Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

sebas wrote:Sau Mazda6 full option :lol:
Bro. Nu degeaba sunt Mazda ieftine. For real.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discutii despre masini

Post by caleb »

Ce mă distrează pe mine cum vorbiți despre mașini de 30k euro și costuri de '1xx euro pe lună' pentru exploatări pe 5 ani. Ai de plătit RCA, impozit, consumabile pentru revizii, motorină/benzină și la 30k dacă nu ești făcut grămadă, CASCO. Plus că tot ce înseamnă planetare, capete de bară bieletă, arcuri, amortizoare, ambreiaj cu/fără volantă etc. etc. etc. nu intră în garanție nici la mașini noi. Costuri de 1xx euro pe lună nu ai pe 5 ani nici cu cel mai prăpădit Logan.

Iar faza că după cinci ani încep să pice musai diverse pe mașină și bagi în reparații e atât de relativă încât nu prea merită discutată nici pentru același model de mașină. Poți să iei una nouă care să fie efectiv o troacă după 5 ani și la fel de bine un second vechi de 8 ani pe care să-l rulezi încă 8 și să se țină super bine, cu schimbat mai mult accesorii și chestii la revizie. E o fucking loterie din toate punctele de vedere.

Dunno, eu mi-am luat acum 2 ani și ceva Duster vechi de 5 ani și în afară de revizii i-am schimbat la sfârșitul anului trecut brațele față + bieletele și câteva mărunțișuri (vreo 900 de lei), urmează amortizoare pe gaz (vreo 1600-2000 cu tot cu manoperă), ceea ce la drumurile noastre nu mi se pare surprinzător. Dat fiind că l-am luat la jumătate din prețul lui nou (care oricum nu merită) în stare excelentă, condus bine și îngrijit, mi se pare o afacere bună. Nu cred să acumulez în următorii trei ani piese/reparații neforțate care să facă investiția totală să sară de 2/3 din prețul full, plus că nici CASCO-ul nu costă ca pentru unul nou, ceea ce cu excepția daunei totale, te super avantajează.

Dar eu gândesc ca un #sărac. :P
Last edited by caleb on 17 Jun 2017, 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

@filla
Nu știu la ce te referi. În toate statisticile de fiabilitate (JDPower, consumer report etc.) pe care le-am citit, sunt în top. Eu la a mea am schimbat fix o baterie de telecomandă în 3 ani de când am luat-o. Urmează ștergătoarele.

@caleb
Costurile pe care le enumeri tu țin și de regimul de condus și numărul de km pe care-l faci, nu de vechime neapărat. Evident că dacă iei o mașină nouă și o bagi cu viteză prin gropane sau faci mia de km pe săpt ai să ai probleme cu ea în primii 5 ani.
dump CHA
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

Costurile alea sunt inevitabile. Ca iti iei masina la 5 ani, la 10 ani, noua sau SH, tot dai bani pe benzina, asigurari, revizii etc. Eu am calculat doar cat de pagubos e sa-ti schimbi masina noua la 5 ani vs 10 ani si a iesit 40 de euro lunar. Banii pentru combustibil, consumabile, revizii etc sunt la fel in ambele cazuri.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

ce recomandati in aprox 6mii EU pt condus 99.99% in afara orasului?
kilometraj estimat - 6k / an
人は地獄を作った
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

zme-ul wrote:ce recomandati in aprox 6mii EU pt condus 99.99% in afara orasului?
kilometraj estimat - 6k / an
Dacia Duster
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

rdo wrote:Dacia Duster
gluma buna
eu credeam ca vb serios
人は地獄を作った
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

sebas wrote:@filla
Nu știu la ce te referi. În toate statisticile de fiabilitate (JDPower, consumer report etc.) pe care le-am citit, sunt în top. Eu la a mea am schimbat fix o baterie de telecomandă în 3 ani de când am luat-o. Urmează ștergătoarele.
Poate nu ai citit bine, Mazda 6 e la fel de aproape de top cum sunt eu aproape de 2metri. Mazda, si in special Mazda 6, sunt masini construite ieftin si bizar cu o gramada de chichite cu un resale value de zici ca vinzi boxeri purtati. Totul depinde insa de sofer si daca esti sofer calm, linistit si nu te chinuie ultimul film Fast & Furious sunt mari sanse sa nu ai multe probleme pe parcursul a cativa ani.

Am vrut si eu Mazda 6 in 2014, masina avea 4 ani si tipul mi-o vindea cu GBP 3500, nu intelegeam care e teapa. S-a chinuit s-o vanda atat de mult incat a decis sa o tina pentru el decat sa o dea pe asa bani putini.

@zmeul, la 6000 ai de ales intre VW si VW. Daca nu te deranjeaza sa vezi inca 300 de masini ca a ta oricand iesi pe strada: VW.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

zme-ul wrote:gluma buna
eu credeam ca vb serios
dar vorbeam serios, Duster e o masina f buna pt ce ai zis ca-ti trebuie
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

filla wrote:S-a chinuit s-o vanda atat de mult incat a decis sa o tina pentru el decat sa o dea pe asa bani putini.
Nu vorbeam de resale value ci de fiabiltiate si raport calitate-pret. Din astea 2 puncte de vedere nu cred ca vorbim despre aceeasi masina. https://www.youtube.com/watch?v=HyMoZoRLc8Q
dump CHA
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

zme-ul wrote:
rdo wrote:Dacia Duster
gluma buna
eu credeam ca vb serios
De ce crezi ca e o gluma buna? Duster este o masina buna, intr-o alta liga fata de Logan/Sandero
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discutii despre masini

Post by caleb »

sekaba wrote:
zme-ul wrote:
rdo wrote:Dacia Duster
gluma buna
eu credeam ca vb serios
De ce crezi ca e o gluma buna? Duster este o masina buna, intr-o alta liga fata de Logan/Sandero
Avut Logan, Duster e incomparabil mai bun din absolut toate punctele de vedere. Ce aș adăuga este că pentru un consum de 4,x / 100, viteza de croazieră e undeva între 90 - 110 km/h (să zicem 100), altfel papă încă 1-1,5l pe la 130 și posibil încă pe atât dacă o duci 150-160. Eu am scos și Brașov-Cluj în sub 3 ore și vreo 40 de min cu 4,6l/100 dar era liber și am putut merge exact cum am vrut.
Cel puțin 4x2 86CP, cele 4x4 papă sensibil mai mult, plus că e mai enervantă cutia cu 6 viteze în oraș (faci 1-2-3-4 de-ți iese pe nas, fiindcă 1 ține și loc de reductor). Pentru exclusiv afară și cărat mult stuff, un Logan MCV ar putea fi o alternativă bună (ăla diesel cu 90 CP), de la Dacia cel puțin. Și sigur găsești un MCV nouț și OK în banii ăia. Și nu, nu e o mașină rea deloc, cu atât mai mult dacă ai și chestii de cărat relativ des.

Pe mine însă m-a surprins cât de fâșneață și manevrabilă este în oraș. E super ușor de parcat/încăput cu ea și odată ce te obișnuiești zboară. Nu prea sare consumul de 7-7,5, asta în aglomerație mare, iarna, cu încălzire and shit, pur informativ. De obicei e mai aproape de 5,5-6.

La drum lung e confortabilă, mult mai ok decât un Logan, evident nu la fel precum un BMW seria 3 dar no :) Ideea e că-s multe 'ascuțite' pe-afară și aduse de boi aici la vânzare, nu lua decât de la primul proprietar, personal, cu acte și toate cele, dacă cumva îți vine ideea creață să iei așa ceva.

Mie, cu toată considerația pe care o am pentru confortul și dotările de pe merțane, audi-uri și alte astea, nu pot să spun că îmi lipsesc. Adică, e clar, pe autostradă mă fac titirez unii și dacă bag eu 150-160, dar partea interesantă e că pe drumuri județene mai proaste ei reduc la 70-80, eu sunt tot peste sută :)
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

sebas wrote:
filla wrote:S-a chinuit s-o vanda atat de mult incat a decis sa o tina pentru el decat sa o dea pe asa bani putini.
Nu vorbeam de resale value ci de fiabiltiate si raport calitate-pret. Din astea 2 puncte de vedere nu cred ca vorbim despre aceeasi masina. https://www.youtube.com/watch?v=HyMoZoRLc8Q

Ok, arata-mi fiabilitate de top si raport calitate/pret la asa masina. Pentru ca pe asta se si bazeaza, in parte, re-sale value.

Pentru ca Mazda, si mai ales Mazda 6, sunt fix mediocre la fiabilitate, poate bun ca pret/calitate pentru ca pretul e intr-atat de mic incat nu speri sa ai calitate.

Buhnici, really? Sper ca nu-ti iei masina vreodata luandu-te dupa el.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Da' telefoane? Telefoane pot sa-mi iau luandu-ma dupa el? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discutii despre masini

Post by zme-ul »

rdo wrote:dar vorbeam serios, Duster e o masina f buna pt ce ai zis ca-ti trebuie
nu era vb de Duster ci de pret
cel mai basic Duster nou, e ~11000EU - si daca e sa ma uit comparativ la valoarea unui Logan 2nd, un Duster la 6k EU e muncit nu gluma

@filla
de ce VW?! sunt scumpe si nu sunt cu nimic mai speciale - si sa te mai puna draq sa dai peste una cu EGR ..... se umple galeria de admisie cu ulei si depozit de carbon de nu te vezi
daca e VW, Skoda Octavia ce are?!

sau de ce VW cand exista Opel
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

EGR-ul sa curata relativ usor la un service si nici nu costa o avere.
In jur de 150-200 lei.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

filla wrote:
sebas wrote:Ok, arata-mi fiabilitate de top si raport calitate/pret la asa masina.
Re-sale value e dat in primul rand de popularitate. Un VW il vinzi usor pentru ca oricine se gandeste sa-si ia o masina are in vedere VW. Acel oricine n-o sa faca research de reliability pe generatia masinii sau n-o sa mearga macar pe la service-uri sa intrebe, o sa se bazeze pe ce zic Gogu si Gugu la o bere si pe ce a acumulat el in pareri, ca deh, daca Octavia 1 si 2 erau beton si asta noua tre sa fie.

Dar daca insisti, JDPower Mazda6 2014: http://europe.jdpower.com/node/7681/?pc ... %7C%7C2014
4/5 e bine sau punem taxa Buhnici sa-l facem 3/5?

Anyway, banuiesc ca e clar ca vorbim despre generatia de Mazda de dupa 2014 si nu cele mai vechi.
dump CHA
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

zme-ul wrote:
rdo wrote: @filla
de ce VW?! sunt scumpe si nu sunt cu nimic mai speciale - si sa te mai puna draq sa dai peste una cu EGR ..... se umple galeria de admisie cu ulei si depozit de carbon de nu te vezi
daca e VW, Skoda Octavia ce are?!
VW sunt scumpe? Mai scumpe decat cine? Pentru Romania mi se pare ca e masina ideala: ieftina, consuma putin, merge bine, merge mult, piese ieftine, reparatii usoare, etc. Passat daca vrei mai mare, Golf daca o arzi prin oras. Etc. Nu spun ca e solutia ideala, spun ca e solutia ieftina si comuna si chiar isi face treaba. Partea proasta? Everyone has 3 of them.

De ce nu Skoda? Skoda e misto, dar din cate stiu e mai scumpa decat un VW asemanator. Si Opel e mai jos decat VW.

@Sebas, boss, ce mi-ai dat tu acolo nu are treaba cu reliability. Mazda nu e masina de top la reliability. Get over it. Nu e mare chestie, imi spui ca tine de popularitate pretul de vanzare? Pai de ce nu e populara? Ca de aratat bine arata extrem de bine(au culoarea aia rosie misto), par echipate super, etc. De ce nu se vand? Ca au probleme cu motorul? Da, o mazda e o masina ok pentru primii 3 ani de zile si daca ai noroc chiar si dupa. Dar pretul scade rau dupa 3-5 ani fiindca au foarte multe probleme exact acolo unde nu vrei: la motor, transmisie, etc.

Repet: mazda e o masina buna pentru ceea ce este: ieftina si cute. Pentru cei care prefera noi e o masina buna pentru cativa ani si ieftina la intretinut, pentru cei care-si iau SH e o masina care e foarte ieftina pentru o masina relativ noua. Dar cu siguranta nu e the best deal around.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre masini

Post by sebas »

OK, eu m-am obosit sa-ti dau link la o companie de research care tocmai asta face, studii de reliability. Transmite si tu un argument ceva, sa inteleg pe ce-ti bazezi parerea.
dump CHA
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Discutii despre masini

Post by filla »

http://www.jdpower.com/cars/Mazda/MAZDA6--Sedan/2016 3/5
http://www.jdpower.com/cars/mazda/mazda6/2015 2/5
http://www.jdpower.com/cars/mazda/mazda6/2014 2/5

Etc. Tu mi-ai dat linkuri de customer satisfaction sau ce parere are X despre service-ul Mazda. Mazda 6 e average.

Te-ai obosit cam tare.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 14 guests