Doamne Ajută!

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Doamne Ajută!

Post by brutalistu »

Patriarhia va scoate un catalog cu moaștele aprobate de biserică
Fiecare lăcaș de cult unde există relicve sfinte trebuie să trimită dovezile provenienţei acestora. Iar în curand, Biserica va lansa catalogul moaştelor. În paginile publicaţiei vor fi prezente doar osemintele sfinţilor care sunt autentificate şi deţin acte doveditoare.
Reprezentanţii bisericii spun că osemintele sunt considerate moaşte dacă lângă mormântul în care au fost descoperite există inscripţii cu minunile celui îngropat. În plus, rămăşiţele trebuie să emane un miros plăcut şi să nu fie degradate. Moaştele trebuie să fie şi autentinficate pentru a putea fi în centrul atenţiei la sărbătorile religioase.

Inventarierea sfintelor oseminte este aproape de final în judeţul Constanţa.

„Noi adunăm date despre ele, certificate de autenticitate, pentru că orice raclă cu moaşte trebuie să fie însoţită de un certificat care să le autentifice atât provenienţa cât şi conţinutul lor. În speţă, ce sfânt este”, spune Călin Gavrilaş, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului.

Probleme cu autenticitatea rămăşiţele sfinţilor au fost în mai multe locuri din ţară. De exemplu, la mânăstirea Saon din judeţul Tulcea sunt expuse moaştele unor luptători împotriva comunismului. Credincioşii se închină la ele fără să ştie că sfinţii nu sunt de fapt sfinţi. Ei nu au fost canonizaţi de biserică. Preoţii îi sfătuiesc pe enoriaşi să se roage la moaşte, însă cu măsură.

Psihologii susţin că procesiunile pot ajuta oamenii, însă autenticitatea moaştelor nu are în aceste cazuri relevanţă.

„Sunt mecanisme de apărare. Încercăm să ne găsim soluţii, rezolvări la probleme noastre sperând. Este o gândire pozitivă. O gândire curată. Important e să trecem şi la fapte”, spune Simona Gemănaru, psiholog.

Patriarhia a dat asigurări că noul catalog cu moaştele aprobate de biserică va fi publicat în cursul acestui an. Astfel, în curând, ortodocşii vor şti exact la rămăşiţele cui se roagă.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... e+biserica
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

:lol: Numai să bage o taxă pentru botezat sacoşa la moaşte, să vezi ce-o să mai răsară la ciolane sfinte, cu tot cu certificate şi miros plăcut, pe toate coclaurile.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Doamne Ajută!

Post by reV »

Votati impozit pe moaste! :))
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Doamne Ajută!

Post by Soarecu »

Pentru asta impozit da, ca oricum am cre(s)tinii bani de aruncat pe mantuire ( ca doar aia se cumpara nu?)
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Doamne Ajută!

Post by brutalistu »

Mitropolia Moldovlahiei - prima biserică PRIVATĂ care face concurenţă Bisericii Ortodoxe Române. "Fierb ăştia de la BOR când văd că nu au ce să ne facă"

http://www.gandul.info/stiri/mitropolia ... a-12242453
Image
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Doamne Ajută!

Post by Angrakkal »

Cat costa moaste la cutie? Ca biserica nu mai inseamna credinta, inseamna numai bani.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Doamne Ajută!

Post by Soarecu »

Pai si cand nu a fost asa? Religia o forma de conducere (a prostimii) si biserica partea monetara a religiei...
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Soarecu, tu cine crezi ca se afla in spatele afacerii numite religie?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Doamne Ajută!

Post by Cimitri »

Un om religios si cu buzunare ahem sutana mare? *insert retarded look here"
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

Eu cred ca Dumnezeu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Doamne Ajută!

Post by Soarecu »

Eu cred ca niste smart guys care si-au dat seama cum sa manipuleze prostimea.
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Doamne Ajută!

Post by Angrakkal »

In spatele religiei se aflau oameni credinciosi candva... Acum se afla oameni carora le pasa numai de bani si care vor sa manipuleze lumea care inca ii mai crede.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Doamne Ajută!

Post by Soarecu »

Nu zic ca nu exista si oameni credinciosi (nu ma intereseaza chiar deloc, din motive evidente, sau ma rog) dar cum au dat de "cioLAN" (sic!) si-au dat arama pe fata.
User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Re: Doamne Ajută!

Post by Angra Maynu »

In spatele religiei se aflau oameni credinciosi candva
Never.

http://www.bibliotecapleyades.net/vatic ... llions.htm.

In Romania , BOR a fost si este cel mai mare evazionist fiscal !
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Doamne Ajută!

Post by sekaba »

Angrakkal » Fri Mar 14, 2014 7:49 pm wrote:In spatele religiei se aflau oameni credinciosi candva... Acum se afla oameni carora le pasa numai de bani si care vor sa manipuleze lumea care inca ii mai crede.
Religia, mai ales la inceputuri, a mers mana in mana cu statul, sau ma rog echivalentul statului din zilele alea. Nu era conducator fara sa aibe mandat de la dumnezeu, devenind destul de repede clar ca nu poti avea putere si bani fara sa te dai cu biserica, ceea ce a facut ca singurul scop al religiei, pentru conducatorii ei, sa fie puterea si, implicit, banii.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Doamne Ajută!

Post by DreadWing »

Un preview din cartea "Ceauşescu and the Securitate: Coercion and Dissent in Romania, 1965-1989" - Dennis Deletant
Aici nu apare decat un fragment scurt, la pagina 12, despre colaborarea BOR cu regimul:
With the assistance of the Orthodox Church, the regime manipulated a merger of the two churches, a merge in which the securitate was employed to extort the assent of the Uniate priesthood...
Uniate churches were handed over to the Orthodox while convents and monasteries were closed.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Doamne Ajută!

Post by Mărar »

Zicea cineva acum multi ani (Juve?) pe vechiul thread despre credinta ca suntem innascuti sa dorim mai mult de la viata, univers, o menire suprema, etc.. lucru care ar indica un adevar din spatele credintelor oamenilor. Sau ca sa formulez intr-un mod sardonic "hey, nevoia de un motiv exista, deci trebuie sa fie acolo pentru un motiv"

M-a sacait intodeauna argumentul asta dar abia acum mi-a venit verbalizarea. Pentru ca nu e vorba de dorinta de menire in vitro, ci in masura ce ne zbatem prin viata. In alte cuvinte, daca tot ma chinui, ar fi bine sa fie pentru ceva, nu? Daca n-ar mai fi suferinta, cred ca ar disparea complet "dorinta de menire".


ps. sanse mari sa imi amintesc complet gresit conversatia si sa fi facut un straw man
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

Eu nu o simt. Si probabil nici multi altii. Nu simt nevoia for a greater meaning or scope in life. Sunt impacat cu simpla existenta umana urmata de moarte si atat. De altfel ma si racaie putin ideea asta, mi se pare ca da o nota de grandomanie, de egocentrism pe o baza subtire. Dar inteleg nevoia ei si pe cei care o impartasesc. Si inteleg ca e un motor firesc, natural, in evolutia noastra.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Doamne Ajută!

Post by tnt »

Nici eu nu o simt si cred ca e bullshit asta cu innascut cu asa ceva, sounds like creationism non-sense to me. E doar o chestiune de educatie, de bagajul de cunostinte, cand ai un volum suficient si ai o oarecare idee cum functioneaza universul, nu mai e nevoie/loc de doamne doamne in viata ta.

Nu mai degraba traiesti cu filosofia ca devreme ce asta e singura viata pe care o ai, singura ta sansa, asadar make the best out of it si fii un om decent ajutand si pe altii sa make the best out of it?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Doamne Ajută!

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mai vorbim în 30 de ani, boomers :mrgreen:

Cred că mulți ajung să caute un sens în viață sau speră la o viață de apoi când se apropie de moarte. Nu cred că are legătură cu inteligența asta.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests