Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discutii despre masini

Post by caleb »

McWilliams wrote:Am sa opinez ca ala care nu este preocupat de a pastra distanta fata de fundul masinii tale din motive de conducere preventiva, nu o sa aiba minte pentru a intelege ce pagube i-ar produce carligul. In alte cuvinte, stiind ca orice tamponare il scoate vinovat pe cel care intra in spatele altuia, tu vrei sa mizezi pe faptul ca ala te va evita pentru ca bani, nu pentru ca logica/bun-simt?
Nah, nu e vorba de condus preventiv, e vorba mai ales în parcare, fiindcă:

1. E posibil să depășești sensibil 'lungimea alocată' (iar locurile de parcare nu sunt peste tot la fel de generoase precum multe la noi, nici în lungime, nici în lățime)

2. E al dracului de greu de aproximat cât mai ai pânâ intri în cârligul ăla când tu parchezi și ai ca reper doar curul mașinii din față.

3. Nu ai niciun motiv să ocupi locul cu el.

Plus, dacă se împiedică vreo babă de cârlig și se varsă te poate da în judecată.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

poa' sa-mi spune si mie careva cum e cu RCAu?
se face pe masina sau pe persoana (cel care conduce); si daca sunt 2 care conduc aceeasi masina trebuiesc 2 polite?
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Nu stiu daca masina conteaza (presupun ca bifeaza puncte in minus la vechime si la pagube suferite, daca a fost intr-un accident), dar singur conteaza persoana. Diferenta de cost intre mine (sofer cu pana in 5 ani de condus, pana in 10'000 km condusi) si tatal meu (mai multi ani de condus, mai multa distanta acoperita, fara evenimente care sa solicite asigurarea etc.) era de vreo 50% acum cativa ani (sa fie 5, cred), cand conduceam eu masina "familiei". Asa ca mereu facea el RCA-ul pentru masina lui, pe care o conduceam eu. Acum, in prezent... habar n-am. Ca nu ma masor cu nimeni in costul RCA-ului. :lol: Dar presupun ca principiul este acelasi, chiar daca diferentele in cost s-au schimbat intr-o directie sau alta.

Poti incerca sa te joci cu calculatorul de RCA al celor de la eMag (sau oricare, insa cu asta m-am impacat bine). Partea proasta este ca nu iti dau un feed-back pe ce anume creste sau scade costul politei, insa poti incerca mai multe combinatii din care sa deduci ce te avantajeaza si ce nu.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

McWilliams wrote:
sorry, dar nu m-ai lamurit deloc :shock:

calculatorul de pe e-mag imi cere detalii despre masina ce nu le am, serie sasiu, nr inmatriculare .. etc
人は地獄を作った
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

RCA-ul se calculeaza in functie de varsta soferului, vechimea masinii, capacitatea cilindrica si gradul de poluare (acea norma Euro X)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

zme-ul wrote:poa' sa-mi spune si mie careva cum e cu RCAu?
se face pe masina sau pe persoana (cel care conduce); si daca sunt 2 care conduc aceeasi masina trebuiesc 2 polite?
RCA-ul (raspundere civila auto) este o polita de asigurare prin care se asigura persoana. Cu alte cuvinte daca tu tamponezi masina altei persoane (din vina ta) nu va trebui sa platesti tu pagubele cauzate respectivei persoane ci plateste compania de asigurari. Masina proprie o faci pe banii proprii sau pe CASCO.

Daca cineva iti tamponeaza tie masina (din culpa lui) atunci tu iti vei repara masina pe polita lui de asigurare. Cu alte cuvinte degeaba ai tu cel mai scump RCA (la o companie foarte serioasa) daca cel care ti-a lovit masina are o polita ieftina la o companie de 2 lei, va trebui sa te descurci cu respectiva polita.

LA CASCO treaba sta fix invers. In cazul CASCO iti asiguri tu bunul (masina). Deci chiar daca ti-o lovesti de un stalp sau te loveste un alt autoturism iti poti repara masina pe asigurarea ta CASCO.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discutii despre masini

Post by .chester »

Sau iti faci o masina ca in Mad Max si daca cineva iti tamponeaza masina va exploda intr-un glob urias de flacari.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Discutii despre masini

Post by stef »

Eu am avut ocazia sa vad acum 2 ani la un coleg de munca cat timp a trebuit sa umble si in cate locuri ca sa-si repare masina pe RCA-ul primit de la vinovat. Pe atunci aveam si eu masina ca incepator si stateam mereu cu teama sa nu busesc sau sa nu fiu busit, la ce trafic oribil e in Bucuresti.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Discutii despre masini

Post by ne0lith »

Buseste-o mai repede, sa te scapi de-o teama.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

MC wrote:
zme-ul wrote:
pai mah .. ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu :lol:

eu vreau sa inteleg cum sta treaba cu asigurarea: se face pe masina indiferent de nr de soferi, sau se face pe sofer
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

nu conteaza nr de soferi. :))
Dude, poti sa intrebi broker-ul de asigurari orice, fara frica ;) Ei cu asta se ocupa.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

zme-ul wrote:eu vreau sa inteleg cum sta treaba cu asigurarea: se face pe masina indiferent de nr de soferi, sau se face pe sofer
polita de asigurare se face pe numele tau, cu specificarea autoturismului care se asigura
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

@Zme-ul: Sigur conteaza soferul/persoana. De partea de care nu sunt sigur dpdv legal/regulamentar este daca polita lui X (care ar fi si proprietarul) pe masina A poate fi folosita de o persoana Y, cand Y conduce aceeasi masina A. Din ceea ce zice rdo, ar trebui o polita si pentru X, si pentru Y. Caz in care eu am condus in ilegalitate vreo 3-4 ani. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

McWilliams wrote:Din ceea ce zice rdo, ar trebui o polita si pentru X, si pentru Y. Caz in care eu am condus in ilegalitate vreo 3-4 ani. :lol:
Nu, utilizatorul automobilului il poate folosi fara probleme, daca este asigurat pe numele proprietarului
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

mda .. deci m-am lamurit :P
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

ceaa ce zice rdo e corect.
Dude fa o polita RCA pe tine si las-o in torpedo. Nu o sa aiba nimeni probleme daca e oprit de politie.


De ex la mine masina e trecuta pe tacamiu, evident din motive de ieftineala a politei RCA datorita varstei lui si a faptului ca nu a avut incidente niciodata. Insa polita RCA e facuta pe numele meu (soferul efectiv al masinii). Poa sa o conduca si sotia si taicamiu fara sa trebuiasca sa aiba si ei polita RCA pe numele lor.

Nu stiu cum sa explic mai clar :))...
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discutii despre masini

Post by caleb »

MC nu știu exact unde ați făcut voi polița aia, dar dacă RCA-ul e pe numele tău în mod normal pa ieftineală. Cea mai semnificativă reducere este dacă cel care încheie polița RCA are peste 35 de ani și zero incidente. Nu știu exact cum v-ați combinat.
Dacă aș vrea eu să închei o poliță RCA pe mașina lui taică-tu, nu aș putea, de exemplu, trebuie să fiu cumva personal în relație cu mașina aia, contract de comodat sau ceva, fiindcă e obligația proprietarului sau mandatarului să se ocupe de RCA. În schimb taică-tu mă poate menționa ca șofer, fiindcă pe asigurare poți menționa mai mulți conducători.

@zme-ul: Polița o încheie o persoană fizică sau juridică PENTRU o mașină anume. Practic, ea acoperă eventualele daune produse de mașina respectivă. Tot practic, contează și persoana care o încheie, fiindcă dacă ai vârsta peste 35 de ani ai o reducere semnificativă, pe când dacă ai abia 18 plătești la greu. Dar tu, atâta vreme cât conduci o mașină pentru care există RCA valabil, nu ai de ce să te stresezi, indiferent cine a încheiat RCA-ul ăla.

Exemplu: Ai încheiat o poliță RCA pe numele tău pentru un Logan și bușești pe careva în timp ce șofai la bordul Cielo-ului prietenei. Polița ta pentru Logan egal zero, trebuie să existe poliță încheiată pentru Cielo ca să acopere daune. De aia e și obligatorie pentru fiecare mașină.

Deci nu e pentru șofer, ci pentru bolid, însă vârsta și istoricul celui pe numele căruia se încheie polița determină un preț mai mult sau mai puțin favorabil.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

maine, daca nu da draq potop ceva, ar trebui sa am masina in parcare
Skoda Octavia 1.6 benzina sedan - 3400EU adusa direct din germania; 173K pe bord
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

caleb wrote:MC nu știu exact unde ați făcut voi polița aia, dar dacă RCA-ul e pe numele tău în mod normal pa ieftineală. Cea mai semnificativă reducere este dacă cel care încheie polița RCA are peste 35 de ani și zero incidente. Nu știu exact cum v-ați combinat.
Dacă aș vrea eu să închei o poliță RCA pe mașina lui taică-tu, nu aș putea, de exemplu, trebuie să fiu cumva personal în relație cu mașina aia, contract de comodat sau ceva, fiindcă e obligația proprietarului sau mandatarului să se ocupe de RCA. În schimb taică-tu mă poate menționa ca șofer, fiindcă pe asigurare poți menționa mai mulți conducători.
Ai dreptate caleb. Sunt eu idiot si numai stiu ce fac :lol:
Nu stiu din ce motive obscure am ramas cu impresia ca polita RCA e pe mine. E tot pe taicamiu :lol: .

@Z-meul Sa o folosesti sanatos si fara evenimente neplacute. ;)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

MC wrote:@Z-meul Sa o folosesti sanatos si fara evenimente neplacute. ;)
merci

care mai aveti Skoda .. cum spanac se rabateaza oglinzile? se rabateaza? in manual nu gases nici o imagine .. ze germans citire niet
am gasit eu ceva manual in eng de la Octavia II, e similar, dar nu e structurat la fel

alta chestie: nush ce ulei sa pun la motor
nivelul, la rece, e pe la mijlocul zonei punctate pe joja dar ceva sub - in manual zice ca nu-i urgenta dar ar trebui tinut cont si completat
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests