Tenis

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Tenis

Post by ola small dickie »

HALEP HALEP HALEP
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Tenis

Post by Waaagh! »

Nu stiu daca m-am laudat. Am vazut-o in septembrie la aeroport. E foarte solida. A iesit din terminal inaintea lui Radu Berceanu; daca-i da una piticului, carpa de motoflender l-a facut.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tenis

Post by Mafio »

Mie mi-a fost colegă în școala generală.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Tenis

Post by RaptoR »

Eu mi-o trageam cu ea in pauzele de body building
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tenis

Post by Mafio »

Eu vorbeam serios.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Tenis

Post by Cristan »

Chiar ma miram ca nu vorbeste nimeni de tenis pe aici.

Ma asteptam sa castige Serena acum, dar credeam ca o sa fie mai strans meciul, dupa cum a jucat Simona pana acum. S-a mobilizat foarte bine Serena.

Oricum, a avut un turneu foarte bun Simona, daca evolueaza in ritmul asta ma astept sa curga turneele castigate la anul.

In alta ordine de idei, mi-a placut de fata asta cand a jucat cu Simona:
Spoiler for Ana Ivanovici:
Image

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Tenis

Post by Stokkolm »

Simona in setul 2: "please stop, it's a prank, it's a praaaank!"
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Eu n-am inteles de unde tactica asta cavalereasca de a nu face blat si a scapa de unul dintre fratii Williams. Lightning never strikes twice in the same place. Ca daca se intampla sa o bata Simona pe Serena de doua ori (indiferent la cate zile/saptamani/luni/ani distanta), atunci nu mai avea probleme cu a-si mentine locul 2 in clasament (ca na, asta ii doare pe multi - locul, nu jocul). Efectiv daca o bati pe Serena de doua ori, poti spune ca esti jucatoare de top. Asa ca o pot banui pe Simona si/sau pe staff-ul ei tehnic de lipsa acuta de creier. Ori asta trebuie imbunatatit la Halep - creierul. Trebuie sa invete sa gandeasca repede, sa ia decizii rapide, sa caute cratesuri. In meciul 3 din grupe, faptul ca a alergat ca nemancata dupa fiecare game, unele pierdute din start, altele absolut neimportante pentru rezultatul final care nu conta, in loc sa-si conserve energia pentru meciurile viitoare... Si zic asta luand in considerare abandonurile repetate pe care le-a avut sezonul acesta din cauza conditiei fizice.

Bravo ei ca a ajuns in finala. Bravo ei ca a produs o infrangere a Serenei (daca am vazut bine stastistica, era doar a opta infrangere pe care a suferit-o Serena in tot sezonul si nu a fost un mci strans). Bravo ei ca a castigat niste bani. Insa diferenta este enorma, intre ea (Halep) si Williams. Cu cat constientizeaza asta mai repede, cu atat ii va fi mai bine. Exceptand niste momente din ce in ce mai rare ale Sharapovei, tenisul la fete inseamna Serena Williams, pauza, pauza, pauza si apoi o masa amorfa de jucatoare din top 20. Care din doua rezultate bune sau proaste pot schimba 10 pozitii in clasament. Daca tenisul ar fi o religie la femei, Serena ar fi Papa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

"Eu n-am inteles de unde tactica asta cavalereasca de a nu face blat si a scapa de unul dintre fratii Williams"

Cateodata ai o abilitate rara in a face un cuprins revelator al postarii tale prin prima propozitie sau fraza. Eu fiind om bun am citit toata postarea, dar se poate rezuma prin ce ai scris in incipit. O idee proasta urmata de o gluma proasta. In ideea asta au urmat si celelalte cuvinte ale tale.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Nu, ideea era geniala: daca poti scapa de cel mai dificil adversar, nu vad de ce ai refuza oportunitatea. Daca stii ca esti considerabil mai slaba decat acel adversar, chiar nu ai scuza sa refuzi oportunitatea. Iar daca ai si castigat deja un meci cu acel adversar, ai si orgoliul satisfacut. Pentru ca la asta pare sa se fi rezumat totul: la gadilarea orgoliului. A Simonei Halep. A antrenorului ei. A poporului roman. A ce vrei tu. Si-a zis ca, daca nu o bate pe Serena in finala, n-are rost sa castige turneul. E prea simplu, prea banal, prea ca la tara. Iaca fleosc!

Cine peleme este Simona Halep ca sa o arda prin presa ca "nu ma sperie Serena. pot sa o inving din nou"? Cred si eu ca cioara de Williams a facut spume la gura si a vrut... nici macar nu pot spune ca a vrut revansa, doar normalitatea. Meciul a fost strans primele 6-7 game-uri pentru ca Serena a fost incapabila sa trimita cateva mingi peste fileu (inclusiv de la 2m de fileu). Insa setul al 2-lea a avut cel putin 2 game-uri castigate de Serena la 0. Si mare parte din meci, Halep i-a returnat pe centru. Sa nu cumva sa slabeasca mamutul negru de la deplasare pe fundul terenului. Ei, jucand asa (si nu pentru prima oara, pentru ca asa a jucat si cand a fost invinsa de Sharapova), cum poti sa te scuzi de prestatia asta cand ai avut ocazia sa ocolesti intalnirea? La nivel de om, nu doar de sportiv, trebuie sa stii care iti sunt limitele. Nimeni nu-ti cere sa te cramponezi de ele, sa nu cauti sa le depasesti, dar nici sa te minti ca nu le ai. Ori cand a vrut sa mai joace o data cu Serena, Halep a demonstrat ca habar nu are care-i sunt limitele.

Iar gluma nu imi apartine. Este a comentatorilor de la Sky Sports si este veche de cand Venus inca mai juca tenis si Serena era "doar" surioara mai tanara.


Au avut dreptate Nastase si Tiriac. Nu pentru nu ar fi fost si gelosi, ci pentru ca au fost (si sunt) inca priceputi in sportul acesta. Labilitatea psihica a poporului asta cand vine vorba de a reusi in viata, la nivel de majoritate, duce la nevoia maslowiana de a crea eroi, superoameni, indivizi care sa "ne reprezinte", care sa intrupeze tot ce este mai bun. Halep, jucatoare de tenis. Bute, boxer. Hagi, fotbalist. Si lista poate continua. Buni, dar nu fara greseala. Ori masele nu pot accepta asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Tenis

Post by Waaagh! »

Eu o apreciez pentru ca a jucat cinstit respectivul meci. Nu inteleg cum pot unii oameni gandi ca trebuia sa procedeze altfel.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

Waaagh! » Mon Oct 27, 2014 5:44 am wrote:Eu o apreciez pentru ca a jucat cinstit respectivul meci. Nu inteleg cum pot unii oameni gandi ca trebuia sa procedeze altfel.
Asemenea.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

Nu știu ce să zic, e bună dar nu fără greșeală, când o să aibă și calitatea de a pierde în mod intenționat seturi ca orice sportiv profesionist atunci va merita apreciată. Plus că e diferență enormă între ea și Serena. Și chiar nu contează că ea o jucătoare care abia a început să devină relevantă și să-și intre în formă, în timp ce Serena e numărul 1 mondial, cu experiența a zeci de trofee câștigate. În plus, ea nu poate să-și vadă la televizor meciul și să înțeleagă imediat ce mingi sunt complet irelevante, eventual și puține superi-puteri să știe care game-uri sunt pierdute încă de când își bea cafeaua dimineața.

Serios, nu am dat doi bani pe faptul că X sau Y sunt români și vezi doamne țin cu ei. Heck, de Bute am auzit un an de zile până când m-a interesat să văd și cine e și ce face, lol, dar nu reușesc să înțeleg cum posturile lui McWill sunt scrise cu o față serioasă. Then again poate e de la mine, dar am impresia că de când a fost închis thread-ul cu reptilieni forumul a intrat pe o pantă descendentă. :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Tenis

Post by Soarecu »

E funny cum pana acum 99% din romani habar nu aveau ce e ala tenis si acum toti sunt cu Halep...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

Asta fac campionii. Trezesc interesul pentru activitatea pe care o practica si oamenilor care pana atunci erau indiferenti. Pana la urma e tenis, e un sport, nu e vorba de fizica cuantica. Nu ne-am apucat toti de fizica cuantica datorita Simonei Halep. Doar deschidem un tv si ne uitam la un meci. Nu e mare lucru sa te uiti la un meci de tenis, nu e dificil. Sau sa postezi vreo incurajare pe net. Oricum n-am pretentia ca acum sunt vreun cunoscator sau vreun fan tenis.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

TG, tu cu ce te ocupi in viata? Sa zicem ca faci tevi. Daca faci tevi, la modul "profesionist", crezi ca ai realiza in timp real daca le-ai facut patrate in loc sa le faci rotunde? Sau ai avea nevoie de a urmari reluari la TV, analize din partea antrenorilor si statistici din partea site-urilor de specialitate ca sa tragi concluzia ca faci ceva gresit? Despre ce naiba vorbim aici? Omul, creatura rationala, trebuie sa fie constient de ceea ce face in absolut fiecare secunda. Si sa fie primul care-si da seama ca greseste. Oamenii cu adevarat geniali isi dau seama si care este solutia, dar pana si cel mai banal om stie cand greseste. Cu atat mai mult cand ar gresi in ceva la care, umbla vorba prin sat, se si pricepe/este meseria lui de baza.

Tenisul, fie el si de performanta, pentru Halep nu este si nu va fi niciodata o activitate instinctuala. Ca atare, daca nu poate sa inchida ochii si sa joace din furie oarba sau sete de rezultate ca altii (gen Serena, gen Sampras, gen Borg etc.), macar sa aiba prezenta de spirit incat sa identifice problemele in pauza dintre game-uri. Tu ai observat, de ex, TG, ca intr-o pauza dintre 2 game-uri, Serena aproape ca avea "the thousand yard stare", nari umflate, ochi bulbucati, de ziceai ca poate sa faca o radiografie in direct, o gamalie de ac nu cred ca intra prin orificiul ei, in timp ce "campioana" (zise Ola) Halep si-a pus prosopul in cap ca sa echilibreze bezna din capul ei cu bezna din afara capului?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Tenis

Post by Soarecu »

Nu zic ca nu e ok, dar e un fals interes in tenis, daca anul viitor nu mai face Halep (sau alta romanca) nimic important, iar o sa uite toti de tenis... Ma intreb cati romani se uita la ciclism.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Tenis

Post by ne0lith »

Si daca n-ar fi nimeni interesat de Halep, probabil am discuta despre cum nu sunt apreciati campionii Romaniei or something.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Tenis

Post by Stokkolm »

McWilliams » 27 Oct 2014, 19:07 wrote:macar sa aiba prezenta de spirit incat sa identifice problemele in pauza dintre game-uri.
Identifici problemele si ce faci? Ceri la sfarsitul primului set pauza de trei luni ca sa te antrenezi cu mestrul shaolin in tibet pentru a egala forta fizica a Serenei? Chiar a fost la un moment dat un retur al Serenei atat de puternic ca Simona nici n-a apucat sa ridice racheta cand a trecut mingea pe langa ea. Zici ca era scena dintr-un anime.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Stokk, nu era vorba de a-si imbunatati jocul de tenis in 2-3 minute de pauza. Ci de a intelege ca, daca nu o alearga pe marele negru, o sa primeasca mereu lovituri puternice. Si atunci mai bine risti sa plasezi mingile stanga-dreapta ca sa o fugaresti (cu riscul asumat de a rata multe astfel de mingi si de a pierde puncte pe greseala ta) si ca sa o fortezi pe Serena sa greseasca, decat sa i le tot dai pe centru si sa o lasi sa-si aseze lovituri de 160-180 km/h. Asta este lipsa de creier. Pentru ca echilibrul din primele game-uri s-a mentinut din motivul asta - Serena a trimis cateva mingi in fileu din pozitii mai laterale/de pe linia de fund, astfel incat Halep a castigat niste puncte. Cand Halep nu a mai plimbat mingea, Serena le ingropa in terenul advers. Ori tot setul 2 asta s-a intamplat - ii dadea mingile pe centru. Numai pe centru. Niciun fel de risc asumat. Returna mingile de zici ca era sparring-partner. Aceleasi premise, dar la fiecare game Halep se astepta la un rezultat diferit.

Si sa ma scuzi, dar eu cred ca n-ai nevoie sa joci 1 set cu Serena Williams ca sa iti dai seama ca te-a luat mama lu' proces verbal daca ii tot pui mingile pe centru, incat sa se aseze pe lovitura si sa n-ai sansa sa ajungi la mingea trimisa retur, daramite sa o mai si intorci. Cu atat mai mult cu cat chiar ai jucat un meci intreg cu cateva zile mai devreme. Eu cred ca asta se accepta drept strategie de bun-simt. Si daca Halep nu s-a prins (pentru ca era prea concentrata pe meci, lol), ciocoflenderul ala care i-ar fi antrenor trebuia sa se prinda in locul ei. In schimb, am asistat la taierea mieilor pentru sacrificiul catre zeul tenisului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests