Tenis

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Rafael Nadal to US Open semifinals after 5-set thriller vs. Dominic Thiem
Top seed Rafael Nadal is into the semifinals of the US Open after beating Dominic Thiem, the ninth seed, in a five-set thriller on Tuesday evening, 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5). Nadal, the favorite going into the US Open, will face the third-seeded Juan Martin del Potro in the semifinals.
Meci de aproximativ 5 ore. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Tenis

Post by ne0lith »

What a match. Thiem a jucat foarte bine per total, daca reuseste sa fie ceva mai constant la nivel mental, ma astept sa fie cel mai bun din generatia noua in anii urmatori. It sure as hell ain't gonna be Zverev lol. Mi-a placut si cum a jucat Nadal, evident, dar pare sa aiba probleme din ce in ce mai mari vs jucatorii cu serviciu puternic. Sper sa-l mai tina corpul 1-2 ani la nivelul actual.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

ne0lith wrote: 5 Sep 2018, 09:43 Sper sa-l mai tina corpul 1-2 ani la nivelul actual.
You're hoping for too much. Îmi place Nadal, dar jocul lui e foarte obositor și omul are peste 30 de ani și se vede deja că nu prea îl mai ține corpul. Sper să mai joace anul viitor și după să se retragă în glorie. Nu să facă la fel ca Hewitt care a jucat (și încă joacă dacă nu mă înșel) până nu mai știe nimeni de el.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Tenis

Post by ne0lith »

Dopajul actual e foarte avansat tho.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

Cred că fără o accidentare Nadal mai prinde 1 an la forma actuală. A fost foarte fain meciul, deși am prins doar finalul, și mie mi-a plăcut cum a jucat Thiem.

Eu nu prea țin la retragerea în glorie, mi se pare că dacă unui jucător îi face plăcere să joace, poate să joace și după ce i-a trecut vremea, mai ales dacă a demonstrat deja tot ce avea de demonstrat. Nu mă aștept la așa ceva de la Federer sau Nadal însă, au fost prea high level. Ei nu au poposit ocazional la vârf, au fost vârful mare parte din carieră, cred că e greu să te obișnuiești cu altceva.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Da, dar pierzi din vedere ca, daca nu se retrage in glorie, se strica statistica. Si fereasca Sfantul sa se strice statistica lui Federer, cu 1 infrangere la 7 victorii (random example).

Mie mi-a placut Hewitt. Mie imi place Murray. Care are ghinionul sa fie "contemporan" cu Federer sau cu Nadal sau cu Djokovic. Deci, exceptand vreo catastrofa naturala sau vreun avans in dopaj, Murray nu va fi niciodata punct de referinta in tenisul masculin cum au fost/sunt ceilalti trei. Si nici nu pot zice ca Murray crestea spectaculos in joc, de la an la an, pana la accidentare. Dar asta nu inseamna ca trebuia sa se retraga in glorie, imediat dupa US Open 2012 sau dupa ce a ajuns No. 1. Vorba lui TG, o sa conteze mai mult daca fac fata dpdv fizic (nu se accidenteaza repetat, nu e o corvoada sa termine un turneu) decat ca nu mai sunt in varful lantului trofic.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

NAOMI OSAKA BECOMES FIRST JAPANESE PLAYER TO WIN MAJOR SINGLES FINAL
Naomi Osaka won the U.S. Open to become the first Grand Slam champion from Japan, beating Serena Williams 6-2, 6-4 after the American was penalized one game for a third code violation.

Williams was given three code violations by chair umpire Carlos Ramos, the third leading to an automatic loss of a game in the second set.

At U.S. Open, power of Serena Williams and Naomi Osaka is overshadowed by an umpire’s power play

Below him, Williams vented, “You stole a point from me. You’re a thief.”
There was absolutely nothing worthy of penalizing in the statement. It was pure vapor release. She said it in a tone of wrath, but it was compressed and controlled. All Ramos had to do was to continue to sit coolly above it, and Williams would have channeled herself back into the match. But he couldn’t take it. He wasn’t going to let a woman talk to him that way. A man, sure. Ramos has put up with worse from a man. At the French Open in 2017, Ramos leveled Rafael Nadal with a ticky-tacky penalty over a time delay, and Nadal told him he would see to it that Ramos never refereed one of his matches again.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Umpire Carlos Ramos has history of being stickler for violations
Here’s a look at some of Ramos’ history:


– In May 2016 at the French Open, Ramos asked Venus to tell her coach to stop giving hand signals. Venus defended herself and said she wasn’t cheating or looking at her coach.

– In 2017 at the French Open, Novak Djokovic was given a fault on his serve by Carlos Ramos for time violations. He then received a code violation for unsportsmanlike conduct after yelling.

– In 2018 at Wimbledon, Ramos gave Djokovic a code violation for slamming his racquet into the ground. Djokovic later complained about a double standard from Ramos, who did not penalize Kei Nishikori for something similar.

– In 2017 at the French Open, Ramos called a time violation on Rafael Nadal. Nadal thought the call was selectively enforced and said he was not satisfied with it.

– In 2016 at the French Open, Ramos called Nick Kyrgios for a code violation for yelling at a towel boy. Kyrgios accused Ramos of having a double standard and was described as “mystified” by the penalty.

– In August 2016 at the Olympics, Ramos called Andy Murray for a code violation for saying “stupid umpiring.”

– In July 2017, Ramos called Andy Murray for a time violation for playing too slowly. Murray acknowledged he had been warned before receiving the violation but was still bothered by it.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

CTP:

"Serena i-a dat cu stadionul în cap copilei Naomi

Ca s-o învingă 6-2, 6-4 pe marea Serena, copila Naomi Osaka (20 de ani) a jucat un tenis amețitor în prima ei finală de Grand Slam. Nu știu când am văzut-o ultima dată pe Serena Williams depășită atât de evident și sistematic în forță a loviturilor, viteză de deplasare și unghiuri. Nu-mi amintesc când o adversară i-a fost atât de clar superioară în utilizarea armei ei principale: serviciul.

Dar Naomi a rezistat și la ceva chiar mai dur decât „croșeele” Serenei. Frustrată și nervoasă pentru că nu avea ce să-i facă japonezei, americanca i-a aruncat stadionul în cap. Răcnetele ei înlăcrimate la adresa arbitrului Carlos Ramos, pe care l-a calificat drept „mincinos” și „hoț”, susținute de huiduielile publicului, au creat o presiune psihologică uriașă asupra cu nimic vinovatei Naomi Osaka.

Ce s-a întâmplat?

Antrenorul Serenei, arogantul Patrick Mouratoglou, i-a făcut din tribună, chiar de două ori, cu ambele palme, semnul pe care îl știu toți oamenii de tenis: „Avansează în teren, du-te peste ea!”.

O indicație tactică limpede-lacrimă, înregistrată în prim-plan de camerele de luat vederi și sesizată de arbitrul Ramos.

Așa ceva se numește „coaching” și este interzis în orice meci, pe orice teren din lume. Dacă vă amintiți, în finala Australian Open, Darren Cahill a încălcat aceeași regulă, sfătuind-o prin gesturi din tribună pe Simona Halep. Și a fost penalizată Simona.

Acesta este regulamentul. Că nu e bun, că ar putea fi schimbat, cum se lamenta diversionist după meci Mouratoglou, e cu totul altă discuție.

Nu contează dacă jucătoarea a văzut sau nu gestul. Contează ce a făcut antrenorul. Și pentru greșeala lui, e penalizată jucătoarea, cu avertisment. Exact asta a făcut, sever, dar cât se poate de corect, arbitrul Ramos.

Serena s-a dus la el și, pe un ton ridicat, i-a spus că ea nu a văzut nimic și că nu-i corect să fie penalizată. Ceea ce arată un lucru uimitor: o jucătoare de vârsta și cu experiența Serenei Williams nu cunoaște toate regulile tenisului – sau nu vrea să țină seama de ele.

Meciul a continuat cu o Naomi Osaka recuperând de la 1-3 în setul 2. Orbită de furie, Serena a făcut zob racheta de pământ dintr-o singură lovitură, că ei nu-i trebuie mai multe, ca Simonei.

Asta se numește „racquet abuse” și se pedepsește tot cu avertisment, pe care Carlos Ramos i l-a dat imediat. Dar regulamentul mai spune: la două avertismente, jucătorul este penalizat cu pierderea unui punct. Prin urmare, Osaka a început să servească de la 15-0.

Serena a explodat. I-a urlat arbitrului că îi datorează scuze, că ea nu a trișat în viața ei – ceea ce o cred. După care au urmat insultele. Ramos a aplicat din nou, dur, Codul: pentru „verbal abuse” la adresa arbitrului, jucătoarea este penalizată cu pierderea unui ghem. 5-3 pentru Osaka.

Cu greu, Serena a putut fi convinsă de oficialii chemați pe teren să reia meciul, încheiat în stil de mare campioană de o Naomi care a reușit, de necrezut, să nu-și piardă concentrarea în infernul de pe Arena Arthur Ashe.

Serena și-a mai reparat imaginea îmbrățișând-o pe timida și respectuoasa Osaka și spunând ce a văzut o lume întreagă: că japoneza a fost mai bună.

Totuși, această finală US Open lasă o amintire destul de amară: cea mai mare jucătoare de tenis a tuturor timpurilor a demonstrat că știe cel mai bine să câștige, dar mai are mult de învățat la dificilul capitol a ști să pierzi..."

https://republica.ro/serena-i-a-dat-cu- ... ilei-naomi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Eu nu pot să-l iau în serios pe CTP exact pentru că scoate inepții de genul presărate cu câteva informații adevărate, pe lângă faptul că nu are nici o treabă cu tenisul omul. El e inginer, scriitor, jurnalist și ce-o mai fi el pe acolo, adică părerea lui e la fel de educată ca a mea și a ta când e vorba de tenis, mă rog, larg vorbind, pentru că părerile lui nu sunt educate.

Ceea ce a făcut Patrick Moratoglu când i-a fost atrasă atenția Serenei nu a fost coaching, atunci doar i-a arătat thumbs up. Și și alți jucători și antrenori fac asta la Grand Slam-uri destul de des și nu li se atrage atenția. Singurul care pare să aibă constant o problemă cu asta e Carlos Ramos.

Când s-a dus Serena să îi spună lui Ramos ce avea de spus, la început a vorbit frumos. Am văzut scena. După aceea a ridicat tonul, pentru că era într-o situație foarte emoțională. Era o finală de Grand Slam, putea să facă istorie și să o egaleze pe Margaret Court la 24 de Grand Slam-uri, tocmai se întorsese în circuit nu de curând, mulțimea țipa. S-a simțit neîndreptățită pe bună dreptate. În 2017, când Nadal i-a spus lui Ramos că se va asigura că nu va mai arbitra nici un meci de-al lui, nu i s-a luat nici un punct lui Nadal. Acum i s-au luat două Serenei (lucru care a dus la pierderea unui game important).În plus, Serena nu i-a vorbit urât și nu l-a jignit decât când i-a spus ”thief„. Nu merita toate penalizările pe care le-a primit.Ramos are un record destul de „bun” când e vorba de altercații de genul cu jucătorii de tenis iar comportamentul lui nu a fost deloc normal și nu a respectat nici un regulament când i-a luat toate punctele alea Serenei.

Serena nu a făcut asta pentru a o submina pe Osaka, nu ar face niciodată așa ceva. Putem să zicem că a făcut la fel în meciul cu Clijster, în semifinale la US Open în 2009, ceea ce nu e adevărat. Egoul ei e mare, recunosc, dar la 23 de Grand Slam-uri și eu m-aș simți jignită să mi se zică pentru prima oară în 23 de ani de când joc tenis că-mi face antrenorul semne. Serena nu e sore loser, la ea nu a fost niciodată vorba despre asta. De ce atunci când a bătut-o Kerber la Australian Open și și-sa câștigat primul GS Serena o aplauda și era toată un zâmbet? Serena a fost cea care a rugat mulțimea să nu mai țipe și să reacționeze așa cum trebuie. Ea nu controlează mulțimea 100% și ar fi fost absurd să nu zică ceea ce crede când se simte furată doar pentru că există oameni ca CTP acum care mănâncă rahat


A greșit și Serena, mai ales pe fundal emoțional, dar a greșit și Ramos, mult, și chiar a fost abuz de putere din partea lui.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Am vazut mai multi indivizi trecand pe rosu - si pietoni, si soferi deopotriva. Singurul care pare sa aiba constant o problema cu asta este politistul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Tenis

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Triggerix wrote: 9 Sep 2018, 10:01El e inginer, scriitor, jurnalist și ce-o mai fi el pe acolo, adică părerea lui e la fel de educată ca a mea și a ta când e vorba de tenis, mă rog, larg vorbind, pentru că părerile lui nu sunt educate.
Din ce țin minte a câștigat un concurs de tenis acum câțiva ani:

https://adevarul.ro/news/sport/jurnalis ... index.html
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Tenis

Post by Cristan »

A câştigat mai multe. Omul joacă destul de mult tenis şi participă şi la turnee de seniori - turnee ITF.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Asta nu înseamnă că are dreptate totuși, mai ales când vorbește despre comportamentul anumitor jucători, lucru pe care îl face destul de des. Dacă vorbea strict despre tenis și tactici și alte lucruri de genul, era okay, dar e prea subiectiv ca să poată fi luat în serios. Cel puțin pentru mine.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

U.S. Open 2018: Billie Jean King backs Serena Williams, calls out 'double standard'
When a woman is emotional, she’s “hysterical” and she’s penalized for it. When a man does the same, he’s “outspoken” & and there are no repercussions. Thank you, @serenawilliams, for calling out this double standard. More voices are needed to do the same.
Asta îmi aduce aminte de o discuție pe care am avut-o chiar pe forum în care mi s-a spus că „o iau razna”. Ironia sorții. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Tenis

Post by juve3332 »

Din exemplele lui Triggerix, arbitrul a fost intransigent/in litera regulamentul in 6-7 cazuri cu jucatorii de sex masculin si o singura data cu o femeie (2 daca o luam si pe Serena in calcul). De ce incearca Serena sa duca discutia in perimetrul discriminarii de sex? Intreb, nu am vazut meciul, doar discutiile ulterioare. Cat despre "thief" adresat unui arbitru, e un termen jignitor si se penalizeaza in toate sporturile (in multe, mai degraba decat injuraturile) pentru ca este un atac direct la probitatea oficialului.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Prima penalizare, pentru coaching, ia fost dată Serenei pentru ceva ce a făcut antrenorul ei. Eu nu cred că ai tu puterea să-l controlezi pe ăla telepatic și de aia majoritatea nu penalizează așa ceva, pentru că nu e vina jucătorului. Putea foarte bine să-l invite pe Moratoglu afară de pe teren, cum s-a întâmplat în alte cazuri cu alți jucători și antrenorii lor.

A doua penalizare, pe bună dreptate, a fost dată pentru că a dat Serena cu racheta de pământ, violare clară a regulamentului.

A treia penalizare (aici încep problemele) i-a fost dată Serenei pentru că i-a zis lui Ramos „thief” și l-a amenințat că nu va mai arbitra nici un meci de al ei de acum. Întrebarea mea e alta aici, de ce anul trecut tot Ramos i-a permis lui Nadal să facă EXACT aceeași amenințare fără nici un fel de avertisment sau penalizare? Cineva zicea că Serena plângea și țipa și nu putea Ramos să o oprească. Faptul că i-a dat al treilea avertisment mai tare a aprins-o și a enervat-o.

Nu trebuia să îi ia puncte Serenei, în primul rând, și în al doilea, trebuia să gestioneze situația mult mai bine. A avut atâtea altercații cu alți jucători de top, de cele mai multe ori de sex masculin, și le-a dat maxim un avertisment. Niciodată nu a fost vorba de luat un punct, sau chiar două.

Tl;dr Double standards.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Tenis

Post by juve3332 »

Daca in regulament scrie ca pentru o infractiune a antrenorului este pedepsit jucatorul, asta e. Nu zic ca e o regula buna neaparat. Dar au mai fost si alte cazuri in care s-a intamplat asta? CTP scria de Halep sau mi s-a parut mie? La a treia penalizare nu sunt de acord cu tine. Amenintarea de recuzare poate fi interpretata ca simple vorbe aruncate in vant la nervi, un fel de "delir omnipotent", dar cand il faci pe arbitru hot, intervine am scris mai sus ce.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Păi l-a făcut hoț pentru că i-a luat un punct pentru că a dat cu racheta de pământ. Lucru care se întâmplă foarte, foarte des în tenis și la care nu am mai văzut să se ia vreodată un punct. Se dă penalizare dacă e prima oară când se întâmplă, și la Serena era.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 15 guests