Stiinta

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Stiinta

Post by Iavo »

M-am referit doar la chestia aia pt. ca o vazusem deja in alta stire and i was kinda pissed. Ea a fost cea care a declansat ultimul scandal, daca am inteles bine. Nu i-as lua apararea pt. unele din celelalte lucruri pe care le-a zis dar majoritatea sunt ofensatoare doar pentru ca oamenii sunt mult prea sensibili in zilele noastre.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiinta

Post by Triggerix »

"In the book he describes Franklin’s appearance unfavourably, explaining that she “did not emphasise her feminine qualities”. He has since questioned her intelligence and speculated that she may have had Asperger’s syndrome."

Dacă ție ți se pare ok ca un om de știință să zică asta despre cineva a cărui descoperire a contribut la cea mai mare realizare a lui pe plan științific doar pentru că era femeie, ok, I'm 101% easily offended. :(
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Stiinta

Post by DarthZombie »

Iavo wrote: 15 Jan 2019, 18:03 majoritatea sunt ofensatoare doar pentru ca oamenii sunt mult prea sensibili in zilele noastre.
Nu sunt sensibili, oamenii vor sa epateze cu nivelul lor de empatie si bunatate pana la nivelul in care se transforma intr-o competitie. Pentru ca pentru unii nu este suficient sa fie oameni buni, trebuie sa faca acest lucru cat mai evident pentru toata lumea! Asa ca de aia fac din tantar armasar cu fiecare ocazie posibila, iar ideologiile astea cu aplecari marxiste sunt teren mai mult decat fertil pentru astfel de comportamente. Ironia face ca cei mai "ofensati" sunt albi din clasa de mijloc si/sau de sus, fix cei care nu-s vizati de oprimarile inchipuite sau nu pe care le semnalizeaza cu atata ardoare

@Triggerix: vorbiti de doua chestii diferite, el se referea strict la chestiunea aia specifica ca aia i s-a imputat cel mai mult.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiinta

Post by Triggerix »

Nu vorbim de două chestii diferite, citește toate reply-urile. Eu mă refeream la absolut toate comentariile pe care le-a făcut stimabilul, și Iavo a înțeles și a făcut referire la asta în următorul post.

Cred că ne înțelegem destul de ok măcar din punctul ăsta de vedere. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiinta

Post by ola small dickie »

omul ala a facut niste declaratii de imbecil. asta nu tine de sensibilitate exagerata. sau chiar de sensibilitate de orice grad. tine de cel mai basic bun simt
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiinta

Post by Magicake »

E cam low hanging fruit sa te iei de ce a zis un om care are acum 90 de ani, cand tu ai vreo 20. Mai ales la chestii de societate, precum treaba cu femeile sau grasanii. Au trecut mai multe generatii de common sense de la el la noi, deci sa-l condamnam ca nu are aceleasi perspective ca noile generatii e... nu neaparat gresit, dar nu prea uitl la altceva decat self-reinforcement gratuit al propriilor idei.

Da, ce zice el e absurd si inapoiat din perspectivele noastre. La fel o sa zica si stranepotii nostri despre ideile noastre cand jurnalismul de rahat precum acest articol le va pune pe tava.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiinta

Post by Triggerix »

Tu vorbești serios? Omul nu le-a spus acum, la 90 de ani, le-a spus de-a lungul timpului și în diferite etape ale vieții lui. Și există o diferență între a avea "idei înapoiate" și a fi rasist/misogin/o persoană de căcat în general.

Can't believe you actually tried to motivate his behaviour.

Apropo, nu e self-reinforcement al propriilor idei. Am postat articolul ăsta ca să arăt că educația academică nu are nimic de a face cu a fi o persoană decentă în general. I literally couldn't give less of a shit de ce zice orice scriitor/om de știință/persoană faimoasă în general în timpul lor liber.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiinta

Post by Magicake »

Ba e foarte self-reinforcement, ala e si rolul articolului, sa prezinte niste idei complet incompatibile cu consensul public de pe net ca lumea sa arate cu degetul si sa-i faca pe altii sa arate cu degetul.

Ce ai vrut tu sa arati e "common sense".

Nu e relevant daca a zis tot acum sau de-a lungul timpului. Sau na, e, in sensul ca sunt si mai nedemne de luat in serios, omul si-o fi schimbat parerea intre timp, jurnalism ok era daca dudul mergea sa il querieze acum in legatura cu asta pe Watson. Eventual o discutie pe larg.

Postul meu era mai mult despre calitatea slaba a articolului si reactiilor de aici mai putin cele ce discuta genetica si IQ care ar putea duce la ceva mai util. Nu vroiam neaparat sa motivez ce a zis, mi s-a parut ironic ca se zicea de common sense cand o componenta a common sense ului e ca acesta se schimba in timp si in functie de mediul in care traieste fiecare.

Discutam un articol de nivel Click, varianta stiinta.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiinta

Post by Triggerix »

Pătrunjelu' wrote: 15 Jan 2019, 22:35 o componenta a common sense ului e ca acesta se schimba in timp
Except it doesn't. :?

E common sense să nu zici chestiile astea în ziua de azi și totuși există un număr considerabil de oameni care o fac. So?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Stiinta

Post by Iavo »

"Nu i-as lua apararea pentru unele din celelalte lucruri pe care le-a zis". Chiar nu vreau sa ii gasesc justificari pentru unele lucruri pe care le-a zis desi as fi curios de context, omul nu e un nici pe departe un "imbecil". Nici nu vreau sa o dau in relativism moral dar e usor sa vb de la inaltimea unor principii care, coincidenta, se intampla sa fie foarte la moda in societatea de azi. Citesc "The decline and fall of the Roman Empire" de Gibbon si, desi tipul pare foarte de treaba (cult si toate cele) in general, spune niste chestii despre femei acolo care ar provoca ceva stopuri cardiace printre feministele de azi. I don't judge him very harshly tho.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Stiinta

Post by DarthZombie »

Mi se pare absurd sa vii hodoronc-tronc si sa spui ca o discutie despre ceva ce nu este integral inteles/explicat este "o imbecilitate" care trebuie ignorata daca vii cu anumite idei si nu cu altele. Pai stai asa un pic, vorbim despre stiinta sau despre opinii personale travestite in "stiinta"? Fratilor, suntem la ani lumina de a intelege pe deplin care-i faza cu inteligenta si cum functioneaza creierul nostru, ce e anormal in a dezbate asta? Mie personal mi se pare foarte bizar faptul ca pe de-o parte acceptam fara indoiala originea genetica a unor diferente fenotipice [gen cum negrii au densitate osoasa mai mare decat albii, sau cum albii au toleranta mai mare la lactoza decat alte rase] si pe de alta ne incrancenam in conceptul ca dintre toate partile corpului uman care difera intre rase/etnii [gratie in parte conditiilor de mediu diferite in care au evoluat diferitele grupuri] creierul, cel mai important organ si cel asupra caruia i se dedica cea mai mare felie din resursele nutritive pentru dezvoltarea sa, taman ala este absolut identic intre toate rasele si etniile acestei planete iar daca sugerezi altceva esti un retrograd imbecil. Serios?

Voi va dati seama cat de idioate vor parea conceptele "normale" de astazi peste 100 de ani? Si nu vorbim de fleacuri aici ci de teme care mai de care mai delicate si apropiate de radacina a ce inseamna pilonul moral al societatii. Exista sanse ca in viitor mancatul de carne obtinut de la animale vii sa para o barbarie de-o seama cu sclavagismul desi noua ni se pare absolut firesc [mai putin veganilor, those people need help, yo!]. Ce sa mai zicem de un subiect gen avort, sa nu ne miram ca peste jde ani sa ajungem la concluzia ca "grupul ala de celule" este o fiinta cat se poate de umana si ca avortul e de fapt o crima in timp ce multi dintre noi [inclusiv eu] suntem pentru lasarea avortului la latitudinea parintilor. Si cate si mai cate, astea-s asa doua exemple care-mi vin acuma in minte.

"Aceasta discutie pe o tema care e extrem de departe de a fi pe deplin inteleasa nu trebuie sa aibe loc pentru ca este o tampenie" este o gandite anti-intelectuala si sursa a mare parte din ignoranta oamenilor din intreaga istorie a civilizatiei. Daca incetam sa luam in considerare orice posibilitate si preferam sa lasam ideologia sa ne dicteze ce putem pune la intrebare si ce nu, am putea la fel de bine sa inchidem taraba si s-o dam in neamul ma-sii de educatie si cultura ca degeaba le-am cladit de atatea milenii.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Stiinta

Post by Iavo »

Haha, m-a amuzat partea cu "acceptam fara indoiala originea genetica a unor diferente fenotipice". Nu numai ca originea genetica a diferentelor e pusa la indoiala ci chiar diferentele insasi. E un filmulet pe youtube cu sotia lui Eric Weinstein in care aceasta mentioneaza cateva diferente destul de evidente dintre sexe (modul in care este distribuita grasimea, masa musculara etc), moment in care cativa studenti din audienta se ridica demni si parasesc sala acuzand-o ulterior de "fascism" pe doamna Heather.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Stiinta

Post by DarthZombie »

Traim in epoca in care avem scoli in tari gen Marea Britanie care invata copiii ca si baietii pot avea ciclu, asa ca nimic nu mai este surprinzator.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiinta

Post by Magicake »

Triggerix wrote: 15 Jan 2019, 22:40
Pătrunjelu' wrote: 15 Jan 2019, 22:35 o componenta a common sense ului e ca acesta se schimba in timp
Except it doesn't. :?

E common sense să nu zici chestiile astea în ziua de azi și totuși există un număr considerabil de oameni care o fac. So?
Bineinteles ca fiecare loc si timp are propriul common sense, pentru ca gandirea oamenilor se transforma, din varii motive. Compara de ex politica fata de familie si munca in tarile asiatice, si o sa vezi ca la noi nu-i common sense sa (te prefaci ca) muncesti pana la epuizare cum e in Japonia sau sa-ti pese de concepte gen onoarea familiei.

Doar pana nu demult era common sense in unele regiuni ca negrii nu-s buni decat de sclavie. Asa era societatea atunci, si s-a schimbat intre timp.

Exemplul lui zombie cu carnea de animale e unul bun. S-ar putea sa devina common sense sa mananci carne din laborator pentru ca sacrificiul animalelor e barbarie.

Nu stiu daca zombie se referea la mine cu mesajul pentru ca are reach mare dar vreau sa repet ca NU sunt impotriva discutiilor si nici pro ce zice watson asta, critic doar articolul care e scris ca sa adune reactii precum cea a lui ola. Si o reactie de genul l-a adus pe forum, dar cu mai putine injuraturi.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Stiinta

Post by DarthZombie »

Nu ma refeream la tine, ci la triggerix si ola si altii ca ei care nu vad decat natura taboo a opiniei si atat. Insa de ar fi fost singura problema articolul eram bine, in schimb vorbim de un individ caruia i se retrag titluri si merite pentru ca a deranjat pe prea multi cu ce a spus in ciuda faptului ca "the jury's still out" pe subiectul respectiv.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiinta

Post by Magicake »

Aia a fost cam naspa, da. O fi freedom of speech si expression la nivelul legii/statului dar entitatile private sunt libere sa aplice orice reguli cand vine vorba de asta, in incinta lor. Si cand tot ce e important pentru tine e la entitati de genul... ma rog, se vede din ce pateste Watson.

Probabil poti sa ii dai in judecata, dar cine ar face asa ceva?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Stiinta

Post by DarthZombie »

Discutia asta nu este una despre lege, ci una despre modul in care mediul academic isi desfasoara activitatea in ultimele decenii. Watson e macar in pozitia in care-l loveste mai mult la orgoliu si nu la buzunar, ca la 90 de ani oricum nu mai ai pretentii de activitati foarte intense in domeniu, but it still sucks.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiinta

Post by ola small dickie »

Pătrunjelu' wrote: 15 Jan 2019, 21:57 dar nu prea uitl la altceva decat self-reinforcement gratuit al propriilor idei.


:lol: e cam low hanging fruit si self reinfrocement gratuit??!? de unde au mai aparut si astea? cred ca banuiesc - internetii anilor 2018 2019? in 2019 daca zici ca cineva greseste e self-reinforcement gratuit al propriilor idei. ahh iubesc anii astia

omul era antisemit, misogin si racist. despre ce cacat tot aberati pe aici?
Last edited by ola small dickie on 16 Jan 2019, 07:36, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiinta

Post by ola small dickie »

Iavo wrote: 15 Jan 2019, 23:06 Nici nu vreau sa o dau in relativism moral dar e usor sa vb de la inaltimea unor principii care, coincidenta, se intampla sa fie foarte la moda in societatea de azi.

despre ce vorbesti? antisemtitismul, misoginismul si rasismul sunt hulite si discutate si rediscutate de zeci de ani

pe antisemitism , misoginism si rasism au murit milioane de oameni in ultimele 2 secole. dar nu, sa fii impotriva lor arata niste principii noi, la moda acum. lolex bolex

revening la articol - da, sunt o gramada de oameni mari in diferite domenii care au emis opinii de cacat. la unii trebuie sa desparti viata profesionala de parerile si actiunile personale ca sa nu te ingrozesti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiinta

Post by Triggerix »

Wow, I literally go sleep for a few hours and this happens?

Pe Zombie îl înțeleg, punctul ăsta al lui de vedere se aliniază cu restul de-ale lui. It's just him being him.

Nu e vorba de natura taboo a nimic. E vorba că nu e ok să zici că oamenii de culoare sunt mai proști sau vor să se fută mai mult doar din cauza culorii lor pentru că așa vrei tu. Nu e o opinie, you literally consider someone inferior to you. Și zic din nou, am postat asta pentru a arăta că inteligența și common sense-ul n-au nimic în comun. Nu conteaza timpul despre care se vorbește. Elon Musk acum cateva luni acuza pe cineva că e pedofil fără absolut nici o dovadă, și și el e un om foarte inteligent. Nu știu ce naiba ați deviat atâta când argumentul meu era foarte simplu and it's still standing.

Dar no, văd că reușiți să continuați aici și fără mine, am lucruri mai bune de facut.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests