Revolut și alte metode alternative de plată

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by stef »

Dar nu e greu nici acum sa gestionezi manual si corect/cinstit cheltuielile comune fara sa depinzi de un soft care ar face asta in locu tau: pentru utilitatile din casa ai facturi, iar pt tot ce cumperi de la magazin pastrezi bonurile. Garantat nu iese nici o cearta sau neintelegere prin aceasta rudimentara si simpla metoda :lol: Doar ca din ce am inteles (nu de pe acest forum) unii o considera exagerata sau pur si simplu nu suporta sa faca asta
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Cu platit facturi la magazin chiar ii dau dreptate lui tnt. Am colegi care lucreaza in web design, si platesc facturile la Carrefour. :lol:

Sunt inconjurat de extreme. Zilele astea am trimis un colet cu ramburs in cont, si cineva mi-a explicat 20 de minute cum nu e ok, ca asa stau nu stiu cat dupa bani si mai bine dau 10 lei sa ii aduca in plic. Lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

stef wrote: 5 Mar 2021, 15:16 Dar nu e greu nici acum sa gestionezi manual si corect/cinstit cheltuielile comune fara sa depinzi de un soft care ar face asta in locu tau: pentru utilitatile din casa ai facturi, iar pt tot ce cumperi de la magazin pastrezi bonurile. Garantat nu iese nici o cearta sau neintelegere prin aceasta rudimentara si simpla metoda :lol: Doar ca din ce am inteles (nu de pe acest forum) unii o considera exagerata sau pur si simplu nu suporta sa faca asta
Sau...saaaaau. And hear me out now. Am un buton care face asta automat, in acelasi loc, dupa fiecare tranzactie. Foarte rar cumpar ceva doar pentru mine (Steam games, etc.) asa ca mi-am facut un reflex > imi vibreaza telefonul > deschid notificarea > apas pe split > inchid telefonul. Si daca cumva uit de vreo impartire, nu trebuie sa ma uit peste bonuri / facturi / sau doamne fereste, sa ma bazez pe memoria mea subreda sa-mi amintesc daca i-am dat pentru painea aia luata de la mega (chiar, ce faci atunci, rupi bonul in doua ca sa-l cataloghezi ca fiind achitat? Ii treci un X mare? Neandertalilor :lol: ). Vad direct in history ce nu a fost splituit.

Evident ca nu e greu sa socotesti si sa imparti la 2, e destul de basic operatia (desi de ce ai vrea sa adaugi riscul unei erori umane?). Dar trebuie sa-ti notezi si daca ai cotizat fiecare nenorocita de tranzactie in parte, si poate suntem noi mai cu mot, dar avem in medie 40-50 tranzactii pe luna.

Ma ia cu vajhatz doar cand ma gandesc la ce fel de vieti traiti.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Gata că-i stricați căutarea de job lui Alex.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by tnt »

Nu poti platiiiii, iti blocheaza contuuuul, iti risti finantelee, lucrarea sataneeei :lol:

Bezna mintii
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by Waaagh! »

bancile si paypal sunt pentru prosti.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by Mahdi »

Vă țineți salariul sau economiile pe revolut? De ce nu?
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by juve3332 »

Economiile hai sa inteleg. Dar salariul nu vad de ce nu ti l-ai incasa la Revolut. Sigur ca au existat ocazii in care au fost conturi blocate in momentul in care respectivilor li se cerea sa justifice niste sume foarte mari sau un trafic extrem de intens. Dar nu cred ca e cineva de pe forum in postura asta sau stia deja cu ce se mananca un instrument ca Revolutul.

Doi la mana, asta cu impartirea cheltuielilor, daca e vorba strict de cele casnice. N-am eu mare experienta in asta (am locuit propriu-zis doar cu 3 gagici, plus gazduit ocazional prieteni in diverse perioade ale vietii), dar m-am bazat mereu pe bun-simt si nu cred ca s-a simtit vreodata cineva inselat. N-am pastrat bonuri, n-am facut calcule cu creionul in mana, mi-ar fi si aiurea sa discut cu gagica-mea al cui e randul sa ia hartia igienica sau de ce sa cumparam pe din doua un sampon, ca ea foloseste mai mult. Poate am avut eu noroc de oameni ca lumea.

Cu Excelul,.......... :).
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by Mărar »

Eh, ma simt eu mai in siguranta daca nu folosesc cardul de salariu la plati in general, nu pentru ca nu am incredere in Revolut/Banci, dar nu am in companiile care imi salveaza datele legate de card. Bine, pot sa fac asta si in Revolut, sa primesc banii pe un card virtual si platile sa-l fac cu cel fizic, dar am oricum 0 comisioane la Raiffaisen, si mi-e lene sa ma mut, plus ca nu prea vad care-i rostul. Tot ce vede Raiff e ca am niste plati ocazionale catre Revolut.

E si cam dubios sa ai de-a face cu supportul de la Revolut, am avut niste bani blocati de la un bancomat in Valencia acum un an si putin (fix inainte de lockdown) si pana am navigat prin aplicatie ca sa dau de cineva de la tech support ca sa fac request de cashback + sa atasez documentul de la banca respectiva cum ca nu mi-au luat banii mi-am smuls peri albi. Nici acum nu stiu ce am facut ca sa trec de chat bot, care este absolut inutil in multe cazuri. Este un flow intentionat obfuscat si cretin.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by stef »

Same here, nu vad nimic naspa cu Revolut, doar ca in cazul in care la banca la care sunt acum sunt lipsit aproape de orice comision, chiar nu vad motivul pt care m-as muta la ei. In ce priveste celelalte detalii gen filtre la ce si de la ce magazine am cumparat sau buton care sa-mi calculeze partea mea de cheltuieli si alte chestii de genu asta, momentan nu am nevoie de asa ceva, si chiar daca as avea nevoie, pot sa-mi fac un script care sa se ocupe de asta & problem solved without migrate to revolut just for this
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by Mărar »

Ah, poate nu am fost clar, nu doar calculeaza cat trebuie fiecare sa plateasca, trimite si o notificare persoanei (la care poti adauga gif) cu o tranzactie gata completata care trebuie doar acceptata. De asta zic ca e o minune all in one. Te scuteste si de calcul si de evidenta, si de efortul efectuarii platii in sine :lol:

You literally never have to talk about money every again!

Shit, acum eu sunt reclama.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by DANiel »

Salutare sunt Dan și am venit să îmi dau cu părerea.

In calitate de milenial, căutător și adept al chestiilor noi, high tech low life, singurul motiv pentru care mi-am făcut revolut a fost pentru că era mai ușor la jobul de corporatist să transfee bani către colegii mei. Și atât.

Again, poate că am fost obișnuit de când am terminat liceul să am card pentru salariu, dar cel puțin cu ING nu am simțit niciodată nevoia sa îmi pun bani pe Revolut pentru a nu plăti cu el. Mi-am făcut și cont separat pentru economii, ca să nu fie probleme, să fiu mai sigur. Also l-am folosit și pentru a plăti prin țările străine și când am fost în concediu la frații noștri greci am plecat pregătiți toți cu Revolut până am ajuns acolo și am văzut că diferența de curs dacă plăteam cu ING era foarte mică.

Also, am și Apple Pay și de când prostia asta am ajuns să plec la magazin doar cu telefonul.

PS: pe vremea mea, când m-am angajat, încă mai primeai SMS cu soldul după tranzacție, și nu cu toate cardurile puteai plăti online. Bă, alea vremuri.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by reV »

Eu am o reticenta majora cu Revolut. Am un prieten care si-a luat o teapa monumentala cu ei. S-a trezit brusc cu contul blocat (si bani pe el, nu o suma nesemnificativa). De mai bine de un an tot incearca sa isi recupereze banii fara nici un pic de succes. I s-au cerut tot felul de date cu caracter personal si nici o rezolvare la orizont.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by juve3332 »

Interesant. Si care a fost motivul invocat? Si, daca poti sa ne spui, ce alte date i-au cerut. Natura lor, nu datele. :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by McWilliams »

Subsemnatul trece prin niste momente mai delicate, cu un deces in familie.

Si vreau sa va multumesc pentru cat am ras citind acest topic, la 3AM. A fost cel mai bun leac pentru o saptamana altfel mizerabila si agitata.


Cateva chestii generale, de la sclavul corporatist bancar al forumului (nu sunt adresate cuiva anume, ci unor tertipuri unidimensionale):

1) Oricat ai vrea sa te bati cu caramida-n piept ca "am Revolut, c***e, si ma p*s cu bolta pe sistemul bancar si pe reguli", depinzi de cel sistem bancar ca sa ajungi la Revolut. Similar, existau unii care gandeau la fel cand au descoperit Uber-ul.

1) a) N-ai cont la o banca si un card la cel cont, n-ai Revolut.
1) b) Vrei sa iti trimita careva bani, atunci si ala trebuie sa aiba Revolut; altfel, pierzi la fel de mult timp explicand cum si unde sa faca un transfer catre contul tau cat a pierdut Basescu cu Solenoidul (sau ce alta carte de Cartarescu se tot lauda ca citeste).
1) c) Bancile, oricat de stricte si de obtuze ar fi, prezinta niste avantaje cand vine vorba de reguli (exista, te poti plange unei autoritati ca sa le si aplice, exista precedente cu datul in judecata etc.). Regulile alea sunt concomitent si obligatii, si drepturi. N-o sa emit parerea ca Revolut & comp. sunt Vestul Salbatic. Insa merita acordat mai mult de 5 secunde de gandire cand afli ca pana si Revolut & comp. vor parteneriate cu o banca traditionala.
1) d) Orice noutate a avut Revolut la un punct, s-a cam transmis si la "traditionalisti". Sunt mai multe banci la care poti deschide un cont fara vizita fizica intr-o agentie/sucursala, la care poti primi cardul acasa prin curier, la care poti primi informatiile necesare pentru banking online, la care poti deschide/obtine alte produse (gen cont in alta moneda, depozite, credite etc.) si/sau servicii (schimb valutar intre conturi proprii, plati automate de facturi, top-up de la un card deschis la alta banca, transferuri instant intre conturi din diferite banci [is doar 4 acum, in Romania, in schema asta, dar o sa creasca numarul daca o sa fie folosit serviciul], centralizarea tuturor conturilor de la bancile din Romania intr-un singur app de banking etc.). Okay, mai sunt chestii inca neimplementate - gen un singur card pentru cate conturi in valute diferite vrei - dar nimic insurmontabil.

2) Revolut a permis niste magarii pentru care bancile au ajuns sa le pedepseasca utilizatorii. Gen top-up din cardul de credit. Si astfel de tranzactii au ajuns sa fie interzise sau comisionate de catre banci. Personal, pe tema asta, cred ca aia de la Revolut n-au stiut de interactiunea card de credit vs top-up. Alternativa este ca nu le-a pasat. Una inseamna prostie, alta inseamna rea-vointa. Ambele raspunsuri nu reprezinta caracteristici ale unui partener de incredere.

3) Da, Revolut mai blocheaza carduri/conturi/sume. La fel si bancile. Pentru ca, surprize-surprize, amandoua institutiile trebuie sa urmeze niste reguli privind KYC (Know Your Client), AML (Anti-Money Laundering), CFT (Combating Financing of Terrorism). Altfel, vine legiuitorul si aplica niste amenzi de te ustura in gaura neagra a curului. Posibil sa se intample mai des la Revolut & comp. pentru ca app-ul a atras mai multi "smecheri" care traiesc din "combinatzii cu baetzii". Lucrurile tind sa se rezolve, atat timp cat tu, din postura de client, ai fost corect. Lucrurile tind sa se rezolve ceva mai repede daca AIA care te-au blocat au o infrastructura pentru asa ceva - gen o banca traditionala care face asta de cateva zeci de ani. Dar e posibil sa ma insel si bot-ul no. 15 de la Revolut sa miste mai repede cand raspunde la mail-uri.

4) Regula de aur, aplicabila in multe lucruri din viata, este sa diversifici si sa nu stai cu toate ouale in acelasi cos (v. Nastase). Daca depinzi de o singura optiune cand vine vorba de ceva, atunci cand acea optiune nu functioneaza ajungi mai putin decat fericit. Din experienta mea, degeaba ceva a functionat de 1000 de ori cum trebuie si o data prost, pentru ca multi se spanzura de acel moment cand nu a functionat (gen "m-am umplut de rahat la pompa cand am vrut sa achit cu cardul ... iar POS-ul zicea "MARS DE-AICI. ZERO FONDURI!" sau "am achitat un ceva, iar banca m-a taxat de doua ori; banii i-am recuperat dupa o saptamana").



Studiu de caz:

Vine o duduie - simpatica, dar destul de agitata - pe la vreo 50 de ani, fara prea multe cunostinte bancare (nu e un repros, doar o informatie), care vrea sa-i puna bani lu' fiu-su pe card. Fiu care, in imensitatea geniului propriu, i-a zis "du-te la banca si pune-mi bani" more or less. La banca, a durat 5 secunde pana am inteles problema, 30 de minute pana cand am explicat-o duduii si vreo 2 ore pana cand s-au adunat toate informatiile necesare unui transfer (care, sanchi, nici nu s-a facut de la mine pentru ca duduia n-avea cont deschis aici). Extract din rezolutie: "beneficiarul transferului era prietena baiatului, care locuia in Italia, avea card deschis in Anglia, oferea IBAN si SWIFT de Lituania, voia sa primeasca euro, iar duduia avea lei si un cont al sotului deschis la o alta banca". Sunt 99.99% sigur ca a ajuns sa-i trimita banii prin MoneyGram sau Western Union.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by tnt »

Condoleante, McWilliams







N-ai cont la o banca si un card la cel cont, n-ai Revolut.
Nu inteleg de unde ai scos-o pe asta. Nu ai nevoie de niciun alt cont ca sa iti faci cont si sa primesti cardul. Asta zici? Poate fi primul tau cont bancar ever. Tot ce iti trebuie e pasaportul si un smartphone, iar in Romania banuiesc ca merge si cu buletinul. Iar pt card trebuie acel mic depozit pt delivery ce ti-l poate transfera cineva, iar daca si asta e o problema, imi pare ca Monzo nu cere asta. Asa ca Alex Khan isi poate face usor cont fara sa mai caute scuze in privinta asta.
Ca Revolut depinde cu sistemul ei de alte banci sau nu, asta e alta discutie. Aici era vorba daca trebuie sa fi avut alt cont bancar sau nu.

Da, conturile inchise sunt cel mai probabil spalare de bani, transferuri inexplicabile facute de tot felul de smecherasi care au sarit pe bancile astea si cine stie ce alte smecherii. Probabil au un sistem automat care mai poate marca si cazuri nevinovate pana trece printr-o vertificare manuala. Eu nu am avut niciodata probleme si nici nu am auzit de la vreun prieten sau persoana ce a folosit contul cu buna stiinta sa fi avut probleme. Stiu ca la cash in UE cand calatoresti poti avea pana in 10000 euro nedeclarati fara sa ai probleme, probabil sunt limite si verificari similare si la transferuri.

Ca intreba Mahdi, salariul tot pe banca traditionala mi-a ramas, dar planuiesc sa schimb si asta, nu am nicio frica irationala de genul. In fine, asta nu-i atat de important pt ca oricum contul respectiv nu il folosesc la nimic altceva decat transfer de bani pe cardurile de cheltuiala. Iar cardurile de cheltuiala nu vad cum le-as mai putea avea de la vreo banca traditionala.

In primul rand cu banci gen revolut nu am tarife si comisioane. Am rata de schimb valutar interbancara f buna, adica fara diferente intre cumparare/vanzare, iar eu cum calatoresc destul de mult, asta e f important. Si ar trebui sa conteze indiferent. Adica eu nu ma mai vad ducandu-ma in ziua de azi cu cash la vreo banca traditionala si sa-mi schimbe acolo in nu stiu ce valuta la o rata absolut nesimtita pusa acolo cum le-a venit lor - asa ceva mi se pare ceva luat din epoca de piatra - ma rog, cash nu prea mai folosesc demult, dar ca idee. Nu, merg in schimb la un bancomat si retrag de acolo moneda locala la un curs real daca chiar e nevoie de cash. La fel e si cand platesti la orice magazin or whatever direct cu cardul, conversia este la rata reala daca esti prin alta tara iar cardul tau e pe moneda diferita. Si bineinteles asta e ceea ce poti face si din aplicatie si deschide cont in alta moneda si converti acolo cat vrei, dar nu prea vad rostul cand oricum se face automat la orice plata.
Iar unul din cele mai importante aspecte e aplicatia, chiar daca McWilliams zice ca bancile traditionale vin repede din urma, nu mi se pare deloc asa. In UK bancile de acolo nu au aplicatii bancare la acelasi nivel, not even close, ma indoiesc ca in Romania situatia sta mai bine. De fapt am vazut asta iarna aplicatia BRD a unui prieten si nici nu as numi aia aplicatie bancara. Laughing stock. Dar na, dupa cum ziceam, inca se mai sta la ghiseu la banca pt orice cacat, si nu doar in Ro, cand ai putea face totul dintr-o aplicatie.

Acum o mica povestioara pt cei care considera bancile de genul teren minat. Acu 2 ani eram in Mexic si m-a mancat in fund sa folosesc un bancomat dintr-o zona sinistra. Cel mai probabil acolo mi-a fost clonat cardul, lucru ce aveam sa-l aflu saptamani mai tarziu. Cardul respectiv era la alta banca cu mai putine securities si fara location based security la vremea respectiva (prin care nu vad cum ai mai putea pati asa ceva azi), dar tot digital banking. Vine ziua in care primesc o notificare pe telefon ca mi-au fost retrasi 300 gbp de la un bancomat din Los Angeles, unde nu calcasem vreodata, but close enough. Desi am avut norocul sa am telefonul deschis si fix in mana la acel moment, pana m-am dumerit ce se intampla si am blocat cardul in cateva secunde, mi-au mai fost retrasi 300. Parca aveam totusi optiune sa setez o limita si la vremea respectiva, dar cel mai probabil am fost eu prea inconstient ca sa fac asta. Am contactat banca, le-am dat detalii and guess what? Au investigat cazul si intr-o zi lucratoare mi-au dat banii inapoi. Ma indoiesc ca alde Banca nush care de la colt ar fi facut asta. Don't fucking thing so.
Regula de aur, aplicabila in multe lucruri din viata, este sa diversifici si sa nu stai cu toate ouale in acelasi cos (v. Nastase). Daca depinzi de o singura optiune cand vine vorba de ceva, atunci cand acea optiune nu functioneaza ajungi mai putin decat fericit.
Total de acord


Edit:
1) b) Vrei sa iti trimita careva bani, atunci si ala trebuie sa aiba Revolut; altfel, pierzi la fel de mult timp explicand cum si unde sa faca un transfer catre contul tau cat a pierdut Basescu cu Solenoidul (sau ce alta carte de Cartarescu se tot lauda ca citeste).
Asta e valabil doar daca persoanele cu pricina sunt absolut in pom in legatura cu chestiile astea. E foarte usor sa faci un transfer bancar fie ca e intre revolut sau banci diferite, atata timp cat macar senderul are o aplicatie bancara decenta si primeste detaliile minime necesare de la celalalt.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by juve3332 »

Chin up, McWill!

Da, si eu mi-am facut Revolut din acest prim mare motiv, usurinta cu care te misti si platesti orice, oriunde in tari straine, la o rata de schimb valutar ridicola. Da, nu-ti trebuie alt cont bancar sa-ti faci Revolut si in continuare sunt foarte curios ce informatii mai personale i-au cerut prietenului lui reV decat CNPul, adresa si toate care se gasesc in mod normal pe un document de identitate. In afara de provenienta banilor, evident, ceea ce orice banca din lumea poate sa te intrebe, cum a observat McWill.

Alte doua chestii misto din proprie experienta cu Revolutul: vine oriunde in lume in cateva zile, iar contra unei taxe chiar in maxim doua zile parca; am achitat un seviciu la un moment dat, al carui cuantum se impartea intre mai multe entitati, gen in aceeasi secunda au fost efectuate mai mult de 3 plati catre 3 furnizori diferiti, bang, cardul blocat din prima si serviciul mobil Revolut care o luase razna cu atentionari ca sunt in pericol de fraudare. Nu zic ca bancile clasice nu au si ele servicii asemanatoare, doar mentionam ca si Revolutul pare o chestie destul de bine-organizata.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by McWilliams »

Mulțumesc mult pentru gânduri



Când zic "n-ai cont și card la o bancă, n-ai Revolut", mă refer la faptul că degeaba îți deschizi Revolutul - banii pe acel card tot de la un cont "clasic" trebuie să vină.

Și mutarea salariului prin Revolut (a se citi "primesc direct banii de la firma X în Revolut") e doar o pasare a motanului - angajatorul nu lucrează cu conturi proprii de Revolut, așa că tot un transfer interbancar se face. Și, spre deosebire de top-up (care e o chestie foarte șmecheră - instantanee și fără cost pentru tine), transferurile interbancare tind să coste. Nu înseamnă că nu se poate; însă dacă nu vezi ceva, nu înseamnă că și dispare.


În principiu, stimați coforumiști, orice serviciu costă. Atunci când voi, utilizatorii, nu plătiți acele costuri, trebuie să vă scarmene puțin la hipotalamus cine le plătește, respectiv ce vi se reține vouă în contrapartidă.

Exemplul cu Uber nu era scos din fund, cum e cazul a 90% din postările mele. Uber e mai ieftin ȘI pentru că nu deține infrastructura unei firme de taximetrie (mașini, dar nu numai), nu are obligații față de șoferi (nu sunt/erau categorisiți drept angajați, cu protecția de rigoare), nu are costuri sau obligații legale de același calibru cu firmele de taximetrie etc. Meaning capitalism at its finest - cuting costs for the customer while screwing the workforce and the regulator.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by stef »

Cunosc si eu pe cineva care are card la ei si cu care am discutat despre acest subiect interesant al bancii Revolut, in mod evident ca ii lauda si-mi explica cum nu are nici un comision, si alea care sunt tind catre 0 + conversia valutara la cursul oficial stabilit si actualizat la zi (cursul BNR?) pentru a nu pierde nici un leut cand schimba lei in orice valuta si invers.
Bun, pana aici toate bune si frumoase, grozav, insa intrebarea mea este: atunci cine suporta aceste costuri/taxe/comisioane in locul meu? Revolut si alte banci asemenea lui din ce se sustine/sustin? Si nu intreb pentru ca mi-ar pasa mie de banca, intreb din perspectiva mea de client, pentru ca nu inteleg si cumva imi este greu sa cred ca o banca imi ofera mie la costuri apropiate de 0 toate serviciile lor.
Cred ca e de la sine inteles ca nu am nimic in potriva acestei banci si ca oricine dintre noi ar vrea sa beneficieze de tranzactii interbancare de orice fel cu taxe apropiate de 0 sau poate chiar inexistente, insa mie personal imi ridica un semn de intrebare. In afara de aceste nume noi intrate pe piata, nu gasesti la momentul actual o banca care sa iti dea practic aproape gratuit orice tip de tranzactie, si mai ales conversie valutara la cursul BNR.
Din anumite motive legate de job si alte diverse obligatii, am ajuns sa am carduri la 3 banci, si fara sa-mi gasesc anumite motive sau scuze, pot sa zic ca si aceste banci "pretind" ca imi ofera pachete cu 0 comisioane, nu stiu ce beneficii si reduceri, DAR asta doar pentru o anumita parte din serviciile lor (de regula o parte mica sau foarte mica), nu pentru tot. Si dupa imi explica frumos cum pt cutare lucru se percepe atat, pentru celalalt atat, pentru conversie valutara avem cursul nostru valutar, pentru transfer de valuta aveti comision atat, sa ai cont in valuta e atat pe luna si asa mai departe, fiecare banca cu taxele si comisioanele ei dupa politica si regulile lor interne.
Pentru ca daca la Revolut se poate, atunci de ce nu se poate si la celelalte banci?
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by juve3332 »

Nu sunt expert in domeniul bancar, chiar dimpotriva. Dar, comisioanele nu sunt 0, ci sunt sensibil mai mici decat la alte banci. De exemplu, cursul valutar. Nu zice nimeni ca Revolut nu castiga absolut nimic din acea diferenta de schimb valutar, dar castigul lor (nu neaparat profit net) este mai mic. Un motiv fiind ca cheltuielile sunt mult reduse (personal, chirii cu sediile fizice etc), iar astfel sunt capabili sa ofere servicii mai competitive.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests