Stiinta

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Stiinta

Post by Cristan »

Image
Last edited by marvas on 14 Jul 2015, 16:02, edited 1 time in total.
Reason: there you go
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

Holy crap.

I think that's a Nobel prize right there.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Stiinta

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Stiinta

Post by zme-ul »

a robot just passed the self-awareness test
Roboticists at the Ransselaer Polytechnic Institute in New York have built a trio of robots that were put through the classic 'wise men puzzle' test of self-awareness - and one of them passed.

In the puzzle, a fictional king is choosing a new advisor and gathers the three wisest people in the land. He promises the contest will be fair, then puts either a blue or white hat on each of their heads and tells them all that the first person to stand up and correctly deduce the colour of their own hat will become his new advisor.

Selmer Bringsjord set up a similar situation for the three robots - two were prevented from talking, then all three were asked which one was still able to speak. All attempt to say "I don't know", but only one succeeds - and when it hears its own voice, it understands that it was not silenced, saying "Sorry, I know now!"

However, as we can assume that all three robots were coded the same, technically, all three have passed this self-awareness test.

It might sound a pretty simple task for a human, but it's not for a robot - the bot must listen to and understand the question, then hear their own voice saying "I don't know" and recognise it as distinct from another robot's voice, then connect that with the original question to conclude that they hadn't been silenced.

Logical puzzles requiring an element of self-awareness like this are essential in building robots that can understand their role in society. By passing many tests of this type, it's hoped that robots will be able to build up a group of human-like abilities that become useful when combined.
----

cue SkyNet .. 3 ... 2 ...
人は地獄を作った
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Stiinta

Post by joonior_bmf »

Generating Magic cards using deep, recurrent neural networks
Spoiler:
ImageImage
ImageImage
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Stiinta

Post by joonior_bmf »

Electrica
phpBB [video]
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Stiinta

Post by rdo »

^ masina aia are sub 100 kg., normal ca a scos timpul ala
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Stiinta

Post by joonior_bmf »

Nu conteaza atat masa, pe cat conteaza raportul putere/masa.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Stiinta

Post by ne0lith »

Cineva sa schimbe titlul topicului in "Stinta", vad ca s-a scris cu doi de i din greseala.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Stiinta

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Stiinta

Post by Apollyon »

1400 de ani-lumina distanta, o aruncatura de bat. Cu cea mai rapida nava spatiala a noastra am putea ajunge acolo in doar 25.8 milioane de ani.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Stiinta

Post by rdo »

^ nu cred ca se gandeste nimeni sa plece maine acolo, stai chill
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiinta

Post by ola small dickie »

"Noi dovezi ca motorul de racheta "imposibil" chiar functioneaza. Acesta ar duce o nava pe Marte in 70 de zile si pana in Alpha Centauri in 100 de ani"

http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul ... 00-ani.htm

star trek begins now
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Stiinta

Post by Doc »

"In October 2006, Shawyer conducted tests on a new water-cooled prototype, which increased thrust to 0.1 newtons and ran on 300 W of microwave power"

0.1 newtons/300 W putere... eficienta muica, nu gluma :) Am auzit eu ca astia de la hotnews nu sunt obiectivi ca aia de la Intact :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

Testele inca nu sunt deloc concludente sau lipsite de erori pe seama carora sa poata fi puse rezultatele. Mi-aduc aminte de tipii de la CERN care au batut teoria relativitatii acum cativa ani dupa care au realizat ca de fapt le sarise un cablu din mufa.

Problema e ca in eventualitatea in care dracia aia chiar functioneaza, atunci ea violeaza si face praf cam toata fizica ce este momentan cunoscuta. O chestie atat de senzationala trebuie verificata extrem de atent.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Stiinta

Post by joonior_bmf »

Despite headlines, the EM drive is still bullshit
Conclusion
The new study does not confirm that the EM drive works. It simply replicates a previously flawed experiment and shows the same flaws. The results strongly suggest a heat effect, not true thrust. Scientists remain correctly skeptical toward the claims.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Stiinta

Post by Doc »

Ca veni vorba de CERN, si alte proiecte similare care costa miliarde (literalmente, CERN are buget de peste 1 miliard de EUR, de vreo 8 ori PIBul Romaniei)

Voi ce parere aveti? astia chiar cheltuie atatia bani doar ca sa descopere pentaquarcul sau bozonul Higgins, sau alte particule la fel de ezoterice? la ce folosesc chestiile astea? e cercetare de dragul cercetarii? chiar e cercetare fara aplicatii militare?

Ideea e ca dupa ce in WWII am sarit in 5-6 ani de la Pz I la bomba atomica, mi se pare ca aparent se cam bate pasul pe loc... tot cu armament nuclear par ca se intimideaza marile puteri intre ele samd. Americanii isi scot din uz Blackbird-urile si nu pun nimic in loc, in spatiu nu prea se misca mare lucru samd.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Stiinta

Post by Soarecu »

Doc » 30 Jul 2015, 11:21 wrote:Ca veni vorba de CERN, si alte proiecte similare care costa miliarde (literalmente, CERN are buget de peste 1 miliard de EUR, de vreo 8 ori PIBul Romaniei)

Voi ce parere aveti? astia chiar cheltuie atatia bani doar ca sa descopere pentaquarcul sau bozonul Higgins, sau alte particule la fel de ezoterice? la ce folosesc chestiile astea? e cercetare de dragul cercetarii? chiar e cercetare fara aplicatii militare?

Ideea e ca dupa ce in WWII am sarit in 5-6 ani de la Pz I la bomba atomica, mi se pare ca aparent se cam bate pasul pe loc... tot cu armament nuclear par ca se intimideaza marile puteri intre ele samd. Americanii isi scot din uz Blackbird-urile si nu pun nimic in loc, in spatiu nu prea se misca mare lucru samd.
La partea cu PIB-ul Romaniei esti prost informat sau ai gresit la scris: PIB-ul Romaniei e de aproximativ 125 miliarde de euro.

Nu prea se descopera multe deoarece inca suntem fixati pe prezent, si cum o eventuala descoperire a warp drive-ului (de exemplu) nu va fi folositoare (aka nu aduce bani) in cateva luni, se merge pe ideea "nu e treaba noastra ce se intampla peste 100 de ani". In WWII tehnologia a avansat asa rapid din cauza ca daca ramaneai in urma dpvd tehnologic erai mort.

Personal, nu-mi place defel ca nu se investeste (la modul serios) in explorarea spatiului... no alien sex in near future i guess :(
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Stiinta

Post by .chester »

Unul mai informat si mai la curent cu realitatea ca altul. Nu am realizat ca avem experti de asemenea anvergura pe forum. I feel like I'm learning so much. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Stiinta

Post by Doc »

@PIB Lol, ai dreptate. Gasisem bugetul CERNului in mii de milioane si m-am dereglat nitel... oricum sumele nu sunt mici...

Eu cand sunt ... conspirationist (foarte rar, e drept) imi imaginez ca astia poate cauta/descopera urmatoarea sursa de energie post-petrol, sau se ameninta ca-si trimit mini-gauri negre unii altora.. chestii de genul asta. De exemplu nu inteleg de ce atata frasuiala in mod oficial pe tema Scutului antiracheta, cand teoretic rusii au deja de vreo 30 de ani capabilitatea sa treaca de scut, si cand iarasi teoretic Scutul ii apara pe vestici (nu pe noi, lol) de rachete fraiere, iraniene, cu o incarcatura nucleara. Deci daca scutul ar face ce ar zice ca face, de ce se agita rusii?
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests