Teorii și concepții despre viață și lume

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Stokkolm »

@Iavo de acord cu punctul 1. Distorsiunile pot exista in ambele directii. Dar un argument pe care l-am auzit des, si la care mi s-a parut ca faci referire e ca inainte de medicina moderna oamenii mureau foarte usor din orice. Dar daca e sa ne uitam la animalele care sunt cele mai apropiate de noi, mi se pare ca sunt destul de resiliente.
Iavo wrote: 24 Mar 2021, 18:33 Daca am ajuns sa credem ca eforturile noastre nu pot sa aiba nici un alt scop mai important decat obtinerea fericirii atunci e posibil sa traim intr-o epoca foarte trista indeed.
Exact! Daca te referi la fericire in sensul de gratification. Dar atunci mi se pare mie sau faci un argument catre stoicism / budism? Care cam contrazice ce ai spus pana acum.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Tnt, cand am spus "be fruitful and multiply" nu ma gandeam ca toata lumea trebuie sa inceapa sa faca copii in draci. Ma gandeam ca daca cineva se hotaraste sa nu aiba copii pentru ca "deja sunt prea multi oameni pe Pamant si nu mai avem destule resurse" sau daca cineva considera ca ar trebui sa implimentam politici de regularizare a nasterilor ca sa evitam apropiatul (presupus) dezastru planetar atunci acel cineva ia o decizie proasta pentru ca solutia nu o sa fie abtinutul de la facut copii. Stiam si eu ca dupa atingerea unui anumit nivel de prosperitate natalitatea scade si se stabilizeaza, nu am spus nicaieri ca progresul si cresterea populatiei trebuie sa aiba acelasi ritm. Nu am spus nicaieri nici ca progresul e conditionat de existenta unei populatii cat mai mari. Am spus doar ca o populatie in crestere nu inhiba progresul. Tarile in care progresul a inceput (Vestul si tarile care au preluat cu succes idei Vestice, ca Japonia sau Coreea) permit indivizilor sa ia o multime de decizii, inclusiv cele referitoare la cati copii o sa aiba, ar fi o greseala si un pericol sa incepem sa limitam aceste drepturi.

Iar, nu am spus ca trebuie sa distrugem ecosisteme ca sa obtinem noi mai mult spatiu vital sau mai stiu eu ce. Am spus ca e adevarat ca am distrus deja mult din biosfera pentru ca aceasta dinamica e oarecum inerenta procesului in care suntem implicati (cresterea cunoasterii-desi multe specii au disparut din cauza oamenilor inainte de industrializare si chiar inainte de aparitia agriculturii)). Culturile dinamice nu pot sa fie si deosebit de stabile in acelasi timp. Ideile noi o sa produca si rezultate pe care nu le putem anticipa, distrugerea o sa fie una din consecinte. Cred ca e un pret care merita platit (era vorba de trade-off-uri) pentru ca daca o scoatem la capat toata planeta o sa aiba de castigat dar asta nu inseamna ca orice tip de distrugere trebuie tolerat sau promovat sau ca masurile pentru a proteja cat de mult putem acum sunt idioate sau lipsite de sens.

Si da tarile mai dezvoltate o sa trebuiasca sa vina cu solutii pentru toata planeta pentru ca 1) Ele sunt cele mai bine pozitionate sa o faca pentru ca au "traditii de criticism" care le permit sa inoveze mai rapid decat o pot face tarile in curs de dezvoltare si 2) e si in interesul lor, nu poti sa inchizi ochii la ce se intampla in Africa (say) si sa crezi ca o lume fracturata o sa fie o lume pasnica si sigura.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Mărar »

Iavo wrote: 24 Mar 2021, 23:54solutia nu o sa fie abtinutul de la facut copii.
Ai tot repetat asta, si cred ca ar trebui clarificat; nu e vorba de o solutie, ci de a nu adauga la o problema.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Poate "oamenii mureau foarte usor din orice" nu e neaparat cea mai potrivita exprimare dar cu siguranta mureau din cauze care azi sunt tratate cu usurinta.

Nu, nu avem de ales doar intre hedonism si stoicism. I guess i would like to be a humanist though i still try to exorcise my deep rooted nihilism. Si sunt multe alte..."pozitii" pe care oamenii le adopta fata de viata si de ce vor sa obtina de la ea.

@Marar. Fair enough desi sunt sigur ca multi oameni cred ca abtinutul de la populat planeta e o solutie si ca scenariul ideal ar fi unul care sa contina exact 0 oameni pentru ca suntem "adevaratii virusi" dupa cum frumos ne invata si fostii frati Wachowski prin gura agentului Smith.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

sa facem copii adauga la problema.

alta intrebare
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by MC »

Asta e problema ca vrei sa faci sau nu UN copil intr-o tara unde natalitatea e in scadere de ani buni? Aici s-a ajuns? Bai oameni buni se mai si moare pe planeta, iar de regula acolo unde este natalitate mare este si mortalitate mare din varii motive ce tin de subdezvoltare.
Faptul ca nu vrei sa faci UN copil traind intr-o tara occidentala si cu un anumit grad de dezvoltare deja e o chestiune de egoism/comoditate sau care tine de faptul ca nu poti si nicidecum nu contribui sau nu salvezi cu nimic planeta. Probleme s-ar pune daca in general o familie ar avea gen min 3-4 copii si asta ar fi regula. In tarile subdezvoltate cam asta se intampla.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Waaagh! »

Stimati tovarasi, dupa indemnul lui MC am decis sa-mi las egoismul la o parte si sa ma apuc de facut macar UN copil. Cred ca asa il va si chema. UN, in cinstea indemnului. UN Waaagh!inescu
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by MC »

Nu-i nevoie sa te inmultesti. E suficient UN Waaagh! :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by TG »

MC wrote: 25 Mar 2021, 07:53 Faptul ca nu vrei sa faci UN copil traind intr-o tara occidentala si cu un anumit grad de dezvoltare deja e o chestiune de egoism/comoditate
Lol, ce inepție. De Iavo n-am ce zice, că papagalicește ce citește prin cărți de dragul consumul de biți (al conversației, pardon), dar parcă de la alții mă așteptam la multă procesare proprie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Sa repeti ca papagalul inseamma sa repeti fara sa intelegi. Poate asta fac TG, dar cum de esti tu atat de sigur ca asta fac si ca nu inteleg ce spun de fapt? Si vezi ca si Ola spunea ceva de egoism, de la el te asteptai?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by MC »

TG wrote: 25 Mar 2021, 08:32 Lol, ce inepție [...} de la alții mă așteptam la multă procesare proprie.
MC wrote: 25 Mar 2021, 07:53 Faptul ca nu vrei sa faci UN copil traind intr-o tara occidentala si cu un anumit grad de dezvoltare deja e o chestiune de egoism/comoditate sau care tine de faptul ca nu poti
Pardon! Salvezi planeta e ok?
Am procesat destul?
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by juve3332 »

Come, gentlemen, let's not get ahead of ourselves...
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by TG »

Iavo wrote: 25 Mar 2021, 08:35 Sa repeti ca papagalul inseamma sa repeti fara sa intelegi. Poate asta fac TG, dar cum de esti tu atat de sigur ca asta fac si ca nu inteleg ce spun de fapt? Si vezi ca si Ola spunea ceva de egoism, de la el te asteptai?
Educated guess. :lol:

Bine, fac mișto dar nu am o problema cu tine sau discuțiile de acest gen, dacă îți găsești time wasters, foarte bine. Ce mă deranjează, apropo de ce ai pus pe Discord, e când ipoteze menite să stimuleze și lărgească perspectivele sunt folosite ca și argumente mult prea ancorate în realitate. E o maimuțăreală din punctul meu de vedere.

Nu înțeleg ce legătură are că a zis și ola, te simți vizat mai mult decât e cazul. Nu are nimeni monopol la tâmpenii, iar altfel nu pot descrie ideea că trebuie să fie vorba de egoism sau salvat planeta în decizia de a face copii. The hubris is amusing at least.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Si pe mine ma deranjeaza cat de casually isi bat unii joc /fac misto de interesele altor oameni (pot sa fie interese stupide, sau inutile sau lipsite de orice valoare, it doesn't matter). Si nu spun neaparat ca asta ai facut tu desi mi se pare ca ai unele inclinatii...

Ma asteptam ca Ola sa fie una din persoanele de la care te asteptai la mai multa procesare proprie si doar mi s-a parut curios ca nu ti-ai exprimat dezamagirea si fata de el. Nu are legatura cu ce mi-ai spus mie ci cu ce i-ai spus lui MC.

Daca ti se pare ca conversatia e prea divortata de realitate si asta nu iti convine poti sa o indrepti tu in alte directii. Nu inteleg ce rezolvi daca doar apari sa anunti ca sunt "maimutareli".

And i am not mad i just don't understand how this works.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Fular »

TG wrote: 25 Mar 2021, 09:10 Nu are nimeni monopol la tâmpenii.
Trebuie să-i îngăduim mai mult timp lui Alex K să se manifeste.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

Da, si eu cred ca decizia de a nu avea copii poate fi caracterizata si ca o forma de egoism. Da, cred asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

Oricum, ca si la alte multe subiecte difera mult opinia si daca esti implicat in fenomen sau nu. De cand am copil am observat la oamenii din jur cat de diferita e optica despre subiectele legate de copii intre oameni care au si oameni care n-au. Cand devii parinte vorbesti si intelegi complet altfel toata chestia asta cu copiii.

Un exemplu e cel al Selmei Iusuf de la Dilema Veche. Imi e simpatica Selma, o gagica misto banuiesc ca pe la 40 de ani si care nu are copii. A avut acum ceva vreme un articol care m-a revoltat (si in consecinta i-am si comentat pe facebook pe tema). Ideea era ca Selmica s-a dus si ea intr-o zi sa se troscaneasca intr-un bar si vai doamne paharul ei de vinoasa si pulirea ei bahica au fost profund cutremurate si deranjate de faptul ca in acel bar au avut tupeul maximal sa fie si niste oameni cu copii. Oameni care stateau la alta masa, nu comesenii ei. Copii care whatevs, probabil mai tipau pe acolo sau faceau ceva, de i-au distrus ei toata experienta tractirista. Mai mai enunta ca oamenii cu copii nu prea ar trebui sa iasa in baruri restaurante cu odraslele lor pt ca deranjeaza vajnicii oameni fara copii care vor sa bea si sa se sparga-n cur.

Ei bine, sunt 100% convins ca Selma daca era mama nu avea aceasta abordare. Si sunt absolut convins ca pe mine m-a revoltat si mai abitir pentru ca eu am un copil.

Asa si cu disutiile de aici.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

TG wrote: 25 Mar 2021, 09:10
Iavo wrote: 25 Mar 2021, 08:35 Sa repeti ca papagalul inseamma sa repeti fara sa intelegi. Poate asta fac TG, dar cum de esti tu atat de sigur ca asta fac si ca nu inteleg ce spun de fapt? Si vezi ca si Ola spunea ceva de egoism, de la el te asteptai?
Educated guess. :lol:

Bine, fac mișto dar nu am o problema cu tine sau discuțiile de acest gen, dacă îți găsești time wasters, foarte bine. Ce mă deranjează, apropo de ce ai pus pe Discord, e când ipoteze menite să stimuleze și lărgească perspectivele sunt folosite ca și argumente mult prea ancorate în realitate. E o maimuțăreală din punctul meu de vedere.

Nu înțeleg ce legătură are că a zis și ola, te simți vizat mai mult decât e cazul. Nu are nimeni monopol la tâmpenii, iar altfel nu pot descrie ideea că trebuie să fie vorba de egoism sau salvat planeta în decizia de a face copii. The hubris is amusing at least.
Auzi la el, cica "daca iti gasesti time wasters". Pe un forum de discutii se discuta, ce soc! :shock:
Si nu tu erai ala care zicea ca are ce face in ziua cand BG3 a fost confirmat ca fiind turn based? Adica sa stai sa te amuzi pe forumurile oficiale sau ceva de genul? Talk about time wasters. Hai mai stai jos, TG, ca obosesti.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Mărar »

Lasand la o parte problema pensiilor, care poate fi rezolvata in alte feluri, de ce e rau ca scade natalitatea*? Vrem crestere exponentiala a rasei umane spre infinit?

*atata timp cat oamenii pot, rau pentru cei care vor si nu pot, sper ca nu era cazul sa mentionez asta
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

unde-s multi puterea creste si dusmanu nu sporeste
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 31 guests