Teorii și concepții despre viață și lume

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by TG »

Ce supărat e tnt, nici nu băgasem de seamă că el a postat aici până acum. Nu am nici o problemă că există discuțiile, time wasters nu era folosit în scopul ăla, cred că Iavo a înțeles. Mergi și fă o flotare să te calmezi.

Fular wrote: 25 Mar 2021, 09:22 Trebuie să-i îngăduim mai mult timp lui Alex K să se manifeste.
Încă vreo doi ca el și facem bani din reclame.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Waaagh! »

Oricum se stie ca portile paradisului raman inchise daca nu ai facut macar UN copil. Cui ii pasa de planeta. Importanta-i vesnicia.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by juve3332 »

Ca tot vorbim despre tot si toate aici, chestia lui Ola cu Selma Iusuf (n-o stiu pe gagica, nu i-am citit articolul): este posibil sa o fi deranjat atitudinea lassez faire (ca sa fiu dragut si sa nu zic nesimtire) a parintilor intr-un spatiu public. Evident ca sunt mai ingaduitor cand vine vorba de un copil mic, pe ale carui butoane de bun-simt si alte alea nu le poti accesa chiar direct, dar in momentul in care sare, tipa si alearga ca un descreierat intr-un spatiu pe care trebuie sa-l impartim, iar parintele nu depune totusi niste eforturi de a-l tempera (iar aici un copil bine-crescut in general intelege si invata sa convietuiasca, inhibandu-si social unele impulsurile naturale), atunci si eu ma enervez. Am facut de cateva ori observatie catorva parinti care nu-si dau seama ca unui copil nu i se scuza si permite orice doar pentru ca e copil.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by MC »

Asta ma enerveaza si pe mine deseori. Cand vad parintii sau grupuri de parinti cu mai multi copii pe langa ei care ii lasa efectiv sa zburde prin local si sa zbiere pe motiv ca vezi doamne.....”sunt copii, asa sunt copii măi...” precum și „ai să vezi tu cum e cand o sa ai”.
Eu inca nu am copii, dar ma raportez la cum am crescut eu. Desi pe la inceputul anilor 90, cand am fost eu prunc, nu prea aveai unde sa iesi in oras (mai ales in cazul oraselor mici) touși erau destule situatii in care tin minte ca ieseam cu parintii in diferite locuri publice, dar nu tin minte sa mi se fi permis sa sar calul in halul asta. Cu toate astea nu am ramas marcat pe viata de faptul ca nu mi s-a permis sa ma consider buricul universului in locurile pe unde ieseam.

Nu stiu, asa vad eu lucrurile acum. Poate dupa ce o sa am copii (daca o sa am) optica mi se va schimba radical, desi nu cred.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

Eu mai degraba as infia un copil, decat sa fac unul. Ca tot vorbim de suprapopulare.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

Ce tre sa faca un copil ca sa consideri ca ti a ruinat iesirea la bauta sau ca sa te duci la parinti sa i apostrofezi?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by juve3332 »

Am specificat destul de clar: sa tipe, sa alerge, sa sara, sa se joace intr-un fel suficient de zgomotos si intruziv incat sa fiu deranjat. Sa zicem ca intr-un bar aglomerat nu bagi de seama, dar intr-un restaurant, in tren, intr-o sala de asteptare sau chiar un bar in care lumea sta linistita si rasfirata pe la mese si citeste sau lucreaza, parintele trebuie sa depuna toate eforturile care tin de el ca respectivul copil sa nu incalce in mod grosolan intimitatea celorlalti. Locurile publice nu sunt terenuri de joaca.

Dau un exemplu recent: eram la un conac maghiar prin Transilvania, stateam in salon si citeam ceva. Mai multe familii luau masa intr-o incapere adiacenta. La un moment dat, copiii (3) au dat-o pe zurbageala si alergatura dementa prin toate camerele de la parter. Dupa vreo cateva minute, a iesit unul dintre adulti, m-a vazut, m-am uitat la el cu subinteles, iar omul le-a zis copiilor s-o lase mai moale cu alergatura si tipetele in salon, ca sunt si alti oaspeti acolo. Copiii s-au linistit si s-au dus sa se joace in alte camere. Sau ti se parea normal sa indur vreo 2 ore distractia lor doar pentru ca copiii aveau energie de consumat?! Repet, aici tine de parinti si de educatia lor, nu de copii in sine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

Grumpy Grandpa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

De injurat politicieni mai discutam daca e ok sau nu?
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

TG wrote: 25 Mar 2021, 10:20
Încă vreo doi ca el și facem bani din reclame.
Se poate aranja.
Ma pricep la clonare. :evil:
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Mărar »

Alex Khan wrote: 25 Mar 2021, 12:32 De injurat politicieni mai discutam daca e ok sau nu?
Ne exprimam liber aici ;)

Glumesc, daca considerati ca e offtopic-ul deranjant facem split... cumva. Dar la cat de rar se posteaza pe forum, nu cred e cazul.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

Mărar wrote: 25 Mar 2021, 12:35
Alex Khan wrote: 25 Mar 2021, 12:32 De injurat politicieni mai discutam daca e ok sau nu?
Ne exprimam liber aici ;)

Glumesc, daca considerati ca e offtopic-ul deranjant facem split... cumva. Dar la cat de rar se posteaza pe forum, nu cred e cazul.

Puteti sa faceti off-topic cat vreti, nu ma supar. Si asa sunt satul de moderarea severa de pe Console Games si Computer Games.


Dar nu-mi raspunde nimeni la intrebare, evident, la modul serios.
Cand e ok sa injuri politicienii fara sa faci parnaie sau sa fii supus la platit daune morale?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Mărar »

E ok in toate cazurile, atata timp cat nu propagi minciuni intentionate si daunatoare.

Evident, si nu in fata copiilor :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by TG »

Apropo de offtopic: Mărar, hai la Movie Club.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

Mărar wrote: 25 Mar 2021, 12:39 E ok in toate cazurile, atata timp cat nu propagi minciuni intentionate si daunatoare.

Evident, si nu in fata copiilor :lol:
Eu am vazut protestatarii USR-isti, Rezistenti si PNL-isti luandu-si odraslele mici de 5-7 ani la protestele anti-PSD, mai ales la 10 august unde copiii au fost impuscati cu gloante de cauciuc , batuti cu pulane si gazati de jandarmerie. Si se striga acolo la greu "MUIE PSD"! Au fost atrasi de parintii lor intr-un razboi politic unde nu aveua ce cauta, dar probabil ca sa-i faca sa inteleaga sa pretuiasca LIBERTATEA si JUSTITIA.
Ar trebui sa-i intelegem totusi, acei romani care au fost la proteste sa se bata cu jandarmii si sa injure PSD-ul au indurat cele mai cumplite chinuri in comunism cat au fost copii. Cei mai vocali anti-PSD-isti sunt cei care si-au vazut parintii si bunicii arestati si dusi la Canal, care si-au vazut proprietatile confiscate, care au stat la cozi de dimineata de la ora 5, care au vazut fata monstruoasa a comunismului. E plin forumul Softpedia de ei care e un forum mai provincial si am vazut cativa useri care isi puneau poze cu copii lor la proteste, recunoscand ca i-au luat la proteste.

Pana la urma traim in tara unde copiii invata sa injure de organe, mama, morti si fluide de la scoala, chiar de la gradinita de la 5 ani.



Revenind on-topic, jurnalistul ala polonez clar nu a intentionat sa propage minciuni. Administratia prezidentiala si guvernul conservator din Polonia chiar conduc mizerabil.
Deci e ok sa injuri politicienii daca sunt incometenti sau corupti, iar ce face statul polonez, adica sa-l condamne la inchisoare, e un abuz impotriva drepturilor omului.
Last edited by Alex Khan on 25 Mar 2021, 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Fular »

Alex Khan wrote: 25 Mar 2021, 12:44
Ma rog, cateodata uit ca traiesc in Romania si se vad prin tarile anglo-germano-scandinave nu se aplica aici.
Nu mi te plângeai prin OP de miile de britanici săltați pentru gânduri greșite pe twitter?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

Fular wrote: 25 Mar 2021, 12:50
Alex Khan wrote: 25 Mar 2021, 12:44
Ma rog, cateodata uit ca traiesc in Romania si se vad prin tarile anglo-germano-scandinave nu se aplica aici.
Nu mi te plângeai prin OP de miile de britanici săltați pentru gânduri greșite pe twitter?
Ba da.
Dar nu e nici normal sa injuri in fata minorilor.

Aia cateva mii de britanici probabil ca nu au facut comentarii ofensatoare justificate avand drept cauza combaterea coruptiei (care are oricum un grad scazut in UK) .....ci pentru ca i-au injurat pe interlocutori, sau pentru ca au scris comentarii rasiste sau misogine.

In tarile vestice oricum nu e normal sa injuri oficiali politici corupti pentru ca politia isi face bine treaba. Vezi Sarkozy care a fost condamnat la 3 ani de inchisoare pentru treaba cu Libia , vezi Berlusconi care a fost pedepsit exemplar pentru agresiune sexuala si coruptie , inclusiv David Cameron e supus unei investigatii pentru faza cu Panama Papers si lobby.

La noi e mai greu, trebuie sa iasa 600 000 de oameni in strada si sa se bata cu jandarmii ca un jegos ca Dragnea sa ajunga la parnaie, mai ales ca jegosu' voia sa si schimbe legile. ajungea sa acorde amnistie violatorilor si hotilor care au ajuns recedivisti si chiar voia sa "legalizeze" coruptia.
Pana la urma, a ajuns la puscarie fix la o zi dupa ce PSD a pierdut alegerile europarlamentare si pentru ca baronii locali si interlopii si-au luat mana de pe el, ca era oricum condamnat inca din 2018, dar fara sentinta definitiva.
La noi justitia inca functioneaza ca intr-o tara africana.
Last edited by Alex Khan on 25 Mar 2021, 12:59, edited 1 time in total.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Fular »

Spui că dacă opiniile mele diverg de la cele generale și mi le fac auzite într-un mod cras merit să fiu luat la puricat de autorități în cazul în care sunt îndreptate împotriva unor categorii sociale privite ca oropsite?
Last edited by Fular on 25 Mar 2021, 13:06, edited 1 time in total.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

Fular wrote: 25 Mar 2021, 12:58 Spui că dacă opiniile mele diverg de la cele generale și mi le fac auzite într-un mod cras merit să fiu luat la puricat de autorități?
Daca esti unul singur, da, vei fi luat la puricat numai si daca te exprimi ofensator pe internet, si mai ales daca nu ai o cauza justa.
Vezi ce scrie prin codul penal. Defaimarea chiar de pedepseste si cu inchisoarea.

Acum depinde de cauza: daca injuri politicieni pentru apararea drepturilor omului , pentru apararea justitiei, pentru impartialitatea ei, pentru apararea democratiei, a proprietatii private si a statului de drept, si reusesti sa aduni alti simpatizanti, da, e ok sa strigi MUIE PSD!

Dar daca strigi MUIE PNL/USR pentru ca nu vrei sa porti masca , nu vrei sa te vaccinezi, nu vrei sa pastrezi distanta sociala , pentru ca vrei musai sa te distrezi in club in plina pandemie cand mor 100 de romani zilnic, nu, nu prea e ok, ba e de reclamat la politie.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

împotriva unor categorii sociale privite ca oropsite?

Legal, n-ai voie sa faci comentarii defaimatoare la adresa pensionarilor, bugetarilor, pesedistilor, tiganilor, ungurilor, nici macar la adresa aurolacilor.
N-ai voie sa faci generalizare.

Poti sa-i injuri pe Dragnea si Dancila, pe Iliescu, pe Nastase, pe Ponta , dar n-ai voie sa-i injuri pe PSD-istii care i-au votat.
Poti sa-l injuri pe Dani Mocanu sau oricare interlop tigan , dar n-ai voie sa-i injuri in general pe tigani, nici pe cei care il asculta pe Dani Mocanu.
Poti sa-l injuri pe episcopul Teodosie sau pe preafericitul Daniel, dar n-ai voie sa-i injuri pe ortodocsi in general.
Pot sa-l injuri pe Kelemen Hunor, pe Attila, pe UDMR-istii care defriseaza padurile, dar n-ai voie sa injuri maghiarii si secuii in general, cu atat mai mult n-ai voie sa-i defaimezi pe cei care isi doresc autonomia Tinutului Secuiesc din cauza principiului autodeterminarii.
Poti sa-i injuri pe infractorii afro-americani care fura , care fac trafic de droguri sau impusca, dar n-ai voie sa faci afirmatii rasiste impotriva rasei africane.
Poti sa-i injuri pe teroristi ca Bin Laden, Al-Baghdadi sau oricare terorist se detoneaza, impusca, ia ostatici sau omoara pietoni cu camionul in marile orase europene, dar n-ai voie sa-ti bati joc de ISLAM si de toti adeptii islamului!
Poti sa injuri evreii care iti provoaca rau, poate si pe Bibi Netanyahu, dar sa-l injuri ca pe o persoana, si nu sa faci afirmatii antisemite si neonaziste, sa generalizezi.


Dar Codul Penal spune ca nici n-ai voie sa injuri si sa instigi la agresiune , ca fiecare persoana, fie si infractor sau terorist , are dreptul la viata, dreptul la reputatie, dreptul la aparare....

In tarile occidentale mai bine te abtii sa comentezi ceva, vesticii prefera sa fie mai rezervati, mai retinuti in comentarii. Unul ca Trump mai apare odata la 10 ani si e imediat pus sub papuc si unul ca el poate pierde absolut tot.
In Romania putem sa trancanim toata ziua despre orice, depasind nivelul bunului simt , pana la urma nivelul de trai comparat cu cel din vest spune totul.
Last edited by Alex Khan on 25 Mar 2021, 13:22, edited 3 times in total.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests