Serviciuri si munci

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Serviciuri si munci

Post by Stokkolm »

Ba chiar are. Uita-te la salariul mediu din Bucuresti comparativ cu cel din alte localitati.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Te-ai gandit ca problema ar fi ca Bucuresti are, in medie, alt fel de job-uri decat alte localitati?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Serviciuri si munci

Post by Stokkolm »

Da, m-am gandit, si am comparat job-uri din aceeasi categorie.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Cum ar fi? Se plateste mai bine la hypermarket-ul din Baneasa/Orhideea decat la cel din Constanta/Cluj?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Serviciuri si munci

Post by ola small dickie »

:lol: da

Credeam ca e un fapt destul de cunoscut ca dintre 2 joburi identice, unul in Bucuresti altul in alta parte a tarii, cel din capitala e mai bine platit. De exemplu un job in IT in Bucuresti e mai bine platit decat unul similar in Constanta. In general in Bucuresti salariile sunt mai mari pe aceleasi posturi fata de celelalte orase.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Vorbim de acelasi angajator sau de acelasi tip de job?

Pentru ca la banci, de ex, salariul este la fel pe tipul de job - Bucuresti sau Videle - in cadrul aceleiasi banci, bineinteles. Similar cu ceea ce incerca sa faca Guvernul acum nu stiu cat timp - o standardizare a salariilor, conform unei grile. Ah, ca in cadrul respectivei banci un job de "back-office" este platit mai bine decat unul de "front-office", iar BO nu gasesti decat la Bucuresti (unde, la nivelul unei banci din Romania, sunt undeva intre 30 si 50% dintre angajatii repectivei banci), dar in mod generic se numeste "job-uri in domeniul bancar", atunci da, job-urile din domeniul bancar sunt platite mai bine in Bucuresti decat in restul tarii. Din simplu motiv ca doar in Bucuresti exista acel tip de job-uri mai bine platite - deci, in medie, este mai mare cascavalul acolo.

Nu as putea zice cum functioneaza treaba in IT, pentru ca ma gandesc ca job-ul nu are o legatura asa de stransa cu sediul companiei sau cu infrastructura ei, insa un job la Carturesti eu cred ca se plateste cam la fel si in Bucuresti, si in alte parti unde exista Carturesti. Pentru ca, asa cum zicea cineva mai sus, oameni cu gusturi rafinate se gasesc peste tot in tara, nu doar in Bucuresti. :lol:

Edit: Eu cred ca job-urile de tip freelancer (adica cele care nu iti cer prezenta fizica la locul de munca, ci iti cer rezultate intr-un anumit timp, de o anumita calitate/cantitate), cum ar fi unele din domeniul IT, sa te remunereze pentru ce si cat faci. Care ce si cat faci nu tine de pozitia GPS a locului din care faci. Asa ca acolo as avea cele mai mari pretentii sa nu iti acorde bonus de 25% pentru ca stai in Bucuresti, daca statul in Bucuresti nu imbunatateste rezultatele muncii tale. Care ar fi pasul urmator? "Mi-a crescut chiria/factura la gaze/taxa de ecarisaj cu 10%, e timpul sa cer o marire de salariu"?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Serviciuri si munci

Post by DreadWing »

In Romania este dificil sa-ti faci un trai decent daca nu vii sa muncesti in Micul Paris. Ceea ce este, bineintes, de tot cacatul.
Banii se invart aici si nu se investeste in alte orase.
In ceea ce priveste IT-ul, exista posibilitatea de a lucra in Timisoara, Cluj si Iasi. Dar... salariile sint mai mici, mult mai mici. Scuza angajatorului "E mai ieftin sa traiesti aici decat in Bucuresti". Un mare bullshit de altfel. Intr-adevar, chiria este mai mica (desi Clujul cred ca a prins din urma :)), dar cand bagi benzina, iesi in oras la o bere/cafea/ceai sau iti faci cumparaturile la hypermarket-uri, scoti aceeasi suma din buzunar.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Serviciuri si munci

Post by ne0lith »

Oricum ai iesi in oras la o benzina, deci tot traiesti mai ieftin in alte parti. Pentru ca da, salariile sunt influentate de preturile locale, nu stiu cum poti sa spui ca nu au nici o legatura.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Serviciuri si munci

Post by .chester »

In Constanta salariile-s de cacat. :^)
I'm livin' in a love shadow
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Serviciuri si munci

Post by MC »

Hai in Zalau ;)
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Serviciuri si munci

Post by .chester »

In Zalau duduie economia.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Serviciuri si munci

Post by ola small dickie »

S-a eliberat un loc dintre cele 3 in Zalau. Preot, invatator, primar. Hahaa. Si pastor. 4 Gainar. 5

Pt zalau m-ar interesa doar postul de hangiu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Serviciuri si munci

Post by .chester »

Sau mecanic auto hehehehe
I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

ne0lith wrote:Oricum ai iesi in oras la o benzina, deci tot traiesti mai ieftin in alte parti. Pentru ca da, salariile sunt influentate de preturile locale, nu stiu cum poti sa spui ca nu au nici o legatura.
Salariul este remunerarea pentru ceva facut (sau produs). Factorii de productie sunt munca (fizica sau intelectuala), capitalul si terenul; sau versiunea englezeasca - labour, capital and land. Ce produci tu - fie cu bratul, fie cu cerebelul - nu ar trebui sa fie influentat de unde te afli pe mapamond. Salariile nu trebuie sa fie influentate de preturile locale; asa cum am mai zis, ar insemna ca atunci cand cresc/scad preturile locale, sa iti creasca/scada si tie salariul - desi tu prestezi in continuare acelasi factor numit "munca", in aceeasi cantitate si calitate. Sau pus din perspectiva angajatorului, el plateste variabil (cand in plus, cand in minus) pentru un efort fix.

Am zis ca nu au nicio legatura dpdv economic. Putem avea o discutie foarte interesanta dpdv psihic, daca vrei - daca Gigel este mult mai vesel ca sta in Bucale, unde are Cinema 3D, librarie Carturesti si KFC pentru gusturile sale rafinate, atunci se poate spune ca Gigel produce munca cu 25% mai mult decat daca ar sta in Galati. Doar din factorul veselie. Ca atare, angajatorul plateste mai mult pentru ca Gigel din Bucale este mai eficient decat Gigel din Galati. Dar si asa, s-ar plati eficienta, nu costul (supra)vieturii in Bucale.

Si viitorul este pentru "work at home", nu adunari campenesti in cubicles din Pipera. In sectorul de servicii, nu primar sau secundar. Asa ca trag speranta ca vechiturile care gandesc la modul "un job in Bucale trebuie sa fie 2.5x un job in Rosiori de Vede" - si angajati, si angajatori deopotriva - sa ramana o nota de subsol in cartile de istorie. Altfel riscam sa degeneram la stadiul de oras-stat - pentru ca toata lumea se strange ciorchine la Bucale si intram intr-un cerc vicios.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by Mahdi »

Lol. Ce arătură ai tras pentru o chestie foarte simplă. Păcat, că ai început bine. Vechiturile care gândesc la modul "un job in Bucale trebuie sa fie 2.5x un job in Rosiori de Vede" nu or să dispară ca o anomalie economică. Discrepanța de salarii între locuri diferite se explică foarte simplu prin legea cererii și ofertei. Când toți șaii potențiali angajați cer 1500 de lei minim, dai 1500 de lei dacă vrei să îți desfășori activitatea. Dacă sunt amărășteni care supraviețuiesc cu mai puțin, angajezi mai ieftin. Dacă nu, te poți reloca sau poți apela la outsourcing. Ce-s poveștile astea cu "prețul trebuie să fie la fel peste tot"? Trăim într-o economie planificată? Nu, șaule, dai și ceri cât te duce spinarea/mintea.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Serviciuri si munci

Post by ne0lith »

McWilliams wrote:Salariul este remunerarea pentru ceva facut (sau produs). Factorii de productie sunt munca (fizica sau intelectuala), capitalul si terenul; sau versiunea englezeasca - labour, capital and land. Ce produci tu - fie cu bratul, fie cu cerebelul - nu ar trebui sa fie influentat de unde te afli pe mapamond. Salariile nu trebuie sa fie influentate de preturile locale; asa cum am mai zis, ar insemna ca atunci cand cresc/scad preturile locale, sa iti creasca/scada si tie salariul - desi tu prestezi in continuare acelasi factor numit "munca", in aceeasi cantitate si calitate. Sau pus din perspectiva angajatorului, el plateste variabil (cand in plus, cand in minus) pentru un efort fix.
Sunt o gramada de exemple care demonstreaza ca salariul este mult influentat de costul de trai local, e suficient sa te uiti la miile de companii care isi deschid sedii in tari mai ieftine tocmai pentru ca si mana de lucru pe aceleasi posturi e mai ieftina. Motivul pentru care un indian poate munci pe cateva sute de dolari lunar, pe cand un american nu, consta clar in diferenta costului de trai intre cele doua regiuni. Nu poti sa dai acelasi salariu ambilor, fara nici o ajustare la econonmia locala si sa spui ca aia e valoarea universala a muncii depuse.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Serviciuri si munci

Post by oldsnake »

Sau cauta un instalator sa-ti puna un calorifer in Bucuresti si vezi cat iti cere. Apoi intreaba si in Constanta.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Stii, ultima ta replica este geniala. Pentru ca asta am zis si eu - dai/ceri/primesti cat te duce spinarea/mintea. Si nu cat arata coordonatele pe GPS.

Angajatii (existenti sau potentiali) din Bucuresti cer mai mult decat cei din alte localitati din multe motive, de ex pentru ca ar fi mai eficienti/mai destepti/mai productivi/mai experimentati etc. Iar angajatorii din Bucuresti ofera mai mult decat angajatorii din alte localitati din multe motive, dar nu pentru ca iau in considerare costul de viata in Bucuresti fata de alte localitati. Asta ar insemna ca sunt lenesi/ineficienti.

Nu stiu ce experiente aveti voi cu job-urile, dar eu - atunci cand m-am orientat dupa un alt job fata de ce aveam - ma uitam la salariu (printre altele) si decideam daca este pe masura efortului pe care il investesc eu in job sau nu. La interviuri, am zis de mai multe ori "mi se pare prea putin fata de ce pretentii aveti de la mine" si deloc "mi se pare prea putin fata de ce costuri de viata as avea eu". Dar na, nu trebuie sa gandeasca toti ca mine si nu trebuie ca eu sa gandesc neaparat sanatos in privinta asta. Tot ce pot sa spun este ca mie mi-a mers cu gandirea asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by Mahdi »

Dacă ți-ar fi oferit cineva salariul tău de aici în Suedia, ți-ar fi păsat de costurile tale de trai. Și ți-ai fi ajustat evaluarea propriei munci și în funcție de locul respectiv unde o prestezi.

Acum încerci să te fofilezi și insinuezi că noi am fi zis că salariul trebuie să acopere costurile de viață și cam atât, după asta trebuie să se orienteze lumea. Or nu cred c-a zis nimeni asta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Serviciuri si munci

Post by McWilliams »

Mahdi, daca ceea ce fac eu are o anumita valoare (fixa dpdv al muncii, indiferent de locul unde o prestez, pentru afacerea angajatorului), sunt increzator ca mi s-ar oferi un salariu care sa acopere si acele costuri de trai - indiferent de tara. Daca te duci la un job si prima ta problema este "salariul tau nu-mi acopera costurile", vina nu este a angajatorului.

Si revenind la problema initiala - cine naiba crede ca poti dezvolta o "viata" (adica un trai de "high middle class") lucrand intr-o librarie? Job-ul ala, cu toate rahaturile adevarate descrise in acel anunt, nu o sa plateasca niciodata bine. Indiferent ca este in Suedia, in Bucuresti sau la Garboavele. Pentru ca nu solicita calitate necesara pentru a avea pretentiile exemplificate. Cred ca, mai clar, ce vreau eu sa spun este ca job-ul trebuie sa iti plateasca MERITELE tale, nu COSTURILE tale. Daca tu meriti 1000 de lei pe luna, atunci aia ii meriti oriunde pe mapamond. Daca tu meriti 20000 de euro pe luna, la fel. Este foarte greu sa determini cat "meriti", insa n-are legatura cu cat consumi in mod obiectiv. Si daca pentru angajat nu are legatura, nu trebuie sa aiba nici pentru angajator.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests