de nocivi si jegosi ca psdistii, din randurile carora si provin. Si mai apoi, exista sigur pe forum persoane care voteaza cu vreun ALDE, PMP sau mai stiu eu ce partidulet, ca sa nu mai zic de-a dreptul PSD, dar care sunt mai putin vocale sau n-ar recunoaste oricum asta deschis, de teama represaliilor. E statistic foarte probabil, desi numarul lor e redus.

In al doilea rand, sunt unul dintre cei care nu voteaza, din motive personale practice. Nu mi se pare ca sunt dator sa argumentez in fata voastra de ce nu o fac, hai sa nu ne transformam intr-un birou central. Am vazut "de ce?"-ul si l-am considerat ca o curiozitate facultativa.
Last edited by juve3332 on 26 Sep 2020, 10:50, edited 1 time in total.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Not bucureștean yet, dar legat de alegerile din București: aș spune că PNL vine cu scuza pregătită la fiecare alegeri, „dacă vin 50% câștigăm”. În nici un caz nu o să fie prezență mai mare decât la ultimele alegeri. Pe de altă parte, dacă nici cu susținerea pnl și usr, Nicușor nu reusește s-o bată pe Firea, nu știu ce să mai zic. Blame Băsescu I guess.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Waaagh! »

tbh plicusor are sanse sa iasa pe locul 2 cand concureaza singur.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote: 26 Sep 2020, 09:59
In al doilea rand, sunt unul dintre cei care nu voteaza, din motive personale practice. Nu mi se pare ca sunt dator sa argumentez in fata voastra de ce nu o fac, hai sa nu ne transformam intr-un birou central. Am vazut "de ce?"-ul si l-am considerat ca o curiozitate facultativa.
Inteleg ca nu votezi de data asta pt ca nu poti ajunge in craiova din motive personale. Asta pot intelege. Dar altfel sa poti vota si sa nu o faci e o chestie stupida care nu suporta argument.

Din cate stiu eu se poate vota doar in orasul de care apartii nu? Ceea ce e pacat. Ar fi trebuit sa se implementeze o metoda sa votezi de oriunde.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by marvas »

de acord cu ce zice juve despre PNL, nu vad aproape nici o distinctie intre PNL si PSD si cred ca PNL trebui sa aiba sectiune separata in poll. La Cluj nici nu exista alianta cu USR.

Oricum consider topicul oportun pentru discutii intre noi chiar daca nu suntem reprezentativi pentru un public mai larg.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by ola small dickie »

Pnl e dezamagitor si are multe bube, similare psd. Dar il consider mai putin nociv decat psd.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by stef »

Am votat aici virtual si deabia astept sa ma duc maine. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar numarul 4 de la Nu votez chiar si aici pe forum explica in mod simbolic (sau poate chiar real) de ce PSD-ul are procentele pe care le vedem mereu la orice alegeri.
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by juve3332 »

Te inseli. Sunt foarte multi oameni care nu se duc la vot, dar, daca ar face-o, ar fi pentru primarele de tip psdist. E foarte bine ca prezenta la vot sa fie mare, in primul rand pentru a certifica increderea oamenilor in sistemul democrat, dar hai sa nu ne mai mintim ca suntem aceasta minunata populatie cu vederi oneste, impartiale si drepte, imuni la manipulare si coruptie, dar foarte comoda.

Ca sa votezi la locale din alta localitate trebuie sa se implementeze un sistem de vot prin corespondenta sau digital credibil si functional. Suntem departe de asa ceva si, in general, niciun partid nu si-o prea doreste.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by ola small dickie »

Pe de alta parte votantii psd sunt mai constiinciosi cu votul in general. In ultimii ani o prezenta mare a insemnat scoruri mai mici pt psd iar o prezenta mai mica scoruri mari.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Jaunty »

juve3332 wrote: 26 Sep 2020, 09:59 Si mai apoi, exista sigur pe forum persoane care voteaza cu vreun ALDE, PMP sau mai stiu eu ce partidulet, ca sa nu mai zic de-a dreptul PSD, dar care sunt mai putin vocale sau n-ar recunoaste oricum asta deschis, de teama represaliilor.
:) Represalii? Nu dăm ban-uri în funcție de partidul preferat. Oricum nu e vizibil cine ce a votat în poll, deci cred că rezultatul reflectă destul de bine opțiunile forumiștilor.
juve3332 wrote: 26 Sep 2020, 09:59 In al doilea rand, sunt unul dintre cei care nu voteaza, din motive personale practice. Nu mi se pare ca sunt dator sa argumentez in fata voastra de ce nu o fac, hai sa nu ne transformam intr-un birou central. Am vazut "de ce?"-ul si l-am considerat ca o curiozitate facultativa.
Așa și e. Dacă mă gândesc mai bine, nu e chiar corect ca întrebarea să fie pusă doar la varianta „nu votez”. O voi omite din sondajele viitoare.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by juve3332 »

Nu e vorba de ban. Doar ca avand in vedere atitudinea anti-psd/alde cel putin polemica a majoritatii, nu vad pe nimeni care sa recunoasca ca voteaza un asemenea partid. Aveam impresia ca moderatorii vad cine si cum voteaza.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Jaunty »

juve3332 wrote: 26 Sep 2020, 13:27 Aveam impresia ca moderatorii vad cine si cum voteaza.
Nu. Doar adminii ar putea vedea, dar nu din interfața forumului. Ar trebui să ne conectăm prin SSH și să formulăm niște incantații în linia de comandă. Nu e la îndemână și, mai ales, eu nu fac asta din principiu - lucru valabil, cred, pentru toți adminii.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Waaagh! »

Jaunty wrote: 26 Sep 2020, 13:51 Nu. Doar adminii ar putea vedea, dar nu din interfața forumului. Ar trebui să ne conectăm prin SSH și să formulăm niște incantații în linia de comandă. Nu e la îndemână și, mai ales, eu nu fac asta din principiu - lucru valabil, cred, pentru toți adminii.
Nu stiu de Mahdi ce sa zic... ( :lol: )
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by ola small dickie »

Le a bagat deja in excel
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by reV »

marvas wrote: 26 Sep 2020, 09:12 Rev zicea ca nu pierde 3 ore de drum pentru juma' de ora de vot. Problema se pune insa daca esti dispus sa pierzi 3 ore de drum pentru sansa a 4 ani mai decenti intr-o comunitate, cu efect mai apoi asupra tarii. Consider ca daca faptele unui primar sunt aprobate de concetateni, asta o sa se reflecte si in votul de la parlamentare, prezidentiale, etc.
Daca recitesti ce am scris, ai sa vezi ca nu am zis nimic de "pierdut 3 ore pe drum". Am zis ca nu imi risc sanatatea 3 ore pana acasa si 3 ore inapoi, pe tren, ca sa votez. Daca exista alternativa (adica daca as fi avut permis/masina sau pe cineva dispus sa ma duca/aduca sau daca puteam vota la orice sectie din tara, cum a fost cazul alegerilor prezidentiale), m-as fi dus cu cea mai mare placere, cum am facut de fiecare data pana acum.

E vorba de 6 ore pe un tren (bine, doua) care sunt pline cu cine stie ce oameni, constienti sau inconstienti de severitatea virusului. La cat de bine organizat e CFR-ul, ma-ndoiesc ca "pierd" ei timpul sa dezinfecteze vagoane, cu atat mai mult in conditiile in care trenurile cu care ar trebui sa circul nu sunt la inceput de ruta si sunt, in general, suprapline (am mers de zeci de ori in picioare si in ingramadeala).
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by Waaagh! »

In conditiile expuse de reV nici eu nu m-as da peste cap sa votez la runda asta. Nu e ca si cum ar fi soarta lumii in joc sau ar risca omega-liderii sa piarda in fata hiper-pramatiilor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by MC »

:lol:
Ma bufneste rasul cand vad pe aici ca trebuie votat anti-PSD la locale. De ce?
Ok, la europarlamentare, parlamentare, prezindetiale inteleg.

In Zalau a fost primar 3 mandate (2004-2016) un PNL-ist. A ajuns orasul asta in 12 ani de mai avea putin si era declarat zona defavorizata aka Copsa Mica.
In 4 ani de mandat primarul PSD pur si simplu a schimbat fata localitatii si s-a straduit sa aduca investitori si sa le creeze conditii. Am cunostinte care au fost plecate ani de zile in afara tarii iar acum cand s-au intors in concedii sau chiar definitiv nu le-a venit sa creada cat s-a schimbat orasul asta.

Asa ca, cu parere de rau, dar la locale sunt nevoit sa votez OMUL chit ca face parte din PSD.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: 27 septembrie - Alegeri locale

Post by juve3332 »

Da, nu stiu care e situatia la Zalau. De asta am si scris primar de tip PSD, remarcand ca si in randurile PNL sunt destule cozi de topor.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 30 guests