Dags

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Dags

Post by Mafio »

Dag lovers reunite!

Hai să luăm o pauză de la flexat mușchii pe topicul despre politică și să ne relaxăm puțin. Postați poze, filmulețe și povești cu câinii voștri. Sfaturi, sugestii, discuții despre diverse rase, preferințe, etc.

Se acceptă și gif-uri/poze/filmulețe adorabile de pe internet.

Eu am șobolanul ăsta de pechinez de vreo 12 ani. Mi-a făcut-o cadou bunică-miu de 1 iunie pentru că aveam FB pe linie la școală. Până și pentru un pechinez e prea mică, așa că n-am lăsat-o să facă pui pentru că nu supraviețuia nașterii. Avea doar o lună când am primit-o, o abandonase mă-sa și am hrănit-o cu chec și lapte din biberon în primele zile. Când era mică, se agăța de mop în timp ce ștergeam pe jos și o târam prin toată curtea. E cam bătrână, săraca, nu prea mai aude și vede nimic, but she my bitch. Am crescut practic împreună.
Spoiler:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Dags

Post by ola small dickie »

Sparky. corcitura de sharpei cu pitbull ceva. te iei de mine il pun pe tine
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Dags

Post by joonior_bmf »

Jackie. Femela, combinatie podenco ibicenco (tatal) + ? (rasa generica, nu am aflat niciodata). Luna viitoare implineste 2 ani. O am de pe la vreo 5 saptamani. Foarte activa si jucausa. Inca nu am inregistrat niciun clip cu ea alergand, dar pot spune ca e cel mai rapid caine pe care l-am vazut pana acum. Pe cursa lunga nu cred ca ar intrece un ogar, dar in sprint-uri nimeni nu poate tine pasul cu ea.
Spoiler for Jackie:


Imi plac toate rasele, dar mi-ar placea in mod special un samoyed.
Last edited by joonior_bmf on 21 Jul 2015, 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dags

Post by .chester »

COCA, PLEACA DE-ACOLO! SPARKY, DA-TE JOS!! JACKIE, NU E VOIE!!!

Am tipat la cainii vostri.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Dags

Post by TG »

Avand in vedere existenta acestui thread, cer sa mi se stearga userul. Multumesc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dags

Post by Stokkolm »

Avem voie si cu alte tipuri de pet-uri?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Dags

Post by Mafio »

Păi, cred că l-am putea transforma într-un thread generalist de pets. BUT POST DOGGOS 2 PLS
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Dags

Post by DANiel »

Eu am un caine cam retardat, dar acasa. In Bucuresti nu am caine, dar cand merg pe strada sar cățele pe mine.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dags

Post by Stokkolm »

E cumva ala din avatar?

A avut taica-meu un caine, Bodri. A sosit intr-o buna zi pe langa gospodaria alor mei, probabil pierdut de un grup de vanatori, si isi astupa foamea cu pasarile din ograda. Un sluga de-al nostru l-a prins si a vrut sa-l omoare, dar nu l-a lasat inima. Pana la urma l-am adoptat, si s-a invatat repede cu regulile dintr-o gospodarie. N-am mai vazut caine atat de inteligent si de loial.
Spoiler:
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dags

Post by .chester »

Ai crescut pe o plantatie de bumbac? Prietenul tau cel mai bun din copilarie era un negru haios pe nume Jim?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dags

Post by Stokkolm »

Si Batman are sluga si e considerat un tip bun.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dags

Post by .chester »

Majordam =/= sluga, cuconasule.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dags

Post by Mahdi »

Așa zic toți majordomii.
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dags

Post by .chester »

Look, Woodhouse thinks he's people!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Dags

Post by Mafio »

Welp, e o ocazie la fel de bună ca oricare alta să resuscitez topicul. My dog died today. Era un pechinez de vreo 13 ani pe care l-am primit cadou de la bunică-miu când eram prin clasa a treia. Mi-a promis că dacă am Foarte Bine pe linie la sfârșitul anului școlar, îmi ia un câine. Așa că mi-a luat chestia asta mică:
Spoiler:
Image
Avea deja câteva luni când am făcut poza aia. Când am primit-o era un ghemotoc micuț și tremurând de blană, străin de orice fel de noțiune de coordonare. O abandonase maică-sa și stăpânii au hrănită-o cu seringa până pe la o lună, când am primit-o noi. În prima ei seară la noi acasă i-am fărămițat niște chec și a mancat vreo patru pumni. Își ținea lăbuța peste brațul meu în timp ce înfuleca ca nehalita din palma mea, de parcă n-ar fi vrut să-mi retrag mâna niciodată.

Toți câinii sunt goofy, dar mereu mi s-a părut că ea ducea chestia asta la extrem. Când era mică, se agâța cu gura de mopul cu care spălam pe jos și o târam prin toată curtea. Nu cred că e un singur ghiveci în care să nu se fi băgat. Norocul ei că avem numai ghivece din plastic, altfel nu cred că apuca să împlinească trei ani.

Pechinezii nu sunt apreciați în mod tradițional pentru inteligență, dar ea a fost unul din cei mai inteligenți câini pe care i-am văzut. Nu știa tabla înmulțirii și nici nu căuta bagajele de droguri în aeroporturi, dar era extrem de iute și perceptivă. Îmi amintesc de un episodul de acum câțiva ani când am certat-o fugar pentru o prostie pe care o facusem și am intrat în casă. Când am ieșit pe ușă și m-a văzut, câțeaua asta a abandonat imediat poziția de dormit, s-a pus în cur și-a umflat pieptul, de parcă voia să-mi demonstreze cât de mândră e.
Spoiler for 13 years ago:
Image
Din păcate, pe lângă defectele congenitale standard de care suferă pechinezii, cățeaua mea avea și altele în plus: era extrem de mică chiar și pentru un câine de rasa ei și, în consecință, nu a putut să facă pui. Nu știu cât de mult i-a înrăutățit asta starea de sănătate, cert este că în ultimii doi sau trei a devenit din ce în ce mai retrasă și tăcută. Nu mai lătra, nu mai mârâia ca o satană, nu mai alerga muște prin curte, nu se mai izbea de plasa de la ușă când auzea că-s în bucătărie, nimic. Într-un final, undeva pe la mijlocul anului trecut, s-a pricopsit și cu un căcat de cancer care i-a pus în cele din urmă capac. Am găsit-o azi dimineață zăcând moartă lângă cușca ei. Și odată cu ea s-a dus și ultimul cadou care îmi mai rămăsese de la bunicul meu, care a murit cu opt ani înaintea ei.

Mereu am apreciat animalele mai mult decât oamenii, mai ales câinii. Când te văd intrând pe ușă, asta e cea mai tare chestie din lume pentru ei. Sunt absolut extaziați când le oferi și cea mai infimă fărâmă de atenție și te vor iubi necondiționat, indiferent de eșecurile tale în viață și în carieră. Nu contează cine sau cum ești. Tu ești omul care-i îngrijește și le oferă un adăpost, iar pentru asta îți vor fi loiali pentru tot restul vieții lor. A lor, nu a ta. Pentru că orice lucru frumos de pe lumea asta vine cu un trade-off. Iar al lor este că mor subit, iar pentru restul de 20-30-40 de ani cât mai ai de trăit trebuie să te obișnuiești cu asta.

Sleep tight, pupper.

2003-2016

Edit: Thanks, MC
Last edited by Mafio on 24 Jan 2016, 23:56, edited 2 times in total.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dags

Post by MC »

Ba sa stii ca m-a miscat povestea ta. Mai ales faptul ca era legat si de bunicul tau.
Am si eu un caine si e legat tot de bunicii mei. Cred ca as fi foarte trist daca i s-ar intampla ceva.

I'm sorry for your loss... :(
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Dags

Post by rdo »

Imi pare rau pt pierderea ta, Mafio. Aminteste-ti clipele frumoase petrecute cu ghemotocul ala mic.
Mi-ai adus aminte de o faza din copilarie cand am avut o femela dalmatian pe care o tineam la bunica-mea in apartament si cand nu a mai putut-o tine a trebuit sa o dam cuiva la tara. Am plans in hohote cand au luat-o pe Laica.

Anyway, sunt si eu un mare iubitor de caini, desi n-am mai avut de multicel unul.
Sunt printre putinele animale de companie care te iubesc no matter what.

In copilarie am avut vreo 3 sau 4 caini si am plans dupa toti cand n-au mai fost.
Momentan nu mi-am mai luat nici unul pt ca stau la bloc si e destul de dificil sa cresti un caine acolo, atat pt tine cat si pt el. Cainele are nevoie de spatiu, sa zburde.

Astept sa am casa mea si sa-mi iau un bulldog francez :D
They're so cute I'm gonna dieeeeee
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Dags

Post by Mafio »

Thanks, mate.

Ai putea să mergi pe un Boston Terrier.
Spoiler:
Image
Dpmdv sunt niște câini mult mai potriviți pentru apartament decât clasicii Beagle. Mă gândeam serios să-mi iau unul toamna asta, după ce mă mut la București. Sunt de talie mică spre medie, nu fac multă mizerie, prietenoși, ușor de dresat și n-au nevoie de foarte mult spațiu. Sigur, tot o să trebuiască să-l scoți afară să sape gropi, dar lipsa spațiului nu o să-l deranjeze ca pe un ciobănesc german sau un Husky, spre exemplu, care au nevoie de multă activitate fizică ca să nu li se adune grăsime pe inimă.

În plus, UITĂ-TE LA FAȚA AIA!

Also:

User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Dags

Post by ne0lith »

Sorry for your loss, man. Unul din visurile mele e sa ma mut la casa mea si sa pot sa-mi iau caine, I'd go for a bear like this one
Spoiler:
Image
Poate peste 50 ani strang suficienti bani incat sa ma mut.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dags

Post by Waaagh! »

Cam ala-i si obiectivul meu, dar in general sa recomanda sa incepi cu un watchdog daca n-ai avut experiente anterioare cu caini si abia cand ai o vaga idee despre ce-i vorba sa treci la guarddog (adica urs). Nu de alta, dar altfel risti sa te stapaneasca ursul pe tine si n-o mai scoti la capat cu el.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 25 guests