Serviciuri si munci

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by Mahdi »

Ok, și acum ne întoarcem la afirmația de care s-a legat de fapt toată lumea.

Având în vedere noua ta afirmație cum că:
McWilliams wrote:Sunt increzator ca mi s-ar oferi un salariu care sa acopere si acele costuri de trai - indiferent de tara.
Putem admite că ai spus o prostie inițial?
McWilliams wrote:Insa dpdv al regulilor economice, n-are nici in clin, nici in maneca salariul de la job-ul X cu pretul pentru chirie, motorina sau shaorma din localitatea Y.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Serviciuri si munci

Post by Stokkolm »

McWilliams wrote:Cred ca, mai clar, ce vreau eu sa spun este ca job-ul trebuie sa iti plateasca MERITELE tale, nu COSTURILE tale.
Foarte corect. Daca sunt Viktor Yanukovych, am o casa imensa cu bodyguards, gradinari, ingrijitori, nu pot sa ma duc sa ma angajez ca si casier la Profi si sa am pretentia la un salariu care sa imi acopere mie cheltuielile. Voi primi tot acelasi salariu ca orice alt casier oarecare. Dar chestia e ca in economie, indiriect, toate se leaga. Daca toti locuitorii dintr-un oras, de la primul la ultimul au un stil de viata care include iesiri periodice la restaurante si concedii in strainatate, ei bine, Profi n-o sa mai gaseasca pe nimeni care sa vrea sa lucreze pentru 900 de lei. Vor fi nevoiti sa creasca oferta pana gasesc pe cineva, sau sa isi inchida portile.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

@Mahdi: Nu cred ca reusesc sa emit mesajul corect. Hai sa pun altfel problema - am suficienta incredere in capacitatea mea de a oferi un plus-valoarea angajatorului astfel incat sa fiu platit corespunzator, oriunde m-as duce. Pe un anumit domeniu, pe o anumita categorie, pe anumite obiective etc. Salariul primit se raporteaza la ce pot oferi eu in schimb. Eu nu ofer mai multe angajatorului daca stau in City of London sau daca stau in New Delhi. Si acesta este unul dintre motivele pentru care exista outsourcing - faptul ca in anumite locuri "costul de viata" este atat de ridicat, incat incepi sa gandesti ca Mitea (pentru cine nu stie, vorba lui era "nici nu ma dau jos din pat pentru mai putin de 10'000 de euro"). Nu este singurul motiv, insa este UN motiv.

Iar discutia de la asa ceva a plecat. Cineva a zis ca posturile de librar sunt nasoale si ca ce era scris in anunt, chiar daca se dorea a fi amuzant, era intru totul adevarat. Iar altcineva a zis ca 1000 de lei nu-ti ajunge sa supravietuiesti. Daca vrei citate, uita-le:
tnt wrote:mda

In legatura cu anuntul ala pt jobul de librar, am lucrat o vreme la o librarie, descrierea aia se potriveste ceas. Exagerat de sinceri gagiii, ca de obicei nu se sfiesc sa dea din clanta pana vine vorba de salariu, atunci afli ca e vorba de 1000RON pe luna (la Carturesti e chiar mai putin) + niste bonusuri de toata jena in conditiile in care unele librarii (cele din mall-uri mai cu speta) fac 200 mil lei vechi pe weekend lejer si platesc si taxe mai mici. Apoi se plang ca fluxul de angajari e prea mare si librarii is cam goi, neavand continuitate.
stef wrote:La acest salariu nu-ti permiti sa platesti nici macar chiria unei garsoniere mizere, poate doar in combinatie cu cineva, ca sa nu mai zic si de celelate cheltuieli esentiale: mancare, intretinere, telefon si eventual un internet. Trebuie sa fii un absolut fucking-hardcore survivor sa reusesti sa te intretii dintr-un asa venit, cu exceptia situatiei in care stai cu parintii unde iti asigura ei totul, iar banii astia sa-ti ramana doar de buzunar.
tnt wrote:Indeed, nu-ti permiti nici limita de supravietuire, de aceea la un astfel de interviu trebuie sa pui transant exact aceasta problema retorica atat de obraz cat si de curiozitate, ca sa afli, dupa ce au terminat ei de dat din clanta despre importanta librariilor si respectul ce i se cuvine unui librar, ce plm gandesc oamenii astia.
Deci problema nu era ca X plateste sub nivelul de supravietuire, ci ca X si cu potentialul angajat de pe forumul Level nu se inteleg la raportul munca - salariul (X da o mie, potentialul angajat de pe forumul Level ar dori doua, de ex). Ori scuza-ma, daca incepem sa o ardem cu "salariul la libraria X ar trebui indexat cu costul de viata de pe langa libraria X ca sa merite pentru mine", in loc sa o ardem cu "este o slujba destul de proasta, astfel ca plateste in consecinta", ceva este in neregula. Cand o sa conteze mai putin ce anume implica slujba in sine si mai mult unde anume se practica acea slujba dpdv geografic, DAAAAAAA, imi permit sa cred ca s-a rupt legatura economica intre input si output.



@Stokkolm: Nu stiu cum vezi tu viata, insa STILUL DE VIATA ti-l construiesti in jurul a ce iti permiti. Poti fi om responsabil si sa traiesti in limitele a ce poti sa sustii. Sau poti fi dobitoc cu diploma care isi ia credit la banca pentru a-si cumpara Q7, in timp ce ocupatia lui este "niste shmenuri cu baietii" si traieste cu parintii lui.

Nu-ti cere nimeni sa lucrezi la Profi daca VREI si POTI mai mult. Insa daca te limitezi la Profi (din orice motive - ca nu ai de ales, ca e mai simplu, ca are program flexibil, ca nu-ti trebuie scoala, ca... ca... ca...), atunci nu ai de ce sa comentezi ca nu te plateste regeste. Oameni lucreaza la Profi. Si la Carturesti. Si in multe alte locuri prost platite (din punctul unora de vedere). Iar lumea nu vrea sa inteleaga ca este o problema daca toti ne vrem PESTE medie.

Este exact dilema parintilor cu plodul lor, la scoala - fiecare vrea sa creada ca progenitura lor este PESTE medie. Numai ca media presupun ca unii sa fie peste, iar altii, sub. Nu putem sa o ardem toti Einstein. Si nu putem sa o ardem toti Donald Trump. Vrei un salariu mai mare? Nu se supara nimeni - arata ca ai ce iti trebuie ca sa il obtii. Si din legea "supply&demand", o sa gasesti pe cineva care o sa ti-l dea. Dar nu te plange ca exista locuri platite pe mai putin decat accepti tu ca fiind minimum pentru supravietuirea TA.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Serviciuri si munci

Post by Fedaykin »

Nu as putea zice cum functioneaza treaba in IT, pentru ca ma gandesc ca job-ul nu are o legatura asa de stransa cu sediul companiei sau cu infrastructura ei, insa un job la Carturesti eu cred ca se plateste cam la fel si in Bucuresti, si in alte parti unde exista Carturesti. Pentru ca, asa cum zicea cineva mai sus, oameni cu gusturi rafinate se gasesc peste tot in tara, nu doar in Bucuresti
Problema consta in puterea de cumparare a clientilor Carturesti non-Bucale, chiar daca aproape peste tot costurile traiului sunt mai mici decat cele din Capitala
Ce produci tu - fie cu bratul, fie cu cerebelul - nu ar trebui sa fie influentat de unde te afli pe mapamond. Salariile nu trebuie sa fie influentate de preturile locale
Mate, you just went full retard. Cumva iti scapa complet notiunea de "piata de munca", aplicata la nivel global, care printre altele implica si conceptul de forta de munca mai ieftina sau mai scumpa.
Du-te tu in Canada si ofera-le salariile din RO, BUC. Eu intre timp imi aprind o tigara si ma pregatesc de un ras copios.
ar insemna ca atunci cand cresc/scad preturile locale, sa iti creasca/scada si tie salariul - desi tu prestezi in continuare acelasi factor numit "munca", in aceeasi cantitate si calitate
Tocmai de-aia in mod normal exista legi in care sa fie prevazuta o anumita paritate intre salariile bugetarilor si cele ale privatilor, pe langa legea salariului minim, etc. Daca statul modifica direct sau indirect preturile/taxele/costurile cu traiul, in cele mai multe cazuri modificarile se reflecta si in nivelul salariilor la stat.
Ce-s poveștile astea cu "prețul trebuie să fie la fel peste tot"? Trăim într-o economie planificată? Nu, șaule, dai și ceri cât te duce spinarea/mintea.
Sunt o gramada de exemple care demonstreaza ca salariul este mult influentat de costul de trai local, e suficient sa te uiti la miile de companii care isi deschid sedii in tari mai ieftine tocmai pentru ca si mana de lucru pe aceleasi posturi e mai ieftina. Motivul pentru care un indian poate munci pe cateva sute de dolari lunar, pe cand un american nu, consta clar in diferenta costului de trai intre cele doua regiuni. Nu poti sa dai acelasi salariu ambilor, fara nici o ajustare la econonmia locala si sa spui ca aia e valoarea universala a muncii depuse
This & this!
Daca te duci la un job si prima ta problema este "salariul tau nu-mi acopera costurile", vina nu este a angajatorului.
Daca salariul nu acopera nici macar un cost lunar minim de trai, n-are decat sa-si vare job-ul where the sun don't shine. Sau sa fie singurul angajator posibil in zona, lel
Vrei un salariu mai mare? Nu se supara nimeni - arata ca ai ce iti trebuie ca sa il obtii. Si din legea "supply&demand", o sa gasesti pe cineva care o sa ti-l dea
Da, o sa gasesti - in alta tara.

Serios, iti scapa la modul grosolan niste notiuni de economie de baza, chit ca o arzi cu cererea & oferta
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Bai, voi tot incercati sa ocoliti ca cineva se plange ca un salariul la o librarie (din Bucuresti, non-Carturesti) este de o mie de lei, iar asta este insuficient!!! Va rog, spuneti voi - ce salariu ar trebui sa ofere o librarie? Care este minimum necesar astfel incat sa capete un "seal of approval" din partea forumului Nivelul 2? Maine-poimaine o sa aud ca "Bai, stii cat se plateste la Rebu? 800 de lei!!! Ce nenoriciti! Nu poti sa supravietuiesti cu banii astia. Ar trebui sa fie un minimum 2000 de lei acolo, sa mearga treaba. MINIMUM!!!", iar ca asta este vina angajatorului pentru ca nu vrea sa coreleze salariul cu costurile locale.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Serviciuri si munci

Post by ola small dickie »

da ba! nesimtitilor!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Serviciuri si munci

Post by .chester »

McWilliams e ca un minion de-ala cu curse spell summonat de un necromancer: pe unde apare el, scade la toata lumea stamina, rabdarea si puterea de concentrare si incep toti sa se invarta in cerc si sa arunce aiurea cu sageti. :lol: Wololoooo!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Serviciuri si munci

Post by tnt »

McWilliams, jobul de librar presupune sa ai facultate si un pachet semnificativ de cunostinte. E un job calificat, nu e ca si cum ai veni din fata scarii de la stuchit seminte ca sa aranjezi rafturi la Profi. Daca vrei ca angajatul sa poata recomanda si C G Jung si Mihaela Radulescu, si Crima si Pedeapsa si Codul lui Zamolxe, si sa mai ai si pretentia sa ramana vreme indelungata, apai trebuie sa oferi niste bani.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Serios? Cerea facultate terminata drept cerinta minima in oferta job-ului de librar? Doar ciclul de licenta sau doreau si un doctorat in curs de obtinere?

http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca- ... e/738680/1

https://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munca/librar/704230


Edit: Iar problema, asa cum o ridici tu acum este ca angajatorul nu ar plati suficient de bine pentru ce cere de la tine (facultate, zici tu, timp, cunostinte, amabilitate, organizare etc.), si nu ca nu ar plati suficient ca sa te poti intretine in localitatea X. Este o MARE diferenta. Exact acea diferenta despre care discutam de douazeci de post-uri incoa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Serviciuri si munci

Post by Waaagh! »

La cum arata cerintele alea, facultatea terminata mi se pare ultima problema. Daca n-ai porecla "cur de fier", nu vad ce ai putea cauta pe acel post.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Perfect de acord. In special la partea de "fara obligatii familiale", deja m-a luat durerea de burta. Insa aici incepi sa pui problema cam asa:

- Vrei sa vin la job si sa prestez standardul de 8 ore ca librar? 1000 de lei.
- Vrei sa am cunostinte mereu up-to-date despre domeniul in care activez? 200 de lei si un abonament la site-ul/revista X de specialitate.
- Vrei sa fiu disponibil si in afara programului pentru ore suplimentare, pentru a veni in zilele mele libere, pentru a inlocui pe cineva promp? 200 de lei.
- Vrei sa aia? Vrei sa ailalta? Want me to suck a golf ball through a garden hose in under 8 seconds? Atatia lei.

Nu dai banii astia, atunci nu ma intereseaza job-ul tau. Il refuz pentru ca dai prea putin pentru ce ceri. Nu il refuz pentru ca nu-mi acopera costurile de viata.

Acum, na, mai zic inca o data asta: poate persoanele care discutau initial problema asta vor ca un job sa le acopere cheltuielile, indiferent de ce anume le-ar cere acel job. Personal, am alte pretentii de la un job acum. Pentru ca nu sunt in situatia de a zice ca sunt "fara obligatii familiale", nu sunt in situatia de a zice ca pot veni la job pentru fill-in oricand, daca mi se cere.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Serviciuri si munci

Post by Doc »

@McWill

1. Salariile, remuneratia finala e mult diferita, in banci, pentru acelasi job, intre filiale. Una e sa fii intr-o filiala aglomerata dintr-un oras mare, unde sa-ti faci targetul, si alta e sa fii in Videle si sa vezi trei clienti pe zi, si sa astepti inevitabila restructurare a filialei.
2. Salariul depinde in primul rand de piata muncii - una e sa-ti recrutezi oamenii furandu-i de la altii, alta e sa vii intr-o zona plina de someri. Nu-ti place 10 milioane? mars inapoi in somajul de 4 milioane. Ah, pe care tocmai l-ai pierdut, pentru ca ai refuzat un loc de munca.
3. Acolo unde salariile sunt mici, preturile tind sa fie mici, rentabilitatile tind sa fie mici - tocmai pentru ca sunt putini bani pe piata. Ceri preturi de Bucuresti, ca sa dai unor 2-3 fericiti salarii de Bucuresti? dai faliment. Ceri preturile pietei? o sa supravietuiesti, si tu si angajatii tai cu salariul minim pe economie.
Ce poate sa faca salariatul tau cu salariu minim? care are nevasta tot cu salariu minim? well, se poate baga la un credit pentru casa, pe 40 de ani, pentru ca un apartament cu 2 camere in Orsova costa 12000 de euro. Adica fix acelasi lucru cu un cuplu de bucuresteni, cu salarii triple, care-si platesc acelasi apartament cu 55000 de euro. lol.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Serviciuri si munci

Post by stef »

Si in Bucuresti sunt destul de multe job-uri platite cu 1000 de lei, pe care un incepator fara experienta ar trebui sa-l accepte macar temporar pana la gasirea urmatorului job platit mai bine. As zice ca un astfel de salariu isi permit numai cei care locuiesc cu parintii sau impreuna cu cineva, ori locuiesc singuri in propriul apartament mostenit de la parinti, ca altfel te uiti la stele in fiecare seara mancand pesmeti cu sana.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Serviciuri si munci

Post by ne0lith »

De foame mananci si paine cu mici.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Serviciuri si munci

Post by ola small dickie »

Adica de foame incepi sa mananci si ce in mod normal bagi doar la un gratar cu bajetii.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Serviciuri si munci

Post by cg1700 »

Dar pesmetii cu sana sunt foarte buni.
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Serviciuri si munci

Post by stef »

Da, ai dreptate, e cea mai buna mancare in cazul de fata :)
Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Serviciuri si munci

Post by vulp »

stef wrote:Si in Bucuresti sunt destul de multe job-uri platite cu 1000 de lei, pe care un incepator fara experienta ar trebui sa-l accepte macar temporar pana la gasirea urmatorului job platit mai bine. As zice ca un astfel de salariu isi permit numai cei care locuiesc cu parintii sau impreuna cu cineva, ori locuiesc singuri in propriul apartament mostenit de la parinti, ca altfel te uiti la stele in fiecare seara mancand pesmeti cu sana.
Sau sau sau cei care locuiesc cate 4-5-6 intr-un apartament de doua camere intr-un bloc plin de mucegai intr-o zona fara copaci sau parcuri. Daca astfel de persoane intra in bani, ce crezi ca fac? Se muta undeva mai frumos sau comod? Pe dracu, isi iau o masina. Majoritatea bucurestenilor de provincie n-au alt obiectiv decat banul (pe care fix din acest motiv n-o sa-l primeasca) si nu produc decat gunoi, poluare (noxe, dar si vizuala/verbala) si fac viata mai grea celor care sunt preocupati si de altceva decat de bani bani bani bani bani si mancaaareee si masina (pentru ca stim cu totii ca daca ai masina, f*ti... nu de parca ar avea legatura cu realitatea sau calitatea carnii).
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Serviciuri si munci

Post by .chester »

Nu inteleg. De ce altceva sunt preocupati bucurestenii non-provinciali si de ce sunt ei mai buni decat bucurestenii din provincie? De ce nu e ok sa te preocupe banii, mancarea si masina? Chiar as dori o explicatie de la tine.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Serviciuri si munci

Post by vulp »

Nu generaliza. Eu am scris "majoritatea bucurestenilor de provincie," nu "bucurestenilor de provincie." Chiar m-as hazarda sa consider ca restul bucurestenilor de provincie sunt vast superiori majoritatii bucurestenilor de generatia 2 sau 3 (pe restul i-a rezolvat Ceau).

Este perfect ok si sanatos sa te preocupe banii, mancarea si masina. Ce nu este ok ca astea sa fie singurele chestii care sa te preocupe. Bine, putea sa fie si mai rau (popa, nationalismul, violenta) dar si mai bine (mediul/ecologia, cultura, educatia). In situatia de fata, sunt toate sansele ca lucrurile sa alunece spre "rau." In Constantza macar aveti marea care se-ntinde pana-n orizont, un avantaj spiritual pe care sunt sigur ca-l luati for granted :P In B nu exista nimic care ar putea compensa cat de putin pentru influxul de animalism.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests