Tenis

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Tenis

Post by juve3332 »

Nu mai inteleg nimic. In prima postare, ai scris ca a primit penalizare meritata pentru ca a rupt racheta. Acum ca i-a luat punct.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Am greșit eu, trebuia să spun avertisment, nu penalizare. Avertismentul era corect, penalizarea nu a fost.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

A fost un shit show, arbitrul a dat dovadă de lipsă de profesionalism sau competență. În loc să detensioneze situația a contribuit la escaladarea mizeriei. Totul plecat de la un căcat de couching de care ar avea nevoie una dintre cele ai bune jucătoare din istorie, for reals? Antrenorul era excited, a dat din mâini la fel ca absolut toți antrenorii din tribune la toate meciurile (lol analogia lui McWill, e ca aia cu piratatul și mașinile). CTP cred că luase niște LSD de a văzut el explicații clare cunoscute de toți oamenii din tenis, lol.

Serena a recționat și ea foarte prost, dar nu mai prost ca alții în situația ei. Totul se putea rezolva fără shit show-ul ăsta dacă arbitrul gândea puțin, dar e la ultimul lui an în tenis, o fi zis că e momentul să se dea bosulică în fața unei arene care îl fluieră. Nu mă miră, oamenii sunt niște mizerii și arbitrii sunt constant atacați de fani, dar nu era ăsta momentul. Să se urineze pe o finală de grand slam a fost visul lui umed probabil. Aia e, s-a împlinit.

Cel mai mult îmi pare rău de câștigătoare, merita să aibă parte de un comportament mai cumpătat din partea celor doi oameni de pe teren cu mai multă experiență.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Tenis

Post by Apollyon »

User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Tenis

Post by ne0lith »

^ De pe Cancan n-ai gasit?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Contractele de zeci de milioane de dolari, atenția de la nivel mondial și presiunea ideologică la care e supusă în ultimul timp orice vedetă din sportul mondial au făcut-o să creadă pe Serena Williams că este ceva ce nu trebuie neapărat să fie: un model.
GSP hă, hă, hă. Au dat-o afară pe Serena mai repede decât m-a dat pe mine mama afară din casă când i-am zis că vreau să-mi iau câine. Serena nu trebuie să fie model și nici nu vrea asta. Știi de ce? Pentru că oamenii care sunt acum modele nu se gândeau înainte „ce fain ar fi să fiu și eu model de urmat”. A devenit model prin ceea ce a făcut pentru tenis. E una dintre cele mai mari jucătoare de tenis din toate timpurile și indiferent ce zice unu și altu, Serena o să rămână un model. Iar GSP ar trebui să fie și ei puțin mai obiectivi, dacă vor să fie luați în serios, deși nu prea pare.

P. S. Nu mi-am mai luat câine, așa că m-a primit mama înapoi acasă. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Analogia mea, TG, este strict la comentariul cuiva de aici, nu la situatia reala. Daca scuza din acel comentariu este "si altii fac, de ce aia nu patesc nimic", inseamna ca nu pricepi nimic din notiunea de risc si de probabilitate. Da, riscul este mic pentru astfel de situatii si probabilitatea ca arbitrul de scaun sa faca ceva este la fel de mic; insa cand se intampla, nu incepi sa faci urat ca ISTORIC, altii (poate chiar si tu cu antrenorul tau) au facut la fel si au scapat basma curata de fiecare data. Edit Pentru ca incepe sa miroasa a scuza "eu n-am primit niciodata nici macar o amenda, dar iau warn pe forum" (Citat aproximativ)" /Edit


Iar situatia reala este simpla: nu te iei in gura cu ala care decide interpretarea regulilor, pentru ca nu-ti ajuti situatia cu nimic. Serena a bogodanit o data, a luat un avertisment. A indoit o racheta, a luat al doilea avertisment, deci 15-0. A bodoganit a doua oara, a luat al treilea avertisment, deci... 5-3, cred? Sigur, arbitrul de scaun putea sa fie "the better man". Imi pare bine ca nu a fost. Pentru ca asteptarile sunt mereu ca CEILALTI sa inteleaga cat stres trece prin tine si sa se controleze EI, in loc sa intelegi tu singur cat stres trece prin tine si sa te controlezi tu.

Doua chestii, la final: 1) Serena nu este (cel putin, asa credeam pana acum) o pitzipoanca de 17-18 ani, lovita de hormoni, care este pentru prima data expusa la o situatie de acest gen si isi lasa hipotalamusul sa preia controlul. 2) Federer, care este de o varsta si de o cariera comparabila, nu ar fi facut asa ceva in situatii chiar si mai deosebite. De unde vreau sa concluzionez urmatoarele: ca regulile de genul acesta sunt facute pentru a lasa doar sportul pe teren, nu si "soap opera drama". Iar daca aia mai slabi de inima cedeaza nervos, poate sportul "de performanta" nu este pentru ei.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

US Open 2018: Novak Djokovic says hike up mountain transformed his season
The Serb added the US Open crown to his Wimbledon trophy with a 6-3 7-6 (7-4) 6-3 victory over Juan Martin del Potro.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Tenis

Post by juve3332 »

Ahahaha, intrand odata cu articolul lui Apollyon pe GSP am citit cateva articole de-ale lui Geambasu. Doamne, dar prost gramada a ajuns. Il critica pe Cahill, aproape la limita xenofobiei. Trebuie sa fii debil mintal sa il critici pe Cahill ca antrenor.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

presa sportiva din romania e la acelasi nivel cu sportul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Poate vrei sa spui ca trebuie sa fii debil mintal sa il critici pe Cahill ca antrenor folosind argumentele lui Geambasu. Ca altfel, nici Dumnezeu nu este scutit de critica.

Faza cu jucatoarea de tenis care si-a schimbat tricoul (ma rog, schimbat este mult spus - l-a intors pe partea corecta) nu a fost tot la turneul asta? Jucatoarea respectiva de ce nu a dat cu racheta de pamant? De ce nu a dat repede o declaratie cineva de la US Open in sprijinul jucatoarei? De ce nu a facut acelasi lucru federatia nationala de tenis de care apartine? De ce nu s-a sculat presa sa identifice cate alte indicii au existat pana acum ca arbitrul este un magar, o haima si un misogin notoriu?

Pentru ca fata aia n-are staif! Si ca cercul sa fie complet, eu cred ca lipseste un Nastase pe sticla sa zica "I told you so!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

Am ajuns la punctul la care bufnesc în râs direct și nici nu mă mai pot supăra pe McWilliams.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Someone forgot to take his pills.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Live feed or it didn't happen. Si sa zici saru-mana ca nu a incercat Serena sa isi schimbe tricoul, ca altfel opreau arbitrii aia rai si meschini US Open-ul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Tenis

Post by DarthZombie »

Am zis si eu sa vad pentru ce s-a activat topicul asta atata. Tot ce pot sa spun ca Serena ar trebui sa fie fericita ca n-a facut asta pe un teren de fotbal ca acolo-si lua la foc automat doua galbene si o eliminare pentru ce ii adresa arbitrului, si vorba aia fotbalul e un sport de golani. Scuzele ca "e mama" si "e femeie" nu tin, n-o fi procedat arbitrul ca la carte dar daca pana si antrenorul ei a recunoscut ca a facut coaching [si deci ca a fost avertizat cu motiv intemeiat]... Si mie imi pare rau de adversara ei, saraca bocea la decernari din cauza haosului cauzat de tigania asta, dar macar ea are 20 de ani si e de inteles de ce nu si-a mai putut stapani emotiile. Serena in schimb cu experienta ei ar trebui sa stie mai bine de atat, si asta presupunand prin absurd ca de fapt ea nu a incercat clasica manevra de pus presiune pe arbitru.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

DarthZombie wrote: 10 Sep 2018, 22:00 Am zis si eu sa vad pentru ce s-a activat topicul asta atata. Tot ce pot sa spun ca Serena ar trebui sa fie fericita ca n-a facut asta pe un teren de fotbal ca acolo-si lua la foc automat doua galbene
:lol:

Eventual dacă îl scuipa pe arbitru și îi zicea cum o violează pe maică-sa, da. Argument on point.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Lasand-o la o parte pe Serena, ma lasa rece placa pe care o pune la cantat o parte din mass-media, anumea cea cu "sunt o sotie si o mama/sunt o femeie", argument suprem pentru a dovedi ca ai dreptate intr-o disputa, daca orice altceva nu reuseste. Pe de o parte, se vrea egalitate intre sexe (adica sa nu mai consideram femeile drept inferioare, in drepturi si in obligatii). Iar pe de alta, se vrea ca inegalitati sa existe in continuare, atat timp cat avantajeaza partea care trebuie. Mai degraba isi fac o defavoare pe termen lung.

Cand naiba a functionat scuza "pentru ca sunt barbat si d-aia!" ultima oara? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Tenis

Post by DarthZombie »

TG wrote: 10 Sep 2018, 23:46
DarthZombie wrote: 10 Sep 2018, 22:00 Am zis si eu sa vad pentru ce s-a activat topicul asta atata. Tot ce pot sa spun ca Serena ar trebui sa fie fericita ca n-a facut asta pe un teren de fotbal ca acolo-si lua la foc automat doua galbene
:lol:

Eventual dacă îl scuipa pe arbitru și îi zicea cum o violează pe maică-sa, da. Argument on point.
La proteste atat de indelungate si agresive are timp un jucator de fotbal sa-si ia doua galbene, nu-ti face probleme. Vorbesc aici desigur de competitii serioase gen cupele europene ca nici US Open nu-i țurcă-n grajd.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Tenis

Post by Triggerix »

Serena nu se referea la amenda pe care a primit-o ulterior, ci la regulile aplicate pe teren. E o diferenta intre deciziile luate de un singur om si cele luate de ITF/WTA/ATP.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 6 guests