Revolut și alte metode alternative de plată

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by tnt »

Asta ce zice stef cu parca e prea bine ca sa fie adevarat, ma duce cu gandul la industria jocurilor si cum ne-am obisnuit noi asa sa fie normal :)))) La firme gen EA cu microtranzactiile si monetizarea lor care si le motiveaza pt ca altfel nu ar mai face profit in ziua de azi. Pe cand cazul este ca vor sa faca si mai mult profit, bineinteles, pt ca profit ar face oricum. Astea sunt bancile traditionale ce au stat in 'microtranzactii' de cand se stiu.

Bancile digitale mai fac profit si din carduri premium la care trebuie sa platesti lunar, si se merita sa platesti lunar in functie de cat de multe faci cu ele + alte chestii. Nu la fel de mult, ca ar putea face si mai mult profit daca ar fi pe model vechi e adevarat, dar atunci nu ar mai veni cu un model nou pe piata si nu ar atrage clienti noi in exod de la alte banci. E ca un model opus microtranzactiilor din jocuri la care probabil or sa adere majoritatea bancilor cu timpul.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by Quackers »

McWilliams stie ce vorbeste, pot sa confirm, eu stiam niste dar ma bucur ca cineva le-a pus cu subiect si predicat. Tldr Revolut e o masca neregularizata pusa peste bancile clasice, si cine crede ca 'e gratis' serviciul sau 'mai ieftin' greseste. Tot plateste cumva, pe undeva, cu ceva. Macar la banci stii ca daca nu pui 700 lei pe luna iti ia comisioane la retragere. That's fair. Si da, n-am intalnit o singura persoana cu revolut care n-a avut macar o problema dubioasa candva, lasa mai multe. Desi nah, nowadays mai gust si eu din problema asta cu PSD2 dar whatever.

Daca mai vrea McWilliams sa mai scrie ceva, ca tot pare din domeniu, sa va povesteasca care-i faza cu Transfond, daca considerati ca stiti tot ce e de stiut despre sistemul bancar din Ro si ca Revolut e atat de 'in afara' sistemului (it's not). :)))

Also lol:
"beneficiarul transferului era prietena baiatului, care locuia in Italia, avea card deschis in Anglia, oferea IBAN si SWIFT de Lituania, voia sa primeasca euro, iar duduia avea lei si un cont al sotului deschis la o alta banca"
Mai trebuia sa fie si ceva SUA shit si era fututa toata pisica.

PS: >Când zic "n-ai cont și card la o bancă, n-ai Revolut", mă refer la faptul că degeaba îți deschizi Revolutul - banii pe acel card tot de la un cont "clasic" trebuie să vină.

Cred ca s-a rezolvat pe Ro, right? Ca au reusit sa se afilieze la nush ce minibancuta aprobata de stat si dau IBANuri valide la banca aia.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by McWilliams »

That's a pile of horseshit if ever I've seen one, tnt.

ORICE banca de pe lumea asta - traditionala sau digitala deopotriva - are produse/servicii pentru aia cu bani ("premium", cum le zici tu). Nu de acolo vin banii. Aia e doar ca sa te simti important tu, utilizatorul de produs/serviciu premium. Ca nu esti ca plebea.

Ca regula generala, bancile traditionale nu marcheaza profit din faptul ca Ion, Gheorghe, Vasile au cont cu card la ei. As fi scris eu aici vreo 3-4 pagini de ce, dar...

Profitul se marcheaza dintr-un volum imens de tranzactii, generat in mod covarsitor de persoane juridice. Da, te enervezi ca te "jupoaie" banca la anumite comisioane sau ca platesti "ca la camatari" dobanda la credit (nota bene - asta zic persoanele care n-au ajuns in viata lor la un amanet, daramite la camatar). Dar sunt picaturi de apa in oceanul planetar, cand se raporteaza la bilantul unei banci.

Iar Revolut nu stiu ce poate face pentru persoane juridice. Da, okay, tranzactii cu cardul/prin cont. Dar o entitate juridica mai mare decat magazinul de la coltul blocului are nevoie si de altceva. Gen finantare si/sau siguranta. Cand pui laba pe banii cuiva, statul care il are cetatean pe acel cuiva trebuie sa il protejeze. Legal. Cand Revolut va incepe sa se conformeze acelor legi, o sa apara altceva - iar lumea "buna" va injura Revolut ca a devenit prea mainstream.


Asa ca ramane ca unii se bucura de lipsa costurilor, fara sa se intrebe ce se taie ca sa fie eliminate/minimizate acele costuri. Si-uite-asa o sa ajungem - unii mai repede, altii, mai greu - la societatea in care toti vor servicii moaca pentru ca este greu sa ai un serviciu din care sa traiesti. Aproape toate big name-urile de tip Uber, Airbnb, Revolut, Glovo etc. elimina costuri doar ca sa iasa in fata precum politicianul la promisiunile electorale. Elimina costuri cand vine vorba de angajati (nu mai sunt angajati, ci colaboratori -> ne scuteste de niste obligatii fata de ei, deci costuri mai mici), elimina costuri cand vine vorba de obligatii fiscale (nu suntem firma de taximetrie/HORECA/institutie financiar bancara etc., ci o companie IT), elimina costuri prin parteneri de afaceri (cum era discutia aia cu 4-hour of work /week, cand "autorul" zicea ca, daca pe el il costa X dolari/ora sa faca un ceva, iar altul ar face acelasi lucru cu X-1 => EXTERNALIZAREA SERVICIILOR si PROFIT).


Nu militez pentru arderea cardului Revolut in Piata Victoriei si mers la banca pentru a cere sa platiti costuri mai mari. Insa trebuie avut in vedere ca e un trend... dubios, in cel mai fericit caz - acela de a primi servicii cu cost zero; iar daca vrei sa platesti (gen donation, pledge or just your average tip), e dupa inima fiecaruia. Pentru ca puteti ajunge sa fiti si pe partea ailalta, cand angajatorul vostru (sau clientii, daca sunteti deja angajatori sau free-lanceri) sa vina si sa spuna "Ion, Gheorghe si Vasile vor sa le facem ce le-am facut si pana acum, insa mai iefin. Ideal chiar gratis. Altfel cauta pe altcineva. Asa ca e cazul sa mai dai o gaura-doua la curea, pentru ca o vom strange."
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by tnt »

Normal ca nu au momentan acelasi capital ca multe din bancile traditionale si nu-i firesc sa te arunci la investitii majore pe astfel de banci, dar nu cred ca s-a vorbit aici de invesitii majore de firme si mai stiu eu ce.
Astfel zis, eu sunt destul de convins ca subscriptii la diferite modele de card sunt totusi importante in modelul lor de business. Iar conturi gen premium chiar iti ofera avantaje vizibile, chiar ai motive sa treci pe asta daca il folosesti mult. Se mai adauga mini comisioane la transferuri internationale, la cumparari asigurari, buying/selling stock etc. Little by little prin volum din ce in ce mai mare de users.
Cert e ca banci gen revolut sunt pe o crestere vizibila in ultimii ani, deci ce fac ei acolo cu sistemul lor, pare sa functioneze. Iar eu sper sa nu fie doar un "trend".


Quackers, nu stiu ce tot zici acolo. Eu daca iti zic ca utilizator ca nu am costuri la ce folosesc calculat si cu statementul in mana, tu imi zici ca am costuri ca stii tu mai bine. Nu stiu la ce conspiratii te gandesti acolo. E fix ce ziceam cu becul, sau astia cu vaccinul. Ca banca isi scoate costurile si face profit nu stiu cum pe langa chestiile enumerate mai sus, asta nu ma doare capul. And again, faptul ca sunt in continua crestere ma face si mai linistit.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by McWilliams »

Tocmai ca nu functioneaza. Ideile lor, da; modelul lor de business, nu prea. Si asta o sa se vada, la un moment dat. Ca e plina lumea de tech unicorns wanna-bes, care vor sa primeasca 1 bln dolari la IPO pentru idee, fara sa stie cum vor scoate bani din idee.

Ce a adus Revolut pe masa, in termeni de servicii, absolut, este incomparabil cu ce exista pana in acel punct. Dovada ca multe dintre acele servicii sunt deja sau vor fi incorporate si la "conservatori". Insa latura de business este din categoria "move fast and break things". Aici n-are cum s-o sfarseasca bine - fie trec pe un model mai coerent, moment in care unii or sa tipe ca au dat la pace cu dusmanul big banking, fie o tin in continuare pe datorie/imagine.

Paranteza: hai sa luam cel mai simplu concept de economisire - depozitul la termen. Te-ai intrebat vreodata de ce exista diferente asa de mari in dobanzile acordate in aceeasi tara, in conditiile in care banii din astfel de produse de economisire pot fi folositi doar in/pentru anumite situatii, strict reglementate? Cumva crezi ca banca aia de are 0.2% cota de piata a descoperit secretul alchimiei, de ofera o dobanda de 3 ori peste media pietei? Sau poate ofera ceva intr-atat de bun incat nu ai avea motive sa-i refuzi?

Sunt oarecum convins (pe cat de convins pot fi in lipsa accesului la bilantul lor) ca Revolut inca este "in business" pentru ca are o imagine buna si pentru ca poate raporta cresteri la fiecare trimestru (clasicul "azi mai mult ca ieri, maine mai mult ca azi) - de clienti, de tranzactii, de download-uri etc. La un moment dat, printre investitori (existenti sau potentiali), se va ajunge la o masa critica de "afacerea merge - hai sa ne scoatem banii din ea!" si atunci sa vezi bairam.


Din nou, problema mea este cu conceptul in sine: de a elimina costuri pentru client, concomitent cu a elimina obligatii fata de celelalte parti implicate in mod traditional (angajati, parteneri de afaceri, organe de supraveghere, stat); cand esti client, vezi satul Potemkin pe din afara, colorat si vesel; cand esti pe partea cealalta, vezi sarma si lipiciul care tin scandurile la un loc. Daca este doar spearhead-ul inovatiei, okay, accept neajunsurile de dragul progresului; daca devine trend-setter si majoritatea ajunge sa imbratiseze modelul pentru ca "free is best, bro!", that's where I take issue.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by juve3332 »

E interesanta si utila perspectiva asta din "partea cealalta a gardului", pe de alta parte e absurd sa-mi ceri mie ca simplu client sa nu profit de inlesnirile si facilitatile pe care mi le ofera un jucator de pe piata doar pentru ca planul lui de afaceri pe termen lung nu pare fezabil. O sa continui sa folosesc Revolut in masura in care am nevoie de el si imi ofera lucrurile de care am nevoie (rate de schimb valutar extrem de bune, cu o conversie practic instantanee; faptul ca este recunoscut si functional si in guri de sarpe; o aplicatie usor de folosit). Asta nu inseamna ca trebuie sa-ti depui toate economiile de o viata intr-un singur cont, la Revolut, sau sa faci vreo asemenea alta tampenie pripita.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Revolut și alte metode alternative de plată

Post by reV »

juve3332 wrote: 6 Mar 2021, 15:04 Interesant. Si care a fost motivul invocat? Si, daca poti sa ne spui, ce alte date i-au cerut. Natura lor, nu datele. :D
Datele din bolentin, informatii legate de sursa banilor (culmea e ca omu' isi tine condica cu sfinenie, era plata de la un proiect de free-lance, cu venit declarat la ANAF pe PFA, etc etc etc), informatii legate de PFA, ca de ce are el drept de facturare. Tot felu' de chestii dubioase, cerute ba prin e-mail, ba telefonic cand suna la "customer support".
M-a tentat si pe mine Revolut pana mi-a zis ce belele a avut cu ei. Acu' nici PayPal nu prea mai folosesc din simplul fapt ca ma bat cu ei de un an jumate sa-mi ridice limitele la sumele primite (le-am dat tot ce mi-a cerut platforma si acu' mi se cer aceleasi lucruri in bucla. n-am timp de pierdut cu ei). Acu' am trecut payout-ul de la Twitch direct pe wire transfer si tin paypal pentru alte balarii de unde nu vin sume considerabile.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 39 guests