Întrebări inutile

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by Jaunty »

Versiunile vechi de LibreOffice erau cam buggy, dar ultimele sunt brici. Folosim Libre Office la lucru pe GNU/Linux și pe Windows. Nu știu să fi picat decât odată, când cineva lucra la un document nesimțit de mare. În rest e ok. Ba chiar a prevenit un atac phishing.

În general, pentru ce fac eu, office e overkill. Mi-e suficient plaintext sau cel mult markdown.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lol cred ca o sa mearga mai ok acum c-am instalat java (netbeans+jdk) :lol: Ar trebui sa iau si versiunea mai noua, acum am 5.2 (cea mai noua e 5.4)
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Întrebări inutile

Post by Anne »

Buna sa va fie inimioara! Vreau un rucsac smecher pentru un laptop de 18 inch. Nu conteaza pretul. Vreau ceva de calitate. Am deja o lista, dar caut pareri. Ceva recomandari? Multumesc!
Image Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Întrebări inutile

Post by DarthZombie »

Ma pregateam sa recomand Wenger [folosesc unul de vreo 4 ani de zile, am mers cu el la munte, la mare, am carat jde kilograme in el in tot soiul de situatii si arata de parca e proaspat cumparat] dar din pacate nu pare sa aiba ceva la 18" :(
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Întrebări inutile

Post by Anne »

Chiar pare incapator, am gasit de 17, dar nu stiu exact cat loc mai ramane. Singurul ok pe care l-am gasit pana acum este Everki Titan, 18.4-inch, care este baban de tot si FreeBiz Traveler.
Image Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Întrebări inutile

Post by ola small dickie »

De Marar mai stie cineva ceva? Parca a disparut de cand a decis sa inlocuiasca mancarea cu prafuri
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by TG »

A zis că nu prea mai intră pe forum, but he alive and well.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi s-a rupt o bucată dintr-un molar cam cu o lună în urmă. Astăzi s-a mai rupt o bucată și a rămas 'descoperit' (este și o pată neagră înăuntru). N-am nici un ban. What do? Nici nu știu, dentistul de la stat e gratis? Am auzit o dată o poveste horror cu cineva care a luat hepatită de la dentist so I'm a bit concerned
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Întrebări inutile

Post by Fular »

Yeah, mai bine faci rost de niște bănuți și te duci la un dentist. Un consult e destul de ieftin și afli atunci exact ce trebuie făcut și cred că ți se poate face și un cost estimativ. Bine, depinde acum și la cine mergi, depinde cât de deteriorat e molarul respectiv, depinde de cât de clar îi e stomatologului, poate e nevoie și de o radiografie, etc, etc.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by McWilliams »

Marca banul, altfel o sa dezvolti un in-build FM-receiver peste cativa ani. Un nerv vulnerabil nu o sa conduca la un rezultat pozitiv niciodata; nu trece de la sine, nu se face mai bine. Mergi la un consult. Poate iti omoara nervul, poate iti umple golul cu ceva, macar poti afla ce se poate face si cat costa. Altfel, o sa tarai problema dintilor inca de mai devreme decat e cazul. Ca omul incepe sa traiasca precum cioara, dar... cioara n-are dinti.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

Nerv vulnerabil? Acel nerv e probabil mort de luni (sau ani) de zile.
La dentistul de la stat (adică urgențe) e "gratis" doar extracția... dacă ai asigurare medicală.
Soluția depinde unde ai dintele. Dacă e vizibil când râzi ca prostul, va trebui să pui implant sau punte. Dacă nu, e ok, mai ai destui dinți în gură.

P.S. Hepatita de la dentist este o poveste pe care o zic "virginele" de 13 ani părinților. De fapt au luat hepatita de la basistul de 45 ani al unei formații rock de mâna a 3-a.
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Nu stiu cat de mare e gaura ta in masea, pata neagra poate fi ori carie daca e la suprafata, ori pulpa dentara necrozata. Ca idee, daca poti sa bei apa rece/calda si nu te deranjeaza, sansele sunt ca nu mai e nici un nerv activ pe-acolo. Oricum, vrei s-o rezolvi repede pentru ca e o sursa de infectie care se poate raspandi in organism (ca sa nu mai zic de maselele din jur).

> Soluția depinde unde ai dintele. Dacă e vizibil când râzi ca prostul, va trebui să pui implant sau punte.

Da si nu, daca iti scoate o masea inconjurata de altele, celelalte din zona o sa se deplaseze catre gaura ramasa libera si ajungi la operatii. Ceva intre ele tot va trebui sa pui.

P.S. Mergi la o clinica serioasa si vezi daca nu ti-o rezolva cu plombe. Nu de alta, dar o plomba + root canal te costa 700 lei, si o extractie + implant de calitate te costa ceva gen 150 lei la inceput si apoi 4000+. Mai e si chestia cu implantul care poate fi respins de organism :lol: La cele scumpe (zirconiu?) e sansa mai mica.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by McWilliams »

Un nerv mort la un dinte nu este acelasi lucru cu o infrangere a lui AC Milan - este o chestie MARE, DUREROASA, ATIPICA, PUTERNICA. Sau tu esti adeptul mitului cu "una a nascut in buda din tren si nici nu si-a dat seama"?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

Poate i-a murit mai demult dar a rezolvat durerea cu niste votca sau auline... "E doar o durere de dinti", bine, pana citesti undeva ca durerea de dinti e la fel de urgenta medicala ca un picior amputat...
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

E mai naspa dupa ce-ti rezolva maseaua o data si nu mai simti durere. Am una rupta de vreo 8 ani, am rezolvat de pe-atunci cu root canal si plomba. "Recent" mi-a cazut plomba si trebuie s-o rezolv iar. Se inflameaza pulpa si revine la normal destul de des, stiu ca am infectie la radacina de ceva vreme, dar nu simt nici un fel de durere. Ma rog, simt ceva slab la maselele din jur din cand in cand, dar maseaua rupta in sine e pretty much 100% numb all the time cand vine vorba de senzatii.

Daca ma durea efectiv probabil ca deja era rezolvata :lol: Cand s-a rupt prima oara, durea in draci.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

//
Last edited by rege on 1 Apr 2018, 22:47, edited 1 time in total.
the secret geometry of chance
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu prea mă doare când beau apă dar este o senzație vag dureroasă, se simte puțin expus. Nu prea am avut dureri de dinți din clasa I până acum. Anyway guys you scare me, am I going to die? Poate există vreun cabinet pentru studenți la facultate la mine măcar să-l pun pe unul să se uite în gura mea
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

Du-te repede la un cabinet hi-tech, posibil sa ti-l salveze (pune medicament etc) fara sa trebuiasca sa omoare nervul
Altfel trebuie obturatie de canal garantat. Iar daca nu e la un cabinet decent, in 5-10-15 ani o sa se infecteze si va trebui extras... bine, el va genera bacterii and shit si pana atunci (si iti ajunge direct in sange ca n-are unde sa se duca), doar ca nu destule sa se inflameze gingia sau sa afecteze nervul din os. Nu mai detaliez.
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 1 Apr 2018, 22:30 Anyway guys you scare me, am I going to die?
Nup, intr-un final orice dinte stricat lasat in voia sortii se va distruge si va cadea singur. Dar intre timp o sa-ti cauzeze probleme atat pe partea de risc de infectie la dintii din jur si restul organismului, cat si pe partea de plm ai un dinte putrezit in gura si puti a hoit.

Not nice.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Întrebări inutile

Post by ola small dickie »

am 31 de ani si nu am fost niciodata la stomatolog

inb4: ce cioban, du-te ba macar la un consult. da, nu m-au durut niciodata. da, poate o sa ma duc pt prima oara anul asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests