Întrebări inutile

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

Care e politica moderatorilor cu privire la userii în stare de ebrietate? Pot sa primesc ban 12 ore sau ceva de genul ăsta ca să fiu sigur ca nu zic nici o prostie? (aia cu literatura romanească de c***t nu o retrag, pare rezonabilă).
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Întrebări inutile

Post by Waaagh! »

Toti postam beti la un moment dat, nu-i nicio rusine. Man up and deal with it.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

Oki, doki dacă exagerez să îi daţi ban lui Waagh.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Întrebări inutile

Post by Waaagh! »

:lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by Mahdi »

Nu ești suficient de beat dacă te cenzurezi cu asteriscuri.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

I'm working on it.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by TG »

Omg that was so cute. This is a shithole (but not a fucking shithole), dacă nu agresezi pe cineva, poți posta în orice fel de stare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

E ok, mi-am făcut cartofi prăjiţi, cred că toată lumea e în siguranţă.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Întrebări inutile

Post by DarthZombie »

In cuptor cu parmezan ras peste ei sau in tigaie cu ulei?
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

În ulei da nu în tigaie, am ceva şmecherie şi ies super tari (crocanţi, adică). I-am terminat :(
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Întrebări inutile

Post by Fular »

Faceți livrări la domiciliu? Aș vrea să comand dacă se poate.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

I-am terminat :(
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Why is LibreOffice so shit? Dureaza 5 minute sa deschida orice document iar mai devreme cand ma faceam ca scriu o prezentare despre tipuri de lectii la pedagogie mi-a dat eroare apoi a inchis tot. Bine ca aveam doar titlul scris
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Pentru ca nu-si permit o divizie de 1000 sau mai multi testeri precum isi permite Microsoft.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Întrebări inutile

Post by Waaagh! »

LibreOffice pe Linux mi se pare si mie de evitat. Versiunea de Windows, care cred ca inca se numeste Open Office, pare o alternativa buna la MS Office. Daca ai de facut tehnoredactare de orice fel pe Linux, nu cred ca ai alta alternativa in afara de LaTeX. Pare cumplit la inceput, dar daca esti barbat si te tii tare, o sa ajungi un vrajitor care isi rezolva cu un singur program toate nevoile in materie de de documentatie (carti, articole, prezentari, postere etc.), intr-un mod foarte eficient.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Întrebări inutile

Post by sebas »

Ehehe, LaTeX e hardcore bruv. :evil:
Singura alternativă Office pe Linux care să fie bună e Google Docs, așa limitată cum e. OpenOffice e OK, Libr stay away.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Întrebări inutile

Post by DarthZombie »

Am folosit ceva vreme OpenOffice, dar m-a dus la disperare. Nu programul in sine e cel care m-a dus acolo [desi ma irita ca unele functii erau in locuri care nu prea aveau mult sens si o droaie de hotkeys erau diferite parca doar de dragul de a fi "speciali"], ci compatibilitatea sa cu ce scuipa Office-ul lui M$. Pe vremea cand imi redactam licenta tot pasam inainte si inapoi profesorului coordonator notite, eu redactam in Open Office iar el imi lasa note si observatii in MS Office. Initial nu era nicio problema dar pe masura ce paginile se adunau si functiile folosite cresteau in numar formatarea intre cele doua programe incepea sa difere tot mai mult desi foloseam aceleasi setari [font, spatiu intre randuri, distanta alineatului, incadrarea in pagini, etc], iar asta conta pentru ca trebuia sa ma asigur sa reduc la minim situatii in care ramaneau doua cuvinte pe o pagina goala la vreun final de capitol sau vreun inceput de alt capitol care nu era fix in capul unei pagini. Plus ca devenea foarte confuz cand el imi spunea "vezi ca la pagina X e nu-stiu-ce" cand paginile nici nu mai corespundeau din cauza asta, in OpenOffice textul era dispus altfel fata de MSOffice-ul in care el isi redacta observatiile. Asadar ce initial era o redactare linistita, la final se transformase in lupte intestine cu Open Office ca sa tot rezolv probleme de dispunere in pagina.

Needless to say ca dupa ce am finalizat redactarea licentei nu m-am mai atins de Open Office niciodata, am risipit o groaza de timp din cauza ca avea alergie la .doc-urile redactate in programul lui Microsoft. Nu stiu acuma dupa atatia ani daca as mai pati la fel dar sincer nu as avea rabdarea sa incerc inca o data, fript o data suflu si-n iaurt.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

LibreOffice e OpenOffice cu mai multi oameni care il dezvolta. In trecut exista un singur OpenOffice, Apache au pus mana pe el si comunitatea a derivat Libre.

Nu as recomanda Open pentru ca e in urma Libre (care exista si pe Windows).

Eu folosesc Google Docs, gratis si merge bine si pe telefon. Au tot ce tre.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by TG »

Google Docs și Word/Excel Viwer când trebuie să te asiguri că ceva se afișează corect.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Tin minte in anu' 1 cand scriam documentatii la laboratoare in Google Docs pe autobuz spre facultate :lol: On a phone. E really good software, cred ca prea putina lume ii da kudos pe care ii merita. Desi ruleaza intr-o pagina web, Spreadsheets e la fel de rapid ca Excel proper, si nici nu poti compara Libre/Open cu el.

Nu are like, ALL the features, dar daca nu-ti trebuie mai mult decat are e perfect.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 10 guests