Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Discutii despre masini

Post by ne0lith »

Trebuia sa prinda si 1340 km/h ca sa fie perfect.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by joonior_bmf »

oh GTFO :lol:
phpBB [video]
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

Mă, poate mă lămurește și pe mine careva, de ce pun ăștia pe o conservă gen Yaris la 90CP kilometraj care merge până în 220km/h? Nici de pe-o stâncă dacă te arunci în hău cu una nu prinzi atâta.
dump CHA
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

Marketing. Pentru ca n-o sa cumpere nimeni o masina care are in bord maxim 140.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

Astia la masini entry level nu stau sa faca indicatoarele alea diferite. De multe ori cadranul ala e la fel pe diferite modele sau motorizari.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discutii despre masini

Post by vulp »

actualmente toyota yaris are un coeficient al frectiei de c=0.29 ceea ce e cam bun.

cu motorizarea cea mai buna (106 calutzi), asta rezulta in viteza maxima de 216.4 km/h. asta fara frectzie. la vale probabil merge si mai iute. la 90 calutzi, nihaha, rezultatul e de 205.7 km/h.

oricum, personal n-as recomanda sa depasesti 160-180 km/h cu ea... asta pe o autostrada "ca-n afara"

Code: Select all

http://www.wolframalpha.com/input/?i=%28%282*78000%29%2F%281.26*0.57%29%29^1%2F3+m%2Fs+in+km%2Fh

http://www.wolframalpha.com/input/?i=%28%282*67000%29%2F%281.26*0.57%29%29^1%2F3+m%2Fs+in+km%2Fh

bazat pe

https://metinmediamath.wordpress.com/2013/12/14/how-to-calculate-maximum-car-speed-examples-mercedes-c-180-bugatti-veyron/
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

I'm seriously thinking about buying this car:

User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Cu acel pachet R-Line chiar arata bine. In plus e burdusita de optiuni. Insa si pretul cu toate optiunile respective probabil ca se apropie de 30.000.
O sa o iau in calcul ca masina pentru sotie.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

^ yep, full-option cred ca se duce in 30k, dar cu 20-22k cred ca iti iei o masina buna
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

Eu n-aș da bani în plus pe VW când ai variante gen Toyota, Honda, Mazda etc. Unde mai pui că de 30mii Euro îți iei CLA rulat pt reclamă (sub 10000km). Sau Mazda6 full option :lol:
dump CHA
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

sebas wrote:Unde mai pui că de 30mii Euro îți iei CLA rulat pt reclamă (sub 10000km).
Asa, si ai bani de piese de CLA cand se strica ceva? :lol:
Dilema eterna: sa iti cumperi masina noua sau de aceiasi bani sa-ti iei ceva second dintr-o clasa superioara.
Dupa 5 ani de condus masini second, prefer sa bag 20k intr-o masina noua decat aceiasi bani intr-un cazan Audi/BMW/Merc care se poate strica a doua zi si te baga in faliment pt reparatii.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

Mă refeream la faptul că în 30k ai posibilitatea să prinzi o ocazie pentru un Mercedes, nu mă refeream să-și ia cineva mașină de lux dacă încă stă în chirie sau n-are ce mânca. Evident că dacă n-ai bani de piese/Casco nu te bagi.

Tot așa dacă iei nouă se merită să aștepți faceliftul unui model și să iei ceva de pe stocul de care reprezentații încearcă să scape repede. De exemplu cu câteva luni înainte de faceliftul la Peugeot 508 Eurial ofereau reducere de la 28k la 21k.
dump CHA
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

N-a vorbit nimeni de 30k, bugetul meu ar fi de 20-22k (daca ma hotarasc pt masina noua).

Si in banii astia mi se pare ca merita mai mult sa iau o masina noua cu ceva optiuni bune pe ea, cum e cea la care am facut referire anterior, din segmentul compact, robusta, cu un motor de 1.5-2.0 sprinten, care are piese la preturi rezonabile, decat sa ma arunc la un avion din 2011-2012 la care daca s-a stricat ceva ma uit cu drag la ea in garaj :D
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

Trebuie sa te gandesti cand vrei sa iti schimbi masina. In general o masina o schimbi la 5-7 ani, 10 daca te intinzi. Estimezi ca in 5-7 ani vei putea sa dai aceasi suma pe o masina? E mai bine sa dai 10 mii pe o masina de 4-5 ani vechime pe care sa o schimbi in 5 ani decat sa dai 20 de mii pe o masina noua pe care sa o schimbi in 10 ani.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

Formula ta in teorie suna rezonabil, dar s-ar putea ca in 5 ani pt o masina second sa bagi mai multi bani in reparatii decat pt una noua in 10 ani
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

De ce? O masina veche de 5 ani pe care o mai folosesti inca 5 aduna tot 10 ani de activitate. Garantia e, in general, pana in 5 ani. De fapt e vreo 2 ani cu optiunea sa platesti mai mult pentru garantie extinsa. Deci daca tu o iei azi veche de 5 ani si o mai folosesti inca 5, ai 5 ani de platit reparatii. Daca o iei noua azi si o folosesti 10, ai tot 5 ani de reparatii. Ideal ar fi sa-ti iei masina noua, garantie extinsa si o schimbi cand iese din garantie. Asa mergi la sigur. Dar pretul pt o masina noua e cam dublu fata de pretul pt aceasi masina veche de 5 ani. In cazul tau 10 mii de euro mi se pare o suma foarte mare sa bagi in piese/reparatii intr-o masina in 5 ani de zile. Tre sa fii extra ghinionist. Iar daca iti pasa atat de mult de pretul pieselor/reparatiilor, poate ar trebui sa te gandesti la o masina mai ieftina pe care sa o schimbi mai des. Cum am zis, masina trebuie sa iti permiti sa o folosesti, nu doar sa o cumperi. De regula majoritatea banilor se duc in reparat busituri, ceea ce trebuie balansat cu costul unei asigurari CASCO. La o masina de 20 de mii noua nu cred ca dai pe casco mai putin de 800euro anual (la o firma decenta, nu la de-al de astra/carpatica sau alti tepari falimentari notorii).
Ti-am zis, gandeste-te bine cat timp vrei sa tii masina. Ideal, la varsta ta (banuiesc ca nu esti pensionar) e 5-6 ani de zile. Iti permiti sa dai aceasi suma de bani in 5 ani? Indiferent ce masina iti iei, noua sau SH, tot o sa te gandesti sa o schimbi dupa vreo 5 ani. Cam asa ar trebui sa-ti faci calculele.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discutii despre masini

Post by Waaagh! »

In afara de sekaba, isi mai schimba cineva din galaxie masina la 5 ani?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4673
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discutii despre masini

Post by Magicake »

Ai fi surprins, cunosc pe cineva care-si schimba masina din 2 in 2 ani. Problemele lui sunt total diferite si se rezuma la "imi place mai mult negru sau alb la optiunea asta de 15 mii de euro?" pe site-ul cu latest Mercedes. E crazy stuff cum povesteste super casual despre astea, de parca toti restul ar fi pe aceeasi lungime de unda :lol:

LE:
Masina mea (VW Passat 2004) a stat in familie timp de vreo 10 ani si initial a fost luata SH cu jumate de an de folosire. Nu as schimba-o decat daca as avea suficienti bani pentru o masina de lux. Otherwise, it does the job perfectly.
Last edited by Magicake on 17 Jun 2017, 20:42, edited 2 times in total.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

sekaba wrote:De ce? O masina veche de 5 ani pe care o mai folosesti inca 5 aduna tot 10 ani de activitate.
Pentru ca nu stii in primii 5 ani cum a fost folosita masina aia, ce piese de 2 lei a bagat in ea la reparatii, ce accidente a avut, etc.

Pe de alta parte, asa cum remarcau si altii adineauri, nu-mi iau masina sa o schimb in 5 ani. Daca merge bine si sunt multumit de ea, pot sa o folosesc si 10+ ani.
Bineinteles, daca in viitor am o situatie financiara mai buna decat azi si n-am ce face cu banii, pot sa-mi schimb masina linistit.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

Waaagh! wrote:In afara de sekaba, isi mai schimba cineva din galaxie masina la 5 ani?
Cand esti mai tanar e normal sa nu vrei sa ramai intepenit cu o masina. Iti iei azi o masina noua cu 20 de mii si o vinzi in 5 ani cu 10 mii, mai pui 10 mii si iei iei alta masina de 20 de mii. Deci, exceptand prima achizitie, tu dai 10 mii de euro la fiecare 5 ani, adica 167 euro pe luna. Daca vrei sa o tii 10 ani o s-o vinzi cu 5 mii, deci mai tre sa pui 15 mii de euro la fiecare 10 ani pentru a-ti lua de fiecare data o masina noua de 20 de mii de euro. Adica 125 de euro pe luna. Deci diferenta dintre o masina noua de 20 de mii la 5 ani fata de una la 10 ani este de aproximativ 40 de euro lunar. Dar STAI, pentru 5 din aia 10 ani o sa platesti reparatiile (sa zicem 200 de euro pe an in ultimii 5 ani, o suma pe care banuiesc ca rdo o s-o considere prea mica :) ) dar na, si costul cu asigurari gen CASCO o sa scada un pic, asa ca poate se echilibreaza. Dar ce te faci daca incepe sa-ti pice turbina sau mai stiu eu ce cand iese din garantie? Deci pentru 40 de euro in plus pe luna (presupunand ca nu o sa bagi prea multi bani in reparatii in ultimii 5 ani) vrei sa spui ca nu merita sa iti schimbi masina de 20 de mii la 5 ani, cand iese din garantie? Sincer daca te uiti la 40 de euro lunar, mai putin ca un joc AAA, eu cred ca nu e o idee buna sa-ti iei masina de 20 de mii.

Deci da, daca e sa-ti iei masina noua, eu zic ca merita s-o schimbi la 5 ani.

Pentru una SH calculele sunt mai complicate pt ca norocul are o pondere mai mare, dar si piata este ciudata, in sensul ca unele masini se depreciaza mai mult ca altele. Parintii mei au luat prin 2005-2006 un volvo s40 din 2000-2001 din Germania cu 10 mii si l-au vandut in 2009-2010 cu 4 mii (in conditiile in care piata era in cadere atunci datorita crizei, in mod normal masina ar fi facut peste 5 mii lejer). In tot timpul cat au avut-o au trebuit sa schimbe o singura data un filtru de benzina in afara reviziei, vreo 70 ron. Asta a fost costul cu reparatiile in 4-5 ani. Noroc. In 2009-2010 si-au luat un Citroen C4 nou cu vreo 16 mii de euro, pe care inca il mai au. De cand a iesit din garantie pana acum cred ca au bagat vreo 1500euro in ea, iar acum doua zile s-a stricat compresorul de la aerul conditionat. Ghinion.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests