Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara

Ce partid votați?

USR-PLUS
12
71%
PNL
1
6%
PSD
0
No votes
PMP
0
No votes
PRO România
0
No votes
Alt partid
0
No votes
Nu votez
4
24%
 
Total votes: 17
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by rdo »

Stam mai bine ca in 2016 oricum. PSD va fi in opozitie
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by marvas »

in poll-ul de pe forum USR-ul conduce detasat. STOP THE COUNT!
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by McWilliams »

Refuz sa cred ca nu avem un PSD-ist pe forum. Pentru ca daca NU avem un PSD-ist pe forum, am sa-l reclam pe Jaunty la... oricare-o fi organismul ala international menit sa pazeasca diversitatea.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by ola small dickie »

Aur a iesit pe 1 in italia si pe 2 in spania. Ok

Rezultatele sunt dezastruoase. Lumea a stat acasa. Its great.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by ola small dickie »

La constanta haur a luat 14



Haur astia cred ca au castigat pe suparatii de pandemie, cu anti masti and shit. Altfel nu mi explic. Daca nu era pandemia nu mai aparea gaozul asta de partid
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by tnt »

Sa protejam credinta si familia, pilonii de baza ai acestei tari ocrotite de dumnezau si sf petru :lol:
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by marvas »

dupa '89 rezultatul alegerilor a fost de fiecare data oglinda societatii. Ca popor inca nu suntem unde ne-am dori unii dintre noi sa fim. Cred ca la fel cred si cei care voteaza AUR.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by stef »

Pai da, pentru ca doamna avocat a iesit in piete si a reusit sa iste adevarate rascoale, promitand cu mana dreapta ridicata cetatenilor bunatati si perspective de viitor pe care doar acest partid le poate furniza si asigura. Neprezenta la vot, dupa cum se poate vedea clar si in sondajul de mai sus explica rezultatele acestor alegeri
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by juve3332 »

Eh, nu sunt cele mai grozave alegeri din perspectiva a ceea ce eu as cataloga un om sanatos la cap, dar nici atat de groaznice. Nici exuberanta in fata victoriilor de etapa ale PNL sau USR, nici desperarea in fata usor prognosticabilei semi-recuperari a PSD-ului nu sunt pana la urma productive.

In primul rand ca oamenii nu prea realizeaza importanta parlamentarelor, a se si vedea prezenta mult mai consistenta la vot de la prezidentiale sau, mai ales, locale. Acolo simte lumea ca se misca cu adevarat rotitele politicii care ii doare pe ei si acolo au figuri la care se pot usor raporta. Evident, se inseala pe undeva. Nici partidele nu fac mai nimic sa imprime o alta viziune in privinta parlamentarelor, poate din inertie, poate intentionat (acum e si contextul pandemic, sa zicem). Campaniile au fost mult mai searbede, programele si ideile aproape absente si insuficient prezentate, acolo unde exista. Candidatii sunt stersi sau pur si simplu anonimi, ca sa nu zic praf unii dintre ei. Parlamentarele au ajuns un fel de ruda saraca, desi, in afara capitalului simbolic, sunt poate mai importante decat prezidentialele.

PNL au pierdut cateva procente cu inevitabilele balbe pandemice si faptul ca multi sunt nemultumiti de masurile de carantina, USR se incapataneaza sa stagneze cu varza murata de Barna care tine partidul in loc, iar pe fondul asta votantii AUR (care au fagocitat PRM, PMP si PRORomania) au prins o felie de tort mai mare, profitand de prezenta electorala slaba (radicalii sunt mereu prezenti!). Mna, o sa vedem probabil un guvern de alianta PNL + USR + UDMR (si daca o fi sa intre vreun PMP). Problema este ca lipsesc solutiile si viziunea. Altfel, nu mi se par alegeri apocaliptice.
Last edited by juve3332 on 7 Dec 2020, 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by marvas »

doamna a iesit in piete, dar sustinerea s-a format pe internet. Cand a aparut USR-ul am zis ca uite ce bine ca oamenii citit de pe internet pot sa faca diferenta. A aparut acum AUR si ne demonstreaza ca si internetul e al tuturor.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by Mărar »

Eu abia ieri am aflat ca nu se putea vota pe liste suplimentare, aveam sectia de votare in alt sector dar a fost doar un mers de 90 de minute dus intors. Dar aveam cunostinte fara viza de flotant care nici ei nu stiau ca nu pot vota in Bucuresti, n-au mai apucat sa voteze, ar fi avut nevoie de tren plus microbuz ca sa ajunga la sectia de votare + retur, in vremuri de pandemie nu prea iti vine sa faci asta.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by juve3332 »

Intr-adevar. Dar aici intervine perceptia a cat de importante sunt parlamentarele, in comparatie cu localele, sa zicem. Poate atunci nu era un numar atat de crescut de cazuri (realmente nu mai tin minte), dar mobilizarea generala mult mai generoasa nu poate fi pusa doar pe seama asta.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by Mărar »

Am mai zis si in alt thread legat de paranoia mea; dar observ iar niste vagi paralele cu se intampla in america

- voter supression cat cuprinde; daca esti tanar esti pus in dezavantaj; multi n-au vize de flotant / lucreaza in weekend / au drumuri lungi de facut pana acasa / n-au masini
- s-au pierdut in mod misterios o buna parte din voturile din corespondenta din diaspora.

In plus... tbh optiunile nu sunt atractive, am votat USR-PLUS dar nu am fost la fel incantat de asta precum am fost in anii trecuti, iar mai e faptul ca localele erau la mare distanta fata de sarbatori si oamenii erau obisnuiti probabil sa faca drumul acasa spre locale si isi vizitau concomitent familiile. Acum unii au fost luati prin suprindere de faptul ca nu mai sunt liste suplimentare, si presupun ca a fost mai putin atractiv sa se intoarca acasa, gandindu-se ca oricum isi vitizteaza famiiile in 2 saptamani si trebuie facut drumul anevoios atunci... pentru ca Romania... si drumuri.

Vad multe motive pentru prezenta scazuta, nu doar "romanii nu inteleg democratia"
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by Stokkolm »

juve3332 wrote: 7 Dec 2020, 10:55 USR se incapataneaza sa stagneze cu varza murata de Barna care tine partidul in loc.
Dunno man, exista si varianta ca atat se poate cu un partid ca USR.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by juve3332 »

Nu numai Barna e vinovat, dar el e simptomul impasului in care a intrat dezvoltarea partidului. Chestia cu coruptia a fost buna ca sa ne atraga atentia, mai departe e nevoie de un program de guvernare unitar, coerent, cu solutii practice la probleme reale, cu o viziune mai larga care sa inceapa sa cuprinda si segmentele de populatie traditional ne-usristice, cu atragerea de personal calificat si candidati credibili in toate regiunile tarii.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by Stokkolm »

@juve E destul de probabil ca electoratul care e interesat de chestiile astea e doar 5% din populatie si acestia au votat deja USR. Restul de 95% vor ca incompetenta si coruptia sa continue pentru ca sunt avantajati intr-un fel sau altul.

@Ferdi cred ca proportia de alegatori care citesc programele alea e neglijabila. Si daca le citesc, sansele sa le influenteze votul sunt aproapte nule.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by MC »

Stokkolm wrote: 7 Dec 2020, 12:28 Restul de 95% vor ca incompetenta si coruptia sa continue pentru ca sunt avantajati intr-un fel sau altul.
Nu stiu de unde ai scos acest 95% din populatie care își dorește corupție și incompetență. Eu zic sa analizăm putin cand scriem ceva chiar daca o facem pe un forum super restrâns.
Nu de alta, dar sa nu fim penibili precum 100% din lozincile auzite prin platourile televiziunilor de profil.

Eu as zice ca e chiar invers. 5-10% din populatie ar putea fi avantajati de coruptie si/sau incompetenta, in timp ce restul populatiei doar treage ponoasele de pe urma acestora
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by McWilliams »

Este dificil sa putem face diferenta intre "isi doreste incompetenta si coruptie" si "nu isi doreste incompetenta si coruptie, da' nici nu-l preocupa votul sau activitatea civica". Pentru ca daca votarea este o activitate prea solicitanta pentru tine, din punctul meu de vedere, DA, esti un sustinator al incompetentei si al coruptiei. Indiferent cate alte implicatii mai apar pe parcurs.

Adica au putut nimeri cabina de vot aia care cred ca Pamantul e plat, ca doar crestinismul conteaza si ca unul si cu una fac intotdeauna sex, insa aia cu ganduri mai inalte couldn't be bothered. Alianta USR+, care voia sa catalizeze noul curent din politica romaneasca, tocmai si-a mancat chilotii in fata Haur.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Duminică, 6 decembrie - Alegeri parlamentare

Post by Mărar »

Au nimerit urna de vot pentru ca fix aia sunt cei care nu lucreaza in alte localitati / nu sunt studenti. Normal ca voteaza mai mult cei carora le este mai usor sa voteze. Pe langa faptul ca oricum tinerii nu prea se implica.

Vad posturi pe FB de la prieteni cu "uite, asta a mers 400km dus intors cu masina ca sa voteze, BRAVO"... mi se pare absurda situatia, si PNL n-a facut nimic sa usureze accessul la vot, ca stiau ca o sa fie dezavantajati, mizerabilii.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 18 guests